چرا باید از میلورم در تغذیه جوجه استفاده کرد

چرا استفاده از میلورم در تغذیه جوجه ها ضروری است؟

آیا تاکنون نام میلورم را شنیده اید؟

آیا از فواید میلورم در تغذیه جوجه ها مطلع هستی؟

با توجه به نوپا بودن صنعت میلورم در ایران و آگاهی اندک هموطنان از فواید استفاده از میل ورم در جیره غذایی دام و طیور و آبزیان، مقاله پیش رو تلاش دارد تا بر اساس منابع علمی بروز در دنیا اطلاعات ارزشمندی را در این رابطه در اختیار مخاطبان محترم قرار دهید.

ممکن است از دید من یا شما چندان جذاب به نظر نرسد، اما از نظر جوجه ها، میلورم زرد خشک به اندازه یک غذای خانگی پخته شده توسط کسی که دوستش دارید، خوشمزه به نظر می‌رسند! 

در ادامه مهمترین دلایل استفاده از میلورم در تغذیه جوجه ها را بررسی می کنیم:

1- میلورم به عنوان منبع پروتیین

   مصرف تنها چند عدد کرم میلورم فواید بسیاری برای جوجه های شما دارد. نکته قابل توجه این است که میلورم نه به عنوان غذای اصلی بلکه به عنوان مکمل پروتئینی استفاده می شود. هر صد گرم میلورم زرد خشک شده حدود 55 گرم پروتیین دارد.

 ​​استفاده 1- 10 عدد کرم میلورم خشک به ازای هر مرغ، برای کمک به افزایش دریافت پروتئین کافی است. به طور کلی، مرغ های تخمگذار بالغ باید رژیمی حاوی تقریباً 16 درصد پروتئین داشته باشند. البته جوجه‌ها و پولت‌های جوان‌تر پروتئین اضافی در غذای جوجه‌ها یا کرم‌های خوراکی اضافی در رژیم غذایی خود دارند تا در بزرگ‌شدن و قوی شدن به آنها کمک کند. مرغ های تخمگذار شما البته اگر به آنها اجازه دهید کل محتویات کیسه میلورم را می خورند، اما مطمئن شوید که مصرف آنها را به اندازه وعده های توصیه شده محدود باشد.

نکته قابل توجه آنکه هر کیلو گرم میلورم با سایز متوسط 10 هزار عدد لارو (کرم) را شامل می شود. در صورتی که 100 عدد مرغ دارید و روزانه برای هر عدد مرغ 10 عدد کرم میلورم در نظر بگیرید در واقع روزانه نیاز به 1000 عدد کرم میلورم خشک دارید. با توجه به آن که برای بدست آوردن یک کیلو میلورم خشک باید 3 کیلو لارو زنده استفاده شود در واقع در هر کیلو میلورم خشک حدود 30 هزار عدد کرم خشک وجود دارد.

در واقع با یک کیلو گرم میلورم خشک نیاز یک ماه 100 عدد مرغ برطرف می شود.

2- تقویت سیستم ایمنی مرغ ها با میلورم

میلورم در تقویت سیستم ایمنی و کاهش تلفات پرنده نقش مهمی ایفا می کند. توجه داشته باشید که سیستم ایمنی گله شما در طول فصل تخم‌گذاری یا فصل سرما تضعیف می شود، بنابراین ضروری است که رژیم غذایی آن‌ها را با میلورم تقویت کنید تا در این فصل سخت به آن‌ها کمک کنید. میلورم بهترین گزینه برای جایگزینی آنتی بیوتیک های مصرفی در صنعت طیور است.

3- کیفیت تخم مرغ های تولیدی را بهبود دهید

اندازه تخم مرغ ها با مصرف میلورم توسط مرغ افزایش می یابد. به طور طبیعی، زمانی که مرغ شما پروتئین کافی در رژیم غذایی خود داشته باشد، می تواند در اوج خود تخم مرغ تولید کند. گزارش‌های زیادی از پرورش دهندگان مرغ وجود دارد که پس از افزودن میلورم به جیره غذایی گله خود متوجه بهبود طعم و اندازه تخم‌ مرغ های تولیدی خود شده‌اند. به یاد داشته باشید، تخم‌مرغ‌ها تقریباً به طور کامل پروتئین هستند، بنابراین میلورم بهترین غذای مرغ در هر رژیم غذایی مرغ‌های تخم‌گذار است.

4- امکان غنی سازی میلورم

یکی از ویژگی های کاربردی و جالب میلورم اینه که شما می توانید انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پرنده خود را 24 ساعت قبل از مصرف در اختیار میلورم زنده قرار دهید و زمانی که پرنده از میلورم های زنده تغذیه کند تمامی عناصر و ویتامین ها و آنزیم های مورد نیاز را از این طریق بدست می آورد. همان طور که اطلاع دارید بسیاری از ویتامین ها و داروها داخل ظرف آب جوجه ها ریخته می شود. در این روش با توجه به تغییر مزه آب و احتمال اکسایش ویتامین ها توسط اکسیژن هوا، بهتر است مواد مورد نظر به طور غیر مستقیم از طریق میلورم زنده به پرنده منتقل شود و این شیوه کارایی بسیار بالاتری نسبت به دیگر روش ها دارد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دوازده =