سبد پرورش صنعتی میلورم

صنعت تولید میلورم و روش های کلاهبرداری در آن

صنعت تولید میلورم در سال های اخیر  رشد چشمگیری در ایران داشته است. در کشور ما، تا سه چهار سال اخیر، تعداد انگشت شماری به تولید میلورم مشغول بودند و به خاطر کمبود اطلاعات و آگاهی اندک عموم مردم درباره این حشره صنعتی مفید بازار بسیار کوچکی نیز برای فروش میلورم وجود داشت.

طی سه سال گذشته با انتشار کتاب آموزش جامع پرورش میلورم و تلاش های دیگر همکاران گرامی در شناساندن این کسب و کار جدید در ایران، دانش عمومی افزایش یافته و تجهیزات و امکانات این صنعت نیز روز به روز پیشرفته تر می شوند و کار را برای تولید صنعتی میلورم  آسان تر می کند.

در کنار فعالیت اصولی و صحیح بسیاری از همکاران ما در صنعت پرروش میلورم، متاسفانه هستند معدود افراد شیاد و کلاهبرداری که در این حوزه وارد شده و سعی دارند از طریق اغفال افراد جویای کار، مددجویان و … پول هنگفت و نامشروعی را در کوتاه ترین زمان به جیب بزنند!

روش های کلاهبرداری در صنعت پرورش میلورم

 فروش انبوه سوسک میلورم

زمانی که صحبت از تولید میلورم می کنیم منظور، لارو (کرم) میلورم است که به صورت خشک یا زنده و به صورت وزنی (کیلویی) به بازار عرضه می شود.

از هر کیلو گرم لارو با سایز متوسط که 10 هزار عدد در نظر گرفته می شود با احتساب تلفات شفیره و سوسک می توان حداقل 8 هزار عدد سوسک سالم و مولد تولید کرد.

فروش سوسک و شفیره به صورت عددی است یعنی با فرض آنکه سوسک میلورم هر عدد 200 تومان در نظر گرفته شود با یک کیلو گرم لارو و تبدیل آن به سوسک می توان بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان سود خالص داشت!

این سود شیرین به مذاق بعضی دلالان و برخی همکاران عزیز خوش آمده است و همچنان اصرار به تبدیل لارو به سوسک و فروش آن با اعداد عجیب و غریب به کارآموزان دارند. کارآموز نا آگاهی که در دوره های بعضی از این به اصطلاح مربیان شرکت می کند مجبور به خرید 40 الی 100 هزار عدد سوسک مولد می شود که معمولا این سوسک ها نیز کیفیت مطلوبی ندارند و یا رو به موت هستند یا به خوبی تغذیه نشده اند!

در مقاله زیر راهنمای راه اندازی فارم میلورم برای افراد تازه کار ارایه شده است:

در صورتی که قصد دارید در مقیاس بسیار کوچک در حدی که با این صنعت آشنا شوید خرید عددی شفیره یا مولد توجیه دارد چرا که شما با این کار هدف اقتصادی و درآمدزایی ندارید و تنها می خواهید شانس موفقیت خود را امتحان کنید!

اگر قصد دارید از این کسب و کار درآمد خوبی بدست آورید توصیه اکید می شود با لارو با کیفیت مخصوص پرورش و تکثیر شروع کنید و  حتما آن را از مراکز معتبر تهیه کنید. مقاله زیر را از دست ندهید!

خرید تضمینی کرم میلورم

کلاهبردار صنعت میلورم برای جذب افراد ابتدا با هراساندن آن ها از بازار فروش میلورم آن ها را ترغیب به عقد قرار داد 20 ساله خرید میلورم می کنند!

در کشوری که روزانه 700 نفر از هموطنان به خاطر ویروس کرونا از دنیا می روند و تعداد زیادی در تصادفات جاده ای و هر دلیل دیگری از این دنیا می روند این دوستان کلاهبردار قرار داد 20 ساله بدون پشتوانه منعقد می کنند!

این گونه قرار دادها هیچگونه جنبه حقوقی ندارد و در صورتی که این افراد به تعهدات خود عمل نکنند کارآموز نگون بخت هیچ شانسی جهت احقاق حقوق خود ندارد!

از سوی دیگر این کلاهبرداران عزیز با بهانه قرار داد 20 ساله تعداد انبوه سوسک مثلا 40 هزار عدد را با قیمت 4 میلیون تومان به کارآموز نگون بخت می فروشند و 4 میلیون دیگر را بخاطر عقد قرار داد 20 ساله از وی می ستانند!

8 میلیون تومان برای خرید 40 هزار عدد سوسک که شما به راحتی با 5 کیلو لارو سایز متوسط می توانید خود آن را تولید کنید!

در پیگیری هایی که از یکی از مراکز آموزشی دولتی انجام شد ریاست محترم مرکز عنوان کردند مراکز آموزشی تنها در زمینه آموزش و مدرک فعالیت می کنند و تنها مسئولیت آموزشی را به عهده دارند و در قبال آن پاسخگون هستند.

ایشان ابراز داشتند هیچ نامی از مرکز آموزشی مربوطه در قراردادها وجود ندارد و مسئولیت کامل مفاد قرارداد بر عهده مربی می باشد و افراد زیان دیده می توانند شخصا مشکل خود را یا با گفتگو با مربی مربوطه و یا از طریق اقدام قضایی حل و فصل نمایند و مرکز آموزشی هیچگونه مسئولیتی را در این رابطه نمی پذیرد.

 

کلاهبرداری در میلورم

 

ارایه مدرک در صنعت پرورش میلورم

متاسفانه مدرک گرایی در گوشت و خون ما ایرانی ها رسوخ کرده! این علاقه به مدرک سبب شده برخی از افراد کلاهبردار با زد و بندی که با نهادهای دولتی انجام می دهند اقدام به کلاهبرداری از کارآموزان، اقشار ضعیف جامعه کنند! نمونه ای از این کلاهبرداری ها را در مقاله زیر دنبال نمایید:

مدرکی که در صنعت میلورم به درد شما میخورد موفقیت شما در تولید صنعتی میلورم، افزایش راندمان و فروش تولیدات شما و سود حاصله آن است که با اعداد و ارقام در حساب بانکی شما خودنمایی خواهد کرد! چه بسا افرادی که فریب به اصطلاح مربیان شاغل در برخی نهاد های دولتی را خورده اند و زودتر از تصور خود اقدام به جمع کردن فارم خود نموده اند!

 

مدرک تولید میلورم
اریه مدرک معتبر پرورش میلورم!

جالب است بدانید برخی از این مربیان برای خود فارم پرورش میلورم ندارند و با حضور در فارم دیگر افراد و تهیه عکس به مخاطب وانمود می کنند که فارمی که داخل آن هستند متعلق به ایشان است!

این گونه افراد با زد و بندی که با دیگر تولید کنندگان دارند سعی در فروش انبوه سوسک های رو به موت و لاروهای بی کیفیت و سبدهای نامرغوب به کارآموزان دارند.

مربی که مدرک تحصیلی فوق دیپلم کامپیوتر دارد، خود در دفتر مشاور املاک شاغل است، مشغول ترید ارز دیجیتال است و تمام اطلاعاتی که به دست آورده از طریق یکی دو مورد کتاب منتشر شده در این حوزه است و با خلاصه کردن کتاب آموزش پرورش میلورم منتشر شده توسط آکادمی تک ایده در مراکز دولتی تدریس می کند مربی مناسبی در این صنعت نخواهد بود. بدیهی است که در حین پرورش ممکن است با مشکلاتی برخورد کنید که در هیچ کتابی ذکر نشده و راه حل های چنین مشکلاتی از طریق تجربه افراد کهنه کار در این صنعت قابل ارایه است و نه افراد کم تجربه!

نمونه های بسیاری از نتایج کارآموزان این مربیان صادر کننده مدرک را در اختیار داریم! اگر این نتایج را منتشر نمی کنیم بخاطر این است که تمایلی نداریم وقت خود را صرف این گونه مربیان بکنیم و ترجیح می دهیم با آگاهی رسانی عمومی سد راه کلاهبرداری افراد فریبکار شویم!

فروش سبد پرورش میلورم نامرغوب با قیمت بالا

هر صنعت ملزومات خود را می طلبد. شما نمی توانید بدون آماده سازی و استفاده از تجهیزات استاندارد در پرورش میلورم تولید بهینه را داشته باشید و به موفقیت برسید!

از مهمترین ملزومات این صنعت استفاده از سبد مخصوص پرورش میلورم است. متاسفانه برخی از همکاران سبدهای بسیار نامرغوب تولید شده با مواد بازیافتی درجه سه را برای ساخت سبدها استفاده می کنند که علاوه بر تلفاتی که میتواند برای میلورم ها ایجاد کند، این گونه ظروف مناسب پرورش میلورم نیستند.

تبلیغ برای پرورش میلورم در خانه

طی ماه های اخیر تماس های زیادی با مدیر آکادمی کسب و کار تک ایده جهت مشاوره راه اندازی فارم میلورم از سوی افراد گوناگون برقرار شده است. بسیاری از این افراد خانم های خانه دار ساکن کلان شهرها هستند که در منزل آپارتمانی سکونت دارند. این دوستان در طی تماس تلفی ابراز می دارند که در وبسایت های گوناگون چنین تبلیغ می شود که پرورش میلورم را می توان حتی در آشپزخانه انجام داد و به درآمد رسید!

توجه داشته باشید که شما برای مصرف چند پرنده زینتی یا در مقیاس بسیار اندک در حد یک جعبه را می توانید در گوشه ای از منزل نگهداری کنید آن هم با رعایت تمامی موارد بهداشتی، اطمینان از عدم وجود مایت و کنه و آفات در سبوس و …!

اگر قصد تولید میلورم در خانه را دارید مکان پرورش باید با اتاق نشیمن و محل سکونت اعضای خانواده فاصله داشته باشد. اگر خود در طبقه بالا زندگی می کنید و یک زیرزمینی محصور دارید می توانید در زیر زمین خانه خود این کار را انجام دهید اما اگر مثلا در یک واحد آپارتمانی زندگی می کنید به هیچ عنوان توصیه نمی شود یکی از اتاق ها را به این کار اختصاص دهید!

تبلیغ کنندگان پرورش حشرات در خانه جهت کسب درآمد از دو حالت بیرون نیستند یا واقعا از اطلاعات کافی در این زمینه بهره ای نبرده اند یا قصد شیادی و کلاهبرداری دارند!

در صورتی که در مقیاس بسیار کوچک قصد آزمون و خطا برای پرورش میلورم را دارید می توانید از مقاله زیر بهره ببرید:

رازهای مگو درباره کلاهبرداران صنعت میلورم!

بعضی از کلاهبرداران حوزه صنعت میلورم زمانی که لاروهای تولیدشان شروع به سیاه شدن و دادن تلفات کرد با جداکردن لاروهای سیاه و ارسال آن به افراد تازه کار سبب میشوند مشکلات مربوط به تلفات لارو میلورم به فرد جدید منتقل شود. مهمترین ویژگی این محصولات قیمت بسیار پایین آن است که برای خریدار بیچاره بسیار فریبنده است. در این مواقع فرد تازه کار با وجود آن که تمامی شرایط محیطی، تغذیه و مسایل بهداشتی را رعایت کرده اما همچنان دارای میزان بالای تلفات در کلنی های خود است غافل از آنکه این مشکلات از جانب او نبوده و به خاطر: 1- خرید از مراکز نامعتبر، 2- خرید از افراد کم تجربه 3- حتی خرید از افراد کلاهبردار و شارلاتان بوده است و متاسفانه این مشکلات تا زمان طولانی گریبان گیر فرد خواهد بود و انرژی، سرمایه و انگیزه وی را برای ادامه کار بر باد خواهد داد.

حتما تاکنون این ضرب المثل مشهور را شنیده ای:

هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!

میلورمی که جهت پرورش و تکثیر تولید می شود باید نسبت به لاروی که جهت مصرف به بازار عرضه می شود شرایط و خصوصیات ویژه ای داشته باشد. اگر چه برملا کردن راز و رمزهای صنعت میلورم از دید بسیاری از همکاران با تجربه ما کاری نادرست است اما جهت آگاهی شما خواننده گرامی و شمایی که علاقه مند به این صنعت هستی چند راز کوچک را برملا میکنم!

دوست گرامی!

راز شماره یک: لارو (کرم) جهت تکثیر و پرورش باید از والدین جوان یا با سن متوسط تولید شده باشد! لاروی که دارای والدین پیر باشد در طول دوران لاروی و شفیرگی دارای تلفات بالاست و حتی اگر به سوسک تبدیل شود عمدتا این سوسک ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند و نمی توانید تولید خوبی را با آن ها تجربه کنید!

راز شماره 2: میلورمی که برای پرورش و تکثیر تولید می شود نباید عقیم شده باشد، بله درست شنیدید! بسیاری از تولید کنندگان میلورم در ایران از اصول صحیح پرورش آگاهی ندارند و با تولید و عرضه میلورم های عقیم شده سبب ضرر و زیان افراد تازه کار می شوند! البته اگر فردی آگاه باشد و چنین کاری را انجام دهد دقیقا لفظ شیاد و کلاهبردار برازنده وی خواهد بود!

فارم تولید میلورم تک ایده
بازدید جناب مهندس مرادمند، رییس جهاد کشاورزی استان اصفهان همراه با دکتر ایران دوست، معاون بهبود تولیدات دام و طیور، از فارم تولید میلورم تک ایده

روش های تشخیص افراد کلاهبردار در صنعت میلورم

1- مدرک تحصیلی: فردی که در کار آموزش تولید میلورم است باید مدرک تحصیلی مرتبط با پرورش حشرات داشته باشد و یا در این زمینه صاحب آثار علمی و در کل از لحاظ نظری و عملی متخصص باشد. متاسفانه مشاهده شده است بعضی از مربیان شاغل در صنعت تولید میلورم مدرک تحصیلی مثلا در رشته علوم انسانی دارند اما از لفظ مهندس برای خود بهره می برند و در این صنعت نوپا با پوشش قرار دادن برخی مراکز دولتی مشغول به کلاهبرداری هستند!

بنابراین پیش از شرکت در کلاس آموزشی تولید میلورم پرس و جو کنید تا از نوع مدرک، میزان و مرتبط بودن مدرک تحصیلی مربی خود اطلاع کسب کنید!

2- سرقت علمی: می توانید از قوه قضاییه استعلام بگیرید تا مطمئن شوید مربی مربوطه سابقه سرقت علمی نداشته باشد:

آموزش حضوری تولید میلورم

دانلود رایگان کتاب آموزش جامع پرورش میلورم

انتشار غیر مجاز کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم

3- تولید انبوه میلورم: مربی آموزش تولید میلورم باید خود تولید کننده انبوه میلورم باشد و تجربه عملی داشته باشد. فردی که تجربه عملی ندارد و یا در مقیاس بسیار کوچک اقدام به تولید میلورم کرده است توانایی راهنمایی و مشاوره به کارآموزان را ندارد.

4- وجود وبسایت معتبر: مربی باید وبسایت معتبر داشته باشد و در بخشی از وبسایت به طور شفاف توضیحاتی را در مورد مدارک تحصیلی، تالیفات، سوابق، مهارت ها و … به صورت مستند ارایه داده باشد.

5- شبکه های مجازی: مربی باید در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام فعال باشد و از همه مهمتر امکان کامنت گذاری در پست ها را مسدود نکرده باشد! دلیل توجه به این مورد آن است که در وبسایت معمولا کامنت ها بعد از تایید مدیر وبسایت منتشر و قابل ویرایش می باشد اما در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام امکان ویرایش کامنت ها وجود ندارد و کاربران در هر لحظه از شبانه روز می توانند در پیچ مربی کامنت بگذارند. معمولا افراد کلاهبردار کامنت های تمامی پست ها را مسدود می کنند تا افراد ناراضی از آموزش های ایشان نتوانند نظرات اعتراضی خود را در پیج اعلان کنند!

 

چرا مقاله روش های کلاهبرداری در صنعت میلورم را منتشر کردم؟

لازم به توضیح است مدیر آکادمی کسب و کار تک ایده (حسن بسطامی) با هیچ شخص حقیقی یا حقوقی خصومت شخصی ندارد و هیچ گونه منفعت شخصی از انتشار این مقاله یا مقالات مشابه نصیب ما نمی شود البته معدود دشمنانی از این طریق ایجاد می شود که با کمال میل پذیرای آن ها هستیم.

مسئولیت اخلاقی و اجتماعی ما حکم می کند مانع از بروز کلاهبرداری در این صنعت شویم همانطور که آگاه هستید قبلا در صنعت ورمی کمپوست کلاهبرداری های بزرگی صورت گرفت. در آن زمان اینترنت و شبکه های اجتماعی به اندازه الان در دسترس نبودند و به علت عدم اطلاع رسانی افراد زیادی متضرر شدند. بنابراین تمام تلاش ما این است که معدود افراد شیاد و کلاهبردار با فروش انبوه سوسک، شفیره و لاروهای بی کیفیت و تجهیزات و لوازم و با بهانه قرار دادهای طولانی مدت نتوانند از افراد جویای کار سوء استفاده کنند:

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه تست

عرض خود می‏بری و زحمت ما می‏داری

اخیرا یکی از افرادی که به اتهام سرقت علمی محکوم شده بود علیه مقاله فعلی دادخواستی مبنی بر توهین و افترا علیه حسن بسطامی (مدیر آکادمی تک ایده) را به دادگاه ارایه داده اند. نتیجه دادخواست ایشان جهت اطلاع عموم در اینجا منتشر می نمایم. در دادخواست ایشان 3 صفحه کذبیات علیه بنده عنوان شده بود که در گزارش پرونده درخواست بررسی ادعاهای کذب ایشان را کردم. متاسفانه فرصت نشد در دادگاه حضور یابم و به علت بی پایه و اساس بودن ادعای شاکی رای دادگاه بر منع تعقیب بود.

خوشبختانه به قدری مستندات دادگاه پسند در اختیار ما قرار گرفته که در هر دادگاهی می توانیم از خود دفاع کنیم بنابراین هیچ نگرانی از بابت انتشار این گونه مقالات در وبسایت نداریم.

روش تشخیص کلاهبرداران در صنعت میلورم

 

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «صنعت تولید میلورم و روش های کلاهبرداری در آن»

  1. سلام عرض سلام خسته نباشی امیدوارم همیشه با روحیه بالا وسطح علمی ممتاز که در آکادمی کسب وکار تک ایده وبا مدیریت اقای حسن بسطامی دید میشه ب موفقیت هر چه بیشتر شما در عرصه های فعالیت دارید شود ،من هم علاقه مند ب تولید میلورم و ورود ب بازار فروش هستم ولی از انجا ک نبود دانش کافی در تولید و بازار فروش فقط شوق واشتیاق زیاد ب این کار ومطالعه مطالب آکادمی شما نظر ب ورود به این صعنت رو دارم

    1. درود بر شما
      از لطف جنابعالی سپاسگزارم

      در صورتی که قصد ورود به صنعت تولید میلورم دارید اول از همه اطلاعات خود را افزایش دهید و بعد با مقدار خیلی کم شروع کنید و در تولید تجربه کسب کنید. همزمان کار بازاریابی و فروش را هم انجام دهید (به فرض مشتری داشتید اما محصول را نداشته باشید می توانید از فارم تولید میلورم تک ایده یا از دیگر همکاران با قیمت همکاری تهیه کنید و سفارش فرد را ارسال کنید). به تدریج که با بازار فروش بیشتر آشنا می شوید و توانایی فروش شما بهبود پیدا می کند می توانید تولید خود را نیز افزایش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *