صنعت پرورش میل ورم: پیش بینی بازار و مشکلات پیش رو

صنعت پرورش میل ورم جزء صنایعی است که طی چند سال اخیر در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سه سال قبل که در حال تالیف کتاب آموزش جامع پرورش میل ورم بودم هیچ منبع آموزشی به زبان فارسی وجود نداشت!

بیشتر بخوانید!  آموزش پرورش میل ورم در خانه

تعداد انگشت شماری در ایران به صورت محدود در حال پرورش میل ورم بودند و اغلب، افرادی که پرورش ماهی انجام میدادند کم و بیش با میل ورم آشنایی داشتند. به علت عدم شناخت عموم مردم بازار میلورم هم چندان بزرگ نبود!

پس از 3 سال، از یک سو شاهد پیشرفت چشمگیر صنعت پرورش میل ورم در ایران هستیم که حاصل تلاش افراد دلسوز در این صنعت جدید است و از سوی دیگر ورود دلال ها و افراد کم تجربه در حوزه آموزش و فروش میل ورم مشکلاتی را برای صنعت رو به رشد ایجاد کرده است.

در این مقاله به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ پرورش دهندگان میلورم در ایران مشکلات پیش روی این صنعت و آینده بازار را بررسی می کنم و امیدوارم همکاران گرامی و افراد فعال در این حوزه نقد و نظرات سازنده خود را در پایین این پست به اطلاع عموم برسانند.

پیش از هر چیز به مشکلات پیش روی صنعت میل ورم بپردازیم:

ظهور افراد تخریب کننده بازار میل ورم

ظهور افراد گنده گو و میان تهی که بدون هیچگونه تجربه عملی و تولید صنعتی سعی در جهت دهی قیمت ها در بازار میل ورم و تخریب بازارهای وابسته به صنعت میلورم را دارند!

اخیرا یکی از این افراد مدعی شده قیمت مولد میل ورم (سوسک تاریکی) باید دانه ای 50 تومان باشد!

قبل از هر چیز باید اعلان کنم بنده با فروش عمده سوسک تاریکی بسیار مخالفم و خود نیز هیچگاه به صورت عمده اقدام به فروش مولد میل ورم نکرده ام! سند حرف بنده هم مقاله طرح توجیهی پرورش میلورم+ راهنمای راه اندازی فارم میلورم است که برای افراد تازه کار منتشر کرده ام تا امکان سوء استفاده کمتری برای دلال ها فراهم شود. مقاله مذکور را از لینک زیر مطالعه فرمایید:

بیشتر بخوانید!  طرح توجیهی پرورش میلورم+راهنمای راه اندازی فارم میلورم

زمان بررسی بازار میل ورم به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • آیا فردی که مدعی است سوسک تاریکی باید به فلان قیمت (مثلا دانه ای 50 تومان) به بازار عرضه شود و قیمت های بالاتر ناعادلانه است، خود تولید کننده و عرضه کننده میل ورم است؟ فردی حق دارد قیمت بدهد که خود عرضه کننده به بازار باشد! افرادی وجود دارند که قادر به تامین حتی یک کیلو لارو زنده نیستند و در پیج اینستاگرام خود از دیگر تولیدکنندگان تقاضا دارند مقادیر کمی میلورم را برای شهرهای مختلف تامین کنند! این گونه افراد آیا حق اظهار نظر در مورد قیمت میلورم را دارند؟
  • کیفیت تولیدات: فردی که قصد راه اندازی فارم پرورش میل ورم دارد هیچگاه نباید کیفیت را فدای قیمت کند. شما در صورتی که قصد دارید فارم بزرگ راه اندازی کنید باید کرم میلورم بسیار با کیفیت جهت مولد گیری تهیه کنید، چنین لاروی با ضایعاتی که ارزش غذایی ندارند قابل تولید نیستند! یکی از دلایلی که سوسک تاریکی تولید شده توسط ما قیمت بالاتری نسبت به دیگر همکاران دارد این است که ما برای پرورش لارو و مولدها از جو پرک و موادی استفاده می کنیم که سبب تقویت آن ها می شود و مولدهای بسیار با کیفیتی را از طریق تغذیه عالی تولید می کنیم! بدیهی است که با افزایش هزینه ها، تولید نهایی ما نیز قیمت بالاتری دارد! هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
  • تضمین تحویل سالم میل ورم به گیرنده: متاسفانه بعضی فروشنده ها هیچ گونه مسولیتی در رابطه با سالم رسیدن میلورم به خریدار بر عهده نمی گیرند. بسیار پیش آمده که با بنده تماس می گیرند و در مورد تلف شدن میلورم هایی که از دیگر فروشندگان خریداری کرده اند سوال می پرسند و درخواست مشاوره در این رابطه دارند. بنده خود معتقد هستم فروشنده موظف است محصول را سالم به دست گیرنده برسانند و ضرر و زیان ناشی از تلفات بین راه بر عهده فروشنده است! پیشنهاد می کنم مقاله زیر را در این رابطه مطالعه بفرمایید:
بیشتر بخوانید!  باید و نبایدهای خرید و فروش میلورم در ایران
  • متاسفانه یکی از تکنیک های جهت دهی قیمت بازار درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت های درج آگهی نظیر دیوار و شیپور است. این گونه آگهی ها از دو حالت خارج نیستند: 1- فردی که خود تولید کننده نیست و قصد دارد بازار را تست کند! این گونه افراد محصولی ندارند که به بازار عرضه کنند و تکلیف این گونه آگهی ها  کاملا مشخص است! 2- گروهی دیگر دلال هایی هستند که خود در کار فروش سوسک تاریکی به صورت عمده  هستند. چون این گونه افراد مثلا قرار داد تضمینی با افراد دارند سعی در دستکاری قیمت ها دارند تا بتوانند محصولات کارآموزان خود را با قیمت های ناچیزی خریداری کنند! بدیهی است این گونه دلال ها در ابتدای کار سوسک را به صورت عمده ای به کارآموز خود می فروشند و هنگامی که قرار باشد تولید کارآموز را خریداری کنند با دستکاری قیمت ها و درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت ها سعی در بز خری کردن تولیدات بقیه دارند!

 

آینده صنعت پرورش میلورم در ایران

  • دوران پرورش میل ورم به قصد فروش سوسک تاریکی در ایران به پایان رسیده است. هدف صنعت پرورش میل ورم تولید سوسک تاریکی نیست و بحث کردن در این مورد اتلاف وقت است.

زمانی که صحبت از میزان تولید میل ورم می شود منظور تولید کرم میلورم است که در همه جای دنیا به صورت وزنی یا عددی، به صورت زنده یا خشک به فروش می رسد!

در صورتی که به صورت انبوه سوسک تاریکی خریداری می کنید به امید این که بعدا شما نیز سوسک تاریکی را به مبالغ بالا به فروش برسانید و سود هنگفتی به دست آورید راه را اشتباه رفته اید!

همان افرادی که به صورت انبوه به شما سوسک تاریکی می فروشند همان ها در مقطعی از زمان که شما مولد تولید کرده باشید با دستکاری قیمت ها سبب ضرر و زیان شما خواهند شد! بنابراین در اول کار با افراد با تجربه و معتبر در این رابطه مشورت بگیرید تا بعدا در این صنعت شکست نخورید!

ایده تولید آبنبات میل ورم
ایده تولید آبنبات میل ورم
  • در آینده ای نزدیک فراوری میل ورم بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. افرادی که با فراوری میلورم آشنا شوند نسبت به دیگر تولیدکنندگان موفق تر خواهند بود.
  • فروش مولد و لارو زنده کاهش خواهد یافت و ببشتر تولیدکنندگان لارو خشک شده به بازار عرضه خواهند کرد.
  • امسال با افزایش تولید و گسترش کار بحث صادرات میلورم به صورت جدی مطرح خواهد شد. افرادی که که بتوانند مجموعه ای از مزارع را قانع کنند که با آن ها همکاری کنند در راه صادرات موفق تر خواهند بود.
  • در سال جدید تجهیزات مورد نیاز پرورش میلورم هر چه بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت تولید انواع سرندهای برقی، خشک کن های میلورم، انواع رطوبت سازها و ظروف مخصوص پرورش میلورم افزایش خواهد یافت.

 

حسن بسطامی

حسن علاقه مند به کسب و کارهای زودبازده، مشاغل خانگی و کسب و کارهای اینترنتی است. در این سایت ایده های جدید کسب و کار و همچنین تجربه یک دهه فعالیت خود در زمینه های مختلف کسب و کارهای اینترنتی را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید