صنعت پرورش میل ورم: پیش بینی بازار و مشکلات پیش رو

صنعت پرورش میل ورم جزء صنایعی است که طی چند سال اخیر در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سه سال قبل که در حال تالیف کتاب آموزش جامع پرورش میل ورم بودم هیچ منبع آموزشی به زبان فارسی وجود نداشت!

تعداد انگشت شماری در ایران به صورت محدود در حال پرورش میل ورم بودند و اغلب، افرادی که پرورش ماهی انجام میدادند کم و بیش با میل ورم آشنایی داشتند. به علت عدم شناخت عموم مردم بازار میلورم هم چندان بزرگ نبود!

پس از 3 سال، از یک سو شاهد پیشرفت چشمگیر صنعت پرورش میل ورم در ایران هستیم که حاصل تلاش افراد دلسوز در این صنعت جدید است و از سوی دیگر ورود دلال ها و افراد کم تجربه و بعضا کلاهبردار در حوزه آموزش و فروش میل ورم مشکلاتی را برای صنعت رو به رشد ایجاد کرده است.

در این مقاله به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ پرورش دهندگان میلورم در ایران مشکلات پیش روی این صنعت و آینده بازار را بررسی می کنم و امیدوارم همکاران گرامی و افراد فعال در این حوزه نقد و نظرات سازنده خود را در پایین این پست به اطلاع عموم برسانند.

پیش از هر چیز به مشکلات پیش روی صنعت میل ورم بپردازیم:

ظهور افراد تخریب کننده بازار میل ورم

ظهور افراد گنده گو و میان تهی که بدون هیچگونه تجربه عملی و تولید صنعتی سعی در جهت دهی قیمت ها در بازار میل ورم و تخریب بازارهای وابسته به صنعت میلورم را دارند!

اخیرا یکی از این افراد مدعی شده قیمت مولد میل ورم (سوسک تاریکی) باید دانه ای 50 تومان باشد!

قبل از هر چیز باید اعلان کنم بنده با فروش عمده سوسک تاریکی بسیار مخالفم و خود نیز هیچگاه به صورت عمده اقدام به فروش مولد میل ورم نکرده ام! سند حرف بنده هم مقاله طرح توجیهی پرورش میلورم+ راهنمای راه اندازی فارم میلورم است که برای افراد تازه کار منتشر کرده ام تا امکان سوء استفاده کمتری برای دلال ها فراهم شود. مقاله مذکور را از لینک زیر مطالعه فرمایید:

بیشتر بخوانید!  طرح توجیهی پرورش میلورم+راهنمای راه اندازی فارم میلورم

زمان بررسی بازار میل ورم به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • آیا فردی که مدعی است سوسک تاریکی باید به فلان قیمت (مثلا دانه ای 50 تومان) به بازار عرضه شود و قیمت های بالاتر ناعادلانه است، خود تولید کننده و عرضه کننده میل ورم است؟ فردی حق دارد قیمت بدهد که خود عرضه کننده به بازار باشد! افرادی وجود دارند که قادر به تامین حتی یک کیلو لارو زنده نیستند و در پیج اینستاگرام خود از دیگر تولیدکنندگان تقاضا دارند مقادیر کمی میلورم را برای شهرهای مختلف تامین کنند! این گونه افراد آیا حق اظهار نظر در مورد قیمت میلورم را دارند؟
  • کیفیت تولیدات: فردی که قصد راه اندازی فارم پرورش میل ورم دارد هیچگاه نباید کیفیت را فدای قیمت کند. شما در صورتی که قصد دارید فارم بزرگ راه اندازی کنید باید کرم میلورم بسیار با کیفیت جهت مولد گیری تهیه کنید، چنین لاروی با ضایعاتی که ارزش غذایی ندارند قابل تولید نیستند! یکی از دلایلی که سوسک تاریکی تولید شده توسط ما قیمت بالاتری نسبت به دیگر همکاران دارد این است که ما برای پرورش لارو و مولدها از جو پرک و موادی استفاده می کنیم که سبب تقویت آن ها می شود و مولدهای بسیار با کیفیتی را از طریق تغذیه عالی تولید می کنیم! بدیهی است که با افزایش هزینه ها، تولید نهایی ما نیز قیمت بالاتری دارد! هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
  • تضمین تحویل سالم میل ورم به گیرنده: متاسفانه بعضی فروشنده ها هیچ گونه مسولیتی در رابطه با سالم رسیدن میلورم به خریدار بر عهده نمی گیرند. بسیار پیش آمده که با بنده تماس می گیرند و در مورد تلف شدن میلورم هایی که از دیگر فروشندگان خریداری کرده اند سوال می پرسند و درخواست مشاوره در این رابطه دارند. بنده خود معتقد هستم فروشنده موظف است محصول را سالم به دست گیرنده برسانند و ضرر و زیان ناشی از تلفات بین راه بر عهده فروشنده است! پیشنهاد می کنم مقاله زیر را در این رابطه مطالعه بفرمایید:
بیشتر بخوانید!  باید و نبایدهای خرید و فروش میلورم در ایران
  • متاسفانه یکی از تکنیک های جهت دهی قیمت بازار درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت های درج آگهی نظیر دیوار و شیپور است. این گونه آگهی ها از دو حالت خارج نیستند: 1- فردی که خود تولید کننده نیست و قصد دارد بازار را تست کند! این گونه افراد محصولی ندارند که به بازار عرضه کنند و تکلیف این گونه آگهی ها  کاملا مشخص است! 2- گروهی دیگر دلال هایی هستند که خود در کار فروش سوسک تاریکی به صورت عمده  هستند. چون این گونه افراد مثلا قرار داد تضمینی با افراد دارند سعی در دستکاری قیمت ها دارند تا بتوانند محصولات کارآموزان خود را با قیمت های ناچیزی خریداری کنند! بدیهی است این گونه دلال ها در ابتدای کار سوسک را به صورت عمده ای به کارآموز خود می فروشند و هنگامی که قرار باشد تولید کارآموز را خریداری کنند با دستکاری قیمت ها و درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت ها سعی در بز خری کردن تولیدات بقیه دارند!

 

پرورش میل ورم و کلاهبرداری از مددجویان کمیته امداد

با شناخته تر شدن صنعت پرورش میل ورم در ایران معدود افرادی به فکر کسب درآمد حداکثری (و بعضا نامشروع!) از وضعیت بوجود آمده افتاده اند!

یکی از شگرد های چنین افرادی مراجعه به کمیته امداد یا بهریستی و معرفی خود به عنوان راهبر شغلی به این گونه سازمان ها می باشد.

به علت عدم آشنایی مسوولین چنین سازمان هایی با صنعت پرورش میلورم راه برای خالی بندی ها، خودستایی ها و ادعاهای عجیب و غریب و دغل بازی های این افراد باز است!

اجازه بدهید یک نمونه از این کلاهبرداری ها که به صورت مسند در اختیار آکادمی کسب و کار تک ایده قرار داده شده و موجب ضرر و زیان فراوان به مددجوی کمیته امداد شده است را برای شما شرح دهم.

داستان از این قرار است که اوایل زمستان سال گذشته (1399) کمیته امداد یکی از شهرها به مددجویان خود پیشنهاد می کند با راه اندازی فارم پرورش میلورم کسب و کار پر سودی را برای خود راه اندازی کنند!

بنابراین افراد زیادی از جمله فردی که مستندات را برای ما ارسال کرده اند درخواست وام 50 میلیون تومانی از کمیته امداد می کنند.

راهبر شغلی نیز در ازای دریافت این مبلغ فارم پرورش میلورم را برای مدد جوی محترم راه اندازی کرده اند. در ادامه نحوه هزینه کرد جهت راه اندازی فارم پرورش میلورم را برای شما توضیح می دهم:

1- راهبر شغلی درخواست 5 میلیون تومان بابت آموزش پرورش میلورم کرده اند که با چانه زنی مسولین کمیته امداد این مبلغ به 2.5 میلیون تومان کاهش یافته است!

2- 20 کیلو گرم لارو  میلورم زنده با هزینه کیلویی 250 هزار تومان برای ایشان فاکتور شده است! در اعتراض به قیمت بالای لارو میلورم نسبت به دیگر تولید کنندگان، راهبر شغلی اعلان کرده اند بنده لارو مولد به شما میفروشم برای همین قیمت بالاست!

جهت اطلاع خواننده محترم قیمت لارو زنده درجه 1 جهت پرورش و تکثیر (به قول راهبر شغلی لارو مولد!) در اسفند 1399 حدود 80 الی 90 هزار تومان بوده است. با افزایش قیمت سبوس گندم در ابتدای سال 1400 قیمت میلورم زنده درجه 1 به صورت عمده به 100 هزار تومان افزایش پیدا کرد! البته مقادیر خرد زیر 3 کیلو گرم تا 138 هزار تومان و مقادیر 3 الی 10 کیلو حدود 120 هزار تومان نیز به فروش می رسند.

خواننده محترم جهت محاسبه هزینه تولید هر کیلو گرم لارو زنده میلورم به مقاله طرح توجیهی پرورش میلورم+راهنمای راه اندازی فارم میلورم  که پیش تر در همین مقاله لینک آن درج شد مراجعه فرمایند.

3- 6 هزار عدد سوسک تاریکی با مبلغ دانه ای 500 تومان فاکتور شده است که با چانه زنی های مسولین کمیته امداد در نهایت دانه ای 350 تومان محاسبه گردیده است!

پرورش میلورم، روش های کلاهبرداری از مددجویان کمیته امداد
پرورش میلورم، روش های کلاهبرداری از مددجویان کمیته امداد

 

4- فروش 400 عدد جعبه درجه 3 بی کیفیت با هزینه هر عدد 54 هزار تومان! قابل توجه آنکه جعبه های 60 در 40 درجه 3 امروز (2 خرداد 1400) با وجود افزایش قیمت های ناشی از افزایش هزینه کارگر و… درب کارخانه دانه ای 38 هزار تومان و از طریق واسطه ها حدود 40 الی 42 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

لازم به توضیح است کیفیت جعبه های فروخته شده به این مددجوی محترم کمیته امداد به قدری پایین بوده که مجبور به قفسه بندی شده اند. جالب آن که قفسه بندی با هزینه حدود 9 میلیون تومان به طرز بسیار ناشیانه ای انجام شده است. فیلم کارگاه ارسالی از ایشان در ادامه نمایش داده می شود:

 

5- الک های جدا کننده شفیره و الک کود گیری 3 میلیون و 400 هزار تومان برای ایشان فاکتور شده است. جهت اطلاع خواننده گرامی الک های جدا کننده شفیره از چوب ساخته می شوند و قیمتی در حدود 100 هزار تومان دارند. در خود وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده نمونه ای از این الک ها جهت فروش قرار داده شده است که با هزینه ارسال 145 هزار تومان به فروش می رسد!

6- رطوبت سنج و دماسنج الکترونیکی در وبسایت دیجی کالا 80 هزار تومان به فروش می رسد که برای مجری طرح 250 هزار تومان فاکتور شده است.

توصیه می شود قبل از ورود به هر کسب و کار سعی کنید اطلاعات صحیح لازم را بدست آورید و از مراکز معتبر آموزش ببینید تا اینچنین دچاز ضرر و زیان مالی نشوید!

آینده صنعت پرورش میلورم در ایران

  • دوران پرورش میل ورم به قصد فروش سوسک تاریکی در ایران به پایان رسیده است. هدف صنعت پرورش میل ورم تولید سوسک تاریکی نیست و بحث کردن در این مورد اتلاف وقت است.

زمانی که صحبت از میزان تولید میل ورم می شود منظور تولید کرم میلورم است که در همه جای دنیا به صورت وزنی یا عددی، به صورت زنده یا خشک به فروش می رسد!

در صورتی که به صورت انبوه سوسک تاریکی خریداری می کنید به امید این که بعدا شما نیز سوسک تاریکی را به مبالغ بالا به فروش برسانید و سود هنگفتی به دست آورید راه را اشتباه رفته اید!

همان افرادی که به صورت انبوه به شما سوسک تاریکی می فروشند همان ها در مقطعی از زمان که شما مولد تولید کرده باشید با دستکاری قیمت ها سبب ضرر و زیان شما خواهند شد! بنابراین در اول کار با افراد با تجربه و معتبر در این رابطه مشورت بگیرید تا بعدا در این صنعت شکست نخورید!

ایده تولید آبنبات میل ورم
ایده تولید آبنبات میل ورم
  • در آینده ای نزدیک فراوری میل ورم بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. افرادی که با فراوری میلورم آشنا شوند نسبت به دیگر تولیدکنندگان موفق تر خواهند بود.
  • فروش مولد و لارو زنده کاهش خواهد یافت و ببشتر تولیدکنندگان لارو خشک شده به بازار عرضه خواهند کرد.
  • امسال با افزایش تولید و گسترش کار بحث صادرات میلورم به صورت جدی مطرح خواهد شد. افرادی که که بتوانند مجموعه ای از مزارع را قانع کنند که با آن ها همکاری کنند در راه صادرات موفق تر خواهند بود.
  • در سال جدید تجهیزات مورد نیاز پرورش میلورم هر چه بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت تولید انواع سرندهای برقی، خشک کن های میلورم، انواع رطوبت سازها و ظروف مخصوص پرورش میلورم افزایش خواهد یافت.

 

حسن بسطامی

حسن علاقه مند به کسب و کارهای زودبازده، مشاغل خانگی و کسب و کارهای اینترنتی است. در این سایت ایده های جدید کسب و کار و همچنین تجربه یک دهه فعالیت خود در زمینه های مختلف کسب و کارهای اینترنتی را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید