فارم تولید میلورم تک ایده

پرسش و پاسخ های متداول در کسب و کار تولید میلورم

کسب و کار تولید میلورم از جمله مشاغل زودباده در ایران است که افراد زیادی با سرمایه کم تمایل دارند تا در آن فعالیت کنند.

با این وجود روزانه پرسش های زیادی درباره این کسب و کار مطرح می شود و چون امکان پاسخ گویی به سوالات تک تک افراد را نداریم در این پست قصد داریم پرسش های متداول را پاسخ دهیم. در صورتی که سوالی در رابطه درباره پرورش و تولید میلورم دارید میتوانید در پایین همین پست مطرح کنید تا حسن بسطامی (مولف کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم و فعال در این صنعت) به شما پاسخ دهند.

پرسش 1: آیا کسب و کار تولید میلورم خوبه؟

این پرسش از اساس اشتباه است! چرا؟ چون: تمامی کسب و کارها خوب هستند و بستگی داره چه کسی آن را اجرا می کند. برای مثال در شهر خود جستجو کنید متوجه خواهید شد تعداد زیادی از فعالین در یک صنعت از بازار فروش خود ناراضی هستند اما در همان شهر می توانید افرادی را پیدا کنید که بیشترین سود را از همان صنعت بدست می آورند! اگر مشکل از خود کسب و کار بود نباید بخشی از فعالین آن صنعت بسیار موفق باشند! اجازه دهید به پرسش اصلی باز گردیم!

پرسش بالا را باید این گونه مطرح کرد: آیا کسب و کار تولید میلورم برای من خوبه؟ مناسب من هست؟

به طور کلی تولید و پرورش میلورم مناسب این افراد است:

1- اگر پرورش دهنده پرندگان زینتی، مرغ و خروس های تزئیینی و گران قیمت هستید یا استخر پرورش ماهی دارید یا ماهی زینتی پرورش می دهید، اگر پرورش قورباغه یا عقرب دارید یا به طور کلی توانایی مصرف میلورم تولیدی در کسب و کار فعلی خود را دارید، تبریک میگویم پرورش میلورم میتواند برای شما سودآور باشد!

2- اگر تولید دان و خوراک انواع پرندگان زینتی را انجام میدهید بازم هم تبریک میگویم صنعت تولید حشرات خوراکی از جمله تولید میلورم مناسب شماست!

3- اگر مغازه دار هستنید و فروشنده پرندگان زینتی هستی باز هم پرورش و تکثیر میلورم مناسب شماست!

4- اگر کارت بازرگانی دارید یا توانایی صادرات به دیگر کشورها را دارید و میتوانید با تحت دیگر عناوین (برای مثال خوراک ماهی، خوارک حیوانات خانگی و …) میلورم خشک تولیدی را به فروش برسانید باز هم تبریک می گویم صنعت تولید میلورم مناسب شماست!

5- اگر هیچ یک از شرایط بالا را ندارید اما مهارت زیادی در بازاریابی و فروش اینترنتی دارید و مطمئن هستید از پس فروش میلورم تولیدی بر می آیید با احتیاط عرض میکنم این کسب و کار می تواند مناسب شما هم باشد!

اما چه کسانی نباید وارد شغل پرورش و تکثیر میلورم شوند؟

1- مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و دیگر سازمان های دولتی که از اقشار ضعیف جامعه هستند و معمولا خود توانایی فروش و بازاریابی محصول تولیدی را ندارند و دل در گرو خرید تضمینی راهبر خود دارند! با توجه به تجربه چند ساله و گزارش های متعددی که به دست آکادمی کسب و کار تک ایده رسیده است راهبران محترم در صورتی که قلبا هم بخواهند به قرارداد های خود متعهد باشند توانایی انجام آن را نخواهند داشت.

زمانی که مراکز دولتی (فنی و حرفه ای، کمیته امداد، بهزیستی، بسیج و …) اقدام به برگزاری کلاس های جمعی می کنند بسیار واضح است که به زودی بازار اشباع می شود و با افت قیمت میلورم، قیمت پیشنهادی راهبر برای تولید کننده مقرون به صرفه نخواهد بود و مدد جو مجبور به جمع کردن فارم خود خواهد شد!

به طور کلی اگر کسب و کار خود را وابسته به یک یا تعداد اندکی افراد کنید به زودی شکست خواهید خورد!

2- افرادی که به حشرات، نهاده های دامی و … آلرژی دارند: بدیهی است اگر تنگی نفس دارید، به بوی سبوس و حشرات خوراکی حساسیت دارید، اگر پوستی حساس دارید یا کلا احساس خوبی نسبت به حشرات ندارید ممکن است تولید میلورم و دیگر حشرات خوراکی مناسب شما نباشد.

پرسش 2: آیا مرغداری و دامداری ها میلورم تولیدی ما را میخرند؟

صنعت تولید حشرات در ایران نوظهور است و معمولا به شیوه سنتی انجام می شود و لذا هزینه تولید بالاست و قیمت محصول تولیدی برای مرغداری ها و دامداری ها مقرون به صرفه نیست!

در ایران میلورم تنها به عنوان مکمل پروتئینی برای پرندگان زینی، مرغ و خروس های زینتی گران قیمت، ماهی ها و .. مصرف می شود اما در دیگر کشورها میلورم حتی برای انسان ها فراوری و جهت تغذیه استفاده می شود. بنابراین بازار میلورم در ایران بسیار محدود است و تعداد تولید کننده خرد نیز بسیار زیاد است! افرادی در این کسب و کار موفق هستند که بتوانند بخشی از مجصول خود را مصرف و به فراورده ی دیگری تبدیل کنند و مازاد آن را به بازار عرضه کنند. در غیر این صورت باید در بازاریابی و فروش اینترنتی مهارت داشته باشند. طرح های خرید تضمینی در ایران عمدتا کلاهبرداری است و حتی در صورتی که فرد ارایه دهنده طرح خرید تضمینی میلورم به فرض بخواهد به تعهداتش عمل کند ممکن است قیمت خریدی را به شما اعلان نمایند که اصلا تولید میلورم برای شما مقرون به صرفه نباشد!

بنابراین به شدت توضیه می شود قبل از ورود به صنعت تولید میلورم حتما خوب جستجو کنید و اطلاعات صحیح را به دست آورید و با دانش و آگاهی و چشمان باز وارد این صنعت شوید و به هوش باشید گول تبلیغات فرینده بعضی از کلاهبرداران این صنعت را نخورید!

پرسش 3: یکی از اتاق های آپارتمان محل سکونتم خالیه، میتونم اونجا میلورم پرورش بدم؟

خیر! در صورتی که قصد دارید به عنوان کسب و کار از پرورش میلورم درآمد داشته باشید نباید در آپارتمان، اتاق چسبیده به محل سکونت، گلخانه و امثالهم اقدام به تولید و پرورش میلورم کنید!

فردی با بخش پشتیبانی آکادمی تک ایده تماس گرفته و اظهار داشتند قصد دارند بر روی پشت بام خانه خود داربست نصب کنند و واحد تولید میلورم راه اندازی نمایند! توجه داشته باشید سالن میلورم باید کاملا محصور و در برابر باد و طوفان و حشرات و حیوانات موذی مصون باشد و از همه مهمتر فاصله حداقل 200 متری از مناطق مسکونی داشته باشد.

اجازه دهید یکی از تجربیات گذشته هنرجویان آکادمی تک ایده را برای شما بازگو نمایم:

چند سال قبل یکی از هنرجویان ما یک واحد آپارتمانی را در تهران اجاره کردند و قصد داشتند واحد تولید میلورم راه اندازی کنند. با تصمیم ایشان محالفت کردیم اما وی از قبل محل را قولنامه کرده بودند! از همان روز اولی که سبدهای تولید میلورم را به محل انتقال داده بودند با مخالفت همسایه ها مواجه شده بودند و پس از مدتی چون همسایه ها با مالک تماس گرفته بودند و اظهار نارضایتی کرده بوند، مالک عذر ایشان را خواست و مجبور شدند در اولین فرصت واحد را تحویل دهند چرا که در قولنامه ذکر شده بود محل مورد اجاره جهت سکونت می باشد!

به همین راحتی هنرجوی ما ضرر و زیان زیادی را از این بابت متحمل شدند! بنابراین، سعی کنید در صورتی که قصد دارید واحد تولید میلورم راه اندازی کنید محل مناسب این کار را در نظر بگیرید تا بعدا دچار مشکلات نشوید.

به طور کلی اگه در حد یک سبد و جهت مصرف چند پرنده در خانه خود اقدام به نگهداری میلورم میکنید جای نگرانی نیست اما جهت تولید انبوه توصیه میشود در محل سکونت خود این کار را انجام ندهید.

پرسش 4: محلول میلورم جهت تامین منبع رطوبتی خوبه؟

اخیرا افراد کلاهبردار با حل کردن قرص جوشان ویتامین سی و مولتی ویتامین در آب، محلول تولیدی را با قیمت لیتری 1 میلیون تومان به خلق الله و افراد نا آگاه می فروشند!

محلول میلورم

توجه داشته باشید تنها ویتامین های گروه B که در سبوس و غلات وجود دارد جهت رشد و نمو میلورم ضروری است و اکثر ویتامین ها در رشد میلورم تاثیری ندارند علاوه بر این ویتامین سی و بسیاری از دیگر ویتامین هادر برابر هوا و آب واکنش شیمیایی می دهند و تاثیر خود را از دست می دهند!

نکته دیگر این که ویتامین ها به دو گروه محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می شوند و به منظور آن که مواد محلول در چربی و آب در کنار هم به صورت مایع وجود داشته باشند نیاز به امولسیون ساز است که در صورت استفاده برای میلورم مضر می باشد.

نکته دیگر آن که چگونه می توان محلولی را تهیه کرد که ترکیبات سازنده آن مشخص نیست!

چرا باید تولید کننده میلورم تامین رطوبتی خود را منوط به استفاده از محلولی کند که نه شرکت سازنده مشخصی دارد و نه جایی ثبت شده است، نه آنالیز آزمایشگاهی مشخصی دارد، نه فروشنده معتبری دارد!

پرسش 5: برای شروع، لارو (کرم) بخرم یا مولد (سوسک)؟

برای اهداف غیر تجاری (آزمون و خطا و کسب تجربه در مقیاس کوچک) می توانید لارو یا مولد تهیه کنید اما برای تولید در مقیاس انبوه خرید مولد توجیه اقتصادی ندارد و توصیه می شود لارو با کیفیت تهیه کنید.

توجه داشته باشید به هیچ عنوان شفیره یا تخم میلورم تهیه نکنید!

4 دیدگاه دربارهٔ «پرسش و پاسخ های متداول در کسب و کار تولید میلورم»

 1. سلام
  وقت بخیر
  من مجتمع کوچک سه هکتاری دارم
  شامل:
  ۱_ پرورش ماهی قزل آلا
  ۲_ مرغ محلی تخم گذار
  ۳_ غاز و اردک و بوقلمون
  قیمت تمام شده هر کیلو میلورم برای من در تاریخ شهریور ۱۴۰۲ چقدر میشه، بدون محاسبه هزینه کارگر، مکان، گرمایش و سرمایش
  با محاسبه خرید لارو، سبوس گندم، صیفی جات تر و…
  البته ما اینجا ضایعات کشاورزی و میوه جات هم داریم.
  ممنون از شما

  1. درود بر شما
   هزینه تولید هر کیلو لارو زنده میلورم در شهریور ماه 1402 بستگی به عوامل گوناگون دارد اما به طور میانگین بین 45 الی 60 هزار تومان متغییر می باشد

   1. ممنون از شما
    با این حساب در مورد طیور، میلورم به عنوان تغذیه مکمل هزینه ای حدود دو برابر جیره غذایی خودش برمیداره‌‌ و در مورد ماهی قزل آلا هزینه ای برابر هزینه خوراک ماهی در بر داره.
    ولی اطلاعاتی که کم و بیش به دست آوردم راندمان بالاتری میده هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی. در این باره اگر موردی صلاح میدونین ممنون میشم بفرمایین.
    با تشکر

    1. درود بر شما
     از میلورم به عنوان مکمل پروتیینی جهت تقویت سیستم ایمنی طیور و پرندگان و آبزیان استفاده می شود. به علت عدم تولید صنعتی میلورم در ایران، هزینه های تولید و قیمت تمام شده تولید محصول بالاست. در حال حاضر میلورم در ایران به عنوان مکمل پروتیینی برای پرندگان زینتی و بعضا ماهی ها استفاده می شود و قابل رقابت با سویا نیست!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =