صنعت پرورش میل ورم: پیش بینی بازار و مشکلات پیش رو

صنعت پرورش میل ورم جزء صنایعی است که طی چند سال اخیر در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سه سال قبل که در حال تالیف کتاب آموزش جامع پرورش میل ورم بودم هیچ منبع آموزشی به زبان فارسی وجود نداشت!

تعداد انگشت شماری در ایران به صورت محدود در حال پرورش میل ورم بودند و اغلب، افرادی که پرورش ماهی انجام میدادند کم و بیش با میل ورم آشنایی داشتند. به علت عدم شناخت عموم مردم بازار میلورم هم چندان بزرگ نبود!

پس از 3 سال، از یک سو شاهد پیشرفت چشمگیر صنعت پرورش میل ورم در ایران هستیم که حاصل تلاش افراد دلسوز در این صنعت جدید است و از سوی دیگر ورود دلال ها و افراد کم تجربه و بعضا کلاهبردار در حوزه آموزش و فروش میل ورم مشکلاتی را برای صنعت رو به رشد ایجاد کرده است.

در این مقاله به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ پرورش دهندگان میلورم در ایران مشکلات پیش روی این صنعت و آینده بازار را بررسی می کنم و امیدوارم همکاران گرامی و افراد فعال در این حوزه نقد و نظرات سازنده خود را در پایین این پست به اطلاع عموم برسانند.

پیش از هر چیز به مشکلات پیش روی صنعت میل ورم بپردازیم:

ظهور افراد تخریب کننده بازار میل ورم

ظهور افراد گنده گو و میان تهی که بدون هیچگونه تجربه عملی و تولید صنعتی سعی در جهت دهی قیمت ها در بازار میل ورم و تخریب بازارهای وابسته به صنعت میلورم را دارند!

اخیرا یکی از این افراد مدعی شده قیمت مولد میل ورم (سوسک تاریکی) باید دانه ای 50 تومان باشد!

قبل از هر چیز باید اعلان کنم بنده با فروش عمده سوسک تاریکی بسیار مخالفم و خود نیز هیچگاه به صورت عمده اقدام به فروش مولد میل ورم نکرده ام!

زمان بررسی بازار میل ورم به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • آیا فردی که مدعی است سوسک تاریکی باید به فلان قیمت (مثلا دانه ای 50 تومان) به بازار عرضه شود و قیمت های بالاتر ناعادلانه است، خود تولید کننده و عرضه کننده میل ورم است؟ فردی حق دارد قیمت بدهد که خود عرضه کننده به بازار باشد! افرادی وجود دارند که قادر به تامین حتی یک کیلو لارو زنده نیستند و در پیج اینستاگرام خود از دیگر تولیدکنندگان تقاضا دارند مقادیر کمی میلورم را برای شهرهای مختلف تامین کنند! این گونه افراد آیا حق اظهار نظر در مورد قیمت میلورم را دارند؟
 • کیفیت تولیدات: فردی که قصد راه اندازی فارم پرورش میل ورم دارد هیچگاه نباید کیفیت را فدای قیمت کند. شما در صورتی که قصد دارید فارم بزرگ راه اندازی کنید باید کرم میلورم بسیار با کیفیت جهت مولد گیری تهیه کنید، چنین لاروی با ضایعاتی که ارزش غذایی ندارند قابل تولید نیستند! یکی از دلایلی که سوسک تاریکی تولید شده توسط ما قیمت بالاتری نسبت به دیگر همکاران دارد این است که ما برای پرورش لارو و مولدها از جو پرک و موادی استفاده می کنیم که سبب تقویت آن ها می شود و مولدهای بسیار با کیفیتی را از طریق تغذیه عالی تولید می کنیم! بدیهی است که با افزایش هزینه ها، تولید نهایی ما نیز قیمت بالاتری دارد! هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
 • تضمین تحویل سالم میل ورم به گیرنده: متاسفانه بعضی فروشنده ها هیچ گونه مسولیتی در رابطه با سالم رسیدن میلورم به خریدار بر عهده نمی گیرند. بسیار پیش آمده که با بنده تماس می گیرند و در مورد تلف شدن میلورم هایی که از دیگر فروشندگان خریداری کرده اند سوال می پرسند و درخواست مشاوره در این رابطه دارند. بنده خود معتقد هستم فروشنده موظف است محصول را سالم به دست گیرنده برسانند و ضرر و زیان ناشی از تلفات بین راه بر عهده فروشنده است! پیشنهاد می کنم مقاله زیر را در این رابطه مطالعه بفرمایید:
 • متاسفانه یکی از تکنیک های جهت دهی قیمت بازار درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت های درج آگهی نظیر دیوار و شیپور است. این گونه آگهی ها از دو حالت خارج نیستند: 1- فردی که خود تولید کننده نیست و قصد دارد بازار را تست کند! این گونه افراد محصولی ندارند که به بازار عرضه کنند و تکلیف این گونه آگهی ها  کاملا مشخص است! 2- گروهی دیگر دلال هایی هستند که خود در کار فروش سوسک تاریکی به صورت عمده  هستند. چون این گونه افراد مثلا قرار داد تضمینی با افراد دارند سعی در دستکاری قیمت ها دارند تا بتوانند محصولات کارآموزان خود را با قیمت های ناچیزی خریداری کنند! بدیهی است این گونه دلال ها در ابتدای کار سوسک را به صورت عمده ای به کارآموز خود می فروشند و هنگامی که قرار باشد تولید کارآموز را خریداری کنند با دستکاری قیمت ها و درج آگهی های غیر واقعی در وبسایت ها سعی در بز خری کردن تولیدات بقیه دارند!

پرورش میل ورم و کلاهبرداری از اقشار ضعیف جامعه

با شناخته تر شدن صنعت پرورش میل ورم در ایران معدود افرادی به فکر کسب درآمد حداکثری (و بعضا نامشروع!) از وضعیت بوجود آمده افتاده اند!

یکی از شگرد های چنین افرادی مراجعه به نهادهای دولتی و معرفی خود به عنوان مربی و متخصص به این گونه سازمان ها می باشد.

به علت عدم آشنایی مسوولین چنین سازمان هایی با صنعت پرورش میلورم راه برای خالی بندی ها، خودستایی ها و ادعاهای عجیب و غریب و دغل بازی های این افراد باز است!

اجازه بدهید یک نمونه از این کلاهبرداری ها که به صورت مسند در اختیار آکادمی کسب و کار تک ایده قرار داده شده و موجب ضرر و زیان فراوان به افراد ضعیف جامعه شده است را برای شما شرح دهم.

داستان از این قرار است که اوایل زمستان سال گذشته (1399) یکی از نهادهای دولتی به کارآموزان خود پیشنهاد می کند با راه اندازی فارم پرورش میلورم کسب و کار پر سودی را برای خود راه اندازی کنند!

بنابراین افراد زیادی از جمله فردی که مستندات را برای ما ارسال کرده اند درخواست وام 50 میلیون تومانی از یکی از نهادهای دولتی می کنند.

مربی نیز در ازای دریافت این مبلغ فارم پرورش میلورم را برای کارآموز محترم راه اندازی کرده اند. در ادامه نحوه هزینه کرد جهت راه اندازی فارم پرورش میلورم را برای شما توضیح می دهم:

1- مربی درخواست 5 میلیون تومان بابت آموزش پرورش میلورم کرده اند که با چانه زنی مسولین این مبلغ به 2.5 میلیون تومان کاهش یافته است!

2- 20 کیلو گرم لارو  میلورم زنده با هزینه کیلویی 250 هزار تومان برای ایشان فاکتور شده است! در اعتراض به قیمت بالای لارو میلورم نسبت به دیگر تولید کنندگان، مربی اعلان کرده اند بنده لارو مولد به شما میفروشم برای همین قیمت بالاست!

جهت اطلاع خواننده محترم قیمت لارو زنده درجه 1 جهت پرورش و تکثیر (به قول مربی لارو مولد!) در اسفند 1399 حدود 80 الی 90 هزار تومان بوده است. با افزایش قیمت سبوس گندم در ابتدای سال 1400 قیمت میلورم زنده درجه 1 به صورت عمده به 100 هزار تومان افزایش پیدا کرد! البته مقادیر خرد زیر 3 کیلو گرم تا 138 هزار تومان و مقادیر 3 الی 10 کیلو حدود 120 هزار تومان نیز به فروش می رسند.

خواننده محترم جهت محاسبه هزینه تولید هر کیلو گرم لارو زنده میلورم به مقاله طرح توجیهی پرورش میلورم+راهنمای راه اندازی فارم میلورم  که پیش تر در همین مقاله لینک آن درج شد مراجعه فرمایند.

3- 6 هزار عدد سوسک تاریکی با مبلغ دانه ای 500 تومان فاکتور شده است که با چانه زنی های مسولین مربوطه در نهایت دانه ای 350 تومان محاسبه گردیده است!

راهبر شغلی برای میلورم

 

4- فروش 400 عدد جعبه درجه 3 بی کیفیت با هزینه هر عدد 54 هزار تومان! قابل توجه آنکه جعبه های 60 در 40 درجه 3 امروز (2 خرداد 1400) با وجود افزایش قیمت های ناشی از افزایش هزینه کارگر و… درب کارخانه دانه ای 38 هزار تومان و از طریق واسطه ها حدود 40 الی 42 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

لازم به توضیح است کیفیت جعبه های فروخته شده به این فرد به قدری پایین بوده که مجبور به قفسه بندی شده اند. جالب آن که قفسه بندی با هزینه حدود 9 میلیون تومان به طرز بسیار ناشیانه ای انجام شده است. فیلم کارگاه ارسالی از ایشان در ادامه نمایش داده می شود:

5- الک های جدا کننده شفیره و الک کود گیری 3 میلیون و 400 هزار تومان برای ایشان فاکتور شده است. جهت اطلاع خواننده گرامی الک های جدا کننده شفیره از چوب ساخته می شوند و قیمتی در حدود 100 هزار تومان دارند. در خود وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده نمونه ای از این الک ها جهت فروش قرار داده شده است که با هزینه ارسال 145 هزار تومان به فروش می رسد!

6- رطوبت سنج و دماسنج الکترونیکی در وبسایت دیجی کالا 80 هزار تومان به فروش می رسد که برای مجری طرح 250 هزار تومان فاکتور شده است.

توصیه می شود قبل از ورود به هر کسب و کار سعی کنید اطلاعات صحیح لازم را بدست آورید و از مراکز معتبر آموزش ببینید تا اینچنین دچاز ضرر و زیان مالی نشوید!

آینده صنعت پرورش میلورم در ایران

 • دوران پرورش میل ورم به قصد فروش سوسک تاریکی در ایران به پایان رسیده است. هدف صنعت پرورش میل ورم تولید سوسک تاریکی نیست و بحث کردن در این مورد اتلاف وقت است.

زمانی که صحبت از میزان تولید میل ورم می شود منظور تولید کرم میلورم است که در همه جای دنیا به صورت وزنی یا عددی، به صورت زنده یا خشک به فروش می رسد!

در صورتی که به صورت انبوه سوسک تاریکی خریداری می کنید به امید این که بعدا شما نیز سوسک تاریکی را به مبالغ بالا به فروش برسانید و سود هنگفتی به دست آورید راه را اشتباه رفته اید!

همان افرادی که به صورت انبوه به شما سوسک تاریکی می فروشند همان ها در مقطعی از زمان که شما مولد تولید کرده باشید با دستکاری قیمت ها سبب ضرر و زیان شما خواهند شد! بنابراین در اول کار با افراد با تجربه و معتبر در این رابطه مشورت بگیرید تا بعدا در این صنعت شکست نخورید!

 • در آینده ای نزدیک فراوری میل ورم بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. افرادی که با فراوری میلورم آشنا شوند نسبت به دیگر تولیدکنندگان موفق تر خواهند بود.
 • فروش مولد و لارو زنده کاهش خواهد یافت و ببشتر تولیدکنندگان لارو خشک شده به بازار عرضه خواهند کرد.
 • امسال با افزایش تولید و گسترش کار بحث صادرات میلورم به صورت جدی مطرح خواهد شد. افرادی که که بتوانند مجموعه ای از مزارع را قانع کنند که با آن ها همکاری کنند در راه صادرات موفق تر خواهند بود.
 • در سال جدید تجهیزات مورد نیاز پرورش میلورم هر چه بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت تولید انواع سرندهای برقی، خشک کن های میلورم، انواع رطوبت سازها و ظروف مخصوص پرورش میلورم افزایش خواهد یافت.

8 دیدگاه دربارهٔ «صنعت پرورش میل ورم: پیش بینی بازار و مشکلات پیش رو»

 1. میخواستم پرورش کرم میلور انجام بدم . اما هیچ گونه تجربه ندارم . مکانی ک دارم برای اینکار پارکینگ منزل هست . میخوام بدونم از کجا شروع کنم چقدر هزینه داره . لطف میکنی د شماره تلفن خودتون بزارین ما جهت مشاوره با شما در ارتباط باشیم . ممنون

 2. پیشنهاد می کنم افرادی که قصد ورود به چنین کسب و کارهایی رو دارن به چند نکته حتما توجه کنند:
  اول اینکه حتما با چشم باز و با تحقیق کافی و حضور در کارگاه های مشابه تجربه عملی کسب کنید.
  دوم توجه به این نکته که هیچ کس تجربه و رازهای کسب و کارش رو مجانی در اختیار کسی نمیزاره همونطور که خودتون هم اینکار رو نمی کنید پس برای کسب تجربه باید از نظر مالی، وقت و نیروی انسانی هزینه کنید.
  سوم به نوسانات قیمت بازار دقت کنید و انتظار درآمد ثابت در دوره های زمانی مختلف نداشته باشید و این نکته رو هنگام عقد قراردادهاتون در نظر بگیرید.
  چهارم سعی کنید همون قدر که روی تولید کار می کنید چند برابرش روی بازاریابی وقت بزارید و در صورتی که ناتوان در بازاریابی هستید به هیچ وجه وارد کسب و کارهای تولیدی نشید چون هیچ کس برای شما بازار آینده رو نمیتونه تضمین کنه.
  پنجم همیشه یه قسمتی از سرمایتون رو ذخیره نگه دارید تا بتونید در صورت لزوم از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.
  ششم در کسب و کارتون دقت کنید که بخش اعظم موفقیت شما منوط به حفظ ارتباط مستمر بین شما و بزرگان بازار و اساتید مربوط میشه پس همه چیز رو در درآمد مقطعی نبینید و با کسب یک درآمد خوب در یک مقطع خودتون رو بی نیاز از سایر افراد زنجیره تولید،بازاریابی و فروش ندونید.
  و در آخر همیشه در حال مطالعه و افزایش دانش باشید و فناوری های جدید رو جایگزین فناوریهای قدیمی تر کنید.
  به امید موفقیت همگی شما

  1. با سلام و احترام

   افرادی که به نهادهای دولتی دارای طرح های حمایتی مراجعه می کنند از لحاظ مالی بسیار ضعیف هستند و معمولا این اشخاص به خاطر ضعف مالی و بعضا دانش ناکافی به چنین نهادهایی اعتماد می کنند و بعضا به خاطر اعتماد بی جا دچار ضرر و زیان مالی می شوند. جهت اطلاع جنابعالی تاکنون بیش از 500 نفر از افرادی که به مربی یکی از نهادهای دولتی اعتماد کردند و قرارداد های طولانی مدت با وی منعقد کرده اند دچار ضرر و زیان مالی شده اند!

   در مورد این که هیچکس رازهای کسب و کار خود را رایگان در اختیار دیگران قرار نمی دهند با شما موافق هستم اما مربی که در نهادهای دولتی و بعضا با بهانه آموزش رایگان فعالیت دارد نباید از این طریق اقدام به کلاهبرداری کند! هر شخص حقیقی می تواند هر قیمتی را برای آموزش های خود مقرر کند و از نظر من هیچ مشکلی وجود ندارد. در حال حاضر شخص بسیار متخصصی را می شناسم که بابت آموزش پرورش میلورم 15 میلیون تومان هزینه از کارآموز دریافت می کند اما سازمان های حقوقی که ادعای کمک به افراد مستضعف جامعه را دارند و بعضا از این بابت تبلیغات گسترده ای را در صدا و سیما و … انجام می دهند نباید بستری برای سودجویی مربیان باشند!

   قرارداد های تضمینی از اساس دچار مشکل می باشد و افرادی که خرید تضمینی را مطرح می کنند توانایی عمل به تعهدات خود را ندارند! اخیرا یکی از افرادی که در یکی از نهادهای دولتی قرار دادهای 20 ساله خرید تضمینی میلورم را با کارآموزان منعقد کرده بود و از این بابت پول هنگفتی را دریافت کرده از خرید امتناع می کند و سبب ضرر و زیان فراوانی به کارآموزان شده است! جالب آن که با مراجعه به مرکزدولتی مربوطه و اعتراض به کلاهبردای بزرگی که صورت گرفته با کمال تعجب مدیر مرکز از بابت دریافت مبالغ هنگفت و قرارداد های مربوطه اظهار بی اطلاعی کرده است! از دو حالت بیشتر نیست یا مسئولین مرکز دولتی از این کلاهبرداری ها اطلاع دارند که خود شریک در منافع مربوطه هستند و یا این که بی اطلاع می باشند و در این صورت صلاحیت مدیریت مراکز دولتی را ندارند!

 3. سلام گیرم اون اون اقا اصلا کل پنچاه میلیونم خرج کرده اصلا به قیمت بالا شما تو مقاله قبلیتون گفتین که از تعداد فعلا میتونید توی ۷۰ روز ۷۵ میلیون سود خالص بگیرید خوب این هنوز نتونسته به اون درامد برسه

  1. با سلام و احترام
   منظورتون از اون آقا و 50 میلیون را متوجه نشدم اما در مورد بخش دوم کامنت شما، بنده مقاله ای در وبسایت خبر آنلاین منتشر کرده ام و برای یک سالن 100 متری و با استفاده از 2000 عدد سبدهای 70 در 45 که در هر متر مربع 40 عدد آن ها را می توان جای داد مقدار 3 تن تولید در هر دوره را پیش بینی کرده بودم که این پیش بینی بر اساس تولیدات خود ما در مزرعه تولید میلورم تک ایده است.

   در واقع سود خالص 75 میلیون تومان برای تولید 3 تن میلورم در هر دوره با سبوس کیلویی 4200 تومان در آن زمان برآورد شده است. نکته قابل توجه این که همواره تاریخ انتشار مقالات را مد نظر قرار دهید. سبوس گندم در زمانی که مقاله منتشر شده بود هر کیلو 4200 تومان بود اما هم اینک در اسفند 1400 سبوس گندم به ازای هر کیلو گرم بیش از 7000 هزار تومان می باشد و این افزایش هزینه باید در محاسبات جدید لحاظ شود. نکته بعدی شیوه پرورش هر فردی متفاوت است، قاعدتا افراد تازه کار راندمان تولیدی که ما در مزرعه خود داریم را ندارند و باید تجربه کسب کنند تا به حداکثر ظرفیت تولید خود برسند….

 4. سلام و درود
  بنده استاد کار فنی هستم و هیچ تجربه ای درباره تولید میل ورم ندارم
  اما با خواندن این مطالب یک مورد رو کاملا متوجه میشیم که مشاوره سالم و درستی رو اعلام می‌فرمایید
  ضمن تشکر و آرزوی بهترین ها
  یاعلی مدد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا