طرح توجیهی پرورش میلورم + راهنمای راه اندازی فارم میلورم

اگر چه تولید میلورم در دیگر کشورها (به ویژه کشورهای شرق آسیا) سابقه ای بسیار طولانی دارد اما در ایران، پرورش میلورم یکی از کسب و کارهای نو ظهور محسوب می شود.

در این مقاله قصد داریم پاسخ پرسش های متداول علاقه مندان به کسب و کار پرورش میلورم را ارایه دهیم و این طرح توجیهی پرورش میلورم را در به رایگان اختیار کاربران محترم وبسایت قرار دهیم!

 

بهترین طرح توجیهی پرورش میلورم

مطالب ذکر شده در این مقاله از تجربیات عملی خود ما در پرورش میلورم و همکاران گرامی در دیگر شهرها است.

در هر کسب و کاری ممکن است معدود افراد سود جو و بعضا بی وجدان! وجود داشته باشند که با سوء استفاده از نا آگاهی دیگران سود زیادی را به جیب بزنند. کسب و کار پرورش میلورم نیز از این بابت مستثنی نیست لذا با توجه به تجریه تولید، آموزش و مشاوره در این کسب و کار نو پا در ایران و مسولیت اجتماعی که برای خود قایل هستیم سعی میکنیم اطلاعات صحیح را به کاربران ارایه دهیم. بسیار خوشحال می شویم همکاران گرامی و خوانندگان محترم نظرات خود را در پایین همین مقاله اعلان کنند.

لازم به ذکر است پاره ای از مشکلات صنعت پرورش میل ورم در مقاله زیر بررسی شده است:

برای راه اندازی فارم میلورم، کرم، سوسک یا شفیره خریداری کنیم؟

راهنمای راه اندازی فارم میلورم

اگر علاقه مند به راه اندازی فارم میلورم هستید حتما به این فکر کرده اید که در ابتدای کار باید کرم (لارو)، شفیره یا سوسک (مولد) میلورم تهیه کنیم؟

قبل از پاسخ به پرسش فوق لطفا سوال زیر را جواب دهید:

آیا قصد دارید پرورش میلورم به عنوان کسب و کار اول شما باشد یا این که قصد دارید در مقیاس خیلی کوچک تجربه کسب کنید؟

اگر قصد دارید کسب تجربه کنید بحث میزان تولید و بحث مالی برای شما اهمیت ندارد و فرقی ندارد لارو، شفیره یا مولد تهیه کنید!

در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای و به عنوان شغل تمام وقت کسب و کار پرورش میلورم را انجام دهید قطعا و صد در صد توصیه می کنیم با لارو با کیفیت و درجه یک کار خود را استارت بزنید!

برای راه اندازی فارم پرورش میل ورم از چه ظروفی استفاده کنیم؟

بهترین سبد پرورش میل ورم در ایران توسط آکادمی تک ایده تولید و به بازار عرضه شده است.

 

سبد مخصوص میل ورم

چرا باید لارو (کرم) میلورم تهیه کنیم؟

خرید لارو زنده برای پرورش میلورم

هر کیلوگرم لارو میلورم معمولی با سایز متوسط (تاکید میکنم سایز متوسط!) حدود 10 هزار عدد لارو را تشکیل می دهد که در شرایط ایده آل (با فرض 10 درصد تلفات) حدودا 9 هزار مولد به شما خواهد داد!

قیمت هر مولد در بازار کنونی بین 200 الی 300 تومان است که خود ما عدد میانگین یعنی 250 تومن به ازای هر مولد با کیفیت و درجه 1 را دریافت می کنیم و حداقل ارسال ما و اکثر همکاران 1000 عدد است!

اکنون در نظر داشته باشید که قیمت خرده فروشی میلورم در بازار کنونی ایران بین 80 الی 100 هزار تومان است و قیمت های عمده فروشی می تواند به مراتب کمتر از مبالغ ذکر شده باشد!

خب! متوجه قضیه شدید؟ شما می توانید با خرید یک کیلو لارو با کیفیت با سایز متوسط (فرض کنید بالاترین قیمت که 100 هزار تومان است را در نظر بگیریم) حدود 9 هزار عدد مولد تولید کنید. برای خرید این 9 هزار مولد باید بالای 2 میلیون تومان هزینه کنید!

پس صحبت اصلی بر روی مقرون به صرفه بودن خرید لارو و غیر اقتصادی بودن شفیره و مولد در مقیاس انبوه است!

نتیجه: برای مقادیر کم و کسب تجربه و کاربردهای غیر تجاری خرید شفیره یا مولد مشکلی ندارد اما برای تولید انبوه و فارم های تجاری خرید مولد به ویژه برای هنرجویان آکادمی تک ایده اکیدا ممنوع است!

خرید سوسک میلورم برای فارم تجاری اکیدا ممنوع!
خرید سوسک میلورم برای فارم تجاری اکیدا ممنوع!

ممکن است فروشنده بیان کند با خرید مولد شما در تولید جلو می افتید و از لحاظ زمانی برای شما مناسب تر است که مولد تهیه کنید!

اگر چه این حرف فروشنده می تواند تا حدودی صحیح باشد اما به فرض از لحاظ زمانی جلو افتادید، چه بدست می آورید؟ آیا غیر از ضرر زیان مالی نتیجه دیگری برای شما به همراه خواهد داشت؟ این که شما جهت تولید سوسک تهیه کنید و لارو تولیدی خود را به نصف قیمت بازار به عنوان خرید تضمینی به به فروش برسانید غیر از زیان نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت! چه بسیارند افرادی که با خرید انبوه مولد و صرف میلیون ها تومان هزینه اولیه برای راه اندازی فارم بعد از یک دوره پرورش با واقعیات تولید آشنا می شوند و با ضرر و زیان فراوان فارم خود را جمع می کنند!

مزیت خرید لارو (کرم) میلورم در هنگام راه اندازی فارم

پرورش میلورم

فرض کنید شما به جای 40 هزار عدد سوسک میلورم که حداقل 8 میلیون تومان برای شما هزینه دارد حدود 10 کیلو گرم لارو با کیفیت جهت مولد گیری تهیه کنید.

این لاروها به صورت روزانه شفیره و سپس به سوسک تبدیل می شوند، به عبارت دیگر قادر خواهید بود از همان روزهای اول پیج اینستاگرام و تبلیغات خود را جهت فروش شفیره و مولد به صورت خرده فروشی آغاز کنید!

با این کار از همان ابتدا می توانید بازاریابی محصولات خود را انجام دهید و تا زمان تولید اصلی که حدود 3 ماه تا 3.5 ماه آینده خواهد بود با بازار و فروش محصول خود بیشتر آشنا خواهید شد و چه بسا هزینه خرید اولیه لاروها را نیز در این مدت بدست خواهید آورد. کافیست بتوانید 4 هزار عدد سوسک به صورت خرده فروشی به بازار عرضه کنید!

آیا خرید تضمینی میلورم ضامن موفقیت کسب و کار شماست؟

یکی از پرسش ها متداول از ما این است که آیا خرید تضمینی دارید؟

به فرض ما خرید تضمینی داشته باشیم چه سودی برای تولید کننده میلورم دارد! هر کسی که قرار باشد از شما خریدی داشته باشد حتما به فکر کسب سود حداکثری است!

فرض کنید در بازار خرده فروشی میلورم در ایران هر کیلو لارو 90 الی 100 هزار تومان باشد در صورتی که فردی از شما خرید تضمینی داشته باشد بدون شک بیش از 50 الی 60 هزار تومان برای خرید لارو از شما هزینه نخواهد کرد!

مورد دیگر اکثر فروشندگان خرید تضمینی را منوط به خرید آموزش ، خرید سوسک به صورت انبوه و خرید تجهیزات و طرح توجیهی پرورش میلورم  می کنند. از طرف دیگر محصول تولیدی شما را به صورت لارو و با حداقل قیمت خریداری می کنند. با این روش هیچ سودی نصیب افراد تازه کار در این حرفه نخواهد شد!

حتی مواردی مشاهده شده است که فروشنده عنوان کرده اگر تعداد انبوه سوسک خریداری کنید در آینده سوسک های تولیدی شما را به صورت تضمینی خریداری خواهد کرد و پس از فروش انبوه سوسک به افراد متعدد زمانی که باید سوسک را از آن ها خریداری می کرد قیمت را تا یک پنجم پایین آورده بود تا فرد تولید کننده تمایلی به فروش مولدهای خود با این قیمت ناچیز نداشته باشد!

میزان تولید میلورم و سود من چقدر خواهد بود؟

سود پرورش میلورم

این پرسش یکی از چالش برانگیز ترین پرسش هایی است که معمولا مطرح می شود و بین علما اختلاف جدی در این رابطه وجود دارد!

به گفته بعضی از تولید کنندگان از هر 2 هزار عدد سوسک توانسته اند در کل دوره(که حدود 2.5 ماه طول می کشد) حدود 10 کیلو تولید کرم میلورم داشته باشند!

به گفته بعضی دیگر تولید کنندگان میزان تولیدشان حتی نصف مقدار ذکر شده قبلی است!

ما فرض را بر این میگیریم شما تولید کننده خیلی خوبی باشید و از هر 2 هزار عدد سوسک 15 کیلو لارو در کل دوره تولید داشته باشید.

فرض کنیم با هزینه حداقل 8 میلیون تومان 40 هزار عدد سوسک خریده اید.

این تعداد سوسک در 20 جعبه قرار داده اید و در کل دوره تولید شما 300 کیلو باشد(کار ندارم 100 کیلو تولید شما را بیشتر در نظر گرفته ام تا خوشحال باشید و پیش خودتون نگویید آکادمی تک ایده هوای ما را ندارد!!!)

شما برای تولید 300 کیلو لارو حدود 1000 کیلو سبوس و حدود 300 کیلو گرم رطوبتی ها (انواع صیفی جات و ..) نیاز دارید.

هزینه خرید سبوس در بازار فعلی حدود 4500 تومان است و در مناطق مختلف ممکن است تا 500 تومان نوسان قیمت وجود داشته باشد بنابراین این ما قیمت را 4000 هزار تومان فرض می کنیم!

پس برای تولید 300 کیلو گرم لارو 4 میلیون تومان (1000 کیلو سبوس گندم ضربدر 4 هزار تومان!) و 1 میلیون تومان هم رطوبتی در نظر می گیریم. پس مجموع هزینه شما 5 میلیون تومان شد (این هزینه فقط برای خورد و خوراک میلورم ها هست و با هزینه های مکان و آب و برق و کارگر و تجهیزات مورد نیاز کاری نداریم!)

نتیجه: 40 هزار عدد سوسک به قیمت 8 میلیون تومان خریداری شد، 300 کیلو لارو تولید شد که با در نظر گرفتن هزینه خورد و خوراک 5 میلیون تومان تا الان 13 میلیون تومان هزینه شد!

خب بریم تولیدمون را بفروشیم:

– آقای بسطامی خرید تضمینی دارید؟

— بله! چون از ما آموزش، سوسک به صورت انبوه و دانه ای و تجهیزات خریدید و بچه خوبی بودید ازتون میخرم البته استاندارد ما را هم باید رعایت کرده باشید!!!

-خدا خیرتون بده که از ما میلورم میخرید، قیمت خریدتون؟

–البته الان بازار میلورم خیلی خرابه! خرده فروشی 80 تومنه که ما توصیه میکنیم قیمت را پایین بیارید که همه راضی باشند اما عمده فروشی فرق میکنه! ما کیلویی 45 تومن میخریم ازتون!

-آقا میشه از من بیشتر بخرید من که استاندارهاتون را رعایت کردم و هنرجوی خودتونم!

–مشکلی نداره حالا چون شما هستید کیلویی 50 تومن میخریم ازتون به شرطی که تولیدتون عالی باشه (استاندااااااااااااارد ما را رعایت کرده باشید)!

آقا معامله جوش خورد و  محصول فروش رفت! خدا را شکر یه جایی بود از ما تضمینی خرید کنه!

300 کیلو گرم تولیدمون را تحویل دادیم با قیمت کیلویی 50 هزار تومان، فکر کنم میشه 15 میلیون تومان!

نتیجه: 40 هزار تا سوسک خریدیم، 300 کیلو تولید کردیم، تولیدمون را به صورت تضمینی فروختیم کیلویی 50 تومن، 15 میلیون تومان سود کردیم!

آفرین آفرین! این سود خالصت هست؟

هزینه تولیدتون چقدر بود قربان؟

8 میلیون تومان هزینه خرید 40 هزار عدد سوسک و 5 میلیون تومان هزینه سبوس و رطوبتی ها شد میشه 13 میلیون تومان!

برای کل دوره که 2.5 ماه فرض می کنیم (خب سوسک خریدیم که کارمون جلو بیفته و به نفعمون باشه!) مبلغ 2 میلیون تومان سود کردیم میشه ماهی 800 تومان!!!

هزینه برق و کارگر و خرید تجهیزات اولیه و مکان و ایاب و ذهاب و … را هم بهتون تخفیف دادیم که سودتون بیشتر باشه

از این مورد هم میگذریم که بعضی از آقایان به بهانه قرار داد خرید تضمینی طولانی مدت 4 میلیون تومان اضافی از کارآموزان بیچاره دریافت می کنند

چکار کنیم سود پرورش میلورم بیشتر شود؟

خب میزان سود پرورش میلورم را در بخش قبلی بررسی کردیم (بازم بگید آکادمی کسب و کار تک ایده طرح توجیهی بهمون نمیده!)

یکی از راه ها اینه که سوسک هامون به جای روزی 5 عدد تخم 20 عدد تخم بگذارند! اینجوری تولیدتون 4 برابر میشه و سود خوبی میبرید

ما در حال مذاکره با سوسک های میلورم هستیم تا در شرایط اقتصاد مقاومتی کنونی تعداد تخم ها را بیشتر کنند تا سود شما بیشتر شود!

راه دوم اینه که به سوسک های بی نوا استراحت بدیم و اجازه بدیم به صورت طبیعی تخم گذاری کنند و ما به جای خرید سوسک (اونم 40 هزار عدد) لارو بخریم به صورت کیلویی یعنی به جای صرف چند میلیون تومان مبلغ بسیار کمتری بپردازیم و هزینه های اولیه را مدیریت کنیم از طرف دیگر فروش تضمینی را رها کنیم و با خریده فروشی و فروش محصول توسط خود ما و عرضه مستقیم به بازار و حذف واسطه ها سود خود را افزایش دهیم!

نتیجه طرح توجیهی پرورش میلورم

 • در صورتی که قصد تولید انبوه میلورم را دارید اکیدا باید لارو با کیفیت از مراکز معتبر تهیه کنید.
 • آموزش ببینید و یک مشاور دلسوز و کار بلد در کنار خود داشته باشد تا در مواقع حساس و زمانی که پرسش و ابهامی داشتید شما را پشتیبانی کند! مطمئن باشید هر چقدر هزینه آموزش خود بکنید چند برابر آن به خود شما بر می گردد و  جلوی بسیاری از آزمون و خطاهای بیهوده گرفته می شود!
 • از همان زمانی که استارت کار تولید را زدید باید بر روی پیج اینستاگرام خود کار کنید و هر روز محتوی مرتبط با کسب  و کار خود را در پیج اینستاگرام منتشر کنید و از همان ابتدا به فکر تبلیغ و بازاریابی محصول خود باشید. با خرید یک دامنه .ir که حدود 5 هزار تومان قیمت دارد و خرید یک هاست ارزان که کمتر از 100 هزار تومان در سال هزینه دارد و با استفاده از cms وردپرس که کاملا رایگان است یک وبسات مشابه وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده راه اندازی کنید! سعی کنید محتوی غیر کپی و با کیفیت در وبسایت خود منتشر کنید و از طریق شبکه های اجتماعی مخاطب را به وبسایت خود هدایت کنید. با استفاده از افزونه ووکامرس که از داخل مخزن وردپرس قابل نصب است فروشگاه خود را به رایگان راه اندازی کنید و با استفاده از درگاه های واسط مانند زرین پال وبسایت خود را به درگاه بانکی متصل کنید!
 • همواره به فکر راهی باشید تا هزینه های تولید را پایین بیاورید و تولید خود را توسعه دهید تا قیمت میلورم برای خریدار مقرون به صرفه شود و بازارهای جدیدی را بتوانید به راحتی به دست آورید!
 • به فکر سوء استفاده از افراد مبتدی و جویای کار نباشید! روزانه افراد با ما تماس میگیرند و تقاضای خرید سوسک و شفیره میکنند، ما می توانیم سود بسیار زیادی از این بابت به جیب بزنیم و حتی بقیه را ترغیب به خرید انبوه سوسک و شفیره بکنیم، اما تا بحال این کار را نکرده ایم و در آینده هم انجام نخواهیم داد! چرا؟ چون ما مشاور کسب و کار هستیم و اعتبار و موفقیت ما در گرو موفقیت هنرجوهاست! اگر حتی یک هنرجوی آکادمی تک ایده از کار خود نتیجه نگیرد و شکست بخورد این مشکل از جانب هنر جو نیست و عدم توانایی ما در راهبری هنرجو ها را می رساند! بنابر این مطمئین باشید اطلاعاتی که ما در اختیار کاربران قرار می دهیم از منابع معتبر و تجربیات عملی خود ماست و با خیالی آسوده از این اطلاعات استفاده کنید!
 • اگر قصد دارید قبل از استارت کار طرح توجیهی پرورش میلورم را تهیه کنید پیشنهاد می کنم از همین مقاله استفاده کنید چون هزینه ها و سود و زیان شما با دقت خوبی محاسبه شده است و بسیار قابل اعتمادتر از طرح های توجیهی است که تهیه کنندگان آن تجربه و دانشی در صنعت تولید میلورم ندارند!

برای راه اندازی فارم پرورش میلورم چقدر سرمایه نیاز داریم؟

در ابتدا باید مقیاس  و روش تولید را مشخص کنید تا در براورد هزینه ها دچار تخمین اشتباه نشوید!

کلا سه روش برای پرورش میلورم وجود دارد که عبارتند از:

1- فارم سنتی: در این روش بسیاری از هزینه ها فاکتور گرفته می شوند، خبری از سالن های مجزا، اتوماسیون، سرند برقی، سیستم سرمایش و گرمایش پیشرفته، رطوبت ساز، ظروف مخصوص پرورش میلورم، خشک کن و … نیست! در این روش با هر میزان سرمایه ای میتوانید کار خود را در یک اتاق 3 در 4 استارت بزنید. توصیه می شود از  لارو با کیفیت مخصوص پرورش میلورم شروع کنید. در این روش شما می تواند با سرمایه ای کمتر از 50 میلیون تومان فارم سنتی کوچکی را برای خود راه اندازی کنید. این روش مناسب افرادی است که به صورت تفننی و یا شغل جانبی به دنبال کسب تجریه و تولید میلورم هستند.

2- فارم نیمه صنعتی: در این روش برخی تجهیزات برای فارم تهیه شده است برای مثال ممکن است سرند برقی یا خشک کن، رطوبت ساز و سبدهای مخصوص پرورش میلورم تهیه شده باشد. در این نوع فارم معمولا تولید قابل توجه است و شخص به عنوان شغل اول بر روی کار خود تمرکز دارد. سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی فارم نیمه صنعتی بسته به تجهیزات مورد استفاده از 300 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان باشد.

3- فارم صنعتی پرورش میلورم: تمامی تجهیزات پیشرفته صرف نظر از مقدار هزینه برای فارم تامین شده است. برای مثال در این نوع فارم ها ممکن است خشک کن های ماکروویو صنعتی، سرند برقی پیشرفته، اتوماسیون کامل، دستگاه های اسپلیت برای سرمایش و گرمایش، حداقل سه سالن کامل مجهز برای لاروها، مولد ها و شفیره ها و تخم ها در نظر گرفته شده باشد. در این نوع فارم از ظروف مخصوص پرورش میلورم جهت استفاده حداکثری از فضای موجود استفاده می شود. همچنین نیروی انسانی جهت مدیریت فارم به تعداد کافی در نظر گرفته شده است. هزینه راه اندازی این نوع فارم بسته به تجهیزات استفاده شده ممکن است به چند میلیارد تومان برسد.

56 دیدگاه دربارهٔ «طرح توجیهی پرورش میلورم + راهنمای راه اندازی فارم میلورم»

 1. آقا خدا خیرت بده استاد عزیز، انشالله که در آینده نزدیک خیلی خیلی مزاحمت میشم. چند وقتیه که دارم رو این کار تحقیق می‌کنم و برنامم اینه که وارد این کارزار بشم. تا خداوند چی تقدیرمون کنه

 2. سلام من قصد راه اندازی این شغل را به صورت دائمی و تمام وقت را در روستا دارم و شغل دیگه ای هم ندارم. ساکن اصفهانم ولی تو روستا از توابع شهرستان سمیرم دامنه کوه دنا به امید خدا می خوام شروع و ایجاد کنم. از کجا و چگونه راه درست را انتخاب کنم که به مسیر اشتباه نروم. با سپاس فراوان. مرسی که هستین.

  1. با سلام و احترام
   مراحل راه اندازی فارم پرورش میلورم:
   1- آموزش و کسب اطلاعات صحیح در این رابطه
   2- آماده سازی فارم از لحاظ امکانات تاسیساتی(آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش، رطوبت ساز، روشنایی و …)
   3- خرید تجهیزات و ابزار مورد نیاز(جعبه یا سبد های مخصوص پرورش میلورم، الک و …)
   4- خرید لارو(کرم) میلورم
   5- استارت تولید و همزمان راه اندازی پیج اینستاگرام و تبلیغ در فضای مجازی (تاز زمان تولید محصول نهایی باید اقدامات لازم جهت آماده سازی رسانه های خود جهت فروش آنلاین را انجام داده باشید تا بعدا در فروش محصول دچار مشکل نشوبد!)

 3. هزینه خرید سبد های مخصوص نگهداری لارو چقدره؟
  حدودا چقدر طول میکشه که یک لارو به مرحله تخم گذاری برسه؟
  و چقدر طول میکشه که تخم ها به مرحله لارو برسن؟

  1. سلام
   قیمت به روز سبد و دیگر محصولات در بخش فروشگاه وجود دارد میتوانید بررسی کنید!
   لارو به شفیره و شفیره های به سوسک تبدیل می شوند. کل چرخه حدود 90 روز زمان میبره
   بسته به شرایط محیطی از 4 الی 14 روز زمان میبره تا تخم ها هچ شوند

 4. حمزه بابادی یوسفی

  سلام برای راه اندازی یک واحد صنعتی درسه واحد ۲۵۰ متری چگونه شروع به کارکنم؟

 5. سلام با تشکر از مقاله ای که بیان کردید و تشکر فراوان از راهنمائی که دوستانه و دلسوزانه من زیر زمینی به مساحت 120 متر مربع دارم که میخوام به کار پرورش میلورم مشغول بشم دوست دارم طرح توجیهی مناسب و بروز برام ارسال کنید و تا بتونم از نقطه نظرات شما استفاده کنم و یک کسب و کاری را راه بیندازم

 6. سلام خسته نباشید
  با ۲۰ میلیون سرمایه میشه شروع کرد؟
  با ۲۰ میلیون چقدر در ماه سود میکنیم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. اسمش را بیان کردن اما توسط مدیر وبسایت پاک شد! اسم آوردن از افراد حقیقی و حقوقی در فضای مجازی میتواند برای مدیر رسانه تبعات حقوق داشته باشد. بنابراین این کامنت هایی که حاوی اسامی افراد باشد صرفنظر از درستی یا نادرستی ادعاها منتشر نمی شود!

 7. باسلام ممنونم از لطف شما بابت راهنماییتون منم اتفاقا باهاشون تماس گرفتم به من تضمین خرید دادن وگفتن که با ۱۵ملیون میتونین درماه۴/۵ملیون درآمدکسب کنید و منم میخواسم این کارو انجام بدم ولی الان که شما گفتین متوجه شدم که چه کسی و میگین. خیلی ممنون ازلطفتون. واقعا انسان دلسوزی هسین وممنون که به فکر دیگراننین.. این یعنی انسانیت.

 8. سلام جناب بسطامی ممنون از طلاعات خوبتون و شرافتتون
  این آقا کاملا درست گفتن
  من هم گول این آقای اهل کاشان را خوردم. کلاس برگزار کردن و گفتن برای قرارداد باید از ما مولد خرید کنید و در عوض کیلیویی 200 هزار تومن میلورم خشک رو خرید تضمینی داریم
  من تو دامش افتادم و 25 میلیون تومن مولد بهم فروخت و بعدشم 43 کیلو لارو که یه هفته بعد فهمیدم که کلاه گذاشته و میتونست به من لارو بفروشه و هزینه اون لارو خیلی کمتر از 2 ملیون میشد…. قرارداد هم پستی بعد چند ماه فرستاد که به این بهونه که ارزون شده نوشنه کیلویی 140 تومن میخره…. واقعا کلاهبرداری… به نظرم شاگرد شما بوده یه مدتی و از شما یاد گرفته کار رو اما آدم پستیه و باید یه کاری بکنیم چون اینجوری هم کلاهبرداری میکنه هم بازا رو خراب میکنه با این قیمتهاش

  1. سلام
   از طریق مراجع قضایی پیگیر هستیم. شما نیز اگر مستنداتی دارید می توانید با شماره 09137102074 تماس بگیرید تا بهتون بگم نحوه پیگیری جهت احقاق حقوق چگونه باید عمل کنید…

 9. سلام آیا اگر در زیر زمین خانه که حدود هشتاد متر است اینکار را راه‌اندازی کنیم باتوجه به سکونت خودمان درخانه و همسایه‌های مجاورمون، این سوسک ‌ها مانند جیرجیرک سروصدا دارند و باعث سلب آسایش و اعتراض نمیشوند؟

  1. سلام
   میلورم هیچ سر و صدایی نداره، سوسک ها بال دارن اما قادر به پرواز نیستند. اگه به پشت بیفتن باید خیلی دست و پا بزنن تا بتونن مجدد روی پاهای خود بایستن!

   اگه منزل شما آپارتمانی هست بهتره در آپارتمان این کار انجام نشه! اگه منزل شخص دارید و خودتون در طبقه بالا ساکن هستید و یک زیر زمین یا انبار دارید میتونید این کار را انجام بدید البته باید حواستون بشه مسایل بهداشتی را رعایت کنید. خود میلورم ها هیچ آلودگی ندارن اما اگه به شیوه سنتی کار بکنید و از ضایعات کشاورزی استفاده کنید باید حواستون باشه مقدار مناسبی در اختیار میلورم ها قرار بدید که کامل خورده بشه چون به هر حال مواد آلی در رطوبت و دمای بالا در معرض فساد هستند.

   اگه اصولی کار بکنید مشکلی نداره!

  1. با سلام و احترام

   پرسش شما خیلی کلی هستش!

   کسب و کار های زیادی هستش که می توانید در منزل انجام دهید! بستگی داره که چه میزان سرمایه اولیه و از اون مهمتر چه میزان مهارت در اون حوزه دارید! در بسیاری از مشاغل خانگی مبتنی بر کسب و کار آنلاین مثل سئو، دیجیتال مارکتینگ، روش های همکاری در فروش، برنامه نویسی، طراحی وبسایت، ترجمه و … بیشتر مهارت شما اهمیت داره سرمایه اولیه!

   در پاره ای از کسب و کار ها مثل تولید محصولات آرایشی-بهداشتی گیاهی و دست ساز علاوه بر مهارت نیاز به سرمایه اولیه هم دارید!

   یکی از بهترین کارهایی که میتوانید در منزل انجام بدید اینه که به عنوان فروشنده و بازاریاب وبسایت هایی مثل دیجی کالا ثبت نام کنید و مدتی را با این سایت ها همکاری کنید. در طول زمان متوجه میشوید چه محصولاتی از طریق فضای مجازی فروش خوبی دارن و میتونید در حوزه تولید یا تامین اون محصولات اقدام نمایید…

 10. سلام و عرض ادب
  بنده یه زیرزمین به مساحت ۹۰متر حدودا دارم که به درد درآمد از این کار میخوره؟و اینکه چطور میتونم آموزش ببینم؟
  ممنون میشم برا ایمیل بزنید.
  باتشکر

  1. ما در حوزه تهیه طرح توجیهی فعالیتی نداریم. تهیه طرح توجیهی صنعتی نیاز به اطلاعات دقیق دارد و دسترسی و جمع آوری داده های دقیق زمان بر است و باید توسط افراد با تجربه در این صنعت انجام شود.
   عبارت “آیا تولید میلورم کسب و کاری پولساز است؟” را در گوگل سرچ کنید اطلاعات دقیقی در رابطه با طرح توجیهی میلورم بر اساس تجربیات خود در خبر آنلاین منتشر کرده ایم که می تواند برای شما مفید باشد.

 11. سلام
  وقت بخیر
  اگر در انباری پشت بام کار را شروع کنیم باعث جذب جانداران موذی مثل مارمولک و … نمیشه؟
  خود سوسکها از سبدهای نگه داری بیرون نمیان که به داخل واحدهای مسکونی نفوذ کنن؟

  1. درود بر شما

   پرورش میلورم در فضای کاملا محصور انجام می شود که نباید حشرات و جانواران موذی به راحتی در آن مکان تردد کنند!
   سوسک ها بال دارند اما توانایی پرواز ندارند، سوسک ها اگر به پشت بیفتند باید کلی تقلا کنند تا مجدد بتونن بر روی پاهای خود بیاستند. اگر ظرف نگهداری کلاملا صیقلی باشه میلورم ها توانایی خروج از ظرف را ندارند

 12. مرتضی شجاعی نقندر

  سلام من اگه بخام در مشهد روی پشت بام که ۱۰۰ متر مربع است کار کنم بصورت کار دایمی و شغل اول میتونم انجام بدم وایا در مشهد جای برا تهیه ملازمات این کار مجود دارد.وممنون از لطف انسان دوستی شما برای کمک به خاهان این کار نوپا

  1. درود بر شما دوست گرامی

   پرورش میلورم در هر جایی از ایران قابل اجراست چون در محیط محصور پرورش داده میشه و در فارم خود باید بتونید دما و رطوبت را کنترل کنید و حیوانات موذی و حشرات نتونن وارد فارم بشن.
   توی مشهد تولید کننده میلورم وجود داره اما این که ملزومات این کار را عرضه کنند بنده خبر ندارم.

   آکادمی تک ایده سبد مخصوص میلورم را تولید میکنه و الک های شفیره و بستر مولد را هم ارایه می دهد. لارو زنده، مولد و شفیره و آموزش حضوری و غیر حضوری هم دارایم.

   مشاوره رایگان در زمینه راه اندازی فارم میلورم: 09137102074

 13. سلام وقت بخیر
  من میخوام این کسبو کارو شروع کنم فقط قبلش مشاوره میخام و سوال هایی ک در این مورد دارم بپرسم مثل محاصبه هزینه ها و درامد خالص
  اگر مشاوره تلفنی بهم بدید ممنون میشم هزینشم مشکلی نداره
  اگر میتونید بهم بگید که باهاتون تماس بگیرم

 14. با سلام در جابی فرمودید بیست میلیون هزینه ماهیانه یک و نیم درامد داره آیا این مبلغ صرفه اقتصادی دارد؟

  1. سلام
   بحث سود زیان کسب و کار بستگی مستقیم به شرایط بازار داره، باید ببینید در چه تاریخ و با کدام شرایط بازار براورد هزینه شده است!

   در شرایط فعلی (اواخر مهر 1401) برای تولید هر یک کیلو لارو زنده حدود 45 هزار تومن هزینه میشه و به صورت خرده فروشی 100 الی 120 تومن به فروش میرسه. البته هزینه تولید در کلان شهر ها و مناطق روستایی متفاوت هستش و باید هزینه های مکانف نیروی انسانی و … بسته به مکان جغرافیایی براورد بشه.

 15. باسلام و احترام
  در مورد مصرف خوراکی میلورم برای انسان یه مطلبی خوندم که گفته بود اتحادیه اروپا مجوز مصرف این حشره رو برای انسان صادر کرده این درسته؟
  اگر اینطور باشه در حرفه بادی بیلدینگ خیلی میتونه پرکاربرد باشه درسطح جهانی درسته؟
  و سوال دیگه اینکه اگر بخوایم بازار خارجی رو بصورت بازاریابی میدانی پیدا کنیم مستلزم داشتن پروانه صنعتی محصول هست یا خیر؟

  1. درود بر شما
   بله، میلورم اولین حشره خوارکی برای مصارف انسانی است که در اتحادیه اروپا مجوز عرضه به بازار گرفته است.

   میلورم خشک حدود 55 درصد پروتیین داره اما برای استفاده بدنسازان باید کیتین (اسکلت خارجی حشره) حذف شود.

   تاکنون به صورت رسمی صادرات میلورم انجام نشده البته به طور غیر رسمی با عناوین دیگر با به صورت قاچاچ به کشورهای همسایه ارسال میشه.

   برای تولید میلورم نیاز به پروانه بهره برداری و مجوز بهداشت دارید اما برای صادرات لزوما نباید این مجوزها را داشته باشید. مهم اینه که قبلا یک نفر با نام میلورم به صورت رسمی میلورم را از گمرک عبور داده باشه تا به شما هم مجوز بدن!

   در مورد میلورم هر کشوری استانداردهای خود را داره و مواردی که کشور مقصد در نظر داره باید رعایت بشه…..

 16. سلام
  برای پرورش میلورم حتما باید از سبوس برج و صیفی جات برای تغذیه استفاده کرد؟ تو منطقه ما سبوس گندم و سیب و یونجه فراوان تره ،میشه از اسنا برای تغذیه و کنترا هزینه های تولید استفاده کرد؟

  1. سلام

   بهتره از سبوس برنج برای پرورش میلورم استفاده نشه. بهترین بستر برای میلورم همون سبوس گندم هستش.

   از ضایعات کشاورزی و باغی میشه استفاده کرد اما در پرورش صنعتی از خوراک فرموله استفاده میکنن.

 17. سلام خسته نباشین من هیچی ازاین کاربلد نیستم.. و۲۰ملیون نهایتا میتونم فراهم کنم برای این کار ولی میخوام اگه بشه ۴۰۰متر زمین چهاردیواری توی صحرا دارم برای این کار آماده کنم
  سوالم اینه که میشه بعنوان یه شغل انتخابش کنم وکمکم کارهاشو انجام بدم
  وسوال بعدیم اینه که برای پروانه اولین جایی که باید برم کدام اورگان هستش
  چهاردیواری هم توی صحراست بهم پروانه میدن برم

  1. درود بر شما
   پیشنهاد میشه با یک اتاق کوچک و حداقل سرمایه اولیه این کار را شروع کنید و پس از کسب تجربه در تولید و همچنین بازاریابی و فروش میلورم بعدا کار خود را توسعه دهید…

 18. سلام جناب بسطامی ممنون از راهنمایی هاتون
  هزینه تولید یک کیلو میل ورم فرمودید 45
  ریز این هزینه رو میینویسید. ممنون
  چون 45هم برای بلدرچین صرف ندارد

  1. درود بر شما
   این هزینه مربوط به خوراک خشک، خوراک تر، هزینه انرژی، نیروی انسانی و … هستش. برای شهرهای مختلف این هزینه ها متفاوته اما در مجموع در بازار فعلی حدود 45 تومن هزینه تولید میلورم هستش. بدیهی است هرچقدر تولید صنعتی تر و انبوه تر باشه، هزینه تمام شده کاهش پیدا میکنه….

   در مورد صرفه اقتصادی، میلورم به عنوان مکمل پروتیینی جهت تقویت سیستم ایمنی جانداران و تامین پروتیین کاربرد داره و معمولا 3 الی 5 درصد جیره غذایی پرنده را تشکیل میده. استفاده بیش از اندازه از پروتیین سبب تلفات و بیماری پرنده میشه و باید بر اساس نژاد پرنده و جیره غذایی بهینه برای آن از میلورم استفاده شود.

 19. اگر از میل ورم به عنوان کنسانتره بدیم به گوسفند و…. میزانش چقدره؟ چقدر کمک میکنه به پروارشآیا تولید میلورم کسب و کاری پولساز است؟
  هر چند روز یه بار باید به دام داد؟
  اگر مصرف دام رو برابر با انسان بگیریم انسان چه میزان مصرف داره؟

 20. سلام وقت بخیر به ازای هر صد کیلو محصول چقد فضا لازمه؟

  از هر کیلو لارو که ۹ هزارتا باشه با تلفات چندتا مولد در میاد؟

 21. سلام
  بسیار کامل بود،ممنون.
  اشاره به پشتیبان دلسوز کردین که محبت کنید در صورتی که پیدا کردین به من هم اطلاع بدید.

 22. سلام
  بنده یک زمین 220 متری دارم که می خوام روش برای پرورش میلورم سرمایه گذاری کنم اما به جز مطالبی که توی نت خواندم و کمی تحقیقات در برخی مقالات دانشی در پرورش میلورم ندارم

  1-چطور میتونم آموزش ببینم(ساکن استان گلستان هستم)
  2-اول با چه مقدار شروع به پروش کنم؟ (نظر خودم روی 30_50 جعبه ست)
  3- با شماره تماسی که قرار دادید در کامنت ها در چه زمانی از روز می تونم ارتباط برقرار کنم؟

 23. هرچه قدر دما بالاتر بره چی میشه؟

  مناطق گرمسیری اگر بخوایم تولید کنیم .احتمال قطعی برق تابستون رو داریم
  گرما 2 تا 3 ساعت چه فشاری بشون میاره؟
  از گرمای تابستون محیط بیرون 60تا 70 درجه حرف میزنم
  به طبع داخل اتاق بی کولر بشه 40

  جریان چی میشه؟

 24. علیرضا زارع

  ممنون از توضیحات کامل و خوب شما
  توضیحات خیلی خوبی بود و من رو آگاه کرد و جلوی ضررهای صد در صدی من رو گرفت
  ممنونم

 25. سلام وقت بخیر
  آیا برای این فعالیت ،مجوزی هم میتونیم بگیریم ؟اگه آره لطفا توضیح بدین از کدوم نهاد و کدوم سایت ،ممنون

 26. سلام
  اگر این همه پرسشگر داخل سایت میخواستن با 20 ت شروع کنند این پروسه گفتید بالای 200 کار برمیداره

 27. بسیار استفاده بردم از بیانات شما در مورد سیکل گردش ایجاد میل ورم
  البته من فقط پیام های کاربران و نضرات شمارو خوندم
  فعلا هیچ مطلب دیگه ای نخوندم

  امیدوارم به نتیجه مثبتی برسم .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا