آموزش پرورش میلورم در خانه | بازار، قیمت و سوددهی

آموزش پرورش میلورم در خانه جهت  کسب درآمد را در این پست براتون آماده کرده ایم. امیدوارم این آموزش کمک کنه تا بتونید به راحتی در منزل کسب درآمد کنید.

توجه: پرورش میلورم در خانه به معنای اختصاص یک اتاق در واحد آپارتمانی مسکونی نیست! در صورتی می توانید تولید میلورم را در خانه انجام دهید که محیط کاملا مجزایی مانند زیرزمین را به این امر اختصاص دهید.

آموزش پرورش میلورم در خانه

 • پرورش میل ورم در خانه کاری بسیار آسان و بدون دردسر است و وقت زیادی از شما نمی گیرد.
 • پرورش کرم میل ورم در خانه در صورتی که تکنیک های بازاریابی و فروش را بلد باشید و لاروهای تولید شده را خودتان در فضای مجازی خرده فروشی کنید می تواند موجب کسب درآمد عالی برای شما شود! توجه داشته باشید در صورتی که تولیدات خود را به واسطه و دلال بفروشید یا در طرح های خرید تضمینی که بعضی همکاران پیشنهاد می دهند شرکت کنید سود زیادی برای شما نخواهد داشت!

در حال حاضر قیمت هر کیلو میل ورم زنده در بهار 1403 در گستره 150 الی 200 هزار تومان است. بدیهی است که قیمت عمده و یا فروش به دلال ها بسیار پایین تر از مبلغ ذکر شده است.

 • کاربردهای کرم میلورم: علاوه بر تامین پروتئین جهت مصرف انسان ها، با این توضیح که در ایران بازار مصرف انسانی ندارد اما در اتحادیه اروپا و دیگر کشورها چنین بازاری وجود دارد، به طور گسترده برای تغذیه ماهی ها، ماکیان، طیور، پرندگان زینتی، تغذیه عقرب و… استفاده می شود.
 • پرورش کرم میلورم کاری زود بازده است و به سرعت به درآمد می رسید. تخم سوسک تاریکی (مولد میل ورم) 4-14 روز طول میکشه تا تبدیل به کرم شود.
 • می توانید از پس ماندهای صیفی جات، سبزیجات و میوه های استفاده  کنید و نیازی به سرمایه بالا ندارید.
 • فضای زیادی از شما نمیگیره:  میل ورم در ظروف پلاستیکی قابل پرورشه و در صورتی که از باکس های مناسب یا قفسه بندی استفاده کنید در فضای کوچک می توانید مقادیر زیادی میلورم پروش دهید.

خب با مقدمه ای که در بالا ذکر شد میریم سراغ بحث اصلیمون که همون آموزش پرورش میلورم در خانه است!

چرخه زندگی میلورم

 • لارو میلورم: در این حالت زمانی که کرم میل ورم به آخرین سایز رشد خود رسید میتوان آنرا در بازار به فروش رساند چراکه بیشتر وزن را بدست آورده است. سایز کرم میلورم در آخرین سایز خود معمولا در گستره 2.5 الای 3 سانت است. الیته توجه داشته باشید این اطلاعات مربوط به میلورم زرد که آفت آرد و غلات است می باشد. معمولا سایز لارو میلورم زرد نصف سایز لارو سوپرورم و دو برابر سایز لسر ورم (مینی میلورم) است.

آموزش پرورش میلورم : لارو زنده میلورم

 • شفیره میلورم: مرحله ای از چرخه زندگی میلورم  است که در آن لاروها (کرم ها) به شکل C و به حالت غیر فعال بدون نیاز به رطوبت و بستر آماده دگردیسی به سوسک تاریکی (مولد میلورم) می شوند.

شفیره میلورم

 • سوسک تاریکی (Darkling beetle): مولد میل ورم است که با تخمگذاری خود منجر به ایجاد چرخه جدید زندگی میل ورم می شود

سوسک تاریکی : آموزش پرورش میل ورم در خانه

غذای میلورم چیه؟

برای پرورش میلورم و تامین منابع رطوبتی می توان از هویج، کاهو، کلم و انواع صیفی جات، سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

نکته مهم: در مرحله دوم زندگی میل ورم، یعنی مرحله شفیرگی، حتما باید جداسازی انجام شود. اگر شفیره ها را جدا نکنید ممکن است توسط بقیه کرم ها خورده  یا زخمی شوند. در مرحله شفیرگی، شفیره ها نیاز به منابع رطوبتی و بستر ندارند.

بستر پرورش میلورم چیست؟

میل ورم در بستری از سبوس برنج و گندم و بعضا آرد غلات پرورش داده می شود.

سوسک های میلورم در میان سبوس برنج و گندم تخم ریزی می کنند.

بعدا با الک کردن بستر، تخم ها را جدا می کنید.

بعد از 4-14 روز تخم ها به کرم تبدیل می شوند.

در ابتدا به خاطر اندازه کوچک کرم های میل ورم با چشم قابل دیدن نیستند اما به مرور زمان اندازه کرم های میلورم بزرگ تر می شود.

چرخه زندگی میلورم

سخن پایانی

پرورش میل ورم کاری آسان، بدون دردسر و پردرآمد است و می تواند به عنوان منبع درآمدی قابل اطمینان مورد توجه قرار گیرد اما مطالب ذکر شده نباید تحت تاثیر تبلیغات فریبنده کلاهبرداران صنعت میلورم قرار بگیرد. وعده های کسب درآمد بالا با سرمایه اولیه اندک همگی دروغ هستند! هر فردی که درآمد تضمین شده را نوید دهد کلاهبردار است چرا که در پرورش و تولید میلورم تلفات میلورم وجود دارد و با کسب دانش و اطلاعات می توان ضرر و زیان ناشی از تلفات احتمالی را به حداقل رساند. سود این کسب و کار به عوامل متعددی وابسته است از جمله مدیریت هزینه های تولید، نحوه فروش (خرده فروشی و عمده فروشی یا فروش به دلال و واسطه)، وضعیت بازار و … همگی می تواند سود شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مراقب سایت های زرد و کلاهبردار مدعی آموزش پرورش میل ورم باشید!

در صورتی که قصد آموزش تخصصی میل ورم و سوپر ورم را دارید حتما از مراکز معتبر آموزش بگیرید!

اولین و جامع ترین آموزش پرورش میل ورم توسط آکادمی کسب و کار تک ایده منتشر شده است!

توجه داشته باشید آکادمی کسب و کار تک ایده مشاوره رایگان در مورد راه اندازی کارگاه پرورش کرم میلورم دارد اما در مورد بحث آموزش و پشتیبانی تنها به کاربرانی خدمات ارایه می شود که از محصول آموزش پرورش میل ورم  آکادمی تک ایده استفاده کرده باشند!

بدیهی است دوستانی که از آموزش های وبسایت های کپی کار و کلاهبردار استفاده کرده اند باید پرسش های آموزشی خود در زمینه پرورش میل ورم را از خود آن ها مطالبه کنند و آکادمی تک ایده مسولیتی در این رابطه ندارد!

 

هشدار در مورد خرید میل ورم

خرید میل ورم باید از مراکزی انجام شود که پرورش میلورم را به صورت بهداشتی انجام می دهند!

متاسفانه در ایران پرورش غیر بهداشتی میلورم در محیط هایی همچون گاوداری ها و … نیز به وفور انجام می شود.

در این روش هیچ گونه جداسازی لاروها, شفیره ها و سوسک ها انجام نمی شود.

زمانی که از این مراکز خرید میل ورم را انجام می دهید مخلوطی از لارو, سوسک های رو به موت, شفیره های خورده شده و سیاه شده و البته انواع مایت ها,  شپشک ها و میکروارگانیسم های بیماری زا را دریافت خواهید کرد!

قبل از خرید میلورم با پرورش دهنده تماس حاصل کنید و از موارد فوق الذکر اطمینان حاصل کنید!

پرورش میلورم باید در محیط بهداشتی و محصور انجام شود و در نزدیکی محل پرورش میلورم دام و پرندگان ومرغ و دیگر طیور نگهداری نشوند!

برای راه اندازی فارم پرورش میلورم از چه جعبه هایی استفاده کنیم؟

برای آگاهی از ویژگی ها جعبه پرورش میل ورم به پست زیر مراجعه فرمایید:

آکادمی کسب و کار تک ایده افتخار دارد با طراحی بهترین سبد پرورش میل ورم در ایران گامی کوچک در توسعه صنعت پرورش حشرات خوراکی به ویژه پرورش میلورم بر دارد.

سبدهای جدید طراحی شده توسط آکادمی تک ایده سبب افزایش راندمان تولید، استفاده حداکثری از فضای فارم و بهبود شرایط بهداشتی فارم میلورم می شود.

معرفی بهترین سبد پرورش میل ورم

توجه: تا اطلاع ثانوی تولید سبد میلورم توسط آکادمی تک ایده متوقف شده است!

مشاهده ویدیوی آموزش پرورش میلورم در خانه

منبع: یوتیوب

سوالات متداول

چگونه می توانم به صورت حرفه ای پرورش میل ورم را آموزش ببینم؟

آموزش پرورش میل ورم به چندین روش امکان پذیر است:

1- استفاده از تجربیات افراد کاربلد: آکادمی تک ایده از سال 95 اقدام به پرورش و تکثیر میلورم و در ادامه ارایه آموزش پرورش میل ورم برای علاقه مندان کرده است. در دوره های آموزشی ما به طور همزمان از منابع علمی و اطلاعات روز دنیا در صنعت تولید میلورم و همچنین تجربیات عملی که با راه اندازی فارم نیمه صنعتی  میلورم در طی سالیان گذشته بدست آورده ایم استفاده شده است.

2- استفاده از منابع علمی و آموزش های یوتیوب: اگه به زبان انگلیسی مسلط هستید و می توانید به آسانی مقالات و کتب علمی در حوزه پرورش میلورم را متوجه بشید می تونید به منابع علمی مراجعه و همزمان از ویدیوهای یوتیوب استفاده کنید و در کنار آن با راه اندازی یک فارم بسیار کوچک تجربیاتی را در زمینه پرورش و تکثیر میل ورم بدست آورید و پس از دو الی سه دوره تولید موفق میلورم اقدام به توسعه فارم خود بکنید.

آیا می توانم پرورش میل ورم را به قصد فروش به مرغداری و دامداری ها انجام دهم؟

متاسفانه قیمت تمام شده تولید میل ورم در ایران بالاست و استفاده از میلورم در صنعت مرغداری یا در دامداری ها مقرون بصرفه نیست مگر آن که به مقدار کم در جیزه غذایی استفاده شود. متاسفانه قیمت میلورم قابل رقابت با سویا نیست و تبلیغاتی که در ایران انجام می شود و در آن ادعا می شود میلورم جایگزین سویا خواهد شد تماما دروغ است!

آیا در دوره آموزش پرورش میل ورم تک ایده مدرک هم صادر می کنید؟

خیر! ما هیچ مدرکی صادر نمی کنیم و مدارکی هم که از طرف سازمان های مختلف صادر میشه هیچ ارزشی در بازار رقابتی برای شما نخواهد داشت! مدرکی که شما بهش نیاز دارید تولید اصولی و موفق میل ورم و سود حاصله است که با عدد و رقم باید در حساب بانکی شما صادر بشه!

متاسفانه برخی از افراد بیسواد و زیر دیپلم و بعضا کلاهبردار با زد و بندی که با نهاد های دولتی داشته اند به عنوان مربی صنعت میلورم و صادر کننده مدرک خود را معرفی کرده اند و با آموزش پرورش میل ورم نادرست که انجام دادند افراد تازه وارد زیادی را بیچاره کردند! جهت اطلاعات بیشتر درباره روش های کلاهبرداری در صنعت میلورم لطفا مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:

روش های کلاهبرداری در صنعت میلورم

محتوی دوره آموزش پرورش میلورم تک ایده شامل چه مواردی است؟

جهت کسب اطلاعات کامل درباره دوره آموزش پرورش میلورم آکادمی کسب و کار تک ایده لطفا به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

آموزش پرورش میل ورم : کتاب و دوره آموزشی

دوره آموزش پرورش میل ورم

دوره آموزش پرورش میلورم شامل: یک جلد نسخه چاپی کتاب جهت اطلاع شما از تحقیقات علمی روز دنیا، ویدیوهای آموزش بر روی فلش مموری و همچنین پشتیبانی 6 ماهه در طول دوره. در طی دوره پشتیبانی تمامی پرسش های شما در رابطه با آموزش پرورش میل ورم را پاسخ می دهیم و مشکلات احتمالی در روند پرورش میلورم را برای شما برطرف می کنیم.

چگونه می توانم پرسش های خود در زمینه آموزش پرورش میل ورم در خانه را مطرح کنم؟

لطفا هر گونه سوالی درباره آموزش پرورش میل ورم در خانه دارید را در پایین هم مطلب کامنت کنید تا در اولین فرصت پاسخ دهیم.

میلورم زنده را از کجا تهیه کنم؟

جهت سفارش میلورم زنده مخصوص پرورش و تکثیر و یا خرید مولد میلورم می توانید از میلورم شاپ، فروشگاه تخصصی میلورم وابسته به آکادمی تک ایده، اقدام کنید:

ورود به:   میلورم شاپ

دیدگاه دربارهٔ «آموزش پرورش میلورم در خانه | بازار، قیمت و سوددهی»

 1. یونس
  سلام @ببخشید در مورد پرورش کرم میل ورم این که تخم دارند برای شروع به کار چکار باید کرد

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   میل ورم، لارو خارج شده از تخم سوسک تاریک (dark beetle) هستش. زمانی که سوسک تاریکی در بستر سبوس گندم و برنج تخمگذاری میکنه تخم ها را با الک کردن از بستر جدا میکنن و توی یک ظرف دیگه میریزن.

   1. امین
    سلام جناب بسطامی عزیز
    بنده ۱ بسته میلوارم خریداری کردم برای بلبل نیم ساعت بعد که به منزل رسیدم متوجه شدم که اصن تکان نمیخورن و مرده اند حال نمیدونم از قبل مرده بودند یا در بخاطر گرما در صندوق عقب اتومبیل مردند حال با توجه به اینکه این کرمها تلف شدند ایا میشه از آنها برای تغذیه بلبلها استفاده کرد یا اینکه فاسد میشوند ممنون میشم پاسخم را بدهید تا خدای ناکرده اسیبی به سلامت پرنده ها نرسد
    با سپاس از شما

    1. سلام
     احتمالا بسته بندی مناسبی جهت انتقال لاروها صورت نگرفته و بخاطر کمبود هوا و گرما، لاروها تلف شده اند! به نظرم بهتره لاروهای مرده را به پرنده زینتی ندهید چون پرنده های زینتی حساس هستند. اگه مرغ دارید میتونید بریزید جلو مرغ احتمالا مشکلی براشون پیش نیاید…

   2. امیر
    سلام من میلورم خشک میخام شما به این شکل هم فروش دارید؟

    1. حسن بسطامی
     با سلام و احترام
     ما هدفمون از پرورش میلورم کمک به راه اندازی کسب و کارهای خانگی و زودبازده هستش بنابراین فقط میلورم زنده جهت پرورش و تکثیر و مولد میلورم و شفیره در وبسایت جهت فروش عرضه کرده ایم!

     1. متین
      سلام خسته نباشید،همونطور که گفتید،این کرمها قیمتشون کیلویی ۶۰ ت هستش درصورتی که سویا کیلویی۴۰ت هستش،آیا صرفه‌ی خاصی داره خرید این سوسک ها؟

     2. حسن بسطامی
      سلام
      قیمت 60 هزار تومان برای پارسال هستش در حال حاضر قیمت خرده فروشی میلورم زرد معمولی در بازار از 150 تا 200 هزار تومان متغییر است و قیمت عمده میلورم زنده نیز حدود 120 هزار تومان است.
      در حال حاضر استفاده از میلورم برای تغذیه مرغ یا دام مقرون به صرفه نیست! از میلورم به عنوان مکمل پروتیینی جهت پروش عقرب، قورباغه، پرورش آبزیان و پرندگان زینتی و طیوری که قیمت بالایی دارن استفاده می شه! کاربرد میلورم با سویا قدری متفاوت است! برای مثال پروش دهندگان پرندگان زینتی معمولا ویتامین ها یا داروها را در آب حل می کنند و در اختیار پرنده قرار می دهند با توجه به تغییر مزه آب و در مجاورت هوا بودن ویتامین ها که سبب تخریب آن ها می شود این روش موثر واقع نمی شود. می توان ویتامین ها را 24 ساعت قبل از استفاده در اختیار کرم میلورم قرار داد و با غنی شدن بدن آن ها از مواد معدنی و انواع ویتامین ها آن ها را در اختیار پرنده قرار داد. با این روش به طور غیر مستقیم مواد به مصرف پرنده می رسد. البته کاربردهای زیادی برای میلورم وجود دارد که توضیحات آن در این مجال نمی گنجد و در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم تک ایده توضیحات کافی ارایه شده است.

    2. نوری
     سلام وقت بخیر میتونید از ما میلورم تهیه کنید با قیمتی مناسب و کیفیت عالی، 09152767872

   3. امیر
    سلام و عرض خدا قوت
    پرورش کرم میل ور در حال حاضر صرفه اقتصادی دارد به درآمد زایی می‌رسیم. برای تهیه کرم به کجا مراجعه کنیم

    1. حسن بسطامی
     با سلام و احترامدر حال حاضر بازار جذابی نداره! اونهایی که بازاریابی و فروش اینترنتی را خوب بلد هستن و قدیمی تر هستن، فروش معمولی دارن. کار افراد تازه کار خیلی سخت تره چون هم باید مشکلات تولیدشون را برطرف کنن و هم بازاریابی و فروش را تازه شروع کنن.
     در مورد میلورم زنده ما خودمون بهترین میلورم را میتونیم براتون ارسال کنیم با شماره 09137102074 تماس بگیرید

   4. هادی
    سلام وقت بخیر ببخشید یک سوسک چنتا تخم گذاری میکنه

    1. حسن بسطامی
     سلامسوسک تاریکی (مولد میلورم زرد) در طول زندگی خود به طور میانگین 500 عدد تخم می گذارد. در چند مقاله در شرایط خاص و بهینه تا 1000 عدد تخم نیز گزارش شده است. این تعداد تخم صورت روزانه و در خوشه های 4 الی 10 عددی در کف ظرف توسط سوسک ماده تخم ریزی می شود.

 2. سجاد
  کلیپ شما خیلی عالی بود ممنون .

  1. Farbod
   سلام چند روز طول میکشه تا کرم ها آماده فروش بشن ؟و تراکم سوسک در یه ظرف ۶۰در۳۰ ارتفاع ۲۰ چند سوسک باید باشد؟

   1. حسن بسطامی
    سلام. بستگی به شرایط و پارامتر های محیطی داره و شرایط پرورش اما از زمان هچ تا زمان شفیرگی حدود ۲-۲.۵ ماه طول میکشه. عدد دقیق که نیمشه ذکر کرد! بستگی داره که توی ظرف هم مواد و لوازم دیگه قرار بدید یا نه!

   2. Farbod
    سلام تعداد ۵۵۰ عدد سوسک در یک ظرف ۴۰×۶۰ با ارتفاع ۳سانت سبوس گندم هر چند روز یک بار باید الک بشه؟

    1. حسن بسطامی
     سلام. میتونید هر دو هفته یکبار بستر را الک کنید و محتویات زیر الک را در ظرف جداگانه ای در شرایط محیطی مناسب قرار بدید تا هچ تخم ها انجام شود.

    2. Farbod
     سلام می خواستم بپرسم علت مرگ و خشک شدن شفیره ها چیه؟من مقداره زیادی شفیره جم کرم ولی دارن خشک میشن و خراب میشن باید چیکار کنم؟

     1. حسن بسطامی
      با سلام و احترام
      مرگ شفیره ها دلایل مختلفی داره مثلا ممکنه توسط لاروها یا سوسک ها خورده بشن یا رطوبت محیط نامناسب باشه و…و….

     2. امیر
      سلام من میلورم خشک میخام شما به این شکل هم فروش دارید؟

   3. سمانه
    عالیست،یه کم جزئیات رابیشترتوضیح دهیدبهتراست

    1. حسن بسطامی
     با سلام
     برای اطلاع از جزئیات میتوانید از بسته آموزش صفر تا صد پرورش میلورم تک ایده استفاده کنید
     موفق باشید

 3. ارش
  سلام عالی بود?

  1. با سلام و احترام. تخم ها خیلی ریز هستن و به سادگی قابل تشخیص نیستند!!! از وقتی که رنگ سوسک کاملا تیره میشود حدود 3 ماه سوسک ها تخم ریزی میکنن و بعد از اون زمان اکثر آن ها میمیرن! در این سه ماه، بهترین راه اینه که هر چند روز یکبار بستر سوسک های تاریکی را الک کنید و محتویات زیر الک را که شامل تخم ها هم هستند در یک ظرف مجزا در شرایط مناسب نگهداری کنید تا تخم ها هچ بشن و لاروها در ظرف مجزا پرورش پیدا کنند
   روش دیگر، که بیشتر در پروش خانگی میلورم ها کاربرد دارد، اینه که در کف ظرفی که سوسک ها تاریکی را نگهداری میکنید یک الک یا غربال با مش ریز تعبیه کنید و ظرف مربوط را بر روی یک ظرف دیگر قرار دهید. هر زمان سوسک ها تخم ریزی بکنند مقداری از بستر به همراه تخم ها به ظرف پایینی سقوط میکنند و لاروها در ظرف زیرین هچ می شوند و پرورش می یابند!در ضمن آموزش پرورش خانگی میلورم و هم چنین آموزش پرورش میلورم در مقیاس صنعتی در سایت تک ایده تهیه شده و قابل سفارش است

 4. امین
  سلام میشه بگید چرخه تکثیر کامل چند روز طول میکشه؟ یعنی ،از تخم تا بزرگترین حد لارو شدن چند روز وبعد چند روز شفیره هستن،وهمین طور سوسک توی چه سنی تخم ریزی میکنه،ممنون.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   همانطوری که اطلاع دارید حشرات خونسرد هستند یعنی سوخت و ساز بدنشون بستگی مستقیم به دمای محیط داره. در واقع اگر شما میلورم را در دمای 4 درجه سانتی گراد قرار بدید به خواب فرو می رود و سوخت و ساز بدنش تا حد خیلی زیادی کاهش می یابد! اما اگه عوامل محیطی را نادیده بگیریم و بخواهیم حدودی دوره ئرورش را تخمین بزنیم به اینصورته: تخم ها 10-12 روز طول میکشه تا هچ بشن، لارو ها 3-18 ماه طول میکشه تا به شفیره تبدیل بشن، شفیره ها طی 7-12 روز طول میکشه تا به سوسک تبدیل بشن و در نهایت سوسک های بالغ 2-3 ماه طول میشکه تا دوره تخم ریزی را به پایان برسونن و از بین برن. سوسک وقتی تازه از شفیرگی بیرون میاد بعد از یکی دو هفته شروع به تخم ریزی میکنه! مطالب تئوری همراه با آموزش های ویدیویی جهت راه اندازی فارم پرورش میلورم به صورت خانگی و هم به صوت صنعتی در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم وجود داره!
   آموزش صفر تا صد پرورش خانگی و صنعتی میلورم

   مصطفی مجر
   سلام.من سوسک زیاد دارم و تخم ها رو با الک جدا کردم ولی به کرم تبدیل شدن.دلیلش کسی میدونه چیخ؟

   1. مصطفی مجرک
    با عرض معذرت تخم سوسک ها به کرم تبدیل نمیشن و دلیلش رو نمیدونم

    1. حسن بسطامی
     با سلام
     تراکم سوسک ها در واحد سطح را رعایت کنید یعنی تعداد بیش از حد سوسک را در یک ظرف نگهداری نکنید چرا که امکان خورده شدن تخم ها توسط سوسک های بالغ وجود دارد، دما و رطوبت را کنترل کنید و جداسازی تخم ها از سوسک ها را در فاصله زمانی مناسب به طور منظم انجام بدید. با رعایت این موارد و دسترسی مواد مغذی مناسب برای سوسک ها نباید مشکلی در هچ شدن تخم ها و رشد لاروها وجود داشته باشه!

    2. صفا
     با سلام و خسته نباشید میشه بگید برای تخم هایی که الک شده کف سبد باید چی بریزیم تا پرورش پیدا کنن و بعنوان غذا به اون کرم های ریز چی بدیم؟یعنی اونها از هویج و کاهو و… تغذیه میکنن؟

     1. حسن بسطامی
      سلام
      شما تخم ها را الک نمیکنید بلکه تمامی بستر سوسک ها از الک عبود داده میشن و تخم ها در داخل بستر و به کف ظرف سوسک ها چسبیده است. شما باید سوسک ها را به بستر جدید منتقل کنید و محتویات زیر الک را در ظرف قبلی مولد ها بریزید. تا زمان هچ شدن لاروها نیاز به هیچ منبع رطوبتی ندارند….
      برای شروع هر کاری توصیه میشود آموزش صحیح ببنید. شما از چند طریق می توانید آموزش ببینید:
      1- از طریق رجوع به منابع علمی خارجی و آموزش های موجود در یوتیوب و استارت کار در مقیاس بسیار کوچک
      2- از طریق مطالعه کتب علمی معتبر
      3- از طریق شرکت در دوره های آموزشی حضوری یا غیر حضورینکته ای که باید توجه داشته باشید صلاحیت فرد آموزش دهنده در هر کسب و کاری می باشد. آکادمی کسب و کار تک ایده در زمینه مشاوره رایگان کسب و کارها و ارایه اطلاعات عمومی در خدمت کاربران گرامی است اما اطلاعات آموزشی تخصصی را به صورت رایگان در اختیار افراد قرار نمی دهیم.

   2. حسن بسطامی
    با سلام و احترام
    عذرخواهی میکنم. متوجه منظورتون نشدم! وقتی تخم ها را از سوسک ها جدا کردید, در یک ظرف مجزا در بستر مناسب قرار میدید تا تخم ها هچ بشن و لاروهایی که از تخم خارج شدن شروع به رشد و بزرگ شدن کنن! وقتی لاروها به نهایت رشد خودشون برسن به شفیره تبدیل میشن! به نظر میرسه مشکلی توی کار شما وجود نداشته و لاروها (همون کرم ها!) از تخم خارج شدن و دارن رشد میکنن و باید براشون شرایط مناسب و تغذیه را فراهم کنید..

 5. علیزاده
  سلام
  سوسک تاریکی رو از کجا میشه تهیه کرد برای پرورش میلورم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   با یه سرچ ساده توی گوگل یا توی اینستاگرام فروشنده های زیادی را میتونید پیدا کنید. من چون خودم خریدی نداشته ام و از کیفیت سوسک ها و میلورم اون ها اطلاعای ندارم نمیتونم اسمی از اون ها ببرم!
   در هنگام خرید سوسک توجه کنید که سوسک سیاه رنگ تهیه نکنید! سوسک مناسب پرورش باید سفید یا قهوه ای رنگ باشه!

 6. میلاد
  سلام منظور از الک چیه و چطوری و با چه وسیله ای این کار رو انجام میدن؟ من فقط از الک همون سیمان و مصالح ساختمانی رو یادم میاد و اگه منظورتون به همون شکله این تخم سوسک از الک عبور نمیکنه؟ راهنمایی کنین ممنون میشم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   منظور رو درست متوجه شده اید! الک همون غربال هستش, وسیله ای مشبک که البته اندازه روزنه ها روی آن می تونه متفاوت باشه در ابعاد, اندازه ها, و شکل های متفاوتی هم میتونه وجود داشته باشه!در مورد اندازه روزنه های الک یا غربال اصطلاح مش (mesh) وجود داره! مثلا میگن الک با مش ۴۰۰! محتویات بستر همراه با تخم ها از الک یا غربال عبور میکنن اما سوسک ها نباید از الک یا غربال عبور کنن. شما باید محتویات زیر الک را در یک ظرف جداگانه نگه دارید تا تخم ها هچ بشن و میل ورم ها تازه از تخم بیرون آمده در آن محیط تغذیه و رشد کنن…

 7. سعید
  سلام
  امکان نگهداری در دمای بالای35 درجه و فضای بازهم وجود دارد؟آیا بوی میلورم ها برای انسان مضر است؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   دمای ۳۵ درجه دمای زیادی هستش برای میل ورم ها! میل ورم ها خودشون بوی آزار دهنده ای ندارن! اگه بویی هم باشه ممکنه از باقی ماندن طولانی مدت و فساد میوه ها و صیفی جا ت و سبزیجات در محیط پرورش میلورم ها هستش. قاعدتا کسانی که پرورش میلورم انجام میدن باید در فاصله زمانی مناسب مواد فساد پذیر را خارج کنند…

 8. مهدی
  عالی بود ممنون

 9. بابك
  سلام عالي بود فيلمتون
  الان براي شروع توي خونه به اندازه غذاي ده جفت طوطي بايد چكار كنم؟
  اگه باييد سوسك داشته باشم از كجا تهيه كنم
  مممونم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   اگه تمایل به پرورش و تکثیر میلورم دارید لارور میلورم را تهیه کنید و تعدادی از آن را برای مصرف طوطی ها استفاده کنید و بقیه را اجازه بدید شفیره و سپس به سوسک تبدیل بشن تا بتونید فرآیند تکثیر را انجام بدید. فروشنده های مختلفی را میتونید با سرچ در اینستاگرام و اینترنت پیدا کنید. فرد خاصی را نمیتونم پیشنهاد بدم چون از اونها خریدی نداشته ام تا بحال!
   برای آموزش پرورش تجاری میلورم در آکادمی کسب و کار تک ایده برای اولین بار در ایران تهیه و عرضه شده در صورت تمایل میتونید به آدرس زیر مراجعه و تهیه کنید.
   http://takideh.ir/product/mealworm/

  2. محمد مقامی
   نه دوست عزیز نباید سوسک داشته باشی باید جیرجیرک داشته باشی..😂😂😂😂

   رضا
   ممنون از توضیحات شما ک بدون هیچ چشمداشتی جواب میدید
   شما فرمودید ک شفیره هارو جدا کنید,یعنی دونه دونه باید جدا بشه

   1. حسن بسطامی
    اگه مقدار کم باشه دونه دونه شفیره ها را جدا میکنن در مقادیر زیاد با استفاده از ابزاری که در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم توضیح داده شده جدا سازی انجام میشه

 10. محمد محمدخانی
  با سلام
  در یک ساختمان 120متری اگه قفسه بزنیم در اخر سال نسبت به واحد سطح چقدر درامد میتونه داشته باشه

  حسن بسطامی
  با سلام و احترام
  بستگی به نوع سینی ها و ارتفاع بین قفسه ها و فاصله بین قفسه ها و نحوه استفاده از مکان داره!
  سود شما بستگی به نحوه فروش و بازاریابی و فرآوری محصول هم داره! به طور مثال میلورم خشک کیلویی ۳۰۰ هزار تومنه در حالی که میلورم زنده قیمتی بین ۶۰-۸۰ هزار تومن داره! از طرف دیگه سود خرده فروشی از عمده فروشی بالاتره یعنی اگه میلورم و شفیره یا سوسک دونه ای فروخته بشه خب سود شما چندین برابر میشه! از طرف دیگه سود شما به چیزای دیگه هم بستگی داره یعنی هزینه کارگر, نوع تغذیه, مقدار تولید و پارامتر های دیگه. با این حساب محاسبه سود به این شیوه ای که مد نظر شما هستش برای بنده مقدور نیست عدد خاصی را خدمتتون ارایه بدم اما در کل با این فضایی که شما دارید سود خیلی خوبی میتونید از این راه کسب کنید چون بازار فوق العاده ای داره و تولید کننده عمده خیلی کمه توی ایران!

 11. Farbod
  سلام خسته نباشید هر چند روز یک بار باید زیر سوسکا الک بشن ؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. بستگی به تراکم سوسک ها در ظرف و مقدار بستر استفاده شده داره!

 12. محمد علی
  آقا دمتون گرم از مطلب خوبتون
  چند تا سوال داشتم ممنون میشم اگر جواب بدین؟
  دوره ی شفیرگی چند روزه؟
  سوسک های جدید پس از چند روز شروع به تخم ریزی میکنند؟
  درکل سوسک ها چند روز یکبار تخم ریزی میکنند و حدودا چند تخم؟
  آیا تقاضا برای این سوسک ها هست و درکل بازار فروش خوبی داره و خوب فروش میره؟

  1. حسن بسطامی
   سلام دوست عزیزمپاسخ تمامی سوالات شما در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم موجوده…

   http://takideh.ir/product/mealworm/

   1. مبین
    سلام
    ماهی یکبار داخل سبدهام پر،از مایت میشه مثل شپشه چجوری باید از بین بردشون که به کرمها ضرر نزنه من تا میام جون بگیرم توپرورش میلورم مایت میفته به جونشون دوباره سم میزنم همه ازبین میرن نمیدونم باید چکار کنم ۱ساله درگیرشونم کلی هزینه کردم اینا نمیذارن جون بگیرم

    1. حسن بسطامی
     با سلام و احترامما در بخش پشتیبانی برای کارآموزان خود این مسایل را حل و فصل می کنیم. شما هم می توانید کارآموز آکادمی تک ایده شوید و مشاوره لازم در این رابطه را دریافت کنید. محصول آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم را سفارش دهید و از 6 ماه پشتیبانی آن در واتساپ بهره مند شوید.

     شما در نهایت با آزمون و خطا و صرف هزینه های زیاد می توانید در هر کاری از جمله تولید میلورم موفق شوید اما زمان، انرژی، هزینه و انگیزه زیادی از شما میگیره!

 13. Farbod
  سلام سوسکای ما که از شفیره به دنیا میان خیلی ریزن ناقصن انگار نمیتونن راه برن بالم ندارن به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. خب این بر میگرد به دوره قبل از شفیرگی که به دلایل گوناگون رشد و تکامل لاروها به گونه ای مناسب انجام نشده و منجر به تولید شفیره های ریز میشه که بعدا در هنگام دگردیسی ممکنه با مشکل مواجه بشن. شما باید تمامی پارامتر های محیطی که در رشد میلورم تاثیر دارن را تا حدودی رعایت کنید تا شاهد این گونه مشکلات نباشید

 14. Farbod
  سلام هرچند روز یک بار باید کرم هارو الک کنیم فکر میکنم دیر الک کردن کرمام باعث شده سوسکا ناقص بشن

  1. حسن بسطامی
   سلام دوست عزیز. چه ربطی به الک کردن بستر کرم ها داره! هر زمان بستر کرما شکل آردی تیره به خود گرفت یعنی مقدار فضولات زیاد شده و باید الک کنید. این موضوع هیچ تاثیری توی مشکلی که میفرمایید نداره! عوامل و پارامترهای موثر بر چرخه زندگی میلورم به طور کامل در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم توضیح داده شده!

 15. حبیب صباحی بیدگلی
  سلام حسن جون من دوست ابوالفضل داداشت هستم میتونم نحوه تکثیر را بیام حضوری از شما بخرم و از شما تجربـه بگیرم.
  سپاس

  1. حسن بسطامی
   سلام آقا حبیب! امیدوارم حالتون خوب و اوضاع روبراه باشه. هر زمان تمایل داشتید تشریف بیارید در خدمتیم

   1. حمید
    جالبه .. این قدر با ادب و حوصله پاسخ می دید من تا حالا فکر می کردم شما خانم هستید

 16. حسین
  با درود
  درجه حرارت ایده آل و میزان و سطح رطوبت. برای تبدیل به شفیره و تبدیل شفیره به سوسک چه قدر باید باشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. دمای 25-28 و رطوبت حدود 65-70 درصد مناسبه

 17. مرتضی
  با سلام
  از توضیحات شما سپاسگزارم
  یه سوالی که برام پیش اومده اینه که وقتی تخمها به کرم‌های ریز تبدیل میشن باید همون فضای میلورم بالغ رو برای اونها اماده کرد یعنی ۲ سانت سبوس گندم و مثلا کمی هویج یا سیب‌زمینی؟ و سوال دوم مرگ و میر زیاد هست که در تمام مراحل شاهدش بودم ایا دمای ۳۰ درجه باعث اون شده ؟ برای خوراک پرندهام پرورش میدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   لاروهای کوچک نیز مانند لاروهای بزرگ تر پرورش داده میشن البته تفاوت هایی هم در نحوه پرورش اونها وجود داره مثلا در چگالی جمعیتی و … این که مرگ و میر میلورم ها زیاده، دلایل مختلفی ممکنه داشته باشه! باید تمامی پارامترهای محیطی را چک کنید تا دلیل اون را پیدا کنید. این که می فرمایید دما 30 درجه باعث مرگ لاروها شده، خیر. چنین چیزی امکان نداره! دمای 30 درجه دمایی نیست که موجب مرگ و میر بشه! جهت آگاهی از تمامی پارامتر های موثر در پرورش میلورم و شرایط بهینه برای تکثیر و پرورش میلورم پیشنهاد میکنم بسته آموزش صفر تا صد پرورش میلورم را ملاحظه فرمایید. در این بسته تمامی پارامترهای مهم در پرورش بهینه میلورم تشریح شده است

 18. امین
  با سلام ادب و احترام سوال یک : بنده مرغ توی حیاط خونه نگهداری می کنم وقتی ظرف آب مرغ ها را هر از گاهی جابجا می کنم زیر اون سوسک های ریز مشکی رنگی می بینم آیا این سوسک ها همون سوسک تاریکی که با اون میل ورم تولید میشه
  سوال دوم اینکه وقتی کود مرغ را جایی که رطوبت داره نگهداری می کنیم خود به خود کرم می زنه آیا این کرم هم ارزش غذایی میل ورم را دارد یا که نه .
  تشکر و سپاس از سایت خوبتون خدا قوت

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   بله احتمالا سوسک های میلورم هستند اما از نوع میلورم معمولی نیست. این سوسک هایی که در مرغدانی ها زندگی میکنن بیشتر از نوع لسر میلورم (میلورم کوچک) هستند. احتمالا این سوسک ها در کف مرغدانی تخم ریزی میکنن و مشاهده لاروها در این محیط محتمل هست. توجه کنید که برای پرورش میلورم باید سوسک ها و لاروهای بهداشتی تهیه شوند. سوسک هایی که در فضولات مرغ و طیور زندگی میکنن دارای انواع پاتوژن های حشرات هستند و چون طیور به وفور دارای مایت هستند در تماس با آن ها باید بسیار با احتیاط رفتار شود.

  2. نسترن
   سلام
   درصد ریسک راه اندازی این کسب و کار چقدر هست

 19. mr.arman1986
  سلام وقت بخیر ممنون از این وقتی که میزارید؟ یه سوسک بالغ تو هر دوره چه تعداد تخمریزی میکنه؟سوسک ها نر و ماده هم دارن؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   بسته به شرایط محیطی و اینکه آیا شرایط بهینه برای پرورش سوسک های مهیا شده یا خیر متفاوت هستش. اما هر سوسک حدودا روزی 5-10 تخم میگذاره!
   بله سوسک های نر و ماده هم دارند. کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم تحویل انتشارات شده و در حال گذراندن فرایند چاپ هستش. در این کتاب تمامی موارد مورد نیاز برای پرورش خانگی و تجاری میلومر بحث شده است و همراه با آموزش تصویری که در سایت منتشر شده منبع کاملی برای انی صنعت هستش!
   در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم نحوه تشخیص سوسک های نر و ماده توضیح داده شده است!

 20. سعید
  با عرض سلام و خسته نباشید
  محیط سوسک میل ورم باید تاریکی مطلق باشد؟
  یعنی اگه توی یه اکواریوم نگهداری میکنم باید کاملا توسط پوستر تاریک بشه یا مهم نیست؟
  ممنون از مطالبی که در اختیار دوستان قرار می دهید
  با تشکر

  1. حسن بسطامی
   سلام
   خیر نباید تاریکی مطلق باشد! تنها موردی که رعایت میکنید اینه که زیر نور مستقیم خورشید نباید باشند و اگر محیط اطراف روشن است می توانید از شانه تخم مرغ یا وسایلی شبیه به آن استفاده کنید که سوسک ها بتوانند در زیر آن جمع شوند

 21. سعید
  سلام
  خسته نباشید
  ممنون از راهنماییتون
  چندتا سوال دیگه هم داشتم
  من چند ماهی هست پرورش میل ورم خانگی کار میکنم بصورت محدود
  اویل با چهارتا اکواریوم ۳۰*۶۰ کار میکردم که همشون سوسک ریخته بودم و بعد الک میکردم و تا ۴ کیلو تونستم کرم تولید کنم
  الان یک اکواریوم ۵۰*۱۳۰ درست کردم و سوسک ها رو یکجا انداختم تلفات بشدت زیاد شده و اصلا کرمی هم تولید نشده و حتی شرایط مکانی هم تغییر نکرده بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟
  میشه بخاطر گرمی هوا باشه؟
  نسبت ابعاد به تعداد سوسک هم مهمه؟
  آیا نوع تغذیه هم مهمه؟
  برای تغذیه سوسک ها از چی بیشتر استفاده میشه؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   اینکه دلیل تلفات شما چیه رو من نمیتونم پاسخ بدم چون هیچ اطلاعاتی در مورد شرایط و پارامترهای محیطی و تغذیه ای و .. که شما برای پرورش میلورم اعمال کردید را ندارم. دوست گرامی با وجود اینکه پرورش میلورم به شدت کار آسانی هست اما نکات زیادی هست که باید رعایت کنید تا به صورت بهینه پرورش میلورم را انجام بدید و تلفات هم نداشته باشید. این که میفرمایید تغذیه مهم هست یا خیر پرسش بسیار مشخصی است معلومه که تغذیه مهمه! توی اموزش صفر تا صد پرورش میلورم تمام پارامتر های محیطی موثر در چرخه زندگی میلورم توضیح داده شده و شرایط بهینه برای پرورش مشخص شده است! همچنین کتاب جامع پرورش خانگی و تجاری میلورم تحویل انتشارات شده است و به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت که پیشنهاد می کنم حتما از کتاب و آموزش تصویری استفاده کنید تا تمامی ابهامات شما در این حرفه برطرف شود

  2. Ali
   باسلام
   ببخشید سوسک های من از شفیره بیرون اومدن اما مدام برعکس میشن
   لطفا راهنمایی کنید

   1. حسن بسطامی
    با سلام و احترام
    این مورد خاصی نیست! از بستر مناسب استفاده کنید برای سوسک ها مشکل برطرف میشه!

 22. کیوان
  با سلام و تشکر بابت اطلاعات مفیدتون
  آیا میشه از پودر نان خشک برای پرورش میلورم استفاده کرد ؟؟
  بنده پرورش دهنده و فروشنده میلورم و سوسک هستم
  بنظرتون نان خشک غذای کاملیه ؟؟؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. بله میشه استفاده کرد البته اگه نان کپک زده نباشه! خیر غذای کاملی نیست!

   1. مهدی
    سلام ببخشید من متوجه نشدم . باید حتما برای لارو سبوس باشدو در کنارش سبزیجات یا فقط با سبزی جات هم سیر میشوند .
    در سبدی به اندازه ۱ متر مربع چقدر لارو و چقدر سبوس باید
    باشد .

    1. حسن بسطامی
     برای پروش میلورم به بستری از سبوس نیاز دارید که لاروها و سوسک ها به آن نیاز دارند و روزانه مقادیر کمی منابع تر(رطوبتی) باید به لاروها و سوسک ها بدهید

 23. سعید
  سلام
  ممنون از پاسخگویی شما
  سوسک هایی که میمیرن آیا داری ارزش غذایی هم هستن؟
  میشه بعنوان غذای ماهی ازشون استفاده کنیم؟
  ممنون

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   بستگی داره دلیل مرگ میلورها چی باشه! اگه به دلیل وجود میکروارگانیسم های بیماری زا باشه به نظرم نباید به عنوان غذای ماهی استفاده بشه! هر چند اگه هم به ماهی بدید بعید میدونم بخوره! اما اگه دلیل مرگ میلورم مثلا گرسنگی یا گرمای زیاد یا اینجور مشکلات باشه مشکلی برای ماهی پیش نخواهد آمد! در کل توصیه نمیکنم از میلورم های مرده برای تغذیه ماهی یا طیور استفاده بشه!

   1. مجید مختاری
    بسته صفر تا صد قیمت چنده؟

 24. علیرضا حنفی
  سلام ،یک سوال داشتم لطفا جواب بدهید،من پرورش میلورم تازه شروع کرده ام چند روز پیش که میخواستم به میلورمهام غذا بدم متوجه موجودات خیلی ریزی شبیه عنکبوت شدم اما خیلی ریز که با چشم غیر مسلح به سختی میتوان دید.البته من در روستا زندگی میکنم سبوس گندم را از گاوداری تهیه کردم.برای از بین بردن این موجودات ریز چکار باید بکنم.متشکرم.حنفی

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   وقتتون بخیر
   به احتمال زیاد کلنی شما آلوده به مایت ها شده! مایت ها در مکان هایی که طیور پرورش داده میشن به وفور رویت میشن. مواد مایت کش در بازار وجود داره میتونید از اونها استفاده کنید اما بسیاری از این مواد به خود میلورم ها هم آسیب میزنن!

 25. علیرضا حنفی
  سلام آیا تخم ریزی سوسکها تا مدت زمان مشخصی هست یا که تا آخر عمرشون میتونه باشه.به نظرم میاد سوسکهای من جفتگیری نمی کنند میتونه از گرمای هوا باشه.از اینکه سوال
  های ما را جواب میدهید صمیمانه تشکر میکنم.

  1. حسن بسطامی
   سلام
   تخم ریزی سوسک ها از سه روز بعد از تولدشون آغاز و تا پایان عمرشون انجام میشه! سوسک های شما تخم ریزی می کنند احتمال داره به علت تراکم زیاد سوسک ها و کمبود غذا و نبود بستر مناسب تخم ها توسط سوسک ها خورده شوند و یا اینکه به دلیل شرایط محیطی از جمله کمبود رطوبت و دمای بالا هچ شدن تخم ها با مشکل مواجه شده است!
 26. علیرضا حنفی
  سلام،وقت بخیر.آیا راهی برای خشک کردن میلو وجود دارد،بغیر از دستگاه خشک کن.متشکرم.

  1. حسن بسطامی
   سلام
   بله چندین راه برای خشک کردن میلورم وجود داره که در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم تک ایده و کتابی که تحویل انتشارات شده تا در آینده نزدیک چائ شود به صورت مفصل در این رابطه توضیح داده شده…

 27. علیرضا حنفی
  سلام.استاد در مورد مبارزه با مایتها می خواستم با شما مشورت کنم.بعدازالک کردن میلورمهاوپاک سازی مایتها دور تادورظروف نگهداری کرمها را پودر حشره کش بپاشم که دوباره آلودگی پیش نیاید.لطفا در این مورد نظر دهید.متشکرم.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   پاک سازی مایت ها کمکی به حل مشکل نمیکنه! مایت ها تعداد زیادی تخم می گذارند که این تخم ها برای مدت طولانی شرایط و تنش های سخت محیطی را می توانند تحمل کنند و مجدد در شرایط مناسب تبدیل به مایت شوند!
   بهترین روش مبارزه با مایت ها و شپشک ها اینه که محیط پرورش میلورم محصور و بدور از محل نگهداری طیور و چارپایان باشد!
   روش هایی برای مبارزه با مایت ها وجود دارد که در کتاب آموزش صفر تا صد پرورش میلورم تک ایده به طور مفصل بحث شده اند اما حتی آن روش ها ارزش استفاده برای پرورش دهندگان در مقیاس خانگی و کوچک را ندارد.
   توصیه می شود در صورتی که کلنی شما حاوی مقادیر کم لاروهای آلوده به مایت شده, کلنی از محیط خارج و لاروها برای مصرف طیور استفاده شوند و ظروف مورد استفاده با آب و صابون یا دیگر شوینده ها به خوبی تمیز و مجدد برای پرورش لارو استفاده شود.
   موفق باشید

 28. علیرضا حنفی
  سلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز.آیا امکان دارد مایتها تخمهای سوسکها را بخورند،چند وقتیه هیچ کرمی از تخم در نمییاد.از اینکه صبورانه به سوالهایمان پاسخ میدهید تشکرمیکنم قدر دان شما مهربان هستم.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   اینکه مایت های میتونن تخم های سوسک ها رو بخورن یا نه اطلاع دقیقی ندارم! مایت ها انواع مختلفی دارن حتی گونه هایی از آن ها در محیط زندگی ما و روی سطح بدن انسان ها نیز ممکنه زندگی کنن و از سلول های مرده و شوره سر و این جور چیزها تغذیه کنند!
   اما موردی که در مورد مایت ها وجود داره اینه که مبارزه با اونها زمانی که پرورش حشره انجام میدهید کار آسانی نیست! زچون اکثر مواد و مایت کش ها روی حشرات نیز تاثیر منفی دارن!
   خود من شخصا اگه کلنی میلورم هایی که دارم آلوده به مایت بشن اون ها را معدوم میکنم!
   اما پیشنهادی که دارم براتون اینه که به طور آزمایشی از کفشدوزک هفت خال یا کفشدوزک کریپتولموس برای مبارزه با مایت ها و شپشک ها استفاده کنید چون در کشاورزی برای مبارزه بیولوژیک با کنه ها, شپشک ها و دیگر آفات از کفشدوزک استفاده میشه احتمال این که در این مورد مبارزه با مایت های کلنی های پرورش میلورم نیز موثر واقع بشه هست!

 29. علیرضا حنفی
  سلام.وقت بخیر.استاد عزیز کتاب ازصفر تا صد پرورش میلورم در دسترس هست،و از کجا تهیه کنیم.تشکر.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   طی تماس تلفنی که هفته گذشته با انتشارات داشتم منتظر هستیم این هفته مجوز چاپ کتاب ها صادر شود. پس از صدور مجوز دو سه هفته طول میکشد تا کتاب چاپ شود بستگی به این دارد که چاپخانه در زمان مشخص شده کتاب را به دست ما برساند!
   زمانی که کتاب چاپ شد و به دست ما رسید از طریق وبسایت و اینستاگرام اعلان میکنیم
   موفق باشید

 30. Armin
  سلام خسته نباشید دوست عزیز…من تو همه مراحل موفق بودم …فقط یه سوال داشتم….لارو های یک روزه که خیلی کوچیکن رو با چی تغذیه کنیم؟ به بزرگا که صیفی جات میدم…ولی کوچیکا که تو بستر سبوس و خاک اره هستند بسختی با چشم دیده میشن و وقتی هویج میزارم رو بستر میرن میخورن اما خود هویج بستر رو یکم خیس و نم دار میکنه…ایا لارو یک روزه تا یکماهه صرفا با سبوس گندم موجود تو بسترش میتونه رشد کنه؟؟؟؟ یا باید غذای دیگه ای هم بهش داد…با تشکر از صبر و حوصله شما

  1. حسن بسطامی
   سلام دوست گرامی
   لاروهای کوچک توانایی جذب آب از هوا را دارند و تا حدی می تونن نیاز خود را مرتفع کنند با این وجود بهتر است مقدار کمی هویج و پوست صیفی جات را در اختیارشون قرار بدید.

 31. Mohsen
  سلام خسته نباشید شفیره ها چند روز طول میکشه که به سوسک تاریکی تبدیل بشه????

  1. حسن بسطامی
   سلام
   متغییر است و بستگی به شرایط محیطی دارد…

  2. سهیلا
   سلام شما کدوم شهر هستید میتونم حضوری باشما ملاقات داشته باشم؟

 32. mohsen aryan
  سلام خسته نباشید
  برای پرورش یک کیلو کرم میل ورم باید چند کیلو سبوس استفاده کرد؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   به طور معمول به اندازه دو برابر ارتفاع لاروها در کف ظرف سبوس داخل ظرف می ریزند. ما خودمون معمولا به اندازه یک یا دو سانتی متر سبوس کف ظرف می ریزیم.

 33. Alireza
  سلام برای تامین رطوبت شفیره ها چه کاری باید انجام بدهیم یا چطور محیطشون را مرطوب نگه داریم

  1. حسن بسطامی
   سلام
   در آخرین مرحله لاوری باید از طریق صیفی جات رطوبت کافی در اختیار لاروها قرار بگیرید. در این حالت زمانی که لاروها شفیره شدند رطوبت کافی برای دوره شفیرگی را خواهند داشت. البته کنترل دما و رطوبت هم باید در دوران شفیرگی انجام شود تا از دهیتراته شدن شفیره ها جلوگیری شود

 34. مهران خباز
  سلام و وقت بخیر ممنون از راهنمایی های خوبتون
  دو تا سوال داشتم در یک باکس پلاستیکی با ابعاد ۴۰*۵۰ و داخلش هم شونه تخم مرغ هم قراربدیم، چه تعداد سوسک بریزیم
  سوال دوم اینکه از دستگاه خشک کن میوه میشه برای خشک کردن میلورم استفاده کرد ؟با سپاس

  1. حسن بسطامی
   سلام. 600-700 مولد میتونید در این ظرف نگه داری کنید. بله از دستگاه خشک کن میوه هم میشه در فرایند خشک کردم میلوم استفاده کرد.

 35. مهران خباز
  سپاس از پاسخگویی شما
  من ۳۵۰۰ تا را این ظرف قرار دادم دما و رطوبتم مطلوب هست ، پس با این تعداد احتمالا تخمها رو میخورن ، درسته استاد؟باز هم سپاس

  1. حسن بسطامی
   سلام. این تعداد سوسک داخل یک ظرف خیلی زیاده، تراکم مولدهاتون زیاده و سبب کاهش تولیدتون میشه!

 36. علی امینی
  سلام
  ببخشید من شنیدم میلورم رو میشه در دمای یخچال برای مدتی زنده نگهداشت و بخواب زمستانی میرن ؟آیا صحت داره؟

  ممننون از سایت مفیدتون

  1. حسن بسطامی
   سلام. بله میشه با کاهش دما در یک محدوده خاص تا مدتی میلورم ها را در دمای پایین زنده نگه داشت، البته اگر دما از یک حدی کمتر شود تلفات میلورم ها زیاد خواهد بود!

 37. A.B
  سلام. با الک کردن بستر دست و پای سوسک ها کنده نمیشه؟ یعنی بستر رد با سوسک هاش الک کنیم یا سوسک ها رو اول جدا کنیم؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. توی ظرف سوسک ها شانه تخم مرغ بگذارید. سوسک ها میچسبند به شانه تخم مرغ و میتونید اون ها را در ظرف دیگری بگذارید. باقیمانده را الک کنید. الک کردن منجر به کنده شدن پای سوسک ها نمی شود!

 38. A.B
  سلام.سوسک ها رو توی ظرف پلاستیکی پرورش میدم ولی تخمشون به ظرف میچسبه و وقتی میخوام جداشون کنم میشکنه و خراب میشه.شما چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. میتونید کف سینی هاتون توری نصب کنید. این موارد به طور کامل در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم توضیح داده شده است!

 39. A.B
  اگه میشه درمورد نحوه ی برداشت تخم سوسک ها بیشتر توضیح بدین.با اینکه علاقه مند به خرید پکیجتون هستم ولی از لحاظ مالی تواناییش رو ندارم.??

  1. حسن بسطامی
   2 روش برای این کار وجود دارد. روش 1: همون روش معمولی هستش که اکثرا استفاده می کنند یعنی هر چند روز یک بار باید بستر سوسک ها را الک کنید و محتویات زیر الک را در ظرف مناسب و مکان مناسب قرار بدید تا عمل هچ صورت بپذیرد. روش 2: کف ظروف توری های با مش و سایز مناسب قرار دهید. ظرفی که کف آن توری نصب شده بر روی ظرف دیگری که فاقد توری هست قرار داده می شود. زمانی که سوسک ها تخم گذاری می کنند، تخم ها از میان الک به ظرف پایینی سقوط می کنند. در این حالت تخم ها در مکان امنی قرار دارند و توسط دیگر سوسک ها خورده نمی شوند و مشکلی براشون ایجاد نمی شود.

 40. A.B
  خیلی ممنون⚘

 41. A.B
  با سلام و احترام و خسته نباشید.من یک بار به میلورم ها گوجه دادم، بعد بعضی هاشون دور خودشون تند تند دور خودشون میپیچن. ربطی به گوجه داره یا دلیل دیگه ای داره؟ و اینکه توی روشی که توضیح دادید طوری پلاستیکی بهتره یا فلزی؟ و اینکه مدفوع سوسک ها هم به ظرف پایینی سقوط نمیکنه؟
  1. حسن بسطامی
   سلام. قبل از اینکه گوجه یا صیفی جات در اختیار میلورم ها قرار میدید باید اون ها را خوب با آب بشویید. سموم شیمیایی استفاده شده در محصولات کشاورزی سبب مرگ میلورم ها میشن!
   در مورد توری فرق زیادی ندارند و از هر کدوم که در دسترس دارید استفاده کنید.
   فضولات مولدها مشکلی ایجاد نمی کنند و راهی هم برای جداسازی تخمها و فضولات مولد ها وجود ندارد!

 42. A.B
  ممنون

 43. A.B
  سلام. میلورم های تازه متولد شده دقیقا تا چه زمانی نیاز به غذا ندارن؟ و اینکه خیار یا هر غذای دیگه رو که قبلا واسه ی میلورم های تازه متولد شده میزاریم رو چطوری بعدا جدا کنیم؟ چون ممکنه که میلورم ها بهشون بچسبن و دیده نشن.
  میشه اصلا براشون غذا نذاشت؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   سال نو شما مبارک، امیدوارم سال خوبی داشته باشید همراه با سلامتی و ثروت
   میلورم تا زمانی که به چشم غیر مصلح دیده نشوند خیلی نیازی به تامین رطوبت از طریق صیفی جات ندارند.
   در صورتی که برای میلورم ها در سنسن کم صیفی جات می گذارید حتما از هویج استفاده کنید و سعی کنید از موادی که چسبندگی زیادی ایجاد میکنند مثل خیار برای میلورمهای تازه متولد شده استفاده نکنید.
   بهتره به مقدار کمی هویج در ظرف قرار بدید!

   1. A.B
    ممنون

  2. ابوالفضل
   با سلام و خسته نباشید
   دمای مناسب برای پرورش میلورم به چه میزان است؟
   رطوبت اگه پایین باشه چطوری رطوبت مناسب رو تامین کنم؟
   الک کردن رو هر چند روز یکبار در شرایط مناسب انجام بدم؟

 44. A.B
  آیا راهی وجود نداره که فقط کتابتون رو بخریم؟ یا کتاب فقط به همراه پکیج فردخته میشه؟

  1. حسن بسطامی
   متاسفانه هیچ یک از کتبی که توسط آکادمی تک ایده منتشر می شود به صورت مجزا به فروش نمی رسد!
   هدف از تهیه چنین کتبی کمک به آموزش بهتر هنرجویان آکادمی است و قصد توزیع وسیع چنین کتاب هایی را در جامعه نداریم…

 45. A.B
  سلام.خسته نباشید.چقدر طول میکشه تا میلورمی که از تخم بیرون اومده به کرم بزرگ آماده ی شفیره شدن تبدیل بشه؟
  و آیا سوسک ها میتونن پرواز کنن؟ چون توی ظرفی که براشون گذاشتم بعضی شب ها میرن بالای شانه ی تخم مرغ و بالشون رو باز میکنن و میپرن و به دیواره ی ظرف میخورن.میخواستم ببینم بالاخره روزی میرسه که بتونن به قدری پرواز کنن که از ظرف بیرون بیان؟
  و بهترین غذایی که میشه به کرم ها داد تا زودتر بزرگ شن و به سوسکها داد تا بیشتر تخم ریزی کنن چیه؟
  با تشکر از زحمات شما.

  1. حسن بسطامی
   سلام.
   رشد لاروها بستگی زیادی به پارامترهای محیطی دارد اما حدودا 2.5 الی 3 ماه طول میکشه تا به شفیره تبدیل شود.
   خیر سوسک ها توانایی پرواز ندارند
   سبوس غلات بهترین غذا برای لاروها هستش. در مورد رژیم غذایی که سبب رشد سریعتر لاروها می شود کتاب آموزش جامع پرورش میلورم توضیح داده شده است

   1. A.B
    ممنون

 46. A.B
  سلام.آقای بسطامی محیط مناسب برای سوسک ها باید مرطوب باشه(مثل گلخونه)؟ یا فقط قراردادن صیفی جات برای تخمگذاری کافیه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. هم باید رطوبت محیط تامین شود و هم صیفی جات، هر دو مورد باید تامین شود

 47. A.B
  سلام.شما مگه نگفتید سوسک ها نمیتونن بپرن؟من درب ظرف رو برداشته بودم یه پارچه انداخته بودم روش الان دیدم چنتا سوسک اومدن بیرون?اول فکر کردم وف ظرفم سوراخه ولی اون هم سالم بود. دیواره های ظرفم هم حدودن نیم متر هست.

 48. A.B
  نه ببخشید امروز دیدم تور کف ظرفم سوراخ بود

 49. علیرضا حنفی
  سلام ،استاد کتاب شما به چاپ رسید؟ و من چطور میتونم تهیه کنم.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام. چند ماه هستش که کتاب چاپ شده و بر روی سایت قابل سفارش هستش و اطلاع رسانی کافی در شبکه های اجتماعی و وبسایت صورت گرفته است. شما می توانید بسته آموزش صفر تا صد پرورش میلورم که شامل نسخه چاپی کتاب همراه با فلش مموری 16 گیگ حاوی فیلم های آموزشی مرتبط با مطالب کتاب و ارسال رایگان هست استفاده کنید. برای سفارش لطفا به آدرس زیر مراجعه فرمایید:
   https://takideh.ir/product/mealworm/

 50. مرتضی
  سلام . خسته نباشید … اگه با دو هزار سوسک شروع به پرورش کنم به طور متوسط در ماه چند کیلو میتوانم میل ورم تولید کنم ؟ و همچنین باید با چه تعداد سوسک شروع به فعالیت کرد که توجیه اقتصادی داشته باشد ؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   تخمین دقیق تولید به خاطر دخیل بودن عوامل متعدد وجود ندارد. در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم تک ایده حداقل، حداکثر و متوسط تولید به صورت جداول علمی ارایه شده است و با اطمینان می توانید از داده های جدول استفاده کنید.
   با پیشنهاد شگفت انگیز تک ایده که برای مدت محدود فعال هستش خیلی سریع کارگاه خود را راه اندازی کنید. در این طرح با خرید 10 کیلو لارو زنده از ما آموزش رایگان(نسخه چاپی کتاب+فلش مموری 16 گیگ+ 6 ماه پشتیبانی) دریافت خواهید کرد. با این میزان لارو در کمترین زمان به جمع تولید کنندگان تجاری میلورم اضافه خواهید شدhttps://www.instagram.com/p/B-7YtaVg4uW/

 51. امیر
  سلام آقای بسطامی
  یه سوال داشتم
  من برای پرورش لارو میلورم گرفتم ولی الان دارم میبینم که بعضی از لاروا سیاه شدن. میخواستم ببینم آیا مردن و برای چی میمیرن چون من دماشونو هر روز چک میکنم و غذاشون هم سیب‌زمینی است
  یه سوال دیگه
  حدود 2 هفته میشه که بعضی هاشون شفیره شدن ولی رنگشون عوض شده آیا اونا هم مردن؟؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام
   سیاه شدن لاروها دلایل گوناگونی میتونه داشته باشه، از آلوده شدن میلورم ها به انواع میکروارگانیسم ها تا مشکلاتی که در ارتباط با شرایط و پارامترهای محیطی وجود دارد. بعضی وقت ها ممکنهصیفی جاتی که به لاروها می دهید آغشته به سموم کشاورزی باشه و سبب ایجاد تلفات در لاروها شود!
   شفیره ها در ابتدا کاملا نرم و کاملا سفید رنگ هستند و بعد از مدتی کم کم در ماورت هوا کرم رنگ مایل به زرد می شوند و از حالت نرمی اولیه به سفت شدن تغییر حالت می دهند.
   شفیره ها نباید سیاه رنگ باشند! در صورتی که شفیره ها سیاه شده اند باید آن ها را از محیط خارج کنید تا در صورت آلودگی به میکروب ها بقیه شفیره ها آلوده نشوند.
   تمامی مواردی که شما باید رعایت کنید تا لاروها و شفیره ها تلفات نداشته باشند و نکات کاربردی در پرورش میلورم در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم تک ایده وجود دارد. توصیه میکنم جهت رفع مشکلات حتما کتاب را تهیه و مطالعه بفرمایید.

 52. امیر
  ممنونم که اینقدر دقیق به سوالات ما جواب میدهید??

 53. سیدابوالفضل
  سلام،خداقوت…
  سوسک هایی بعدازتخم گذاری میمیرن،قابل استفاده هستن یانه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   سوسک های مرده را به مرغ میدن میخوره و منبع پروتیین هسش….

 54. محمدمهدی
  باسلام وقبولی طاعات وعبادات
  آقای بسطامی لطف کنیداگه امکانش هست شماره همراهتان رابرای بنده پیامک کنید
  ببخشیدآقای بسطامی هنوز طرح فروش ۱۰ کیلو میل ورم با پشتیبانی ۶ ماهه برقرار برقرار است یا نه؟؟؟
  شماره تلفن را برای هماهنگی خرید و پشتیبانی می خواستم ….

  1. حسن بسطامی
   سلام دوست گرامی. اطلاعات تماس ما در بخش ارتباط با ما موجوده. در خدمتیم….

 55. رامین
  سلام وقتتون بخیر
  بسترو هر چند روز باید عوض کنیم ؟آیا لازم ب اینکار هست؟ واینکه چگونه بفهمیم ک بستر آلوده شده کثیف شده توسط فضولات لاروها ؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   بستگی به تعداد لاروها و مقدار بستری دارد که استفاده کرده اید. زمانی که رنگ بستر تیره تر و حالت آردی شکل گرفت زمان الک کردن بستر لاروهاست. از تغییر رنگ بستر می توانید متوجه میزان فضولات لاروها شوید….
   به طور معمول هر 2-3 روز یکبار بستر لاروها را الک کنید و بستر تازه اضافه کنید.

 56. رامین
  ممنون ک وقت می گذارین و ب سوالات جواب میدین
  وقتی بسترو الک کردیم باقی مانده سبوس قابل استفادس یا اینکه با الک دوباره فضولات قاطی سبوس میشه ؟
  یا کلا بستر قبلیو بریزیم بیرون و بستر جدید فراهم کنیم

  1. حسن بسطامی
   زمانی که بستر لاروها را الک می کنید محتویات زیر الک حاوی فضولات هستند و به عنوان کود برای پرورش گیاهان استفاده می شود…

 57. رامین
  اینکه ظرف سوسک هارو الک کنیم هر چند روز ایا همراه الک کردن فضولات سوسک ها همراه تخم ها وارد ظرف تخم ها نمیشه؟

  1. حسن بسطامی
   حداقل هفته ای یکبار بستر سوسک ها الک شود، فضولات همراه تخم ها و بخشی از بشتر زیر الک جمع می شوند. فضولات قابل جداسازی نیستند و بعدا زمانی که لاروها به سایزی رسیدند که قابل الک کردن باشند از لاروها جدا می شوند….

 58. رامین
  سلام
  تا وقتی ک سبوس هست داخل ظرف میلورم ها نباید الک صورت بگیره! ؟یا باید وقتی کل سبوسو خوردن داخل ظرف هیچی نبود فقط فضولات بود اونموقع الک صورت بگیره؟؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. وقتی که احساس کردی بیش از نیمی از بستر آردی شکل و تیره رنگ شده میتونید اقدام به الک کردن بکنید. زودتر هم الک بکنید مشکلی پیش نمیاد، فصولات جدا میشه و مابقی بستر روی الک باقی می ماند

 59. کیارش
  سلام
  سؤالی نموند که بپرسم
  فقط خواستم تشکر کنم بابت این همه حوصله و وقتی که میگذارین برای پاسخ به سؤالات دوستان با اینکه خیلی هاشون تکراری هستن

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   از پیام جنابعالی بسیار سپاسگزارم

 60. بهمن مستوفی
  درود بر شما
  من سایت شما رو مطالعه کردم خیلی مفید و آموزنده هستش. از اینکه به تمام سوال ها با کمال دقت پاسخ میدین ممنونم.
  می خواستم بپرسم عبارت هچ به چه معنیه لطفا توضیح بدین. ممنون

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   شکستن پوسته تخم و بیرون آمدن موجود زنده از تخم را اصطلاحا Hatch (هچ) می گویند. مثلا قبل از آنکه جوجه مرغ از تخم بیرون بیایید آن را در هچر می گذارند. اصطلاح هچ برای بیرون آمدن لارو حشرات از تخم نیز کاربرد دارد. در دیکشنری collins تعریف هچ بدین صورت ارایه شده است:When a baby bird, insect, or other animal hatches, or when it is hatched, it comes out of its egg by breaking the shell
   ترجمه|: وقتیکه یک نوزاد پرنده، حشره یا حیوان دیگر هچ می شود، بوسیله شکستن پوسته از تخم خارج می شود.

 61. ابراهیم
  سلام آیا میشه کود میلورم رو به مرغ داد براشون خوبه مشکلی ایجاد نمی کنه
  ما تو منطقه گرمسیر هستیم تابستان کولر زدم براشون اگر به مدت تقریبا دو ساعت برق بره و دما به ۴۵ درجه برسه تو این دو ساعت باعث مرگشون میشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   خیر. توصیه نمی شود از فضولات میلورم برای تغذیه مرغ و طیور یا دام استفاده کنید. فضولات میلورم به عنوان کود مناسب پرورش گیاهان است.دمای بالای 32 درجه سبب افزایش تلفات برای میلورم ها میشه و دمای 45 درجه لاروهای شما را از بین خواهد برد!

 62. پوریا
  سلام تراکم سوسک هارو میشه تراکم سوسک هارو بگید
  مثلا برای یک محیط ۴۰×۲۰ ب ارتفاع ۲۵ چند سوسک میشه انداخت؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   توی هر جعبه صنعتی 60 در 40 هزار عدد سوسک پرورش می دهند …

 63. عای
  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم از لحظه احداث مزرعه سوسک چقدر زمان می‌بره تا لارو ها بصورت مداوم آماده فروش بشن ممنون

  1. حسن بسطامی
   سلام
   حدوا 4 ماه…

 64. هادی
  سلام خسته نباشید خدمت شما ببخشید من یک سوال داشتم محل زندگی این سوسک ها کجاست چون ما خیلی از این سوسک ها داخل خونه وباغ داریم حالا می خوام بدونم آیا همین سوسک هاهستند یاخیر ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   میلورم نژاد های مختلف دارد که در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم تک ایده مفصل توضیح داده شده اند. اون سوسک های سیاهرنگی که در محل آبخوری مرغ ها یا در حیاط خانه ممکن است مشاهده کنید مینی میلورم نام دارد. البته این نوع سوسک ها برای پرورش مناسب نیستند چون آغشته به انواع باکتری ها و آلودگی ها هستند و باید از مراکز بهداشتی آن ها را جهت پرورش تهیه فرمایید

 65. هادی
  پس از این نوع میل ورم ها در طبیعت وجود نداره؟

  1. حسن بسطامی
   بعضی نژادهاشون در طبیعت وجود دارد

 66. هادی
  باسلام می خواستم بدونم تفاوت شون در چی هست وچه تفاوتی باهم دارند

  1. حسن بسطامی
   تفاوت در محل زندگی، سایز، نژاد، خوراک و …

 67. احمد
  سلام ببخشید وقتی تخم ریزی میکنن میچسبد به پلاستیک چیکار کنم نچسبه بجز توری زدن زیرش راه دیگه ای هم هس؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   استفاده از توری بهترین راه حل هستش، اما در صورتی که امکان استفاده از توری ندارید میتوانید پس از الک کردن بستر سوسک ها را در یک ظرف جدید بریزید و محتویات زیر الک را د همان ظرف قبلی که تخم ها کفش چسبیده بریزید…

 68. احمد
  سلام مرسی.اگه بستر رو الک نکنیم و فقط سوسک ها رو برداریم اتفاق خاصی میفته؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. نه اتفاق خاصی نمی افته! اما معمولا بستر را الک میکنن….

 69. احمد
  ممنون از راهنماییتون

 70. Hadi
  سلام گرامی، وزن یک کرم میلورم که به بالاترین حجم خودش رسیده باشه چقدر است؟ و در مجموع چه تعداد کرم میلورم یک کیلو میشه؟
  و سوالم یعدیم این هست که از یک گله ی هزارتایی که بعد یک هفته تخم ها رو جدا کرد، در پایان دوره که به بالاترین وزن برسند، انتظار دارید چند کیلو کرم تولید کنند؟
  ممنون از پاسختون

  1. حسن بسطامی
   سلام
   عدد دقیقی که نمیشه بیان کرد! به طور کلی هر 10 هزار عدد میلورم با سایز متوسط حدود یک کیلوست!
   بخش دوم سوالتون هم کاملا مبهم هستش! تخم ریزی مولد ها در طول دوران عمرشون یکنواخت نیست که بشه عدد خاصی را به عنوان پاسخ شما بیان کرد. ضمن اینکه در عمل ممکنه اتفاقات گوناگونی برای تخم ها بیفته از خورده شدن تا چسبیدن کف ظرف و …. که باعث میشه تولید بسیار متغییر باشه. از هر هزار سوسک ماهیانه حدود 3 کیلو میشه تولید داشت، البته این عددبسیار تقریبی است و همانطور که عرض کردم تولید در ماه های مختلف طول عمر مولدها متفاوت است!

 71. Mahdi
  سلام
  چگونه بوی بد میلورم رو از بین ببریم؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   متوجه منظورتون نمیشم. میلورم بوی بدی تولید نمیکنه! احتمالا نحوه پرورش شما مشکل داره که بوی بد تولید شده!

 72. احمد
  سلام استاد وقتی الک کردیم و از تخم بیرون امدن ایا واسشون سبوس بریزییم یا فعلا تو همون الک شده بمونه ؟

  1. حسن بسطامی
   اگه محتوی بستر زیر الک زیاده و برای مثلا خرده های جو پرک به مقدار زیاد وجود دارن نیاز نیست بستر اضافه بشه اما اگه کمه می توانید مقداری سبوس گندم اضافه کنید

 73. احمد
  ممنون.بعد دوباره کی الک کنیم؟وقتی کرما کامل بزرگ شدن دوباره الک کنیم؟

  1. حسن بسطامی
   هر وقت فضولات درون ظرف لاروها زیاد شد و لاروها هم به اندازه ای بزرگ بودن که روی الک شما باقی بمونن الک کنید. توی مراحل اولیه میتونید بیشتر از جو پرک استفاده کنید تا کمتر نیاز به الک کردن باشه و وقتی لاروها به سایز مناسب رسیدند اونها را در فاصله های زمانی مناسب الک کنید…

 74. داود
  باسلام ممنون اززحمات شماکه اموزشهای خوب وشفافی به مامیرسانید.سوالی که داشتم ایاسوسکهارادرداخل جونگهداری بکنیم خوبه یاسبوس اگرداخل سبوس باشن الک میشن بعدش سبوس کرمهاراچندروزه بایدعوض کرد.بعدش من هرچندروزشاهدطلف شدن سوسکهامیشم .علتش چیه بعدش میبینم سوسکهای مرده شده میمیرندبعدش من سیب زمینی رابصورت قارچ قارچ میزارم مثل چیپس ایامشکلی بوجدمیاره یک روزدرمیان عوض میکنم موقع عوص کردنشون میبینم سیب زمینیهاخشک میشن این به سوسکهامشکل نشه ممنون میشم

  1. حسن بسطامی
   سلام
   آموزش صفر تا صد پرورش میلورم در وبسایت موجود است می توانید استفاده فرمایید….
   https://takideh.ir/product/mealworm/

 75. رضا
  سلام
  وقت بخیر
  توی سالن پرورش ماهی زینتی میشه کرم میلورم پرورش داد؟
  توی سالن 24 ساعت شبانه روز پمپ هوا کار میکنه و صدا تولید میکنه و همچنین دما و رطوبت بالایی داره

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   وقتتون بخیر
   اگه محل پرورش میلورم مجزا و غیر اشتراکی باشد نتیجه بهتری دارد. به هر حال شما وقتی بستر لاروها یا سوسک ها را الک می کنید ممکنه گرد و غبار ایجاد شده برای ماهی ها مضر باشد یا مشکلاتی را ایجاد کند. اگر هم خواستید در این محلی که فرمودید میلورم پرورش بدید بهتره با نایلون محوطه را جدا کنید…

 76. Hadi
  سلام، ممنون از اطلاعات شما، ببخشید در چه دمایی میشه جلوی رشد میلورم رو برای تبدیل نشدن به شفیره کم کرد یا گرفت؟
  ۴یا ۵ درجه، در این دما میلورمها تلفات نمیدن؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   در دماهای کمتر از 10 درجه سانتی گراد تلفات لاروها زیاد می شود…

 77. Hadi
  ببخشید آقای بسطامی، یا دستگاه میوه خشک کن میشه میلورم رو خشک کرد یا نه؟ با حرارت و انجماد چطور
  چه دستگاهی با حرارت انجام میده، میزان حرارت چقدر هست؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   در آموزش صفر تا صد پرورش میلورم پایخ تمامی این پرسش ها وجود دارد!

 78. احسان
  سلام و عرض ادب .ضمن تشکر از شما
  می خواستم ببینم مشکلی که مایت ها ایجاد می کنند چیه ؟ ….. یعنی اگر کاری به کارشون نداشته باشیم در نهایت برای فارم میلورم مون چی پیش میاد؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   مایت ها جدای از مشکلاتی که ممکنه برای لاروها ایجاد کنند (از جمله تولید اسپورهای قارچی و ایجاد بوی نامطبوع در بستر)، این ها باعث ایجاد آلرژی، خارش ها و مشکلاتی پوستی برای انسان خواهند شد!

 79. مسلم
  سلام وقت بخیر ممنون از زحمات و مشاوره عالی شما
  یه سول داشتم من امروز بستر سوسکها رو برای جدا کردن تخم الک کردم و سه روز یا یه هفته دیگه که میخوام الک کنم، تخمهای جدا شده جدید رو داخل همون ظرف تخم قبلی بریزم یا ظرف جدید؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. حسن بسطامی
   سلام
   اگه فاصله الک کردن ها نزدیکه برای مثال نهایتا یک هفته مشکلی نداره اما هر چه این فاصله زمانی بیشتر باشد بعدا اختلاف سایز لاروها خیلی زیاد خواهد بود. بنابراین توصیه می شود محتوی زیر الک سوسک ها که در یک ظرف قرار می دهید فاصله زمانی خیلی زیاد با هم نداشته باشند!

 80. احسان
  سلام
  آیا الزاما گرد سفید رنگی که به دیواره ظرف چسبیده مایت هست ؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   خیر لزوما هر گرد سفیدی مایت نیست میتونید با ذره بین نگاه کنید و از وجود یا عدم وجود مایت در کلنی مطمئن شوید

 81. علی براتیه
  باعرض سلام وخسته نباشی خدمت سرورعزیزوگرامی آقای بسطامی
  اینجانب به سهم خودم از وقتی که میگذارید برای علاقه مندان کمال تشکر وسپاس را دارم وامیدوارم که همیشه موفق ومعید وپیروز باشید.
  سئوالی داشتم بجهت سفارش کتاب پرورش کرم میلورم فیلمهای مربوط به زبان فارسی هستش ودیگر اینکه درمورد سوپر ورم هم توضیحات کامل داره ومن نجف آباد ساکن هستم چند روز به دستم میرسه ودیگر اینکه شما سرورعزیز کجا ساکنید میشه اگه بامشکلی برخورد کردم حضوری خدمت برسم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   2 الی 3 ساعت از محتوی فیلم ها به زبان فارسی و بقیه فیلم های مرتبط با محتوی ارایه شده در کتاب است. برای تالیف کتاب نیز از مقالات و کتب علمی هرماه با تجربه چند ساله خود در پروش میلورم بهره برده ایم. در مورد پرورش میلورم نیز مطالب مفیدی در کتاب و فیلم ها وجود دارد.محصولی که شما خریداری می کنید 6 ماه پشتیبانی دارد و در طول این 6 ماه پاسخگوی پرسش ها و ابهامات شما در زمینه پرورش میلورم خواهیم بود.

 82. علی براتیه
  باعرض سلام مجدد خدمت شما
  آقای بسطامی دما وهمچنین رطوبت مناسب هم برای تخمهای گذاشته شده و کرمهای میل ورم ومولدهای نصبتاً چقدر باشه خوب هستش وهمچنین ارتفا سبد ۸سانت باشه مشکلی ایجاد نمیکنه و چقدر سبوس باشه بهتره درضمن با کمال عذر خواهی از شما، من با ضایعات اِم دی اِف زیاد سرکار دارم چونکه الان سبد پلاستیک خیلی گران شده میشه
  بجای سبد یاباکس پلاستیکی از آنها استفاده کنم

  1. حسن بسطامی
   پاسخ این پرسش ها تمام در کتاب آموزش جامع پرورش میسلورم وجود دارد!

 83. حسین
  سلام
  من حدودا 10 عدد سوسک دارم اما کرم کم دارم چکار کنم کرم زیاد تولید کنم
  سوسک زیاد تر کرم ها دارم

 84. حامد
  سلام،وقت بخیر،،میخواستم‌بدونم دلیل سیاه شدن میل ورم ها چیه؟؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   در مورد این نوع مشکلات در کتاب پرورش میلورم توضیحات کافی ارایه شده است…

 85. سلام، مایت ها چه آسیبی به میلورم ها میرسونند؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   مایت ها هم برای میلورم ها و هم برای خود شما که در کارگاه پرورش میلورم کار می کنید مضر هستند! مایت ها و هر موجود زنده ای برای رشد و نمو نیاز به مواد مغذی و غذا دارد! سرعت تکثیر مایت ها بسیار بالاست و بخش اعضم مواد مغذی که باید به مصرف میلورم ها برسد برای مایت ها مصرف می شود. همچنین ضایعات و نتیجه فعالیت مایت ها می تواند بوی بدی را در کلنی ایجاد کند. ممکن است مایت ها میزبان باکتری ها و میکرو ارگانیسم های مخصوص به خود هم باشند این ریسک هم باید در نظر گرفته شود!

 86. حمیدرضا
  سلام.یه سوال ذهن منو مشغول کرد.واسه شروع کار باید سوسک تاریکی بخرم و بعد مدتی این سوسکها میمیرن و تخمهاشون هم به لارو تبدیل میشه و من میفروشم…حالا واسه مرحله بعدی مجدد باید سوسک تاریکی بخرم یا همون یک بار اول که بخرم کافیه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   اولا شما لازم نیست حتما سوسک بخرید! میتوانید لارو(کرم) , شفیره یا سوسک تهیه کنید. این که کدام یک را تهیه کنید بستگی به مقیاس کارتون داره. اگر به قصد آموزش یا در مقیاس کوچک قصد دارید کار خود را شروع کنید و هدف تجاری ندارید شفیره و مولد ممکنه مناسب باشد اما در مقیاس بزرگ شما حتما باید لارو تهیه کنید چون مقرون به صرفه تر است!
   وقتی لاروهای تولیدی شما به سایز فروش رسید, بخشی از آن را برای تولید سوسک و تداوم تولید نگه می دارید و بقیه لاروها را به بازار عرضه می کنید. با این شیوه همواره سوسک جهت تولید خواهید داشت!

 87. سلام گرامی، میخواستم بدونم اگر زبری سبوس مثل آرد نرم باشه اشکال داره؟؛ مولدها و کرم ها می‌تونند بخورنش؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   بله میتونن بخورن، مشکلی ندارد!

 88. خصالی
  سلام جناب بسطامی
  میخواستم بدونم برای آموزش در این زمینه چه باید کرد چطوری میشه وارد این بازار شد

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   قدم اول فراگیری و آموزش در این حوزه است. آکادمی کسب وپ کار تک ایده پکیج آموزش جامع پرورش میلورم شامل نسخه چاپی کتاب و فلش مموری حاوی فیلم های آموزشی و ۶ ماه پشتیبانی را ارایه داده است. در صورت تمایل می توانید از آدرس زیر سفارش دهید
   https://takideh.ir/product/mealworm/

 89. Hadi
  درود، میخواستم بدونم برای پرورش یک کیلو میلورم در کل دوره رشد بطور استاندارد چند کیلو سبوس و میوه مصرف میشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   پرسش شما پاسخ دقیقی ندارد!

 90. .
  سلام آقای بسطامی، رطوبتی نسبی که برای شهرم و اکثر شهرهای کشور زده ۵۰ درصد یا به ۵۰ به بالا هستش، آیا این رطوبت به درد میلورم ها میخوره یا باید رطوبت جداگانه براشون درست کرد؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   رطوبت 50 به بالا خوبه!

 91. احمد افشار
  سلام توضیحات خوبی دادین ممنون. فقط برای بستر جز سبوس گندم وجو میشود چیز دیگه استفاده کرد که در دست راس تر باشه. مثل خود گندم یا جو ممنون از استاد گرامی.

  1. حسن بسطامی
   سلام
   گزینه های زیادی برای تغذیه میلورم وجود دارد و شما محدود به این موارد نیستید، بحث سر هزینه های تمام شده جهت پرورش میلورم است!

 92. M tajik
  سلام .باتوجه به توضیحات شما علاقه مند شدم این کارو شروع کنم .محیط مناسبش و دارم فقط مسئله اینه بازار فروشش و چیکار کنم و بغیر از فروش انلاین پیشنهادتون چه جاهایی ؟ که سریع تر فروش بره

  1. حسن بسطامی
   سلام
   پیشنهاد من برای فروش میلورم فقط و فقط تبلیغات در فضای مجازی است!
   در حال حاضر تقاضا برای میلورم بسیار بیشتر از میزان تولید در ایران هستش و از لحاظ فروش مشکلی نخواهید داشت!

 93. Fta
  بغیر از میل ورم چیز دیگه ای هم هست با همین شرایط تقریبا راحت برای پرورش؟ چون برای خانما سخته

  1. حسن بسطامی
   هر کاری سختی ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد!
   بهتون پیشنهاد میدم در کنار پرورش میلورم, پرورش قرقاول را انجام بدید! چون قرقاول نیاز به سیستم سرمایش و گرمایش نداره و پرنده ی مقاومی است و کسب و کار نسبتا جدیدی در ایران هست.
   در حوزه پرورش حشرات خوراکی ایده های بسیار زیادی وجود دارد از پرورش میلورم و سوپر میلورم گرفته تا پرورش جیرجیرک, مگس سرباز سیاه, پرورش ملخ, پرورش خرخاکی, پرورش کرم موم خوار…
   پرورش حلزون, آرتمیا, … هم کسب و کارهای جدیدی در ایران محسوب می شوند.برای خانم ها عروسک بافی با ماشین بافندگی یا تولید انواع محصولات آرایشی بهداشتی دست ساز نیز ایده های خوب کسب و کار هستند!

 94. مجید
  سلام وقت بخیر من حدود سیصد تا کرم سوپر دارم یه تعدادی رو گذاشتم سوسک شدن در قسمتی که انها را گذاشتم بیشترشون میرن یه گوشه تجمع میکنن روهم روهم هستن نمیدونم چرا امکان داره راهنمای کنید

  1. حسن بسطامی
   سلام
   سوپر میلورم زمانی که به شفیره شدن نزدیک میشه دنبال محلی میگرده که به دور از دیگر کرم ها باشه و سعی میکنه از ظرف خارج بشه و چون راه فراری نداره در گوشه ظرف تجمع می کنن! سوپر میلورم های زمانی که به نهایت رشد خود رسیدن باید جدا بشن و در لیوان یکبار مصرف یا دیگر ظروف کوچک قرار داده بشن تا در محیط آرام و مجزا بدور از مزاحمت دیگر کرم ها به شفیره تبدیل شوند.
   بحث نور محیط هم روی میلورم ها تاثیر میگذار! در کناره های ظرف چون هنگام روشن بودن لامپ یه کوچولو تاریک تره برای همین ممکنه اونجا تراکم کرم ها بیشتر بشه اما دلیل اصلیش همونی بود که در بالا ذکر شد!

 95. اسماعیل نصر
  سلام
  در مورد بازار فروش این محصول هم لطفا یه توضیحی بدین
  شما توی توضیحات فرمودین که پرورش و تکثیر ساده ایی داره، ولی آیا من اونقدری کار کنم و تولید خوبی لارو داشته باشم آیا امکان فروشش هست؟ چون بازار هدف خاصی داره و هرکسی محصول حتی با کیفیت را قبول میکنه؟؟؟
  تشکر

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   پرورش میلورم کار سختی نیست اما دارای نکات ریزی است که عدم رعایت آن ها سبب تلفا ت و ضرر و زریان تولید کننده می شود. همچنین ایجاد تاسیسات مدرن پرورش میلورم نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد. با این وجود پرورش سنتی و در مقیاس کم با هر میزان سرمایه قابل استارت است! تقاضا برای میلورم در حال حاضر بالاست و بازارهای متنوعی برای این محصول وجود دارد. فروش محصول با تبلیغات در فضایب مجازی به آسانی قابل انجام است و از این لحاظ مشکل خاصی وجود نخواهد داشت

 96. مونا
  سلام جناب بسطامی
  یک سوال دارم. برای پرورش میلورم طرح توجیهی هم دارید؟ یا اینکه میشه بگید مثلا با 30 میلیون تومان سرمایه گذاری اولیه، چند نفر ساعت در طول ماه احتیاج هست و سود خالص حدودی چقدر هست ؟

 97. مونا
  متشکرم. میشه بگید کدوم قسمت سایت هست؟ قسمت فروشگاه و کتابها رو گشتم پیداش نکردم

  1. حسن بسطامی
   سلام. لینکش را در پاسخ قبلی قرار دادم باید روی متن”مقاله طرح توجیهی پرورش میلورم” کلیک می کردید!
   https://takideh.ir/mealworn-business-plan/

 98. اشکان مهری
  با سلام و تشکر از زحمات و راهنمایی های شما.
  میخواستم بپرسم که خود کرم میلورم برای پرورش دارید؟ آموزش نمیخوام. خود کرم رو میخوام برای پرورش.اگر هست لطفا راهنمایی برای خرید کنید.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   ما در حال توسعه فارم خود هستیم فعلا ارسال کرم میلورم نداریم اما مولد و شفیره، الک جدا کننده شفیره و آموزش جامع پرورش میلورم موجود داریم. میتونید توی واتساپ پیام بدید شماره همکارام را بدم ازشون خرید کنید!

 99. محمدب
  سلام سبوس برنج وگندم که گیرم نیومد!همه جا آردسبوس دارن. اگربجای سبوس برنج وگندم برای بستر مقداری براده چوب جوپرک وبرنج و…باهم مخلوط کنم بازهم داخل این بستر تخم ریزی میکنندیانه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. از سبوس برنج و براده چوب استفاده نکنید تا حد امکان سبوس گندم و مقدار کمی جو پرک استفاده شود

 100. محمدب
  دلیل اینکه الان یک ماه هست سوسک ها تخم ریزی نمیکنندبستر براده چوب هست؟ آخه هرجامیرم آرد سبوس گندم رادارن نه اون مدل شلتوک مانندیا غیرآردش رو…..نمیشه گندم معمولی بریزم

  1. حسن بسطامی
   دوست گرمی پیشنهاد میکنم قبل از راه اندازی فارم پرورش میلورم حتما از جای معتبر آموزش ببینید! با آزمون و خطا مدت زمان خیلی زیادی طول میکشه تا نکات ریز پرورش را فرا بگیرید و در بعضی موارد هزینه های زیادی روی دست شما گذاشته میشه!

 101. محمدب
  سلام.واحترام. مجدد ببخشید آخرین سوال : بستر روهم عوض کردم همانطورکه فرمودید باسبوس گندم.وجوپرک. اگربستربجای تخت بودن بصورت سراشیبی تپه مانندباشه بهترنیست؟ تا عمق دلخواه روخودشان انتخاب کنند؟ واینکه بستر رو پس ازالک کردن داخل یه محفظه مرطوب با دمای ۲۰-۲۵درجه قراردادم این شرایط مناسبی برای هچ هست؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   بستر مسطح باشه خیلی بهتره! بستری که الک کردید را باید در داخل یک ظرف و در محیط اتاق قرار بدید! این که ظرف را داخل ظرف مرطوب دیگر قرار داده اید ممن است سبب تجمع رطوبت زیاد در ظرف و کلوخه شدن بستر و ایجاد قارچ و کپک شود. تهویه مناسب باید برای ظرف فراهم باشد تا از ایجاد قارچ و کپک و دیگر مشکلات جلوگیری شود!

 102. بابک ر
  سلام
  تبدیل شفیره به سوسک حدودا چند روز طول میکشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   تبدیل شفیره میلورم به سوسک تاریکی وابسته به شرایط و عوامل محیطی دارد اما در شرایط بهینه بین 3 روز تا 7 روز به طور می انجامد

 103. مطاهر
  سلام اقای بسطامی من در حال پرورش میلورم هستم میخوام میخوام جهت فراوری میلورم و گرفتن روعن میلورم اموزش ببینم باید چکار کنم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   ما خودمون تا حالا از میلورم روغن گیری نکردیم اما چند نمونه فیلم در یوتیوب دیدم که روغن گیری میلورم را انجام داده بودند….
   یک روشش اینه که میلورم را خشک میکنن و زمانی که میلورم کامل خشک شد با استفاده از دستگاه های روغن گیر(که برای روغن گیری از دانه های گیاهان استفاده می شود)، روغن میلورم استخراج می شود.

 104. حسین
  سلام می خواستم اندازه قفسهها برای پرورش میلورم بدونم از کجا بگیرم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   بستگی به ابعاد ظرف هایی داره که قصد دارید برای پرورش میلورم استفاده کنید! روی ظرف ها باید دو سه سانتی متر باز باشه و به راحتی بتونید ظرف ها را از قفسه بیرون بیاورید. در آینده ای نزدیک ظروف مخصوص پرورش میلورم را به بازار عرضه خواهیم کرد که نیازی به قفسه بندی نداره و به گونه ای طراحی شده که نیاز پرورش دهندگان میلورم را به خوبی برطرف کند.

 105. حسین
  اگه بخواهیم برای ظرف حلوایی که کرم داخلش بریزیم وقفسه درست کنیم باید اندازه قفسه هارا چند بگیریم

 106. نامی نو
  چگونه میتوانیم یا میل روم بدون اینکه بخریم آنها بدنیا بیایند آیا ضروری است که باید میل روم بخریم

  1. حسن بسطامی
   سلام
   برای پرورش و تکثیر میلورم یا باید لارو(کرم) خریداری کنید یا این که مولد(سوسک تاریکی) و یا شفیره خریداری کنید!
   در صورتی که نیاز به اطلاعات رایگان در این رابطه دارید می توانید به لینک زیر مراجعه و مقالات رایگان منتشر شده در وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده را مطالعه بفرمایید:
   https://takideh.ir/category/article/edible-insects/mealworm/

 107. رضایی
  سلام واقعا زحمت می کشید من هنوز اقدامی نکردم ولی اگر ۱۰ نفر در ایران مثل شما توضیح دهند واقعا تولید رونق می گیرد

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست!
   به زودی مجوز پرورش صنعتی میلورم در ایران به افراد متقاضی داده خواهد شد و راه برای صادرات میلورم نیز باز خواهد شد. آینده درخشانی پیش روی صنعت میل ورم است و ایران می تواند رشد قابل توجهی را تجربه کند. محیط زیست با پرورش 4 حشره خوراکی در ایران موافقت کرده: 1- پرورش میلورم یا کرم زرد آرد 2- پرورش مگس سرباز سیاه 3- مگس خانگی 4- سوسک تیره(البته از روی نام انگلیسی که مشاهده کردم متوجه شدم منظور مینی میلورم یا همان لسر میلورم هستش)!
   پرورش حشرات خوراکی در ایران در ابتدای راه است و افرادی که وارد حوزه پرورش حشرات خوراکی شوند از لحاظ مالی و اقتصادی سود سرشاری را بدست خواهند آورد.

 108. مهتاب
  با درود و احترام
  خواستم تشکری کرده باشم بابت آموزش های مفید که در سایت قرار دادید و اینکه پاسخگوی سوالات مردم هستید .
  سوالی که برای من پیش اومده اینه که چند کلیپ دیدم که عسل رو با جو پرک مخلوط کردند و کرم ها رو درون بستر ریختند علت اینکه از عسل استفاده کردند چیه ؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   برای پرورش میلورم از جو پرک استفاده می شود اما از عسل استفاده نمیشه! احتمالا کرم موخوار بودن که در پرورش آن ها از عسل و موم زنبور عسل و جو پرک استفاده می کنند!

 109. بهزاد
  با سلام جناب مهندس بسطامی
  آیا فقط سوسک سوپرورم باعث بیماری تنفس میشود یا سوسک میلورم هم شامل همین موضوع میشود؟
  با تشکر از راهنمایی های بی دریغ شما
  سپاس فراوان

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   سوپر میلورم و میلورم معمولی هیچکدام باعث بیماری تنفسی نمی شوند به شرط آنکه نکات ایمنی را رعایت کنید و در فارم خود تهویه مناسب را تعبیه کرده باشید! افرادی که مستعد آلرژی و حساسیت هستند در مواجه با اسکلت خارجی لاروها، غبار حاصل از الک کردن بستر لاروها و مولدها و بنزوکوئینون (ماده دفاعی سوسک ها که در هنگام استرس ممکن است تولید کنند) باید بیشتر دقت کنند و حتما از ماسک و لباس مناسب استفاده کنند!

 110. سجاد حسینی
  سلام برای خشک کردن میل ورم باید چه کار هایی رو انجام داد؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   توی کتاب آموزش جامع پرورش میلورم به طور کامل توضیح داده شده است…

 111. امیرحسین زارع
  سلام خسته نباشید و ممنون از وقتی که می‌گذارید.
  من تمام شرایط محیطی پرورش مولد ها رو رعایت میکنم اما چند روزی هست که تعداد زیادیشون چپه میشن و بعد مدتی میمیرن. چه علتی میتونه داشته باشه؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احتراممرگ مولدها دلایل گوناگونی داره که باید به دقت بررسی بشه: 1- تمامی عوامل محیطی 2- بستر و رطوبتی ها 3- وجود عوامل بیماری زا در کلنی 4- توجه به سن و سال مولدها و …

 112. نیما
  سلام خسته نباشید.هر چند کیلو میل ورم زنده به یک کیلو میل ورم خشک تبدیل میشه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   حدودا هر 3 کیلو لارو زنده میلورم یک کیلو خشک بهتون میده…

 113. یونس
  سلام. جناب بسطامی. میلورم خشک شده ازمغازه خریدم برای قناریهام. درست خریدم یا بایدمیلورم زنده میخریدم ممنون.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   میلورم خشک و زنده هر دو به عنوان مکمل پروتیینی پرندگان زینتی مصرف می شود و هرکدام مزیت های خود را دارا می باشند. میلورم خشک به مدت طولانی تری قابل نگهداری است و مشکل تلفات لاروها و … را ندارید با این وجود لارو زنده مزیت های مربوط به خود را دارد برای مثال آنزیم ها و مواد مغذی و پروتیین های لارو زنده نسبت به لارو خشک شده بسیار با کیفیت تر است. در فرایند خشک کردن، بسته به این که از چه روشی برای خشک کردن میلورم استفاده شود ممکنه کیفیت پروتیین و مواد مغذی لارو کاهش یابد! یکثی از کاربردهای لارو زنده اینه که ویتامین ها و مواد مغذی مورد استفده پرونده را در اختیار لاروها قرار می دهید و قبل از مصرف توسط پروند بدن لارو از مواد مورد نظر شما غنی می شود و با این شیوه نیاز نیست مثلا مواد و ویتامین ها در آب آشامیدنی پرنده حل شود و در مجاورت هوا کیفیت آن کاهش یابد! اگر بتوانید خودتون لارو زنده بهداشتی و قابل اطمینن پرورش دهید برای مصرف پرندگان و آبزیان مناسب تر است!

 114. یونس
  سلام. جناب مهندس بسطامی بنده بامید خداوند وبه پشتیبانی شما میخوام کسب وکار پرورش رو انجام بدم برای خرید اولیه باید چکارکنم. چقد سرمایه میخوام وقابل بدونی از شما خرید کنم. ممنون از راهنمایی وکمک شما. ارادتمندشما..

  ویرایشپاسخ
  1. حسن بسطامی
   قبل از هر چیز مطالب و مقالات عمومی وبسایت تک ایده در زمینه پرورش میلورم را مطالعه بفرمایید به ویژه مقاله مربوط به

   طرح توجیهی پرورش میلورم + راه اندازی فارم پرورش میل ورم را با دقت مطالعه کنید.
   در زمینه آموزش کتاب، فیلم ها و 6 ماه پشتیبانی از طرف ما ارایه شده است و در صورت تمایل می توانیم در خدمت شما باشیم. در زمینه تامین لارو، مولد، شفیره و الک جدا کننده شفیره و به زودی جعبه های مخصوص پرورش میلورم نیز می توانیم در خدمت شما باشیم

 115. غلامعباس نظامی
  باسلام وخسته نباشی خدمت شما یه سوال داشتم قوس‌های اولیه روزای ازکجا تهیه کنم ممنون ازجوابتون

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام عبارت ” قوس‌های اولیه روزای ” در متن پرسش برای بنده نامفهوم است! لطفا پرسش خود را به زبان فارسی سلیس مطرح کنید در خدمت شما هستیم….
   با سپاس

 116. یونس ستاری
  سلام. جناب دکترچندروز پیش مزاحم شدم. که میخوام شهر کرمانشاه پرورش رو شروع کنم.اول باید تخم یا سوسک بخرم. . دوم چقد پول میخوام. سوم. اگه شرکت شما جعبه جای بستر میاره؟ که همه رو باهم یکباره (کتاب. جعبه. الک.) خریداری کنم. بامید خدا شروع کنم…. یاحق..

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   شما برای راه اندازی فارم باید لارم(کرم) میلورم با کیفیت و درجه یک تهیه کنید!
   لطفا طرح توجیهی پرورش میلورم که به رایگان داخل وبسایت قرار داده شده است را مطالعه بفرمایید جهت براورد هزینه ها بسیار مفید خواهد بود.
   به زودی جعبه های مخصوص پرورش میلورم در وبسایت جهت فروش ارایه خواهد شد…

  2. غلامعباس نظامی
   باسلام منظورم سوسکب مادربود

 117. علی خلج
  سلام جناب، بابت پاسخگیی هاتون ممنون. من روستا ی سالن حدودا 100 متری دارم ک قصد دارم 30 مترشو جداسازی کنم با تمام امکانات سرامیک، دستگاه رطوبت و فن و… برای پروش طوطی. اگر اون 70 متر دیگش رو هم برای راه اندازی این کار بزارم. خطری برای پرنده هم نداره، امکان انتقال بیماری بهشون نداره آیا؟در کل مشکلی امکان داره ایجاد کنه یا خیر.

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   خود لاروها یا میلورم ها اگر از جایی تهیه شده باشن که بهداشت را رعایت کرده باشن عاری از عوامل بیماری زا هستند و مشکلی وجود ندارد. تنها نکته ای که باید بهش توجه کنید احتمال انتقال مایت ها از پرنده ها به کلنی میلورم ها می باشد. پرنده ها معمولا دارای مایت هستند و این عامل مزاحمی برای پرورش میل ورم است. میتوانید محل مورد نظر را تقسیم بندی کنید و با دیوار کاذب یا هر شیوه ی دیگری کاملا جداسازی کنید تا احتمال انتقال مایت به کلنی میل ورم ها کاهش یابد…

 118. مهدی محمدی
  سلام وقتتون بخیر
  اگر دوره اموزش حضوری برگذار میشود مایل به دریافت اطلاعات هستم

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   در حال حاضر آموزش به ضورت غیر حضوری است اما در آینده ای نزدیک قصد داریم کارگاه های یک روزه عملی نیز برگزار کنیم…

 119. حمید نوعدوست
  سلام خسته نباشید یسوال داشتم/ما تمام پارامترها رو درست انجام دادیم و تولید تموم شد این محصول و به کیا بفروشیم و واسه بازار یابیش خیلی گشتم خریداری پیدا نکردم…

  1. حسن بسطامی
   سلام
   شما در آغاز راه اندازی فارم میل ورم همزمان با تولید باید کار بازریابی را انجام می دادید. کانال های شبکه های اجتماعی خودتون را باید فعال کنید و به صورت مستمر در آن ها تولید محتوی و اعتماد سازی را انجام بدید. در حال حاضر اینستاگرام و آپارات در ایران بسیار پر مخاطب هستند و باید از آن ها برای تبلیغ محصولات خود بهره ببرید. در صورت امکان راه اندازی وبسایت از طریق cms های رایگان نظیر وردپرس یکی از کارهایی است که باید انجام بدید. در کوتاه مدت شبکه های اجتماعی بسیار پربازده هستن و میتونن توی فروش بهتون کمک کنن اما در میان مدت و طولانی مدت قطعا وبسایت میتونه پلتفرم قابل اعتماد تری برای کسب و کار شما باشد. از وبسایت های درج آگهی نظیر دیوار و شیپور برای تبلیغ محصولات خود بهره ببرید. وبلاگ نویسی همچنان میتونه به کسب و کار شما کمک کنه!

 120. امیر
  سلام .خاهش میکنم جواب بدید.یک سوالی داشتم خدمتتان.در ظرف میلورم باید بسته باشه بدون هیچ سوراخی؟و یک سوال دیگه!هر چند روز سوسک هارا الک کنم هر14روز خوبه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام. ظرف پرروش میلورم باید دارای تهویه مناسب جهت اکسیژن رسانی به لاروها و مولدها باشد. بهترین ظرف برای پرورش میلورم باید از جنس پلاستیک درجه 1 و حداقل 7 سانتی متر ارتفاع داشته باشد و سطوح آن کاملا لیز و صیقلی باشد. در حال حاضر بهترین جعبه پرورش میلورم در ایران توسط آکادمی تک ایده تولید می شود.
   هر چقدر فاصله الک کردن سوسک ها کمتر باشد بعدا مشکلات اختلاف سایز لاروها و مشکلات بعدی کمتری خواهید داشتید. سعی کنید حداکثر هفته ای یک بار بستر سوسک ها را الک کنید.

 121. امیر
  ممنون از پاسخگویی

 122. F,M
  سلام رطوبت سوسک و لاروم و تخم های رو چجوری تامین کنیم باید روشون اب اسپری بشه ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. حسن بسطامی
   سلام
   برای تامین رطوبت فارم پرورش میلورم میتونید از دستگاه های رطوبت ساز سرد استفاده کنید. اگه در مقیاس کوچک کار میکنید میتونید ماژل رطوبت ساز سرد را بخرید خودتون رطوبت ساز بسازید! رطوبت سازیهای آماده نیز توی بازار وجود دارن با سرچ ساده میتونید پیداشون کنید…

 123. کیوان جمشیدی
  با سلام
  لطفا شماره تماس برای من بفرستید
  تا تلفنی صحبت کنیم ممنون شما هستم
  جمشیدی
  واتساپ تماس بگیرید

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   شماره همراه مدیر آکادمی کسب و کار تک ایده: 09137102074

 124. Parsa
  درود بر شما خدا قوت
  ممنون از مطالب خوبتون و ممنون از شما بابت صبر بسیاری که دارید?
  آیا میشه کود میلورم را از بستر جدا کرد؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   اگه هم امکان پذیر باشه ارزش نداره! شما باید اجازه بدید لاروهای میلورم تمامی بستر را مصرف و تبدیل به کود بکنن و بعد لاروها را از کود جدا کنید! هیچ نوع الکی که بتونه به طور کامل و گزینشی کود میلورم را جدا کنه وجود نداره و همواره مقداری سبوس و بستر داخل کود وجود دارد. تنها راه اینه که تمامی بستر به کود تبدیل و سپس جداسازی انجام شود.

   1. Parsa
    بسیار سپاسگزارم از پاسخگویی شما
    چندتا سوال دیگر هم ازتون داشتم: در حال حاضر باکس های مخصوص پرورش میلورم در سایت موجود هست و اگر موجود هست لطف میکنید قیمت را بگید؟
    آیا باکس های مخصوص نیازی به طبقه ندارن؟

    1. حسن بسطامی
     با سلام و احترام
     جهت سفارش سبد مخصوص پرورش میلورم با شماره 09137102074 تماس بگیرید یا به همین شماره در واتساپ پیام بدید. تا دو سه روز دیگه دکمه خرید این محصول در وبسایت فعال خواهد شد!
     سبد مخصوص پرورش میلورم نیازی به قفسه بندی ندارد و تمامی موارد مورد نیاز در طراحی این سبدها در نظر گرفته شده است! استفاده حداکثری از فضای داخل فارم، مساحت سطح بالا، قابلیت چینش بر روی یک دیگر، مقاومت بالا برای تحمل وزن زیاد، صیقلی بودن داخل ظرف جهت ممانعت از فرار میلورم ها، فاصله مناسب بین جعبه ها جهت تهویه مناسب و دسترسی مناسب جهت در اختیار قرار دادن منابع تر، قابلیت شستشو، وزن مناسب، جنس مواد درجه 1 بخشی از ویژگی های سبد مخصوص پرورش میلورم طراحی شده توسط آکادمی تک ایده می باشد.

     1. Parsa
      خیلی ممنون?
      موفق و پایدار باشید

 125. و.س
  سلام
  سوال داشتم که هر چند روز یک بار ظرف میل ورم ها تمیز کنیم؟
  و چگونه ظرف شوم تمیز کنیم؟

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   حداقل در پایان هر دوره پرورش باید تمامی ظروف تمیز بشن. با صابون مایع یا هر شوینده معمولی میتونید ظروف را بشویید و بعد خوب آبکشی کنید و اجازه بدید ظروف خشک بشن…

 126. جهانی
  سلام یک نفر میخام تا حضوری بهم توضیح بده و هزینش هم پرداخت میکنم
  جهانی از مشهد

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   برای پرورش میلورم نیازی به آموزش حضوری ندارید، شما نیاز به اطلاعات صحیح دارید! اگه استاد شما دانش کافی در این زمینه را نداشته باشه حتی در آموزش حضوری هم توفیقی نخواهید داشت. اگر استاد شما دانش کافی داشته باشه به صورت غیر حضوری هم موفق خواهید بود! در وهله اول به دنبال استاد کار بلد باشید!

 127. امید
  سلام من سوسک مولد میخوام کیلویی چند و چه گونه به دستمان میرسه

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   ما تولید کننده صنعتی میلورم هستیم و محدودیتی در ارایه سوسک و شفیره و لارو نداریم. همانطور که در مقالات وبسایت حتما مطالعه فرموده اید ما موافق فروش انبوه سوسک و شفیره نیستیم و توصیه ما به کارآموزان و علاقه مندان خرید لارو با کیفیت می باشد.
   در هر صورت اول مقالات رایگان وبسایت را مطالعه بفرمایید بعد هر امری داشته باشید ما در خدمتیم. می توانید با شماره 09137102074 تماس بگیرید یا در واتساپ پیام بدهید

 128. محمدرضا
  سلام ببخشید از کجا بفهمیم سوسک ها تخم گذاری کرده اند یا نه.
  يه سوال دیگه، اینکه سوسک ها قابل تشخیص جنسیت هستند یا نه

  1. حسن بسطامی
   سلام
   هنگامی که سوسک تاریکی ماده (مولد میلورم) قصد تخمگذاری دارد به بخش های پایین تر بستر می رود و در درون بستر و کف ظرف تخمگذاری می کند. تخم ها در داخل بستر و چسبیده به کف ظرف هستند. زمانی که بستر سوسک را الک کردید به کف ظرف نگاه کنید اگر نقاط و لکه های سفید رنگ در کف ظرف مشاهده کردید بدین معنی است که سوسک ها تخم ریزی کرده اند. هر چقدر تراکم این نقاط در کف ظرف بیشتر باشد نشان دهنده فعالیت بیشتر سوسک های ماده جهت تخمگذاری بوده است.
   روش تشخیص سوسک های نر و ماده در کتاب آموزش جامع پرورش میلورم تالیف حسن بسطامی وجود دارد لطفا به کتاب مراجعه فرمایید.

   1. محمد رضا
    سلام ببخشید يه سوال دیگه
    بعد از تخم گذاری سوسک ها که الکشون کردیم محتوای الک شده رو داخل ظرف فعلی بریزیم یا يه ظرف دیگه

    1. حسن بسطامی
     محتویات زیر الک به ظرف فعلی بر گردد و سوسک ها در ظرف جدید نگهداری شود…

 129. محمدرضا
  ممنون از راهنماییتون

 130. محمدرضا
  سلام ببخشید برای مرطوب کردن بستر اشکال‌ نداره کمی آب اسپری کنیم بر روی بستر

  1. حسن بسطامی
   به اندازه ای که موجب ایجاد کپک و رطوبت بیش از اندازه نشوند، بله می توانید استفاده کنید…

 131. محمدرضا
  سلام
  همونطور که گفته بودید کار هارو انجام دادم و به نتیجه رسیدم الان کرم ها خیلی کوچک هستن ولی قابل دیدن هستن.
  اما يه مدتی هست شفیره ها سیاه و میشن و میمیرن من نه جاشو تغيير دادم نه چیز دیگه ای می خواستم ببینم مشکل کجاست ممنون میشم توضیح بدین

  1. حسن بسطامی
   با سلام و احترام
   دوست گرامی برای موفقیت در هر کاری باید به اندازه کافی تحقیق کنید و از جای معتبر آموزش ببینید! ما داخل وبسایتمون سعی میکنیم مطالب عمومی و دغدغه های کاربران را پاسخ بدیم و در داخل کامنت ها قصد آموزش تخصصی نداریم. در مورد پرسشی که مطرح کردید دلایل گوناگونی وجود دارد که توضیحات آن در این مجال نمی گنجد و در کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم و فیلم های آموزشی دلایل زیادی ذکر شده که باید به آن ها یا منابع قابل اعتمادی که خود از هر کجا می یابید مراجعه کنید.

 132. محمدرضا
  مشکل اینجاست که هزینه خرید کتاب رو ندارم همه هزینه رو صرف خرید وسایل و لارو کردم لطفا توضیح بدید ممکنه ضرر زیادی کنم

 133. مهدی
  سلام در سبدی به اندازه ۱ متر مربع چقدر کرم و چقدر سبوس باید
  بریزیم.

  1. حسن بسطامی
   به ارتفاع 1 الی 2 سانتی متر سبوس و یک لایه لارو بریزد. تراکم لاروی بستگی داره در چه دوره ای لارو را در ظرف نگهداری می کنید. اطلاعات کامل در کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم تالیف حشن بسطامی وجود دارد.

 134. Mahdeia
  سلام من کرم هام همش درحال سیاه سوخته شدنه چیکار کنم باید شفیره هاشم همش جدا میکنم

  1. حسن بسطامی
   سلام
   میلورم ها وقتی میمیرن، سیاه می شوند! باید دلیل مرگ میلورم ها را پیدا کنید. دلایل مرگ میلورم ها خیلی زیاده که در پکیج آموزش جامع تکثیر و پرورش میلورم بحث شده است. همواره شفیره ها باید از لاروها جدا بشن تا توسط دیگر لاروها خورده یا زخمی نشوند.

 135. روحی
  سلام خسته نباشید کرم هارو که خشک می‌شوند یک کیلو زنده اش چقدر وزن کم میکنه؟

  1. حسن بسطامی
   سلام
   هر 2.8 کیلو گرم از لارو زنده میلورم به طور تقریبی 1 کیلو گرم لارو خشک تولید می کند.

 136. حبیب زاده
  سلام وعرض تشکرمیلورم هایم بیشترشفیره شدندامامدتی است که میلورمهام فعالیتشانکمشده رنگشون تغییرنکرده تکه میوه براشون می گذارم نمی خورندظاهرقارچی ندارندالک به با
  موفع می شوندلطفاراهنماییم کنید

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   اگه لاروهای درشت میلورم زرد زنده هستند اما تحرکشان کم شده احتمالا بخاطر اینه که نزدیک شفیره شدنشان هست. زمانی که لاروهای میلورم به مرحله شفیره شدن نزدیک می شوند، کم تحرک میشن و کم کم به شکل C انگلیسی تغییر حالت میدن و بعد شفیره میشن. در این مرحبه بسته به میزان نزدیک بودن به شفیرگی یا خیلی کم غذا میخورن یا اصلا غذا نمیخورن…

 137. حبیب زاده
  باسلام وعرض تشکرزیادمن مکان نگهداری کرم وشفیره وسوسکهایم روی میزی کنارتلویزیون است ایامی تواندعلت مرگ بیشترشفیره هایم باشد ایاتلویزیون روی سوسکها وهچ شدن تخمهایم می توانداثربدی داشته باشدالبته میزنگهداری کنارتلویزیونه نه جلویش

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   بله
   امواج مغناطیسی لوازم الکترونیکی می تواند اثر سوء بر روی میلورم ها داشته باشد…

 138. بزار
  درود اینکه میگن اگه لارو شفیره رو بخوره دیگه قابل استفاده نیست یعنی چی؟سمی میشه یا چی ممنون میشم توضیح بدید

  1. حسن بسطامی
   درود بر شماشفیره ها به هر دلیلی اگه زخمی بشن یا توسط لاروهای میلورم خورده بشن در صورت زنده ماندن تبدیل به سوسک های ناقص میشن که مدت زمان طولانی زنده نمی مونن و در شرایط وخیم تر اگه بخشی از شفیره توسط لاروها خورده بشن قاعدتا شفیره میمیرد!

 139. محمد
  دلیل سیاه شدن کرم های میل ورم چیست ؟
  تبدیل نشدن کرم ها به لارو به شفیره ؟ممنون میشم جواب بدین
  با تشکر

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   لاروهای میلورم وقتی بمیرن، سیاه میشن، باید دلایل مرگ لاروها را بررسی و مشکل را برطرف کنید! توی آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم کامل در این رابطه و پرسش بعدی شما توضیح داده شده است در صورت تمایل میتوانید در دوره ثبت نام و استفاده کنید…

 140. محمد
  ملیورم برای ماهیرقزل آلا مناسب هست ؟

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   بله، میلورم برای تغذیه انواع ماهی ها از جمله ماهی قزل آلا مناسب است.

 141. میثم اقا
  سلام و عرض ادب
  داخل سالنم یک بخاری قرار دادم که دودکش نداره مشکلی پیش میاد ؟
  سالن هواکش نداره و در سالن مدام بستس
  سالنم تاریکی مطلقه این هم مشکلی داره ؟
  تشکر

  1. حسن بسطامی
   درود
   پاسخ پرسش 1: بله
   پاسخ پرسش 2: بله

 142. محمد جواد
  سلام
  برای شروع پرورش میلورم بهتره که از سوسک تاریکی استفاده بکنیم یا با لارو شروع کنیم

  1. حسن بسطامی
   درود
   برای اهداف غیر تجاری (آزمون و خطا یا راه اندازی فارم خیلی کوچک میلورم) میتونید لارو میل ورم و سوسک تاریکی را همزمان تهیه کنید. برای اهداف تجاری (راه اندازی فارم بزرگ و کسب درآمد، خرید سوسک مقرون به صرفه نیست (چون سوسک به صورت عددی خرید و فروش می شود اما لارو میلورم به صورت کیلویی خرید و فروش میشه).
   توجه: هیچگاه تخم یا شفیره تهیه نکنید!

 143. حسین
  سلام وقت بخیر
  استاد ی سوال و زحمت:
  اگر شخصی ی تولید کننده ی حرفه ای باشه و بعنوان مثال ی جوری برنامه ریزی کنه که روزی ۱۰۰کیلوگرم تولید کنه
  حالا آیا میشه این لارو ها غذای ماهی های پرورشی مثل غزل آلا و امثالهم بشه؟
  یا همچنین مرغداری ها.یا شرکت های تولید کننده مکمل های بدنسازی،؟
  ممنون میشم که دونه دونه پاسخ بدید
  حالا اگه این شخص دارای ارتباطات اجتماعی و اداری بالقوه ای باشه می‌تونه استخر پرورش ماهی یا مرغداری یا ماهی 🐟 زینتی و…بعنوان بازار فروش انتخاب کنه؟؟؟
  معذرت خواهی می کنم که شما هم اذیت کردم

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   من استاد نیستم اما در خدمت شما هستم!
   پاسخ پرسش 1: بله! می توان از لاروهای میلورم جهت تغذیه ماهی ها استفاده کرد.
   پاسخ پرسش 2: استفاده از میلورم برای مرغداری ها مقرون به صرفه نیست اما به عنوان مکمل پروتیینی و جهت افزایش راندمان تولید می توان در حد 2 الی 3 درصد جیره غذایی در دان مرغ از میلورم استفاده کرد. جهت استفاده از میلورم به عنوان پودر بدنسازی، ضمن تولید بهداشتی لارو میلورم باید فراوری درستی انجام بشه. کیتین میلورم برای انسان قابل هضم نیست و باید کیتین جدا بشه و لارو میلورم به صورت پودر و آسیاب شده به بازار ارایه شود. جهت پودر کردن میلورم هم ابتدا لازمه که روغن های میلورم استخراج بشه! در کل برای استفاده میلورم به عنوان پودر بدنسازی فراوری متعددی مورد نیاز است!
   پاسخ پرسش 3: بازار تولید میلورم در ایران بسیار پر نوسان هستش و به علت حضور افراد کلاهبردار و شارلاتان با تبلیغات فرینده افراد زیادی وارد این صنعت میشن و مدتی بعد اکثر این افراد مجبور به جمع آوری فارم های خود هستن! بنابراین در هر سال ممکنه در بعضی مواقع بازار فروش میلورم خراب باشه، در این مواقع فقط افراد حرفه ای میتونن در بازار حضور داشته باشن و سهم خود از فروش میلورم را در بازار حفظ کنن. افرادی که فروش و بازاریابی به ویژه به صورت اینترنتی را بلد هستن و یا توانایی مصرف یا فراوری لاروهای تولید شده را دارند در صنعت تولید میلورم موفق خواهند بود.

 144. نهالی
  سلام جناب خسته نباشید. یه سوال داشتم. من 1 ماهه سوسک مولد دارم ولی متاسفانه ازشون لارو نگرفتم. تخم میزارن ولی از تخماشون در نمیان. میشه لطفا راهنمایی کنید؟ ممنون

  1. حسن بسطامی
   درود بر شما
   باید مورد بررسی بشه، شرایط پرورشی را باید توضیح بدید تا بتونیم راهنمایی کنیم…

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا