خرید و فروش میلورم : باید و نباید های بازار میل ورم

خرید و فروش میلورم در ایران طی چند سال گذشته بسیار رونق گرفته و رفته رفته هموطنان با این حشره خوراکی مفید، که به عنوان یکی از بهترین مکمل های پروتئینی برای پرندگان، ماکیان، طیور، آبزیان، ماهی ها، خزندگان، دوزیستان و … استفاده می شود، آشنا می شوند.

اگر چه تولید و خرید و فروش میلورم در دیگر کشورها به ویژه کشورهای شرق آسیا قدمتی بسیار طولانی دارد اما تولید میلورم در ایران کسب و کاری بسیار نوپا و کمتر شناخته شده محسوب می شود. به همین دلیل و به علت کم بودن اطلاعات در این زمینه انواع کلاهبرداری ها در این حوزه، چه در زمینه آموزش و چه خرید و فروش میلورم صورت می گیرد. هدف از ارایه این مقاله کمک به افراد تازه کار یا علاقه مندان به پرورش و تکثیر میلورم است.

بنابراین اگر به کسب و کار پرورش و تکثیر میلورم مشغول هستید یا قصد راه اندازی مزرعه (فارم) پرورش میلورم را دارید یا این که تولید کننده نیستید اما در بازار خرید و فروش میلورم حضور دارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید!

خرید و فروش میلورم

میلورم چیست؟

میلورم زرد (yellow mealworm) با نام علمی Tenebrio molitor لارو نوعی سوسک، با نام سوسک تاریکی (Darkling beetle)، است که به اشتباه به اسم کرم میلورم معروف شده است!

خرید و فروش انواع میلورم در ایران

میلورم انواع گوناگونی دارد! این گونه ها از لحاظ محل سکونت، اندازه، رنگ، طول عمر، موارد مصرف، محتوی مواد مغذی و … تفاوت هایی با یکدیگر دارند. سه نوع بسیار معروف از میل ورم در زیر فهرست شده است:

 • میلورم زرد (yellow mealworm) (سایز معمولی)- کرم میل ورم زرد آفت آرد و غلات است و در ایران به طور گسترده پرورش داده می شود. زمانی که صحبت از میلورم میشود معمولا این نوع  میلورم مد نظر است! خرید و فروش میلورم  در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام بسیار متداول شده است!

میلورم زرد معمولی : خرید و فروش میلورم در ایران

 • مینی میلورم (Mini mealworm) -کوچکتر از میلورم زرد، در محل زندگی پرندگان و بویژه مرغ ها یافت می شود. خرید و فروش مینی میلورم در ایران تاکنون گزارش نشده است!

مینی میلورم : خرید و فروش میل ورم

 • سوپر ورم (Zophobas morio) (حدودا دو برابر سایز میلورم زرد)- بومی مناطق گرمسیری و آمریکای جنوبی است. خرید و فروش میلورم معمولی نسبت به سوپر ورم در ایران بسیار متداول تر است. در واقع بازار سوپرورم بسیار کوچکتر از میلورم زرد است!

سوپرورم : خرید و فروش میلورم

 

کدام نوع میلورم را برای پرورش و تکثیر انتخاب کنیم؟

هر گونه ی میلورم کاربرد خاص خود را دارد. برای مثال سوپر ورم برای خزندگان و پرندگان بزرگ جثه و شکارچی که  طعمه های با تحرک بالاتر و سایز بزرگ تر را ترجیح می دهند کاربرد دارد. در صورتی که پرورش خزندگان بزرگ جثه را انجام می دهید پرورش و تکثیر سوپر میلورم می تواند گزینه خوبی باشد.

مینی میلورم از لحاظ محتوی پروتیین و مواد مغذی نسبت به بقیه گونه ها برتری دارد و پرندگان و موجودات کوچک جثه ارجحیت دارد. در ایران این گونه کمتر پرورش داده می شود!

شناخته شده ترین نوع میلورم در دنیا و ایران، میلورم زرد معمولی است که به علت سایز مناسب، بازار بزرگتری را نسبت به دیگر گونه ها به خود اختصاص داده است.

جهت ورود به صنعت پرورش و تکثیر میلورم  و خرید و فروش میلورم موفق در این صنعت باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تولید پرفروش ترین نوع میلورم در بازار ایران
 • کسب اطلاعات و تجربه از مراکز معتبر پرورش و تکثیر میلورم در ایران
 • باید و نباید های خرید و فروش میلورم

پرورش و تکثیر کدام نوع میلورم را شروع کنیم؟

برای ورود به حرفه پرورش و تکثیر میلورم توصیه میکنیم میلورم زرد معمولی را شروع کنید. این نوع میلورم بازار بسیار بزرگتری در ایران دارد و با تولید این نوع میلورم، جهت فروش تولیدات خود با مشکلی مواجه نخواهید شد و در  بخش پرورش نیز با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد. تولید سوپر میلورم یا مینی میلورم به علت کوچک بودن بازار آن در ایران نیاز به بازاریابی بسیار قوی تری دارد.

کسب اطلاعات و تجربه از مراکز معتبر پرورش و تکثیر میلورم در ایران

همانگونه که پیش تر نیز توضیح داده شد به علت نوپا بودن این صنعت افراد غیر حرفه ای و سودجو وارد این بازار شده اند و انواع کلاهبرداری ها را در این حوزه انجام می دهند. افراد زیادی با ما تماس می گیرند و در این رابطه شکایت و نارضایتی دارند! بجز اطلاع رسانی متاسفانه کار دیگری از دست ما بر نمی آید و خود افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند باید با آگاهی و دانش کافی وارد شود تا خدای نکرده در همان ابتدای کار سرخورده نشوند!

نمونه ای از اطلاعات نادرست را می توانید در وبسایت های ارایه دهنده طرح توجیهی ملاحظه فرمایید!

در یکی از این وبسایت های ارایه دهنده طرح توجیهی کسب و کار ادعا شده است به ازای 1000 عدد مولد میلورم ماهیانه حدود 3 میلیون و 600 هزار تومان درآمد خواهید داشت!

طرح توجیهی پرورش و تکثیر میلورم

در یکی دیگر از این نوع وبسایت ها تعداد تخمهایی که هر سوسک میگذارد 9000 عدد اعلان شده است!

طرح توجیهی کسبو کار پرورش و تکثیر میلورم

تعداد تخم سوسک تاریکی
تعداد تخم در هر بار تخمگذاری سوسک تاریکی

با سرچ ساده ای در اینترنت به زبان فارسی با انبوهی از از اطلاعت نادرست که عمدتا کپی کاری از دیگر وبسایت هاست مواجه می شویم!

 چرا طرح های توجیهی کسب و کار در ایران غیر قابل اعتماد هستند؟

مهمترین دلیلی که نمیتوان به طرح های توجیهی کسب و کار در ایران اعتماد کرد، با وجود آنکه ممکن است وقت و انرژی زیادی برای تهیه آن ها صرف شده باشد، عدم ثبات نرخ ارز و نوسانات خیلی زیاد در هزینه های راه اندازی کسب و  کار هاست! در کشوری که اقتصاد رو به نابودی و ورشکستگی کامل است صحبت از طرح توجیهی کسب و کار یک شوخی بیش نیست!

در صورتی که واقعا قصد دارید از کسب و کار پرورش و تکثیر میلورم درآمد خوبی کسب کنید توصیه می شود حتما از منابع معتبر برای این کار بهره ببرید. کسب اطلاعات به دوگونه می تواند انجام شود:

 • استفاده از منابع معتبر خارجی: این نوع کسب اطلاعات مناسب افرادی است که به زبان انگلیسی تسلط دارند و  همچنین توانایی بدست آوردن منابع روز دنیا را دارند!
 • استفاده از کتب و آموزش های تصویری از مراکز معتبر

به منظور رفع این مشکل، آکادمی کسب و کار تک ایده با تجربه چندین ساله در زمینه پرورش و تکثیر میلورم، اولین کتاب معتبر در این حوزه را با نام آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم تالیف و از طریق جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان به چاپ رسانده و به بازار عرضه کرده است. برای آگاهی از محتویات آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم تک ایده بر روی تصویر زیر کلیک فرمایید:

خرید و فروش میلورم : کتاب آموزش جامع پرورش و تکثیر میلورم

باید و نباید های خرید و فروش میلورم

برای راه اندازی فارم پرورش میلورم چکار کنیم؟ لارو (کرم میلورم)، مولد(سوسک تاریکی) یا شفیره خریداری کنیم؟

یکی از رایج ترین پرسش ها در مورد راه اندازی مزرعه میلورم پرسش بالاست! پاسخ این پرسش تا حدی سلیقه ای است. قبل از پاسخ دادن به پرسش بالا اجازه دهید پرسش های دیگری را مطرح کنیم و سپس به پرسش نخست پاسخ دهیم!

آیا پرورش میلورم شغل اول شما خواهد بود یا این که به عنوان شغل دوم و جانبی این کسب و کار را ادامه خواهید داد؟

به طور کلی خرید و فروش میلورم در ایران اگر لارو (کرم میلورم) باید معمولا به صورت وزنی عرضه می شود اما شفیره و مولد به صورت دانه ای به بازار عرضه می شود. اخیرا خرید و فروش کرم میلورم به صورت دانه ای نیز در فروشگاه میلورم تک ایده انجام می شود. جدای از تفاوت در قیمت مولد ها و شفیره ها از طرف فروشنگان مختلف به این نکته توجه داشته باشید که در صورت آنکه قصد دارید فارم صنعتی راه اندازی کنید و به عنوان شغل اول از این کار کسب درامد کنید خرید مولد برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود و توصیه می شود در این حالت لارو با کیفیت از مراکز معتبر تهیه کنید! متاسفانه خرید و فروش مولد میلورم به صورت انبوه در ایران از سوی بعضی همکاران سبب ضربه به این صنعت شده است. بنده با خرید و فروش سوسک تاریکی مخالف نیستم و خود ما هم در فروشگاه تک ایده امکان خرید مولد میلورم را برای علاقه مندان فراهم کرده ایم اما  با دادن اطلاعات غلط و تشویق افراد تازه کار به خرید انبوه سوسک تاریکی مخالف هستم!

هر کیلو لارو میلورم با سایز متوسط حدود 10 هزار عدد خواهد بود و این تعداد پتانسل تبدیل شن به مولد و تولید بالای 9000 عدد مولد را برای شما خواهند داشت! در حال حاضر قیمت لارو در بازار ایران به صورت خرده فروشی 60 الی 70 هزار تومان است. به صورت عمده یعنی بالای 10 کیلو گرم قیمت ها کاهش می یابد.

با این توضیحات در ابتدای راه اگر یک کیلو لارو با بالاترین قیمت نیز تهیه کنید یعنی کیلویی 70 هزار تومان قادر خواهید بود حداقل 9 هزار مولد داشته باشید. 9 هزار مولد در ایران با قیمت متوسط دانه ای 250 تومان بالای 2 میلیون تومان هزینه خواهد داشت!

از طرف دیگر در صورتی که قصد ندارید تولید انبوه میلورم داشته باشید و به عنوان شغل جانبی، آموزش، کار تحقیقاتی، تولید میلورم برای تعداد کمی از پرونده یا خزنده یا ماهی که در منزل به این کسب و کار نگاه می کنید خرید مولد یا شفیره برای شما توجیه خواهد داشت! خرید و فروش میلورم معمولا در مرحله لاروی یا به صورت سوسک تاریکی انجام می شود. سعی کنید تخم میلورم یا شفیره میلورم تهیه نکنید و جهت راه اندازی فارم توصیه ما استارت با لارو میلورم با کیفیت است. همچنین در کنار خرید کرم میلورم در صورت تمایل می تواند مقداری سوسک تاریکی نیز تهیه کنید.

قیمت میلورم در بازار ایران

میلورم قیمت ثابتی در بازار ایران ندارد و از قانون عرضه و تقاضا پیروی می کند! برای مثال یک تولید کننده ممکن از محصول خود را تولید کرده باشد و برای آنکه آن را به بازار عرضه کند و دوره بعدی تولید خود را آغاز کند به صورت مقطعی قیمت میلورم را کاهش دهد. همین تولید کننده با فروش محصول تولیدی خود و عدم توان تامین محصول در آنیده نزدیک قیمت را بالا می برد یا بعضی دیگر حتی پاسخگوی متقاضیان خرید میلورم نیستند!

از سوی دیگر به علت نوپا بودن این کسب و کار و عدم آشنایی اکثر مسئولان متولی کسب و کار  با این حرفه، این صنعت متولی ندارد و نظارت خاصی روی قیمت ها نیز اعمال نمی شود. متاسفانه این صنعت، صنف و یا گروه های رسمی جهت تصمیم گیری در مورد قیمت ندارد. بنابراین فروشندگان بنا به هزینه های تولید، موقعیت مکانی، میزان تقاضای بازار قیمت خود را ارایه می دهند.

نکته دیگر در مورد کیفیت میلورم های عرضه شده به بازار است که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند! برای مثال بعضی از تولیدکنندگان ممکن است به دلایل گوناگون میلورم های خود را زیر قیمت بازار به فروش برسانند برای مثال در صورتی که کلنی میلورم با آلودگی مواجه شود یا کیفیت مبلورم ها برای مولد گیری پایین باشد ممکن است فروشنده برای کاهش ضرر میلورم را زیر قیمت به بازار عرضه کند و ضرر و زیان ناشی از کیفیت پایین را به خریدار منتقل کند!

علت قیمت های غیر متعارف میلورم چیست؟

به علت نبود صنف برای تولید کنندگان، خرید و فروش میلورم در ایران دچار چالش های زیادی است و افراد به اصطلاح بازار خراب کن و کلاهبرداران در این صنعت جولان می دهند!

دلایل گوناگونی برای قیمت های نامتعارف (بسیار پایین یا  بسیار بالا) وجود دارد. برای نمونه چند مورد از دلایل را در اینجا ذکر می کنیم.

 • وجود افراد غیر حرفه ای و تلاش برای دستکاری قیمت ها! در صنعت میلورم هم مانند بقیه صنایع دلال ها و افراد غیر حرفه ای وجود دارند که با درج آگهی ها در وبسایت هایی نظیر دیوار و شیپور یا در شبکه های مجازی سعی در خراب کردن این بازار دارند. این گونه افراد ممکن است حتی خود تولید کننده میلورم نباشند و صرفا جهت تست بازار این گونه آگهی ها را ثبت کنند!
 • بعضی دیگر ممکن است به قصد گرفتن بخشی از بازار این کار را انجام دهند وچون توان پاسخگویی به بازار را ندارند در مدت زمان خیلی کوتاهی از دور خارج می شوند.
 • بعضی دیگر ممکن است وارد این حرفه شده باشند و با توجه به مشکلاتی که برایشان پیش آمده باشد قصد دارند فارم پرورش میلورم خود را جمع کنند بنابراین لاروها را با قیمت های خیلی پایین به فروش می رسانند!
 • بعضی دیگر به منظور جذب مشتری، قیمت های پایین اعلان می کنند اما در هنگام ارسال میلورم کم فروشی می کنند! برای مثال شما 10 کیلو لارو زنده درجه 1 سفارش می دهید بعد از تحویل متوجه می شوید به جای 10 کیلو 7 کیلو لارو دریافت کرده اید و مابقی سبوس یا بستر است! یا این که لارو شما با سوسک ها و شفیره های خورده شده و دیگر ناخالصی ها مخلوط است! در این حالت شما با سورتینگ لاروها و تمیز کردن آن ها متوجه کم فروشی فروشنده خواهید شد!
 • در مقابل نیز ممکن است با قیمت های بسیار بالا مواجه شوید مثلا یکی از کاربران وبسایت از سبزوار تماس گرفته بود و عنوان میکرد هنگامی که با یکی از فروشندگان میلورم جهت خرید لارو تماس گرفته ایشان عنوان کرده اند لاروها دانه ای 1000 تومان به فروش می رسد!

باید و نباید های خرید و فروش میلورم در ایران

خرید و فروش میلورم اصول اخلاقی دارید که به عنوان فروشنده باید به آن پایبند باشید! در صورتی که فروشنده میلورم هستید باید قبل از ثبت سفارش مشتری توضیحات کافی در اختیار او قرار دهید. برای مثال در صورت تلفات میلورم ها در هنگام حمل و نقل، خسارت بر عهده چه کسی است؟ قبول خسارت با مشتری است یا فروشنده؟ بدیهی است اگر قبل از ثبت سفارش به صورت واضح برای مشتری ها این مورد را توضیح نداده اید خسارت احتمالی در حمل و نقل بر عهده فروشنده است  و نه مشتری!

بنابراین توصیه می شود به عنوان فروشنده میلورم در توضیحات محصول این مورد را به طور شفاف توضیح دهید تا موجب نارضایتی مشتریان شما نشود!

باید و نباید های خرید و فروش میلورم در ایران

باید و نباید های خرید و فروش میلورم

هنگام ارسال میلورم برای مشتری به نوعی بسته بندی را انجام دهید که لاروها در هنگام حمل و نقل آسیب نبینند و اکسیژن کافی نیز به آن ها برسد.

حتما بر روی جعبه میلورم زنده قید شود؟: ” لارو زنده میلورم!” این کار سبب می شود در حمل و نقل توجه بیشتری به جعبه حاوی لاروهای میلورم شود.

توصیه های نهایی درباره خرید و فروش میلورم

 • در ابتدای راه حتما آموزش ببینید.
 • قبل از خرید لارو یا مولد امکانات مناسب برای پرورش میلورم را تهیه کنید.
 • لارو یا مولد میلورم با کیفیت خریداری کنید و کیفیت را فداری قیمت نکنید. توجه داشته باشید که:

هیچ گرانی بی‌حکمت نیست ،هیچ ارزانی بی علت نیست

لطفا نظرات خود درباره این مقاله خرید و فروش میلورم را در پایین صفحه کامنت کنید!

در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان دارید با شماره 09137102074 تماس بگیرید. لطفا هنگام تماس پرسش های آموزشی را مطرح نکنید، به دلیل حجم بالای تماس ها پاسخگویی به پرسش های آموزشی برای ما مقدور نیست اما در زمینه مشاوره در خدمت کاربران گرامی هستیم.

سوالات متداول درباره خرید و فروش میل ورم

آیا می توانیم میلورم پرورش دهیم و به مرغداری و دامداری ها بفروشیم؟

متاسفانه هزینه تولید میلورم در ایران بالاست و به علت نبود تجهیزات پیشرفته جهت تولید انبوه میلورم، قیمت محصولات تولیدی قابل رقابت با سویا و دیگر نهاده های دامی نمی باشد. بنابراین برای مرغداری و دامداری ها، خرید میلورم مقرون به صرفه نیست.

خرید و فروش میلورم به چه شیوه ای انجام می شود؟

کرم میل ورم در ایران جهت مصارف غیر انسانی تولید و به عنوان مکمل پروتیینی برای حیوانات خانگی، ماهی ها، پرندگان زینتی، دوزیستان، عقرب و … استفاده می شود. جهت فروش میلورم باید از طریق  شبکه های اجتماعی و فضای مجازی اقدام به تبلیغ محصولات خود کنید. خرید و فروش میلورم در وبسایت های درج آگهی نظیر دیوار و شپیور و وبسایت های مشابه نیز بسیار مرسوم است.

خرید و فروش میلورم متداول تر است یا سوپرورم؟

در ایران خرید و فروش میلورم یعنی لارو میلورم زرد که در ابتدای مطلب معرفی شد بیشتر از سوپرورم است.

8 دیدگاه دربارهٔ «خرید و فروش میلورم : باید و نباید های بازار میل ورم»

  1. با سلام و احترام
   در کسب و کار پرورش میلورم درآمدها بسیار متغییر است، درآمد شما بستگی به مدیریت هزینه ها و نحوه فروشتون داره. در صورتی که هزینه های تولید را مدیریت کنید و هنگام راه اندازی فارم لارو با کیفیت تهیه کنید و برای فروش، از خرده فروشی استفاده کنید و خودتون محصول را بدون واسطه و دلال بازی به بازار عرضه کنید سودتون بسیار افزایش خواهد یافت.
   در هر کسب و کار نحوه فروش و بازاریابی هستش که موفقیت آن کسب و کار را تعیین می کند

  1. با سلام و احترام
   بازاریابی میلورم از طریق فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام انجام می شود. در وبسیات های درج آگهی رایگان نظیر دیوار و شیپور و شبکه های اشتراک فیلم نظیر آپارات و یوتیوب می توان به رایگان بازاریابی کرد!

 1. با سلام
  از مطالب مفید شما استفاده کردم و تشکر میکنم.
  مطلبی که متوجه نشدم این است که الان میتوان تعداد مشخصی از میزان تولید این محصول بدست آورد یا نه؟
  آیا بازار مصرف توانایی خرید و استفاده از تولیدات بیشتر را دترد؟آیا میتوان محصول مورد نظر را صادر کرد؟ اگر بله… به کجا…شرایطش چیست؟ نمونه صادراتی داریم؟ ممکن است بررند اون را بدانم؟…من در پرورش قارچ وارد شدم و هزینه زیادی کردم اما در نهایت متوجه شدم عرضه بیشتر از تقاضاست و … ورشکست کردم!

  1. سلام
   به علت آنکه تاکنون مجوز پرورش حشرات خوراکی در ایران صادر نشده است تعداد تولید کنندگان میلورم در ایران مشخص نیست! خرده تولید کننده میلورم در ایران زیاده اما تولید کننده بزرگ از انگشتان یک دست کمتره!
   به تازگی مجوز پرورش صنعتی 4 حشره خوراکی از جمله میلورم، مگس سرباز سیاه، مگس خانگی و سوسک تیره صادر شده است و افراد می توانند جهت اخذ مجوز به اداره محیط زیست شهر خود مراجعه و درخواست مجوز کنند!
   دوست گرامی بازار مصرف قارچ بسیار محدود است و قابل مقایسه با میلورم و دیگر حشرات خوراکی نیست. میلورم و حشرات خوراکی صنعتی پایه جهت تولید پروتیین جهت مصرف خوارکی انسان و حیوانات است و بازار بسیار بزرگی دارد.

   صادرات حشرات به صورت زنده انجام نمی شود. به صورت خشک می توانید با عنوان غذای ماهی و آبزیان یا غذای طیور صادر کنید. اگه مجوز پرورش صنعتی حشرات خوراکی را داشته باشید برای صادرات آن مشکلی نخواهید داشت.

   برای آنکه در هر کسب و کاری دچار ضرر و زیان و خسارات زیاد نشوید اول باید آموزش ببینید و اطلاعات خودتون را در مورد ان کسب و کار افزایش دهید!

  1. با سلام و احترام
   آکادمی تک ایده پکیج آموزش پرورش میلورم شامل نسخه چاپی کتاب، فلش مموری حاوی فیلم های آموزشی، ارسال رایگان و از همه مهم تر 6 ماه پشتیبانی جهت برطرف کردن ابهامات و پاسخ گویی به پرسش های شما در طول دو دوره پرورش میلورم عرضه کرده است. همکاران دیگری هم هستند که آموزش ها و دوره های آموزشی دارند و با سرچ در گوگل می توانید به راحتی آن ها را بیابید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا