خرید تضمینی میل ورم

خرید تضمینی میل ورم ترفندی است که بعضی از کلاهبرداران شاغل در صنعت پرورش میلورم برای جذب مشتری از آن استفاده می کنند!

بله! درست شنیدید: خرید تضمینی میلورم یک روش کلاهبرداری در صنعت پرورش میل ورم است!

راستی، سلام!

اگه علاقه مند به راه اندازی فارم پرورش میل ورم، اما نگران بحث فروش و بازار آن، هستی این مقاله میتونه بهت کمک کنه!

چرا خرید تضمینی میل ورم نوعی کلاهبرداری است؟

کلا بحث خرید تضمینی هر کالایی، به هر شیوه ای که باشد، حتی اگر کلاهبرداری نباشد، در نهایت به زیان تولید کننده است! برای نمونه خرید تضمینی گندم از کشاورزان را در نظر بگیرید! دولت ها خرید تضمینی گندم از کشاورزان را هرساله انجام می دهند اما آیا تاکنون نظر کشاورزان در رابطه با خرید تضمینی را جویا شده اید؟ دولت هرساله گندم را زیر قیمت بازار از کشاورزان بیچاره خریداری می کند و همواره کشاورزان منتظر پرداخت مطالبات معوقه خود از سوی دولت ها هستند! قیمت ها را دولت تعیین می کند و معمولا توجهی به هزینه های تمام شده و زحمات کشاورزان ندارد!

خرید تضمینی میلورم

نمونه دیگر خرید تضمینی برق است! وزارت نیرو با هر نرخی که تمایل داشته باشد و هر گونه که بخواهد با تولید کننده خصوصی برق برخورد می کند!

خرید میلورم

در بحث خرید تضمینی میل ورم نیز چنین مشکلی وجود دارد!

قراردادهایی که بعضی از همکاران برای خرید میل ورم عنوان می کنند از نظر حقوقی هیچ ارزشی ندارد!

به قول یکی از دوستان خوبم: ” قرارداد جاده ای دو طرفه است!”

فرضا  اگر فردی مدعی خرید تضمینی میل ورم با قرارداد طولانی مدت، مثلا 20 سال باشد، پرسشی که مطرح می شود این است که آیا این قرار داد ارزش حقوقی دارد؟

پیشنهاد می کنم قبل از هر کاری فرم قرار دادهای اینچنینی را  نزد یک وکیل برده و از وی در مورد محتوی قرار داد سوال کنید!

بهتون قول میدم پاسخ وکیل این است که این قرار داد در صورت عدم انجام تعهدات قابل پیگرد قانونی نیست!

این گونه قرار دادها معمولا یک طرفه هستند یعنی فرد اظهار می دارد (بعد از فروش انبوه سوسک و سبد و …) تولیدات شما را خریداری می کند اما اگر تعهد خود را انجام نداد شما از لحاظ حقوقی هیچ کاری از دستتان بر نمی آید!

نمونه ای از چنین قرارداد هایی از سوی مربی یکی از نهادهای دولتی با کارآموزان منعقد شده است. هر بار به بهانه های واهی از خرید میلورم سرباز زده اند و در نهایت به قوه قضائیه اضهارنامه داده اند که به علت ممنوعیت استفاده از میلورم در جیره غذایی طیور بنده در شرایط فورس ماژور قرار گرفته ام و توانایی خرید میلورم از کارآموزان را ندارم و به کارآموزان توصیه کرده است که آن ها نیز از تولید میلورم خود داری کنند!

فردی که در کلاس های جمعی خود، قرار داد طولانی مدت را به عنوان سوپاپ اطمینان در صنعت میلورم  مطرح می کرده و از بابت قرار دادهای طولانی مدت مبالغ هنگفتی را از کارآموزان دریافت کرده اکنون  به بهانه های واهی خریدی از کارآموزان خود ندارد!

جالب آنکه تولید و مصرف میلورم در ایران هیچ گونه ممنوعیتی ندارد و  هم اکنون در وبسایت های بزرگی مانند دیجی کالا خرید و فروش این محصول انجام می شود و در اظهار نظر جناب آقای دکتر نقیبی به جناب آقای مهراب فرجی، مشاور معاون وزیر و رئیس ستاد معاونت، استفاده از حشرات در خوراک آبزیان مجاز اعلان شده و آیین نامه و شیوه نامه استفاده نیز در حال تدوین می باشد.

بنابراین در صورتی که در قرار داد با کارآموزان عبارت “تولید میلورم صرفا به قصد مصرف طیور” ذکر نشده باشد کارآموزان می توانند پیگیر حق و حقوق خود باشند.

نکته قابل ذکر دیگر عبارت فورس ماژور در قرار دادها مربوط به حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله، انقلاب و از هم گسیختگی نظام سیاسی، تعطیلی بانک ها به علت بیماری های همه گیر نظیر کرونا و … می باشد. رکود بازار در یک صنعت به معنی شرایط فورس ماژور نمی باشد و افراد نمی توانند به این بهانه قرار دادهای منعقد شده را یک طرفه فسخ کنند. همچنین توجه داشته باشید در صورت بروز بلایای طبیعی همچنان بعد از برطرف شدن شرایط فورس ماژور قراردادها پا برجا می باشند و افراد موظف به رعایت مفاد قرارداد هستند!

در قرار دادهای مذکور هیچ زمان و مکانی برای تحویل میلورم ذکر نشده است و بندهای قرار داد همدیگر را نقض می کنند و در یک کلام این گونه قرار دادها آگاهانه به گونه ای تنظیم شده اند که کارآموزان توانایی احقاق حقوق خود در مراجع قضایی را نداشته باشد.

یکی از کارآموزان در اردستان از مربی مذکور شکایت کرده و در دادگاه از ایشان خواسته اند ثابت کند فلان مقدار میلورم خشک را خود تولید کرده است!

ما به جز آگاهی رسانی عمومی و هوشیار کردن افراد تازه وارد در این صنعت کار دیگری نمی توانیم انجام دهیم!

عزیزان تازه کار در صورتی که قصد دارند با فرد حقیقی یا حقوقی قراردادی را امضا کنند باید تمامی بندهای قرار داد را با دقت مطالعه و در صورت نیاز با وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کنند. در قرار دادها زمان و مکان تحویل محصول، نحوه قیمت گذاری، نحوه تعیین کیفیت محصول، تاریخ شروع و اتمام قرار داد، نحوه پیگیری و رفع اختلافات بین طرفین قرارداد، نحوه فسخ یا منفسخ شدن قرارداد و بسیاری از نکات دیگر را مد نظر داشته باشند تا در دام کلاهبرداران و شیادان صنعت میلورم گرفتار نشوند!

گزارشات متعددی از این نوع کلاهبرداری به دست آکادمی کسب و کار تک ایده رسیده است! بسیاری از افراد با وعده خرید تضمینی میل ورم ،با تبلیغات دروغین، با وعده وعیدهای الکی جهت راه اندازی کسب و کاری آسان و بدون دردسر و صرف وقت زیاد، وارد این حرفه شده اند و پس از یک دوره پرورش تازه متوجه شده اند چه کلاه بزرگی سرشان رفته است!

نمونه ای از اختلافات رخ داده در مورد یکی از کارآموزان نهادهای دولتی در ذیل ارایه شده است. لازم به توضیح است مطالب منتشر شده در این مقاله صرفا جهت آگاهی رسانی عمومی و بخاطر مسئولیت اجتماعی ما منتشر می شود و به احتمال زیاد نهاد مربوطه یا شخصی که با این کارآموز محترم قرارداد د بسته نیز دفاعیات خود را دارد.

خرید تضمیمی میل ورم در شیراز

نکته مهم آن است که افراد تازه کار با هوشیاری و آگاهی کامل در این صنعت وارد شوند و در صورتی که قصد دارند قرار دادی را امضا کنندبا آگاهی کامل باشد.

قرار داد تضمینی میلورم

در بعضی موارد با وعده آموزش ارزان، یا بعضا رایگان، و هدیه دادن مولد میل ورم(البته مولدهای پیر و بدرد نخور!) افرادی را جذب و شروع به فروش سبد و تجهیزات و دیگر ملزومات پرورش میل ورم(البته با قیمت های بالا!) می کنند!

نکته قابل توجه آن که مولدهای اهدایی این آقایان مناسب تکثیر و پرورش نیست! معمولا این سوسک ها چون هدیه هستند از سوسک هایی انتخاب می شوند که در نیمه دوم زندگی خود هستند و عملا تخم ریزی زیادی ندارند و حتی اگر تخم ریزی داشته باشند درصد هچ شدن تخم ها بسیار اندک است!

سوسک مناسب پرورش و تکثیر میل ورم باید سفید رنگ یا نهایتا قهوه ای رنگ باشد و زمانی که رنگ سوسک میل ورم به سیاه تغییر کرد تشخیص سن و سال سوسک ناممکن است و بسیاری از کلاهبرداران با فروش سوسک های سیاه رنگ رو به موت پول های نامشروع و بادآورده ای را به جیب می زنند!

نمونه ای از فروش 6 هزار سوسک به قیمت دانه ای 500 تومن به یکی از مددجویان را در تصویر زیر مشاهده می فرمایید!

خرید تضمینی میل ورم

 

تازه این نمونه هایی هستش که سوسک با قیمت بالا به فروش رسیده است، خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

چطور امکان دارد با هزینه ثبت نام 100 الی 200 هزار تومان آموزش ارایه کرد اما 10 هزار عدد سوسک را به عنوان هدیه این آموزش در نظر گرفت!

دو حالت بیشتر وجود ندارد: 1- سوسک ها پیر و رو به موت و بی ارزش هستند 2- از کنار آموزش و جذب افراد جهت شرکت در کلاس های آموزشی مبالغ بالایی از فروش تجهیزات به جیب می زنند!

برای مثال جعبه پرورش میل ورم 60 در 40 در بازار 38 هزار تومان است اما همین کلاهبرداران عزیز به قیمت حداقل 44 هزار تومان و بالاتر به فروش می رسانند!

توصیه مزرعه میلورم تک ایده به علاقه مندان پرورش میل ورم:

در صورتی که قصد راه اندازی فارم صنعتی یا نیمه صنعتی پرورش میل ورم را دارید به هیچ عنوان به صورت انبوه سوسک تهیه نکنید حتی اگر این سوسک ها رایگان باشند! شما برای موفقیت در این کار باید از لارو با کیفیت شروع کنید!

راه های درآمد زایی کلاهبرداران!

معمولا کلاهبردان صنعت میلورم با وعده خرید تضمینی میل ورم و هدیه سوسک رایگان به افرادی که در دوره های آن ها شرکت کنند افراد را جذب دوره های خود می کنند و در این دوره ها شروع به فروش سبد، خشک کن، دما سنج، الک ها و دیگر تجهیزات این صنعت می کنند!

نکته قابل توجه این که اطلاعاتی که اینگونه افراد در اختیار  تازه کارها می گذارند از داخل کتاب و دوره های دیگر اساتید این رشته دزدیده شده است و این گونه افراد قاعدتا از توان علمی بالایی برای راهنمایی هنرجوهای خود برخوردار نیستند!

نکته جالب تر آنکه هنرجویان این آقایان که بعضا در پایان دوره آموزشی خود مدرک نیز صادر می کنند، جهت رفع مشکلات خود در حین پرورش با آکادمی تک ایده تماس و مشکلات خود را مطرح می کنند.

نحوه بازارایابی و خرید و فروش میل ورم

به جای شرکت در طرح های خرید تضمینی میل ورم، جهت بازاریابی و فروش میل ورم باید از فضای مجازی کمک بگیرید!

هیچگاه به فروشگاه ها یا دیگر افراد مراجعه نکنید و درخواست فروش محصول خود را ندهید!

زمانی که مثلا شما خود به مغازه پرنده فروشی مراجعه می کنید و از پرنده فروش درخواست می کنید تولید شما را خرید کند معمولا یا خریدی انجام نمی دهد یا به نصف قیمت بازار از شما خرید خواهد کرد!

چند روش برای بازاریابی میلورم در ادامه ذکر می شود:

1-برای فروش میل ورم از وبسایت های درج آگهی رایگان مثل دیوار و شیپور بهره ببرید

2- در شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام، با بیش از 40 میلیون کاربر فعال در ایران، فعال باشید و به صورت روزانه محتوی و استوری منتشر کنید و سعی کنید اعتماد مخاطب و مشتری ها را جلب کنید. اگر فردی از شما خریدی داشت پرداخت وی را(بدون نمایش شماره حساب!) استوری و هایلایت کنید!

از مشتری و مصرف کننده میل ورم بخواهید نظر خود را در مورد تولیدات شما ابراز و آن را استوری و هایلایت کنید. با این شیوه اعتماد دیگر افراد به پیج و برند شما افزایش می یابد!

3- با تهیه ویدیو و قرار دادن شماره موبایل و آدرس پیج خود بر روی ویدیو از پتانسیل شبکه های اشتراک فیلم نظیر آپارات و یوتیوب و امثالهم بهره ببرید. برای مثال آپارات در ایران جزو چند سایت برتر می باشد و حداقل 40 میلیون کاربر دارد.

4- وبلاگ نویسی کنید و با تولید و انتشار محتوی منحصر به فرد در وبلاگ خود در نتایج بالای گوگل دیده شوید!

5- با استفاده از سیستم های مدیریت محتوی رایگان به ویژه وردپرس وبسایت خود را راه اندازی کنید و با انتشار محتوی منحصر به فرد در صدر نتایج گوگل حضور داشته باشید!

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی روش کلاهبرداری “خرید تضمینی میل ورم” پرداخته شد. در این روش، افراد سودجو با وعده های دروغین خرید تضمینی کل یا بخشی از محصول میل ورم با قیمتی بالا، افراد را به این صنعت جذب می کنند و سپس با فروش تجهیزات و سوسک های بی کیفیت به آن ها سود کسب می کنند.

سوالات متداول

1. خرید تضمینی میل ورم چیست؟

خرید تضمینی میل ورم به معنای توافق بین خریدار و پرورش دهنده میل ورم برای خرید کل یا بخشی از محصول تولیدی با قیمتی از پیش تعیین شده در زمان مشخص است.

2. چرا خرید تضمینی میل ورم نوعی کلاهبرداری است؟

 • قراردادهای نامعتبر: قراردادهای خرید تضمینی اغلب از نظر حقوقی ضعیف هستند و در صورت عدم تعهد از سوی خریدار، پیگیری قانونی آن ها دشوار است.
 • قیمت گذاری نامناسب: قیمت پیشنهادی در این قراردادها معمولا پایین تر از نرخ واقعی بازار است.
 • فریب و سوء استفاده: برخی افراد با وعده های دروغین خرید تضمینی، افراد را به این صنعت جذب می کنند و سپس با فروش تجهیزات و سوسک های بی کیفیت به آن ها سود کسب می کنند.

3. چه جایگزین هایی برای خرید تضمینی میل ورم وجود دارد؟

 • بازاریابی مستقیم: با استفاده از روش های آنلاین و آفلاین می توانید میل ورم را به طور مستقیم به مشتریان نهایی مانند صاحبان حیوانات خانگی، فروشگاه های پرندگان و ماهیگیری ها بفروشید.
 • همکاری با سایر پرورش دهندگان: می توانید با سایر پرورش دهندگان میل ورم برای ایجاد تعاونی یا اتحادیه برای بازاریابی و فروش میل ورم به صورت مشترک همکاری کنید.
 • ایجاد برند: با ارائه محصولات با کیفیت بالا و خدمات مشتریان عالی، می توانید برند خود را در بازار میل ورم ایجاد کنید و مشتریان وفادار جذب کنید.

4. نکاتی که باید قبل از شروع پرورش میل ورم به خاطر داشته باشید:

 • تحقیق بازار: قبل از سرمایه گذاری در این صنعت، بازار میل ورم را به طور کامل بررسی کنید و از تقاضا برای محصول خود اطمینان حاصل کنید.
 • برنامه ریزی دقیق: یک برنامه ریزی دقیق برای تولید، بازاریابی و فروش میل ورم خود داشته باشید.
 • شروع کوچک: در ابتدا با مقیاس کوچک شروع کنید و به تدریج با افزایش تقاضا، تولید خود را افزایش دهید.
 • استفاده از منابع معتبر: برای یادگیری اصول پرورش میل ورم از منابع معتبر و افراد باتجربه در این صنعت استفاده کنید.

1. آیا تا به حال نمونه ای از کلاهبرداری در زمینه خرید تضمینی میل ورم در ایران مشاهده شده است؟

بله، متاسفانه نمونه های متعددی از کلاهبرداری در این زمینه وجود دارد. در برخی موارد، افراد سودجو با وعده های دروغین خرید تضمینی، افراد را به این صنعت جذب می کنند و سپس با فروش تجهیزات و سوسک های بی کیفیت به آن ها سود کسب می کنند. در موارد دیگر، قراردادهای خرید تضمینی که به پرورش دهندگان ارائه می شود از نظر حقوقی ضعیف هستند و در صورت عدم تعهد از سوی خریدار، پیگیری قانونی آن ها دشوار است.

2. چگونه می توان از کلاهبرداری در زمینه خرید تضمینی میل ورم جلوگیری کرد؟

 • قبل از امضای هرگونه قرارداد، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت نیاز با یک وکیل مشورت کنید.
 • به وعده های دروغین و غیرمنطقی مانند خرید تضمینی کل محصول با قیمتی بالاتر از بازار مشکوک باشید.
 • از تجربیات سایر پرورش دهندگان میل ورم در مورد خرید تضمینی سوال کنید.
 • به جای اتکا به یک خریدار خاص، به دنبال راه های مختلف برای بازاریابی و فروش میل ورم خود باشید.

3. چه عواملی بر قیمت میل ورم در بازار ایران تاثیر می گذارند؟

 • عرضه و تقاضا: اگر تقاضا برای میل ورم بیشتر از عرضه باشد، قیمت آن افزایش می یابد و برعکس.
 • کیفیت: میل ورم با کیفیت بالا قیمت بیشتری نسبت به میل ورم با کیفیت پایین دارد.
 • هزینه های تولید: هزینه های خوراک، مسکن، نیروی کار و سایر هزینه های تولید بر قیمت میل ورم تاثیر می گذارند.
 • فصل: در برخی از فصول سال، مانند فصل زمستان، تقاضا برای میل ورم افزایش می یابد و قیمت آن نیز بالا می رود.

4. چه روش هایی برای بازاریابی و فروش میل ورم در ایران وجود دارد؟

 • بازاریابی مستقیم: می توانید میل ورم را به طور مستقیم به مشتریان نهایی مانند صاحبان حیوانات خانگی، فروشگاه های پرندگان و ماهیگیری ها بفروشید.
 • فروش آنلاین: می توانید از طریق وب سایت یا شبکه های اجتماعی، میل ورم را به صورت آنلاین به فروش برسانید.
 • همکاری با سایر پرورش دهندگان: می توانید با سایر پرورش دهندگان میل ورم برای ایجاد تعاونی یا اتحادیه برای بازاریابی و فروش میل ورم به صورت مشترک همکاری کنید.
 • فروش به واسطه ها: می توانید میل ورم را به واسطه هایی که آن را به مشتریان نهایی می فروشند، بفروشید.

5. چه آینده ای برای صنعت پرورش میل ورم در ایران متصور است؟

با توجه به افزایش تقاضا برای پروتئین در سراسر جهان، پیش بینی می شود که صنعت پرورش میل ورم در ایران نیز در آینده رشد کند. علاوه بر این، استفاده از میل ورم به عنوان خوراک دام و طیور نیز در حال افزایش است که می تواند به رونق این صنعت کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا