پرورش مگس خانگی

پرورش مگس خانگی کسب و کار پولساز!

پرورش مگس خانگی جهت استفاده در خوراک دام و طیور بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

جهت آشنایی با ارزش بالای مگس خانگی پیشنهاد می کنم در ویدیوی زیر گزارش شبکه بی بی سی را مشاهده کنید!

انواع مگس جهت راه اندازی کسب و کار!

دو گونه مگس، مگس سرباز سیاه ، Hermetia illucens، و مگس خانگی، Musca domestica، در حال حاضر تبلیغ می شوند و به عنوان خوراک حیوانات استفاده می شوند.

سیستم های مختلف تولیدی در زمینه ها و مناطق مختلف در حال توسعه است، از مقیاس بسیار کوچک که توسط کشاورزان خرده مالک استفاده می شود تا کارخانه های تولید در مقیاس صنعتی.

در حال حاضر  به جز در چین پرورش مگس سرباز سیاه نسبت به مگس خانگی بیشتر انجام می شود و دلیل آن شهرت منفی است که مگس خانگی در انتقال بیماری ها دارد! با این وجود مگس خانگی غذایی بسیار مناسب برای دام و طیور است.

سیستم های تولید مگس خانگی

به طور مشابه با مگس سرباز سیاه (BSF)، سیستم های تولید مگس خانگی (HF) را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد.
در مرحله اول ، تولید لارو که به تخمگذاری طبیعی متکی است، یعنی بسترها در معرض قرار می گیرند و ماده ها به طور طبیعی جذب تخمگذاری می شوند. این روش برای سیستم های تولید کوچک مناسب است، به عنوان مثال در مزرعه، در مناطق گرمسیری که  در کل سال در دسترس است.

تخمگذاری مگس خانگی
نمونه از استفاده ی سبوبس ذرت به عنوان بستری برای تخم ریزی مگس های خانگی

 

لاروهای مگس خانگی در داخل بستر مورد استفاده، معمولا پس ماندهای آلی، سر از تخم بیرون می آورند. پس از 3 الی 5 روز، لاروهای مگس خانگی آماده الک شدن و استفاده برای تغذیه مرغ یا دام هستند. لاروها به صورت زنده مستقیما قابل استفاده برای مرغ و ماکیان هستند اما برای استفاده در خوراک دام معمولا خشک و پودر و به جای سویا استفاده می شوتد.

در یکی از مقالات علمی پرورش لارو مگس خانگی به صورت شرح داده شده است:

به طور خلاصه، حدود 10 کیلوگرم بستر خشک قرار داده شد، در بسترهای سیمانی حدود 1 مترمربع زیر سقف و مرطوب. برای روز اول، مگس های خانگی معمولی اجازه داشتند روی بستر تخم گذاری کنند. در پایان روز، لایه های زیرین را با ورق های پلاستیکی تهویه پوشانده و به مدت 2 روز باقی گذاشتند. در روز چهارم، لاروها با استفاده از كلندرهايي كه به لاروها اجازه مي دادند خودشان زيرلایه را ترك كنند، از بستر جدا شدند. سپس لاروها قبل از اینکه زنده به حیوانات خورانده شوند یا در معرض آفتاب خشک شوند یا در خشک کن خورشیدی به مدت یک شب در ظروف برای پاکسازی محتوای روده رها شدند. بقایای پرورش به عنوان کمپوست فروخته شد.

نحوه خشک کردن لارو مگس خانگی
رطوبت موجود در بسترها برای رشد لارو ضروری است، اما بسترهای خیلی مرطوب نیز برای رشد و بقای لارو مضر خواهند بود. علاوه بر این، عمق بستر نباید بیش از 10 سانتی متر باشد تا از کمبود اکسیژن جلوگیری شود. بهترین بسترها کود مرغ، به تنهایی یا با خون نشخوارکننده و کود گوسفندی با خون نشخوارکننده بودند. این سیستم در مدت 3 روز به طور متوسط ​​124–144 گرم لارو تازه به ازای هر کیلوگرم بستر خشک تولید کرد، اما در فصول مختلف و با تغییرات زیادی. در فصل بارندگی حداکثر 427 گرم در هر کیلوگرم بستر خشک بدست آمد.

در چنین سیستم هایی، بسترهای پرورش باید برای مگس های بالغ جذاب و مناسب برای رشد لارو باشند. از هر دو زباله های حیوانی و گیاهی می توان استفاده کرد، اما همه پسماندها مناسب نیستند. محتوای پروتئین در بستر و همچنین مواد فرار موجود در لایه بدون شک نقش مهمی ایفا می کند.
کود مرغ و خوک هنگامی که به تنهایی استفاده می شود مناسب است اما کودهای نشخوارکننده ها فقط وقتی پروتئین های حیوانی مانند خون یا مواد زائد حیوانی اضافه می شوند، تولید می کنند.

خون و کله پاچه حیوانات همچنین می تواند باعث بهبود عملکرد در لایه های گیاهی ضعیف دیگر شود نظیر میوه ها و سبزیجات در حال پوسیدگی شود. با این حال ، برخی از گیاهان و زباله های کشاورزی به خودی خود، به ویژه مواردی که حاوی مقدار زیادی هستند، مناسب هستند.
مقدار پروتئین مانند زباله های آبجوسازی یا ضایعات حبوبات، بلکه تخمیر می شوند.

از خون گاو و بز از کشتارگاه نیجریه با سبوس گندم، کاه برنج و خاک اره جهت بستر برای مگس خانگی استفاده شده است. مخلوط 25 کیلوگرم خون و 5 کیلوگرم سبوس گندم به طور متوسط حدود 7 کیلوگرم  لارو تازه مگس خانگی تولید کرد. محاسبه شد که کشتارگاه به طور بالقوه می تواند 2 تن لارو در روز تولید کند.
کشتارگاه ها همچنین می توانند محتوای شکمبه را  به عنوان یک بستر مناسب برای تولید مگس خانگی، که در مخلوط با سبوس غلات عملکرد بسیار خوبی دارد فراهم کنند.

نحوه نگهداری از مگس های خانگی بالغ

مگس های خانگی در محیط های کنترل شده (دما، رطوبت و نور)، در اتاق های پرورش یا قفس هایی با اندازه های مختلف، در تراکم بسیار بالا نگهداری می شوند (به عنوان مثال از 25000 مگس در 0.7 متر مکعب) تا 4.8 میلیون مگس در 48 متر مکعب).

نحوه نگهداری مگس خانگی
محل نگهداری مگس های خانگی بالغ

 

پرورش مگس خانگی در کود خوک
نمونه ای از پرورش مگس خانگی در کود خوک

 

مگس های بالغ با مخلوطی از کربوهیدرات ها (معمولاً شکر)، پروتئین ها (معمولاً پودر شیر، گاهی اوقات مخمر) و آب تغذیه می شوند. مگس های ماده تخم ها را روی دستگاه های مختلف تخمگذاری قرار می دهند که پر از مواد جذب کننده آن ها مانند، کود خوک یا سبوس گندم تخمیر شده هستند، می گذارند. تولید تخم ها همچنین ممکن است به نحوه قرارگیری و محل دستگاه تخم گذاری بستگی داشته باشد.

جداسازی شفیره های مگس خانگی از لاروها

در سیستم های کوچکی که لاروها به صورت زنده به طیور یا ماهی تغذیه می شوند، جداسازی لاروها از بسترهای پرورش به راحتی با استفاده از سیستم های مختلف الک حاصل می شود.

لاروها وقتی روی غربال در معرض آفتاب قرار می گیرند، مایل به ترک بستر شده و از طریق غربال می خزند.

هنگامی که لاروها مستقیماً پس از استخراج یا پاکسازی مصرف نمی شوند، باید آنها را از بین برد و خشک کرد. خشکبار خشک را می توان برای چند ماه یا حتی سال ها در ظرف در بسته نگهداری کرد. انواع مختلفی از اجاق ها و روش های دیگر خشک کردن می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما ساده ترین روش ها مانند اجاق های گاز یا اجاق های برقی یا مایکروویوها معمولاً هزینه بر و نیاز به انرژی دارند.
در آب و هوای گرم، لاروهای HF کوچکتر از BSF، می توانند در معرض آفتاب مستقیم بر روی یک ورق فلزی در طی یک روز خشک شوند.

در فصل بارانی، ابتدا باید لاروها را از بین برد و چند دقیقه روی اجاق خشک کرد). برای یک واحد تولید لارو در مقیاس متوسط در مناطق گرمسیری، بهترین روش استفاده از خشک کن خورشیدی است، اما مدل ها باید به طور خاص برای این منظور طراحی شوند.

 

مقایسه پرورش مگس سرباز سیاه و مگس خانگی

1- چرخه تولید مگس ها:

دوره لاروی مگس خانگی 3 الی 5 روز طول می کشد در حالی که دوره لاوری مگس یرباز سیاه 13 الی 15 روز به طول می انجامد.

2- سازگاری آب و هوایی:

مگس خانگی با در طیف گسترده ای آب و هوا قابل پرورش و تکثیر است اگر چه در مناطق سردتر تکامل مگس خانگی آهسته تر می شود. مگس سرباز سیاه بیشتر در مناطق آب و هوایی گرم (اما نه خیلی خشک) قابل پرورش است.

3-سیستم تخم ریزی طبیعی مگس ها

در مورد مگس خانگی بسیار مناسب و آسان برای اجرا در مناطق گرمسیری، به ویژه توسط کشاورزان کوچک است.

برای مگس سرباز سیاه سیستم تخم ریزی طبیعی کمتر مناسب است. روش های برای این کار وجود دارد اما آن ها به تجهیزات پیشرفته تری احتیاج دارند، از قابلیت اطمینان و عملی کمتری برخوردار هستند و از آنجا که مگس سرباز سیاه به طور طبیعی از میزان کمتری برخوردار هستند، جمعیت ها اغلب نیاز به افزایش محلی دارند.

4- پرورش مگس بالغ و تولید تخم ها

برای مگس خانگی تعمیر و نگهداری کلنی به طور منظم آسان است اما ممکن است زمانبر باشد.
نرخ بالای تخمگذاری به غذای مگس های خانگی بالغ نیاز به مکمل های غذایی (به عنوان مثال پودر شیر ، شکر ، تخم مرغ) دارد که می تواند گران باشد .

در مورد مگس های سرباز سیاه تعمیر و نگهداری کلنی ها به زمان کمتر اما تخصص بیشتری نیاز دارد. مگس های سرباز بالغ تغذیه نمی کنند، بنابراین هیچ سرمایه گذاری در خوراک، بلکه در لایه های تخمگذاری لازم نیست.

5- تخصص لازم برای پرورش مگس ها

در مورد مگس خانگی برای سیستمهای تخمگذاری طبیعی به تخصص کمی نیاز است. بیشتر برای یک سیستم کامل با پرورش بزرگسالان، اما تولید تخم  مگس خانگی  آسان تر از تخم  مگس سرباز سیاه است.

در مورد مگس سرباز سیاه مناسب ترین سیستم، با تولید تخم، به ویژه برای مرحله پرورش بزرگسالان به تخصص نیاز دارد. بنابراین، تولید مگس سرباز سیاه بهتر است به عنوان یک شرکت کوچک با پرسنل تمام وقت تصور شود.
سیستم تخمگذاری طبیعی وجود دارد، اما به بالا مراجعه کنید.

6- ایمنی

مگس های خانگی بالغ می توانند ناقل بیماری های انسان و حیوان باشد. این نباید نگران کننده باشد  چرا که مگس های در اسارت پرورش یافته است به دور از عوامل بیماری زا پرورش می یابند.
سیستم تخمگذاری طبیعی به طور بالقوه ممکن است شیوع این بیماری ها را افزایش دهد (تحقیقات در حال انجام).
اینها باید در فاصله مشخصی از ساختمانها تنظیم شوند. مسائل ایمنی خوراک مربوط به بستر مورد استفاده است و بنابراین مستقل از نوع مگس است.
مگس های سرباز سیاه بالغ تغذیه نمی کنند و بنابراین ناقل بیماریهای انسان و حیوان نیستند. علاوه بر این، یک سیستم مبتنی بر  مگس های سرباز بالغ در قفس، نسبت به سیستم تخمگذاری طبیعی مگس های خانگی، مزاحمت کمتری برای محله ایجاد می کند. موضوعات ایمنی خوراک مربوط به بستر مورد استفاده هستند و بنابراین از گونه های مگس مستقل هستند.

7- خشک کردن مگس ها

لارو مگس هاسی خانگی کوچکتر و دارای آب کمتری هستند و به آسانی حتی در زیر آفتاب قابل خشک شدن هستند اما در مورد لازوهای مگس های سرباز سیاه چون بزرگتر و آبدار تر هستند سیستم خشک شدن زیر آفتاب کمتر کارآمد است و باید از دیگر روش ها برای خشک کردن لاروها استفاده شود.

8- میزان راندمان تولید مگس ها

ماکزیمم تولید نسبت به وزن خشک بستر برای مگس سرباز سیاه نسبت به مگس خانگی بالاتر است.

9- محتوی پروتیین در لارو مگس ها

لارو مگس خانگی حدود 50 درصد و لارو مگس سیاه حدود 40 درصد پروتیین دارد. لارو مگس خانگی کوچکتر هستند و برای تغذیه طیف وسیعی از جانداران قابل استفاده هستند. لارو مگس سرباز سیاه برای استفاده جوجه های کوچک و ماهی ها باید پودر شود.

 

منبع:

Small-Scale Fly Larvae Production for Animal Feed, Marc Kenis, et al, Springer International Publishing AG 2018.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =