آموزش پرورش سوپر ورم (Superworms)

سوپر ورم ها (Superworms) لاروهای بزرگ سوسک (تاریکی) هستند که می توانند به عنوان غذای خزندگان استفاده شوند. برخلاف میلورم های غول پیکر ( giant mealworms) که توسط هورمون ها رشد کرده اند، سوپر ورم ها به طور طبیعی رشد می کنند.  اگر شما از خزندگان بزرگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کندی، ممکن است علاقه مند به پرورش سوپر ورم ها در خانه داشته باشید.

شما می توانید سوپر ورم را از فروشگاه های آنلاین خرید کنید. برای پرورش سوپر ورم ها تنها به یک ظرف پلاستیکی و غذا نیاز دارید. در صورتی که می خواهید خود سوپر ورم ها را پرورش دهید، که مقرون به صرفه است، می توانید اجازه دهید سوپر ورمها در ظروف کوچکی که جهت مجزاسازی استفاده شده است به سوسک تبدیل شوند. شما می توانید سوسک ها را به یک ظرف پرورش منتقل کنید تا سوپر ورمهای بیشتری تولید کنید.

چرخه زندگی سوپرورم

چرخه زندگی سوپر ورم مانند میلورم ها به 4 بخش تقسیم می شود:

1- سوپر ورم ها طی ۷-۱۰ روز از تخم خارج می شوند.

2- لاروها ۱۲۰ تا ۱۵۰ روز رشد خواهند کرد.

3- شفیره ها بعد از جداسازی و ایزوله سازی لاروها به سوسک تبدیل می شوند.

4- سوسک ها نیز ۳ تا ۴ ماه زندگی خواهند کرد.

لاروهای سوپر ورم تا حدود ۵ سانتی متر رشد می کنند و در آن زمان وزن مناسبی برای عرضه به بازار خواهند داشت.

 

چرخه زندگی سوپر ورم (سوپر میل ورم)
چرخه زندگی سوپر ورم (سوپر میل ورم)

 

فراهم آوردن محل سکونت سوپر ورم

یک ظرف انتخاب کنید

ظرف مخصوص پرورش سوپر میلورم

 

یک ظرف پلاستیکی می تواند برای سوپر ورم ها به خوبی کار کند. همچنین می توانید از آکواریوم برای پرورش سوپر ورم ها استفاده کنید. این ظرف باید به اندازه کافی بزرگ باشد که لبه بالایی آن تا بستر حداقل 3 اینچ فاصله داشته باشد.

 • به آسانی می توانید یک ظرف پلاستیکی موجود در خانه برای پرورش سوپر ورم ها استفاده کنید.
 • مطمئن شوید جداره های داخلی لیز باشد. این سبب خواهد شد سوپر ورم ها نتوانند به بیرون ظرف بخزند.

تهویه ایجاد کنید

 ظرف پرورش سوپر میلورم

سوپر ورم ها برای بقاء نیاز به تهویه دارند. در صورتی که از درب برای ظرف نگهداری استفاده می کنید باید بر روی درب سوراخ هایی را برای ورود هوا به داخل ظرف ایجاد کنید.

 • مطمئن شوید حفرات به اندازه کافی کوچک باشند تا سوپر ورم ها نتوانند از ظرف بیرون بیایند.

افزودن بستر

بستر برای پرورش سوپر میلورم

بستر به موادی گفته می شوند که در کف ظرف یا آکواریوم قرار می دهید. بستر علاوه بر محل قرار گیری سوپر ورم ها به عنوان غذا نیز استفاده می شود. سبوس، سبوس گندم یا جو پرک بستر مناسب برای پرورش سوپر ورم هاست. این بسترها بدون صدمه زدن به کرم ها قدری رطوبت را نگه می دارند.

 • سوبسترا باید حداقل 4 اینچ ضخامت داشته باشد.
 • بستر باید خشک باشد. رطوبت زیاد سوپر ورم ها را می کشد.

مراقبت از سوپر ورم ها

دمای مناسب برای پرورش سوپر ورم ها

دمای مناسب برای پرورش سوپر میلورم

هرگز سوپر ورم ها را در فریزر قرار ندهید در غیر اینصورت آن ها کشته خواهند. دمای 21 الی 27 درجه برای پرورش سوپر ورم ها مناسب است.

 • سوپر ورم ها قادرند تا چند درجه بالا و چند درجه پایین تر از دمای اتاق را تحمل کنند. دمای غیر بهینه بر روی رشد سوپر ورم ها تاثیر منفی دارد.  به هر حال سعی کنید از تغییرات و نواسانات دمایی در محیط پرورش سوپر ورم ها اجتناب کنید.

میوه ها و سبزیجات را به عنوان غذا برای پرورش سوپر ورم ها استفاده کنید

میوه و سبزیجات برای تامین آب سوپر میلورم ها

سوپر ورم ها از میوه ها و سبزیجات تغذیه می کنند. شما می توانید این مواد را در آشپزخانه خود پیدا کنید. یک سوپر ورم نیاید در معرض آب قرار گیرد. برای تامین رطوبت می توانید از سیب زمینی، قطعات سیب درختی، هویج و سبزیجات تازه استفاده کنید. این سبزیجات می توانند رطوبت کافی برای سوپر ورم ها را قراهم آورند.

غذا دادن سوپر ورم ها در شب ها

سوپر ورم ها در طبیعت شب رو هستند. بنابراین اغلب در هنگام شب غذا می خورند. آن ها بسیار شکمو هستند و اگر در زمان مناسب به آن ها غذا بدهید خیلی سریع آن را تمام خواهند کرد.

دور کردن آب از محیط پرورش سوپر ورم

تامین آب سوپر میلورم ها

برخلاف دیگر حشرات، شما نباید ظرف سوپر ورم ها را خیس کنید یا داخل آن آب بریزید. سوپر ورم ها هرگز نباید در معرض مستقیم آب قرار گیرند.

قبل از آنکه از سوپر ورم ها برای تغذیه خزندگان استفاده کنید روده آن ها را پر از غذا کنید

به منظور فراهم آوردن مواد مغذی صحیح برای خزندگانتان، شما نیاز دارید بارگزاری مواد غذایی در روده کرم را انجام دهید. شما می توانید رژیم غذایی آماده را از بازار و پرنده فروشی ها خریداری کنید. این رژیم غذایی سرشار از کلسیم است و فسفر آن کم است. سعی کنید سوپر ورم به مدت 24 الی 48 ساعت در معرض رژیم غذایی مناسب برای خزنده باشد.

تکثیر سوپر ورم ها

جداسازی لاروها

جداسازی سوپر میلورم ها

شما ممکن است بخواهید بعضی از لاروها ب سوسک تبدیل شوند. سوسک ها می توانند زاد و ولد کنند و سوپر ورم های بیشتری برای شما تولید کنند. اگر خزنده ای دارید که سوپر ورم می خورد، این عمل می تواند برای شما مقرون به صرفه تر باشد. برای تکثیر سوپر ورم ها ابتدا مجزاسازی لاروها را انجام دهید.

 • ظرف های جداسازی باید کوچک باشند.
 • اگر ظرف کوچک دارای درب است حفرات کوچکی برای تهویه ایجاد کنید.
 • از سبوس گندم یا سبوس برنج به عنوان بستر استفاده کنید. یک قطعه کچک هویج برای تامین رطوبت در اختیار سوپر ورم قرار دهید.
 • در صورت عدم جداسازی لاروها، مرحله لاروی سوپر ورم ها 6 ماه تا 1 سال طول خواهد کشید. آن ها زمانی که جداسازی شوند می توانند به شفیره تبدیل شوند.

زمانی که سوپر ورم ها به آخرین سایز رشد خود رسیده اند آن ها را جدا کنید

شفیره سوپر میلورم

مرحله دوم زندگی سوپر ورم ها مرحله شفیرگی است. این مرحله درون ظرف جداسازی شده حدود 10 روز به طول می انجامد تا لارو سوپر ورم به شفیره تبدیل شود. در مرحله شفیرگی، سوپر ورم ها خمیده خواهند شد و به شکل حرف C در می آیند.

یک ظرف برای نگهداری سوسک های مولد تهیه کنید

آماده سازی بستر برای سوسک های سوپر میلورم

در زمانی که منتظر هستید شفیره ها تبدیل به مولد شوند یک ظرف برای نگهداری سوسک ها تهیه کنید. این ظرف به عنوان ظرف زاد و ولد مولد ها استفاده خواهد شد.

 • هر نوع ظرف پلاستیکی صیقلی را می توانید استفاده کنید.
 • یک اینچ بستر نظیر سبوس گندم اضافه کنید.
 • می توانید کف ظرف توری نصب کنید.
 • اگر از ظف دربدار استفاده می کنید سوراخ هایی جهت تهویه هوا بر روی درب ظرف ایجاد کنید.

انتقال سوسک های تازه متولد شده به داخل ظرف تکثیر

شفیره ها را به صورت روزانه بررسی کنید و سوسک ها تازه متولد شده را به داخل ظرف تکثیر اضافه کنید. مولد ها در این ظرف تا زمان مرگ خود به زاد و ولد مشغول خواهند بود.

مراقبت از سوسک های سوپر میلورم

 

غذا دادن روزانه به سوسک ها

سوسک های بالغ باید مانند لاروهای سوپر ورم به صورت روزانه غذای تازه بخورند. در صورتی که سوسک ها به خوبی تغذیه نشوند تخم های خود را به عنوان غذا خواهند خورد.

منبع:

https://www.wikihow.com/Care-for-Superworms

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش پرورش سوپر ورم (Superworms)»

 1. با سلام و احترام خدمت جناب بسطامی
  آیا وجود شانه تخم مرغ در ظرف سوسک سوپرورم لازم است؟
  و اگر بایستی شانه تخم مرغ باشد،بایستی در هنگام عوض کردن بستر تخم ریزی شده شانه تخم مرغ را نیز به ظرف تخمها انتقال داد؟
  با سپاس از لطف شما استاد گرامی

  1. با سلام و احترام
   شانه تخم مرغ ممکن است به دلایل گوناگون توسط پروش دهندگان میلورم مورد استفاده قرار گیرد. در مورد سوسک ها اگه محیط شما نور شدید داشته باشه و نور به داخل ظروف تابیده شود جهت ایجاد یک محیط امن و تاریک جهت پناه گرفتن سوسک های میلورم ممکن است از شانه تخم مرغ استفاده شود. دلیل دیگر استفاده از شانه تخم مرغ زمانی است که تراکم مولد ها کم است و مولد ها به پشت می افتند و دست و پا می زنن! در این مورد نیز شانه تخم مرغ می تواند به مولد ها کمک کند که راحت تر بر گشته و بر روی پاهای خود بایستند!

   هیچ اجباری به استفاده از شانه تخم مرغ وجود ندارد و ما خود در پرورش میلورم در بستر سوسک ها و لاروها از شانه تخم مرغ استفاده نمی کنیم!
   در صورتی که از شانه تخم مرغ در بستر سوسک ها استفاده می کنید بعد از تعویض بستر نباید آن را به ظرف تخم ها منتقل کنید! شانه تخم مرغ ها همواره در داخل ظرف مولد باقی می مانند!

   در صورتی که از شانه تخم مرغ در بستر مولدها استفاده می کنید باید شانه تخم مرغ تمیز و عاری از آلودگی ها را استفاده کنید. خود شانه تخم مرغ معمولا از ضایعات مقوا و کاغذهای کثیف درست می شود و معمولا دارای آلودگی هستند. توصیه می شود قبل از استفاده از شانه تخم مرغ آن را زیر نور آفتاب شدید بگذارید تا باکتری ها و میکروارگانیسم های احتمالی بر روی شانه تخم مرغ کشته شوند و عاری از عوامل میکروبی شود.

  1. درود بر شما
   زمانی که سوسک ها متولد میشه بعد از چند روز رنگشون کاملا تیره میشه و جفت گیری و تخم ریزی می کنند، در فواصل زمانی مشخص مثلا هفته ای یکبار باید بشتر سوسک ها الک بشه، سوسک ها در درون بستر و کف ظرف تخم ریزی می کنند، لکه های چسبناک کف ظرف حاوی تخم ها هستند که نباید از بین برن، بنابراین وقتی بستر سوسک ها را الک کردید باید سوسک ها به بستر جدید انتقال پیدا کنند و سبوس زیر الک به ظرف اصلی برگرانده شود. البته روش های دیگری هم وجود داره، این روشی که توضیح دادم ساده ترین روش پرورش و تکثیر هستش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا