الک جداسازی میلورم

الک جداسازی میلورم (الک دستی، سرند برقی، راهنمای خرید)

الک جداسازی میلورم که با نام های الک میلورم یا سرند میلورم معروف است انواع گوناگونی دارد و از جمله ملزومات مهم در صنعت تولید میلورم می باشد.

در این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با انواع الک (سرند) در صنعت میل ورم ارایه شده است.

انواع الک جداسازی میلورم

در صنعت میلورم 3 نوع الک جداسازی مورد نیاز است:

1- الک کودگیری

2- الک شفیره گیری

3- الک بستر مولد (از این الک برای جداسازی لارو درشت از ریز نیز می توان بهره برد)

الک های میلورم خود ممکن است دستی یا برقی باشند.

الک کود گیری

لاروهای میلورم هنگامی که بستر (خوراک خشک) را به طور کامل مصرف کردند و اصطلاحا بستر به کود تبدیل شد باید لاروها را از فضولات جدا کنید. برای این کار اگر در مقیاس کوچک کار می کنید می توانید از الک های مورد استفاده در صنعت گچکاری ساختمان یا الک های مشابه در بازار استفاده کنید.

الک شفیره گیری

این نوع الک برای جداسازی شفیره از لاروهای میلورم مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع الک دارای شیارهای با عرض حدود 3 میلی متر است. شفیره میلورم به علت آنکه به خمیده و به شکل C انگلیسی است بر روی الک باقی می ماند و لاروها از الک عبور می کنند. نمونه الک جدا کننده شفیره میلورم تولید شده توسط آکادمی تک ایده را در ویدیو زیر مشاهده می فرمایید:

الک بستر مولد

الک بستر مولد دقیقا شبیه به الک شفیره است با این تفاوت که عرض شیارهای آن کوچک تر می باشد. از مزایای استفاده از این نوع الک این است که می توان از آن به عنوان الک سایز کردن لاروهای ریز و درشت نیز از آن استفاده کرد.

نکته: برای الک کردن بستر مولد می توانید از هر نوع آبکش پلاستیکی که در منزل دارید و از لحاظ سایز چشمه ها به گونه ای است که مولد ها بر روی آن قرار گیرند و بستر از آن گذر کند نیز می توانید استفاده کنید.

جنس انواع الک ها

الک های مورد استفاده در صنعت میلورم از جنس چوب، پلسکی یا پلاستیک ساخته می شوند. ساده ترین و معمولی ترین جنس برای ساخت الک شفیره و بستر مولد چوب می باشد.

الک (سرند) برقی جداسازی میلورم

الک های برقی دارای دو نوع کلی هستند:

1- ویبره: این نوع الک های برقی از موتورهای ویبره استفاده می کنند و با لرزشی که بر روی صفحه الک جداسازی میلورم ایجاد می کنند سبب جداسازی شفیره ها و لاروها می شوند.

2- رفت و برگشتی: این مدل از الک ها دارای موتورهای معمولی هستند که از طریق تسمه با بدنه ای که الک بر روی آن نصب می شوند در ارتباط هستند و در نهایت با حرکت رفت و برگشتی خود سبب جداسازی شفیره یا بستر می شوند.

در الک های ساده که در ایران ساخته می شوند صفحات الک ها به طور جداگانه بر روی دستگاه نصب و استفاده می شود و هر بار باید صفحات جدا و با الک مناسب جایگزین شود.

مدل های بسیار پیشرفته تر سرند برقی میلورم در چین و کشورهای شرق آسیا به بازار عرضه شده اند که جداسازی شفیره، کودگیری، جداسازی لاروها و شفیره های مرده و لاروهای ریز و درشت را به صورت همزمان انجام می دهند.

الک جداسازی میلورم (سرند برقی)

راهنمای خرید الک جداسازی میلورم

در هنگام خرید الک موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- فروشنده:  در ایران افراد مختلف اقدام به فروش محصولات کرده و متاسفانه بعضی از آن ها اقدام به کلاهبرداری از افراد می کنند، مراقب باشید در دام افراد شیاد و  کلاهبردار نیفتید!

2- جنس و ابعاد الک: اگر قصد خرید الک دستی دارید به جنس و ابعاد الک توجه داشته باشید تا نیاز شما را براورده کند. هیچ حسی بدتر از آن نیست که محصولی را سفارش دهید و نیاز شما را براورده نکند و فروشنده نیز آن را پس نگیرد! متاسفانه الک های چوبی بسیار بی کیفیت با ابعاد غیر استاندارد در بازار ایران فراوان یافت می شود.

3- در صورتی که قصد خرید سرند (الک) برقی میلورم دارید حتما به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • الک هایی که از موتور ویبره بسیار قوی و صفحات فلزی غیر قابل تعویض استفاده می کنند معمولا استاندارد نیستند و با لرزش های قدرتمند صفحات فلزیبه شفیره ها آسیب می رسانند و توصیه می شود از این نوع الک های برقی استفاده نکنید.
 • الک های رفت و برگشتی برای صنعت میلورم مناسب تر هستند. اگر قصد خرید این نوع الک ها را دارید باید از سازنده معتبر سفارش دهید.

موارد احتیاطی هنگام خرید سرند برقی میلورم

1- سخص سازنده: تحقیق کنید شخص سازنده معتبر  و در کار خود متخصص باشد. نمونه کارهای قبلی وی را نگاه کنید.

2- قیمت: در صورتی که قصد خرید الک برقی میلورم دارید حتما در مورد قیمت با سازنده توافق کنید. متاسفانه تجربه بدی که خود ما در این رابطه داشتیم را در ادامه برای شما مخاطب گرامی ذکر میکنیم تا آن را تجربه نکنید!

اواخر سال 1400 با یکی از سازندگان الک برقی میلورم ارتباط گرفتیم و قرار شد برای فارم ما یک سرند برقی بسازند. تمایل داشتیم الک ساخت وی را نیز تست کنیم تا در صورت تایید به کارآموزان خود نیز پیشنهاد دهیم.

در تاریخ 22 اسفند 1400 بیعانه به مبلغ 2 میلیون تومان به سازنده پرداخت شد و قرار بود با مبلغ حدود 7.5 میلیون تومان الک برقی با صفحات پلکسی برای ما بسازند و ظرف دو سه هفته به ما تحویل دهند.

خرید الک (سرند) برقی

گذشت و بعد از 13 بدر 1401 با وی ارتباط گرفتیم و در مورد سرند جویا شدیم ایشان در مسافرت بودند و قرار شد به محض برگشت از مسافرت کار ساخت سرند را شروع کنند (یعنی بعد از سه هفته هنوز برای ساخت سرند هیچ اقدامی نکرده بودند)!

سرند برقی جداسازی میلورم

بعد از دو هفته مجدد پیام دادند مبلغ 4 میلیون برای خرید وسایل مورد نیاز واریز کنید!

الک جداسازی میل ورم

مبلغ 3.5 میلیون تومان واریز شد و همچنان منتظر بودیم سرند را تحویل بگیریم. مجدد بعد از یک هفته پیام دادن 3 تومن دیگر واریز کنید برای خرید دیگر تجهیزات!

خرید بهترین سرند برقی میلورم

با ایشان تماس گرفتیم و معترض شدیم که قرار بود با 7.5 میلیون تومان سرند را بسازید چرا باید 8.5 میلیون پرداخت کنیم؟ تازه ما درخواست داده بودیم از صفحات چوبی که نسبت به پلکسی ارزان تر هستند سرند را تحویل دهند!

روضه خوانی سازنده شروع شد که من 3 ماه قبل آخرین سرند برقی را ساخته بودم و اجناس گران شده اند سرتان را درد نیارم! مبلغ 3 میلیون دیگر پرداخت شد و همچنان منتظر تحویل سرند بودیم. بعد از چندین بار تماس تلفنی که گوشی را بر نمیداشتن (در اصطلاح محلی شهر ما یابو آب میدادن به معنی بی توجهی کردن و نادیده گرفتن دیگران!) و پیام در واتساپ قرار شد شنبه 3 اردیبهشت 1401 سرند را ارسال کنند. تا دوشنبه صبر کردیم و مجدد تماس گرفتیم برای پیگیری ارسال سرند. چندین تماس تلفنی در فواصل زمانی مختلف را پاسخ ندادند تا در نهایت پیام واتساپ را پاسخ دادند و مجدد تقاضای یک میلیون و هشتصد هزار تومان کردند (یعنی هزینه سرند از 7.5 با صفحات پلکسی به 10 میلیون و سیصد هزار تومان با صفحات چوبی تغییر کرده بود)!

الک برقی

با عصبانیت با ایشان تماس گرفتم و چندین تماس تلفنی را پاسخ نداند. در واتساپ پیام دادم و درخواست عودت وجه را کردم! بعدا تماس گرفتن و همان روضه خوانی قبل را تکرار کردند و گران شدن تجهیزات را بهانه کردن و شروع  به تعریف و تمجید از سرندی که ساختن (و البته هنوز به دست ما نرسیده بود) کردن و این که دیگران سرند میسازن 50 میلیون تومان به درد نخوره! و فلانی چه مبلغی میفروشه و از این نوع مهملات و البته توهین هایی که شما مطلب را نمیگرید و (نفهم فرض کردن خریدار!) و اگر توانایی داشتید خودتان سرند می ساختید و من ملزم نیستم ریز هزینه ها را به شما اعلان کنم و …

بگذریم!!!

چون مطمئن بودم وجه پرداختی ما را بر نخواهند گرداند و حوصله دادخواست و شکایت نداشتم مبلغ باقیمانده را در تاریخ 5 اردیبهشت 1401 پرداخت کردم و این شد تجربه تلخی که امیدوارم برای شما اتفاق نیفتد و پشت دست خودم را داغ کردم قبل از خرید هر محصولی شرایط را کاملا با طرف مقابل طی کنم که بی مبالاتی و سهل انگاری دیگران سبب ضرر و زیان به من نشود!

 • این که سازنده سرند برقی ، خود از قیمت مواد و تجهیزات آگاهی ندارد و با اهمال در خرید به موقع افزایش قیمت ها را بر مشتری تحمیل می کند نکته جالبی بود که با آن روبرو شدم!
 • بنابراین توصیه می شود قبل از خرید الک جداسازی میلورم از هر فردی قیمت نهایی و نوع و کیفیت موتور و صفحات مورد استفاده در سرند برقی و… را  به طور دقیق مشخص و توافق کنید!
 • زمان تحویل سرند را به طور دقیق مشخص کنید و در صورت تاخیر مبلغی را به عنوان ضرر و زیان و دیر کرد مشخص کنید.
 • درباره نحوه پرداخت وجه به سازنده توافق کنید این که کل مبلغ در چند قسط و چگونه پرداخت شود!
 • درباره کیفیت محصول توافق کنید اگر محصول با آنچه سازنده تعهد کرده مغایرت داشته باشد امکان عودت و بازپس گیری وجه پرداختی را داشته باشید!
 • نحوه ارسال و هزینه ارسال را توافق کنید. توجه داشته باشید زمانی که کل مبلغ به سازنده داده شود اهرم فشار شما تمام می شود و متاسفانه ممکن است رفتار آن شخص با شما عوض شود و شما به فردی که گیرایی کمی دارید (نفهم هستید!) تبدیل شوید.

نکته: اگه فروشنده یا تولید کننده هستی، حواست باشه به لطف فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هر مشتری ناراضی می تواند نارضایتی خود را به هزاران نفر دیگر اطلاع دهد!

شاید مبلغ اضافه تری برای خرید سرند جداسازی میلورم داده باشم و با تاخیر زیاد آن را دریافت کرده باشم اما این تجربه را به تمامی کارآموزان خود و مخاطبان وبسایت منتقل می کنم تا  هنگام خرید هوشیارتر باشند!

امروز  چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 سرند برقی را تحویل گرفتیم. واقعا برای خودم متاسفم که از این کلاهبردار محصول خریدم. به هیچ عنوان پاسخ پیام ها و تلفن ها را نمیدن!

کلاهبرداری در ساخت سرند برقی

سرزند برقی شاهنظری

متاسفانه به قدری کیفیت سرند پایین بود که درخواست عودت  آن را به سازنده دادم اما نه تلفن را پاسخگوست و نه در واتساپ پاسخ پیام ها را می دهد! ویدیو های تست سرند برقی را در ادامه نمایش می دهم تا شما در دام این جور کلاهبرداران نیفتید!

2 دیدگاه دربارهٔ «الک جداسازی میلورم (الک دستی، سرند برقی، راهنمای خرید)»

 1. مهدی جنائی احمدآباد

  سلام آقای بسطامی.
  ممنون از زحماتتون.لطفا شماره واتساپ خودتون رو بذارید که بتونیم واسه خرید میلورم باهاتون در ارتباط باشیم اگه خودتون تامین کننده و پرورش دهنده هستید.تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =