بوراکس

بوراکس (Borax) چیست؟

بوراکس (Borax) که تترابورات سدیم نیز نامیده می شود، یک ماده معدنی سفید پودری است که برای چندین دهه به عنوان یک محصول پاک کننده استفاده می شود. کاربردهای زیادی دارد:

(1) به خلاص شدن از شر لکه ها، کپک ها و کپک های اطراف خانه کمک می کند. (2) می تواند حشراتی مانند مورچه ها را از بین ببرد. (3) در شوینده های لباسشویی و پاک کننده های خانگی برای کمک به سفید شدن و از بین بردن کثیفی استفاده می شود. (4) می تواند بوها را خنثی کند و آب سخت را نرم کند.

در محصولات آرایشی و بهداشتی، بوراکس گاهی اوقات به عنوان یک امولسیفایر، عامل بافر یا نگهدارنده برای محصولات مرطوب کننده، کرم ها، شامپوها، ژل ها، لوسیون ها، بمب های حمام، اسکراب ها و نمک های حمام استفاده می شود.

بوراکس همچنین ماده‌ای است که با چسب و آب ترکیب می‌شود تا «اسلایم» را به وجود بیاورد، ماده‌ای که خیلی از بچه‌ها از بازی کردن با آن لذت می‌برند.

مردم گاهی اوقات تترابورات سدیم – ماده اصلی بوراکس – و  بوریک اسید (Boric acid) را که خواص مشابهی دارد، اشتباه می گیرند. با این حال،  بوریک اسید معمولاً منحصراً به عنوان آفت‌کش استفاده می‌شود و بسیار سمی‌تر از تترابورات سدیم است، بنابراین باید با مراقبت ویژه‌ای از آن استفاده کرد.

در محصولات مراقبت از پوست، بوراکس برای از بین بردن باکتری‌های پوست و سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی استفاده می‌شود. از آنجایی که به اعماق پوست شما نفوذ نمی‌کند اگر در مقادیر کم استفاده شود ایمن در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =