زینک اکسید

زینک اکسید : معرفی و کاربرد در صابون سازی و محصولات مراقت پوست

زینک اکسید چیست؟

آنچه انجام می دهد: ضد آفتاب (sunscreen)

همه عملکردها: حجیم کننده (bulking)، رنگ کننده آرایشی، محافظ پوست، جذب کننده UV  (uv absorber)، فیلتر UV

وقتی صحبت از عوامل ضدآفتاب به میان می‌آید، زینک اکسید تقریباً در یک لیگ خاص خود است. این یک ضد آفتاب فیزیکی (یا غیر آلی) است که شباهت های زیادی با ضد آفتاب غیر آلی هم نوع Titanium Dioxide (TiO2) دارد، اما چند چیز آن را حتی از TiO2 برتری می دهد.

اگر ضد آفتاب های فیزیکی چیزی به شما نمی گویند، ادامه دهید و اصول اولیه را اینجا بخوانید. بیشتر آنچه در مورد دی اکسید تیتانیوم نوشتیم در مورد اکسید روی نیز صادق است، بنابراین ما در اینجا بر روی تفاوت ها تمرکز خواهیم کرد.

اولین تفاوت اصلی این است که در حالی که TiO2 یک حفاظت طیف گسترده خوب را ارائه می دهد، اکسید روی دارای حفاظت از طیف حتی بهتر و حتی گسترده تر است. این کرم تقریباً به طور یکنواخت در برابر UVB، UVA II و UVA I محافظت می کند و امروزه به عنوان گسترده ترین کرم ضد آفتاب موجود در نظر گرفته می شود.

همچنین بسیار پایدار و غیر تحریک کننده است. به طوری که زینک اکسید نیز به عنوان محافظ و ضد تحریک پوست به حساب می آید. همچنین اغلب برای درمان تحریکات پوستی مانند بثورات پوشک (diaper rash) استفاده می شود.

در مورد معایب، اکسید روی نیز از نظر زیبایی ظریف نیست. رنگ سفید آزاردهنده‌ای روی پوست ایجاد می‌کند، اگرچه، طبق مقاله تحقیقاتی دکتر پینل در سال 2000، سفیدی آن کمی کمتر از TiO2 است. با این حال، به اندازه کافی سفید و آزاردهنده است که بتوان بیشتر و بیشتر از نانوذرات اکسید روی استفاده کرد.

ما در اینجا بیشتر در مورد نانوذرات و نگرانی‌های پیرامون آنها نوشتیم، اما نکته اصلی این است که اگر نانوذرات در پوست جذب شوند، دلیلی برای نگرانی‌های بهداشتی مشروع خواهد بود. اما خوشبختانه تاکنون تحقیقات نشان می دهد که نانوذرات ضد آفتاب جذب نمی شوند بلکه در سطح پوست یا در بالاترین لایه (مرده) پوست باقی می مانند. این به نظر می رسد حتی اگر پوست آسیب دیده باشد، مثلاً آفتاب سوخته باشد.

در مجموع، اگر کرم ضد آفتاب زینک اکسیدی پیدا کرده اید که از استفاده روزانه آن راضی هستید، فوق العاده است و پیشنهاد می کنیم از آن استفاده کنید. این قطعا یکی از بهترین یا احتمالاً بهترین گزینه برای محافظت از آفتاب در سراسر جهان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =