آموزش کشت پاپایا (Papaya)

آموزش کشت پاپایا (Papaya)

فهرست مطالب

آموزش کشت پاپایا

پاپایا یک گیاه چندساله ( perennial) است که در مناطق آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری (subtropical) که امکان دمای منجمدکننده وجود ندارد رشد می کند.  بعضی گونه های پاپایا می توانند تا 9 متر رشد کنند و گل های زرد و نارنجی یا کرم رنگ جذابی دارند. میوه های گیاه پاپایا اشکال مختلفی نظیر گلابی شکل یا گرد و گوشتی شیرین و زرد یا نارنجی داند. در این مقاله، از سری مقاله های آموزش کسب و کار تک ایده، قصد داریم آموزش کشت پاپایا برای تولید میوه پاپایا با بالاترین کیفیت تقدیم حضورتان کنیم.

رشد پاپایا از بذرها

آموزش کشت پاپایا از بذرها

بررسی شرایط آب و هوایی منطقه برای کشت گیاه پاپایا

پاپایا در نواحی سختی 9-11 USDA که منطبق با کمینه دمای زمستان 7- تا 4 درجه سانتی گراد است. گیاه پایایا در صورتی که در معرض سرمازدگی طولانی مدت قرار گیرد می میرد.

گیاه پاپایا آب و هوای گرم را در طول سال ترجیح می دهد!

  • درختان پاپایا در خاک نم دار به سختی رشد می کند. اگر آب و هوای منطقه شما بارانی است باید از خاکی استفاده کنید که به خوبی زهکشی شده باشد.

آماده سازی خاک برای کشت پاپایا

آماده سازی خاک برای کشت گیاه پاپایا

یک گلدان حاوی مخلوطی غنی از مخلوط خاک باغبانی و 25-50 درصد کمپوست را استفاده کنید. در صورتی که زهکشی خاک مناسب باشد، بافت خاک اهمیت نخواهد داشت. پاپایا در خاک های ماسه ای، رسی (loamy) یا سنگلاخی (rocky) رشد خواهد کرد.

  • در صورتی که قادر به تست pH خاک هستید یا از مخلوط های تجاری برای خاک گلدان ها استفاده می کنید، خاکی را انتخاب کنید که pH آن بین 4.5 تا 8 باشد.
  • اگر بخواهید بذرهای بیشتر جوانه بزنند مخلوطی استریل از خاک گلدان استفاده کنید. شما می توانید یک واحد ورمی کولیت و یک واحد خاک گلدانی را مخلوط کنید  این مخلوط را در آون تا 93 درجه سلسیوس به مدت 1 ساعت حرارت دهید.

آماده کردن بذرها برای کشت گیاه پاپایا

آماده کردن بذرها برای کشت گیاه پاپایا

شما می توانید تخم ها (بذرها)ی پایایا را از وسط میوه پاپایا یا به صورت آماده از بازار تهیه کنید.بذرها را به خوبی بشویید و سپس در مکان تاریک بر روی یک دستمال کاغذی قرار دهید.

کاشت بذرهای پاپایا

آموزش کاشت بذرهای پاپایا

ممکن است گیاهان را مستقیما در باغچه بکارید تا از خطرات بعدی ناشی از انتقال نشاء جلوگیری کرده باشد یا اینکه بذرها را در گلدان بکارید تا کنترل بیشتری بر روی شرایط محیطی مورد نیاز نشاء داشته باشدو بذرها را در ارتفاع 1.25 سانتی متری خاک و به فاصله 5 سانتی متری از یکدیگر بکارید.

  • تا هر کجا فضا دارید بذرها را بکارید، بعدا گیاهان ضعیف تر را خارج خواهید کرد!

به طور متعادل به گیاه پاپایا آب بدهید

به طور متعادل به گیاه پاپایا آب بدهید

پس از کاشت بذرهای پاپایا به خوبی به آن آب بدهید اما مقدار آب به قدری زیاد نباشد که منجر به خفگی بذرها شود. در چند هفته آینده باید رطوبت خاک را بررسی کنید. خاک باید به مقدار کمی نم دار باشد.

تصمیم بگیرید کدام گیاهان تازه جوانه زده شده باید حفظ شود

تصمیم بگیرید کدام گیاهان تازه جوانه زده شده باید حفظ شود

تقریبا پس از 5 هفته بعضی از بذرها جوانه می زنند و جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند. پس از یک یا 2 هفته، جوانه های کوچکتر و ضعیف تر را از خاک خارج کنید. گیاهان را خارج کنید تا زمانی که در هر گلدان فقط یک نشاء داشته باشید.

  • زمانی که بهترین نشاء های پاپایا را دست چین کردید، آن ها را به باغ یا باغچه انتقال دهید.

زمانی که گیاه پاپایا گل داد، گیاهان نر اضافی را خارج کنید

زمانی که گیاه پاپایا گل داد، گیاهان نر اضافی را خارج کنید

اجازه دهید گیاه تا ارتفاع حدود یک متر رشد کند تا جنسیت گیاه (نر و مادگی آن قابل تشخیص باشد). گیاهان نر اول باید گل بدهند. گل های ماده بزرگتر و نزدیک به تنه گیاه است. به منظور تولید میوه، تنها چیزی که نیاز دارید این است که برای هر 10 تا 15 گیاه ماده یک گیاه نر داشت باشید. بقیه گیاهان نر میتوانند از مجموعه حذف شوند.

  • بعضی از گیاهان پاپایا دوجنسه (hermaphroditic) هستند بدین معنی که هم گل نر و هم گل ماده را بر روی یک گیاه دارند. این گیاهان خود می توانند عمل گرده افشانی را انجام دهند و نیاز به گیاه نر ندارند.

آموزش کشت پاپایا بالغ

برای جلوگیری از آب یک تپه خاکی کوچک بسازید

آموزش کشت پاپایا بالغ

اگر شاهد بارش فراوان در منطقه خود هستید یک تپه خاکی به ارتفاع حدود نیم متر درست کنید. این کار سبب می شود در اطراف گیاه حوضچه آب ایجاد نشود و خطر خفگی و پوسیدگی ریشه های گیاه کاهش یابد.

  • دستور زیر را قبل از ساخت تپه خاکی کوچک به خوبی بخوانید تا در مورد تهیه خاک بیاموزید.

یک چاله بکنید

برای کاشت گیاه پاپایا یک چاله بکنید

یک چاله به عمق و پهنای 3 برابر گلدان و توپ ریشه گیاه بکنید. محلی آفتابی و خشک به فاصله 3 تا 6 متری ساختمان و دیگر گیاهان را برای این کار انتخاب کنید.

مقدار مناسبی از کمپوست را در داخل چاله بریزید

کمپوست برای کاشت گیاه پاپایا

کف چاله کنده شده را با کمپوست بپوشایند.

  • کمپوست را با کود حیوانی مخلوط نکنید چون ممکن است ریشه گیاه بسوزد.

قارچ کش استفاده کنید (اختیاری)

برای کاشت گیاه پاپایا قارچ کش استفاده کنید

گیاه پاپایا می تواند بخاطر بعضی بیماری ها نظیر قارچ ها بمیرد.  دستورالعمل روی قارچ کش باغبانی را به خوبی مطالعه کنید و از آن برای کشتن قارچ های خاک استفاده کنید.

گیاه پاپایا را با دقت اضافه کنید

گیاه پاپایا را با دقت اضافه کنید

خاک خارج شده از گودال را مجدد به چاله برگردانید تا ارتفاع چاله در حدود ارتفاع گلدان یا توپ ریشه (root ball) شود. گیاه پاپایا را از ظرفهایشان بیرون بیاورید و تقریبا با همان ارتفاعی که در خاک گلدان بوده در چاله قرار دهید. مواظب باشید به ریشه های گیاه آسیب نرسانید.

چاله را پر از خاک کنید و به گیاه پاپایا آب بدهید

فضای خالی داخل چاله را با خاک پر کنید. به قدری به گیاه تازه کاشته شده آب بدهید که اطراف ریشه های گیاه نم دار شود.

مراقبت از گیاهان پاپایا

کود دادن به گیاه پاپایا

کود دادن به گیاه پاپایا

هر 10-14 روز یکبار به گیاه کود بدهید. طبق دستورالعمل استفاده از کودهای کشاورزی آن را باید رقیق کنید. این کار را تا زمانی که گیاه پاپایا به ارتفاع حدود 30 سانتی متر برسد باید ادامه دهید.

  • بعد از انکه گیاه پاپایا یه این ارتفاع رسید، پروش دهندگان تجاری هر دو هفته حدود 0.1 کیلوگرم کود به گیاه می دهند.

آب دادن به گیاه پاپایا

آبیاری گیاه پاپایا

پاپایا به آسانی بوسیله ایجاد گودال های کوچک آب در اطراف خود تخریب می شود. اگر از خاک رسی استفاده کرده اید که به خوبی آب را نگه می دارد، هر 3 یا چهار روز یک بار به گیاه آب دهید. در خاک های سنگلاخی هر یک یا دو روز یکبار به گیاه آب بدهید. در فصل سرما فاصله آبیاری گیاه را بیشتر کنید.

در صورت لزوم از چیپس چوب (wood chips) یا مالچ پوست درخت ( bark mulch) استفاده کنید

مالچ پوست درخ برای کشت گیاه پاپایا

پوست آناناس یا دیگر مالچ پوست یا چیپس چوب را اطراف گیاه بریزید تا در صورتی که آب زیاد به گیاه دادید اینها آب را جذب کنند. به ارتفاع 5 سانتی متر و به فاصله 20 سانتی متری از تنه گیاه اطراف گیاه از مالچ استفاده کنید.

برگ ها و پوست درخت پاپایا را به طور منظم بررسی گنید تا از بیماری های احتمالی آگاه شوید

برگ ها و پوست درخت پاپایا را به طور منظم بررسی کنید

لکه ها یا زرد شدن برگ ها یا پوست درخت نشان دهنده احتمال بیماری است. لکه های سیاه بر روی برگ معمولا بر روی میوه اثر گذار نخواهد بود اما ممکن است میوه را  آلوده به قارچ شده کند. در صورت مشاهده مشکلات دیگر باید با کارشناس کشاورزی مشورت کنید.

برداشت میوه پاپایا

برداشت میوه پاپایا

میوه سبز ترش مزه مانند یک صیفی قابل خوردن است اما مردم معمولا میوه های نارنجی یا زرد کاملا رسیده را دوست دارند. شما می توانید هر زمان که میوه سبز مایل به زرد بود آن را برداشت کنید و آن را در مکانی به دور از آفت ها نگه دارید تا کاملا برسند.

در این مقاله آموزش کشت پاپایا به صورت تصویری و گام به گام تقدیم حضور شد. لطفا پیشنهادات و انتقادات خود را به صورت کامنت در پایین همین مطلب اطلاع دهید. با سپاس

منبع:

How to Grow Papaya

معرفی کتاب در مورد پاپایا

‏عنوان کتاب:

پ‍اپ‍ای‍ا (خ‍رب‍زه‌ درخ‍ت‍ی‌)

ت‍ه‍ی‍ه‌ک‍ن‍ن‍دگ‍ان‌:

م‍ج‍ی‍د ام‍ان‍ی‌، ن‍ادر گ‍ل‌م‍ح‍م‍دزاده‌خ‍ی‍اب‍ان‌.

‏مشخصات نشر: کرج: س‍ازم‍ان‌ ت‍ح‍ق‍ی‍ق‍ات‌، آم‍وزش‌ و ت‍روی‍ج‌ ک‍ش‍اورزی‌، م‍ع‍اون‍ت‌ ت‍روی‍ج‌، دف‍ت‍ر ت‍ول‍ی‍د ب‍رن‍ام‍ه‌ه‍ای‌ ت‍روی‍ج‍ی‌ و ان‍ت‍ش‍ارات‌ ف‍ن‍ی‌‏‫، ۱۳۷۸.‬

‏عنوان کتاب:

پاپایا (خربزه درختی)

تالیف: شهرام مقصودی

تهران: آقای کتاب‏‫،۱۳۹۵

https://vista.ir/web/imgs/33/95/2w6bb.jpeg

کتاب پاپایا (خربزه درختی)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =