هسته زیتون

ایده کارآفرینی با هسته زیتون

هسته زیتون همانند گوشته و روغن زیتون کاربردهای زیادی دارد اما کمتر مورد توجه کارآفرینان قرار گرفته است. از این رو در این مقاله چند ایده مرتبط با هسته زیتون مطرح می شود که امید است مورد توجه افرادی که به دنبال ایده های جدید کارآفرینی در ایران هستند قرار گیرد.

روغن هسته زیتون

روغن هسته زیتون

همه ما با روغن زیتون آشنا هستیم، روغنی که از پرس سرد میوه زیتون حاصل می شود و با نام های روغن زیتون فرا بکر (Extra virgin olive oil)، روغن زیتون بکر (Virgin olive oil)، روغن زیتون تصفیه شده بی بو (Refined olive oil)، روغن زیتون لامپانت (Lampante olive oil) و روغن تفاله زیتون (Pomace olive oil) در بازار به فروش می رسد و هر یک در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی بهداشتی، دام و طیور و … کاربردهای فراوانی دارند.

با این حال جالب است بدانید هسته زیتون خواص و فواید فراوانی دارد که نمونه ای از آن در ادامه بررسی می شود و می توانید با سرچ ساده در گوگل اطلاعات بیشتری در این رابطه را بدست آورید.

کاربردهای روغن هسته زیتون:

1- پوست: این روغن برای پوست عالی است! علاوه بر خواص مرطوب کنندگی پوست که در بر طرف کردن خشکی و ترک پوستی مفید است، در درمان جوش و جای آن نیز بسیار موثر است. همچنین این روغن دارای خواص لایه برداری است و برطرف کننده چین و چروک می باشد.

2- مو: این روغن مرطوب کننده، تقویت کننده، نرم کننده مو می باشد و در درمان مو خوره موثر است. همچنین از سفید شدن موها جلوگیری می کند.

3- درمان انواع بیماری ها: از خواصی که برای روغن هسته زیتون ذکر شده می توان به پیشگیری و درمان سرطان سینه و پروستات، کمک به درمان یبوست، درمان بواسیر، درمان بیماری کیسه صفرا، کاهش کلسترول بد اشاره کرد.

 سوخت زیستی (Biofuel)

حدود یک سوم از وزن زیتون را هسته آن تشکیل می دهد و  سالانه میلیون ها تن هسته زیتون در سراسر دنیا تولید می شود. می توان  از هسته زیتون در تولید بیواتانول استفاده کرد.

 خوراک دام و طیور از هسته زیتون

هسته زیتون سرشار از فیبر می باشد و می تواند به هضم غذا در دام و طیور کمک کند. در ایران هسته زیتون پس از شیرین سازی، خشک و آسیاب شدن بسته بندی می شود و در خوراک دام و طیور استفاده می شود.

 قهوه زیتون

اخیرا در ایران آقای رجب زاده، کارآفرین مشهدی، توانسته از هسته زیتون محصول جدید قهوه زیتون را تولید کند. گزارش تلویزیونی این کارآفرین موفق را در ویدیوی زیر ملاحظه فرمایید:

 

بیوچار هسته زیتون

بیوچار چیست؟ بیوچار (Biochar) یا ذغال زیستی برای  تقویت و باروری خاک، حذف فلزات سنگین از خاک و آب استفاده می شود. اخیراً کاربرد بیوچار به عنوان راهکاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، بهبود کیفیت خاک، افزایش تولید محصول، مدیریت پسماندهای آلی و تولید انرژی مورد توجه قرار گرفته است.

با استفاده از عملیات حرارتی که بر روی هسته زیتون انجام می شود آن را تبدیل به بیوچار می کند.

 

با توجه به خواص و کاربردهایی که برای هسته زیتون ارایه شد متوجه می شویم که این ماده پتانسیل بالایی برای راه اندازی کسب و کار در ایران دارد.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =