طرح توجیهی پرورش میلورم+راهنمای راه اندازی فارم میلورم

فهرست مطالب

طرح توجیهی پرورش میلورم

اگر چه تولید میلورم در دیگر کشورها (به ویژه کشورهای شرق آسیا) سابقه ای بسیار طولانی دارد اما در ایران، پرورش میلورم یکی از کسب و کارهای نو ظهور محسوب می شود.

از سال 2018 مقالات متعددی در مورد پرورش میلورم در وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده منتشر شده است، قبل از مطالعه پست فعلی می توانید مقالات منتشر شده پیشین را از آدرس های زیر مطالعه بفرمایید:

بیشتر بخوانید!  آموزش پرورش میل ورم در خانه
بیشتر بخوانید!  آموزش پرورش سوپر میلورم (Superworms)
بیشتر بخوانید!  ایده فراوری میل ورم! کسب و کاری پر سود با قابلیت صادرات
بیشتر بخوانید!  باید و نبایدهای خرید و فروش میلورم در ایران
بیشتر بخوانید!  چگونه میلورم پرورش دهیم
بیشتر بخوانید!  پرورش میلورم در دانشگاه خلیج فارس

در این مقاله قصد داریم پاسخ پرسش های متداول علاقه مندان به کسب و کار پرورش میلورم را ارایه دهیم و طرح توجیهی رایگان را در اختیار کاربران محترم وبسایت قرار دهیم!

طرح توجیهی رایگان پرورش میلورم
طرح توجیهی رایگان پرورش میلورم

مطالب ذکر شده در این مقاله از تجربیات عملی خود ما در پرورش میلورم و همکاران گرامی در دیگر شهرها است.

توی هر کسب و کاری ممکن است معدود افراد سود جو و بعضا بی وجدان! وجود داشته باشند که با سوء استفاده از نا آگاهی دیگران سود زیادی را به جیب بزنند. کسب و کار پرورش میلورم نیز از این بابت مستثنی نیست لذا با توجه به تجریه تولید، آموزش و مشاوره در این کسب و کار نو پا در ایران و مسولیت اجتماعی که برای خود قایل هستیم سعی میکنیم اطلاعات صحیح را به کاربران ارایه دهیم. بسیار خوشحال می شویم همکاران گرامی و خوانندگان محترم نظرات خود را در پایین همین مقاله اعلان کنند.

لازم به ذکر است پاره ای از مشکلات صنعت پرورش میل ورم در مقاله زیر بررسی شده است:

صنعت پرورش میل ورم: پیش بینی بازار و مشکلات پیش رو

 

برای راه اندازی فارم میلورم، کرم، سوسک یا شفیره خریداری کنیم؟

راهنمای راه اندازی فارم میلورم
راهنمای راه اندازی فارم میلورم

اگر علاقه مند به راه اندازی فارم میلورم هستید حتما به این فکر کرده اید که در ابتدای کار باید کرم (لارو)، شفیره یا سوسک (مولد) میلورم تهیه کنیم؟

قبل از پاسخ به پرسش فوق لطفا سوال زیر را جواب دهید:

آیا قصد دارید پرورش میلورم به عنوان کسب و کار اول شما باشد یا این که قصد دارید در مقیاس خیلی کوچک تجربه کسب کنید؟

اگر قصد دارید کسب تجربه کنید بحث میزان تولید و بحث مالی برای شما اهمیت ندارد و فرقی ندارد لارو، شفیره یا مولد تهیه کنید!

در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای و به عنوان شغل تمام وقت کسب و کار پرورش میلورم را انجام دهید قطعا و صد در صد توصیه می کنیم با لارو با کیفیت و درجه یک کار خود را استارت بزنید!

چرا باید لارو (کرم) میلورم تهیه کنیم؟

خرید لارو زنده برای پرورش میلورم
خرید لارو زنده برای پرورش میلورم

هر کیلوگرم لارو میلورم معمولی با سایز متوسط (تاکید میکنم سایز متوسط!) حدود 10 هزار عدد لارو را تشکیل می دهد که در شرایط ایده آل (با فرض 10 درصد تلفات) حدودا 9 هزار مولد به شما خواهد داد!

قیمت هر مولد در بازار کنونی بین 200 الی 300 تومان است که خود ما عدد میانگین یعنی 250 تومن به ازای هر مولد با کیفیت و درجه 1 را دریافت می کنیم و حداقل ارسال ما و اکثر همکاران 1000 عدد است!

اکنون در نظر داشته باشید که قیمت خرده فروشی میلورم در بازار کنونی ایران بین 80 الی 100 هزار تومان است و قیمت های عمده فروشی می تواند به مراتب کمتر از مبالغ ذکر شده باشد!

خب! متوجه قضیه شدید؟ شما می توانید با خرید یک کیلو لارو با کیفیت با سایز متوسط (فرض کنید بالاترین قیمت که 100 هزار تومان است را در نظر بگیریم) حدود 9 هزار عدد مولد تولید کنید. برای خرید این 9 هزار مولد باید بالای 2 میلیون تومان هزینه کنید!

پس صحبت اصلی بر روی مقرون به صرفه بودن خرید لارو و غیر اقتصادی بودن شفیره و مولد در مقیاس انبوه است!

نتیجه: برای مقادیر کم و کسب تجربه و کاربردهای غیر تجاری خرید شفیره یا مولد مشکلی ندارد اما برای تولید انبوه و فارم های تجاری خرید مولد به ویژه برای هنرجویان آکادمی تک ایده اکیدا ممنوع است!

خرید سوسک میلورم برای فارم تجاری اکیدا ممنوع!
خرید سوسک میلورم برای فارم تجاری اکیدا ممنوع!

ممکن است فروشنده بیان کند با خرید مولد شما در تولید جلو می افتید و از لحاظ زمانی برای شما مناسب تر است که مولد تهیه کنید!

اگر چه این حرف فروشنده می تواند تا حدودی صحیح باشد اما به فرض از لحاظ زمانی جلو افتادید، چه بدست می آورید؟ آیا غیر از ضرر زیان مالی نتیجه دیگری برای شما به همراه خواهد داشت؟ این که شما جهت تولید سوسک تهیه کنید و لارو تولیدی خود را به نصف قیمت بازار به عنوان خرید تضمینی به به فروش برسانید غیر از زیان نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت! چه بسیارند افرادی که با خرید انبوه مولد و صرف میلیون ها تومان هزینه اولیه برای راه اندازی فارم بعد از یک دوره پرورش با واقعیات تولید آشنا می شوند و با ضرر و زیان فراوان فارم خود را جمع می کنند!

مزیت خرید لارو (کرم) میلورم در هنگام راه اندازی فارم

پرورش میلورم
پرورش میلورم

فرض کنید شما به جای 40 هزار عدد سوسک میلورم که حداقل 8 میلیون تومان برای شما هزینه دارد حدود 10 کیلو گرم لارو با کیفیت جهت مولد گیری تهیه کنید.

این لاروها به صورت روزانه شفیره و سپس به سوسک تبدیل می شوند، به عبارت دیگر قادر خواهید بود از همان روزهای اول پیج اینستاگرام و تبلیغات خود را جهت فروش شفیره و مولد به صورت خرده فروشی آغاز کنید!

با این کار از همان ابتدا می توانید بازاریابی محصولات خود را انجام دهید و تا زمان تولید اصلی که حدود 3 ماه تا 3.5 ماه آینده خواهد بود با بازار و فروش محصول خود بیشتر آشنا خواهید شد و چه بسا هزینه خرید اولیه لاروها را نیز در این مدت بدست خواهید آورد. کافیست بتوانید 4 هزار عدد سوسک به صورت خرده فروشی به بازار عرضه کنید!

آیا خرید تضمینی میلورم ضامن موفقیت کسب و کار شماست؟

یکی از پرسش ها متداول از ما این است که آیا خرید تضمینی دارید؟

به فرض ما خرید تضمینی داشته باشیم چه سودی برای تولید کننده میلورم دارد! هر کسی که قرار باشد از شما خریدی داشته باشد حتما به فکر کسب سود حداکثری است!

فرض کنید در بازار خرده فروشی میلورم در ایران هر کیلو لارو 90 الی 100 هزار تومان باشد در صورتی که فردی از شما خرید تضمینی داشته باشد بدون شک بیش از 50 الی 60 هزار تومان برای خرید لارو از شما هزینه نخواهد کرد!

مورد دیگر اکثر فروشندگان خرید تضمینی را منوط به خرید آموزش، خرید سوسک به صورت انبوه و خرید تجهیزات پرورش میلورم می کنند. از طرف دیگر محصول تولیدی شما را به صورت لارو و با حداقل قیمت خریداری می کنند. با این روش هیچ سودی نصیب افراد تازه کار در این حرفه نخواهد شد!

حتی مواردی مشاهده شده است که فروشنده عنوان کرده اگر تعداد انبوه سوسک خریداری کنید در آینده سوسک های تولیدی شما را به صورت تضمینی خریداری خواهد کرد و پس از فروش انبوه سوسک به افراد متعدد زمانی که باید سوسک را از آن ها خریداری می کرد قیمت را تا یک پنجم پایین آورده بود تا فرد تولید کننده تمایلی به فروش مولدهای خود با این قیمت ناچیز نداشته باشد!

میزان تولید میلورم و سود من چقدر خواهد بود؟

سود پرورش میلورم
سود پرورش میلورمسود پرورش میلورم

این پرسش یکی از چالش برانگیز ترین پرسش هایی است که معمولا مطرح می شود و بین علما اختلاف جدی در این رابطه وجود دارد!

به گفته بعضی از تولید کنندگان از هر 2 هزار عدد سوسک توانسته اند در کل دوره(که حدود 2.5 ماه طول می کشد) حدود 10 کیلو تولید کرم میلورم داشته باشند!

به گفته بعضی دیگر تولید کنندگان میزان تولیدشان حتی نصف مقدار ذکر شده قبلی است!

ما فرض را بر این میگیریم شما تولید کننده خیلی خوبی باشید و از هر 2 هزار عدد سوسک 15 کیلو لارو در کل دوره تولید داشته باشید.

فرض کنیم با هزینه حداقل 8 میلیون تومان 40 هزار عدد سوسک خریده اید.

این تعداد سوسک در 20 جعبه قرار داده اید و در کل دوره تولید شما 300 کیلو باشد(کار ندارم 100 کیلو تولید شما را بیشتر در نظر گرفته ام تا خوشحال باشید و پیش خودتون نگویید آکادمی تک ایده هوای ما را ندارد!!!)

شما برای تولید 300 کیلو لارو حدود 1000 کیلو سبوس و حدود 300 کیلو گرم رطوبتی ها (انواع صیفی جات و ..) نیاز دارید.

هزینه خرید سبوس در بازار فعلی حدود 4500 تومان است و در مناطق مختلف ممکن است تا 500 تومان نوسان قیمت وجود داشته باشد بنابراین این ما قیمت را 4000 هزار تومان فرض می کنیم!

پس برای تولید 300 کیلو گرم لارو 4 میلیون تومان (1000 کیلو سبوس گندم ضربدر 4 هزار تومان!) و 1 میلیون تومان هم رطوبتی در نظر می گیریم. پس مجموع هزینه شما 5 میلیون تومان شد (این هزینه فقط برای خورد و خوراک میلورم ها هست و با هزینه های مکان و آب و برق و کارگر و تجهیزات مورد نیاز کاری نداریم!)

نتیجه: 40 هزار عدد سوسک به قیمت 8 میلیون تومان خریداری شد، 300 کیلو لارو تولید شد که با در نظر گرفتن هزینه خورد و خوراک 5 میلیون تومان تا الان 13 میلیون تومان هزینه شد!

خب بریم تولیدمون را بفروشیم:

– آقای بسطامی خرید تضمینی دارید؟

— بله! چون از ما آموزش، سوسک به صورت انبوه و دانه ای و تجهیزات خریدید و بچه خوبی بودید ازتون میخرم البته استاندارد ما را هم باید رعایت کرده باشید!!!

-خدا خیرتون بده که از ما میلورم میخرید، قیمت خریدتون؟

–البته الان بازار میلورم خیلی خرابه! خرده فروشی 80 تومنه که ما توصیه میکنیم قیمت را پایین بیارید که همه راضی باشند اما عمده فروشی فرق میکنه! ما کیلویی 45 تومن میخریم ازتون!

-آقا میشه از من بیشتر بخرید من که استاندارهاتون را رعایت کردم و هنرجوی خودتونم!

–مشکلی نداره حالا چون شما هستید کیلویی 50 تومن میخریم ازتون به شرطی که تولیدتون عالی باشه (استاندااااااااااااارد ما را رعایت کرده باشید)!

آقا معامله جوش خورد و  محصول فروش رفت! خدا را شکر یه جایی بود از ما تضمینی خرید کنه!

300 کیلو گرم تولیدمون را تحویل دادیم با قیمت کیلویی 50 هزار تومان، فکر کنم میشه 15 میلیون تومان!

نتیجه: 40 هزار تا سوسک خریدیم، 300 کیلو تولید کردیم، تولیدمون را به صورت تضمینی فروختیم کیلویی 50 تومن، 15 میلیون تومان سود کردیم!

آفرین آفرین! این سود خالصت هست؟

هزینه تولیدتون چقدر بود قربان؟

8 میلیون تومان هزینه خرید 40 هزار عدد سوسک و 5 میلیون تومان هزینه سبوس و رطوبتی ها شد میشه 13 میلیون تومان!

برای کل دوره که 2.5 ماه فرض می کنیم (خب سوسک خریدیم که کارمون جلو بیفته و به نفعمون باشه!) مبلغ 2 میلیون تومان سود کردیم میشه ماهی 800 تومان!!!

هزینه برق و کارگر و خرید تجهیزات اولیه و مکان و ایاب و ذهاب و … را هم بهتون تخفیف دادیم که سودتون بیشتر باشه

چکار کنیم سود پرورش میلورم بیشتر شود؟

خب میزان سود پرورش میلورم را در بخش قبلی بررسی کردیم (بازم بگید آکادمی کسب و کار تک ایده طرح توجیهی بهمون نمیده!)

یکی از راه ها اینه که سوسک هامون به جای روزی 5 عدد تخم 20 عدد تخم بگذارند! اینجوری تولیدتون 4 برابر میشه و سود خوبی میبرید

ما در حال مذاکره با سوسک های میلورم هستیم تا در شرایط اقتصاد مقاومتی کنونی تعداد تخم ها را بیشتر کنند تا سود شما بیشتر شود!

راه دوم اینه که به سوسک های بی نوا استراحت بدیم و اجازه بدیم به صورت طبیعی تخم گذاری کنند و ما به جای خرید سوسک (اونم 40 هزار عدد) لارو بخریم به صورت کیلویی یعنی به جای صرف چند میلیون تومان مبلغ بسیار کمتری بپردازیم و هزینه های اولیه را مدیریت کنیم از طرف دیگر فروش تضمینی را رها کنیم و با خریده فروشی و فروش محصول توسط خود ما و عرضه مستقیم به بازار و حذف واسطه ها سود خود را افزایش دهیم!

نتیجه طرح توجیهی پرورش میلورم
نتیجه طرح توجیهی پرورش میلورم
 • در صورتی که قصد تولید انبوه میلورم را دارید اکیدا باید لارو با کیفیت از مراکز معتبر تهیه کنید.
 • آموزش ببینید و یک مشاور دلسوز و کار بلد در کنار خود داشته باشد تا در مواقع حساس و زمانی که پرسش و ابهامی داشتید شما را پشتیبانی کند! مطمئن باشید هر چقدر هزینه آموزش خود بکنید چند برابر آن به خود شما بر می گردد و  جلوی بسیاری از آزمون و خطاهای بیهوده گرفته می شود!
 • از همان زمانی که استارت کار تولید را زدید باید بر روی پیج اینستاگرام خود کار کنید و هر روز محتوی مرتبط با کسب  و کار خود را در پیج اینستاگرام منتشر کنید و از همان ابتدا به فکر تبلیغ و بازاریابی محصول خود باشید. با خرید یک دامنه .ir که حدود 5 هزار تومان قیمت دارد و خرید یک هاست ارزان که کمتر از 100 هزار تومان در سال هزینه دارد و با استفاده از cms وردپرس که کاملا رایگان است یک وبسات مشابه وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده راه اندازی کنید! سعی کنید محتوی غیر کپی و با کیفیت در وبسایت خود منتشر کنید و از طریق شبکه های اجتماعی مخاطب را به وبسایت خود هدایت کنید. با استفاده از افزونه ووکامرس که از داخل مخزن وردپرس قابل نصب است فروشگاه خود را به رایگان راه اندازی کنید و با استفاده از درگاه های واسط مانند زرین پال وبسایت خود را به درگاه بانکی متصل کنید!
 • همواره به فکر راهی باشید تا هزینه های تولید را پایین بیاورید و تولید خود را توسعه دهید تا قیمت میلورم برای خریدار مقرون به صرفه شود و بازارهای جدیدی را بتوانید به راحتی به دست آورید!
 • به فکر سوء استفاده از افراد مبتدی و جویای کار نباشید! روزانه افراد با ما تماس میگیرند و تقاضای خرید سوسک و شفیره میکنند، ما می توانیم سود بسیار زیادی از این بابت به جیب بزنیم و حتی بقیه را ترغیب به خرید انبوه سوسک و شفیره بکنیم، اما تا بحال این کار را نکرده ایم و در آینده هم انجام نخواهیم داد! چرا؟ چون ما مشاور کسب و کار هستیم و اعتبار و موفقیت ما در گرو موفقیت هنرجوهاست! اگر حتی یک هنرجوی آکادمی تک ایده از کار خود نتیجه نگیرد و شکست بخورد این مشکل از جانب هنر جو نیست و عدم توانایی ما در راهبری هنرجو ها را می رساند! بنابر این مطمئین باشید اطلاعاتی که ما در اختیار کاربران قرار می دهیم از منابع معتبر و تجربیات عملی خود ماست و با خیالی آسوده از این اطلاعات استفاده کنید!
 • اگر قصد دارید قبل از استارت کار طرح توجیهی پرورش میلورم را تهیه کنید پیشنهاد می کنم از همین مقاله استفاده کنید چون هزینه ها و سود و زیان شما با دقت خوبی محاسبه شده است و بسیار قابل اعتمادتر از طرح های توجیهی است که تهیه کنندگان آن اصلا درکی از میلورم و تولید میلورم ندارند!

حسن بسطامی

حسن علاقه مند به کسب و کارهای زودبازده، مشاغل خانگی و کسب و کارهای اینترنتی است. در این سایت ایده های جدید کسب و کار و همچنین تجربه یک دهه فعالیت خود در زمینه های مختلف کسب و کارهای اینترنتی را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

این پست دارای 7 نظر است

 1. مصطفی

  دمت گرم. خیلی مَردی

 2. رسول مقدم

  آقا خدا خیرت بده استاد عزیز، انشالله که در آینده نزدیک خیلی خیلی مزاحمت میشم. چند وقتیه که دارم رو این کار تحقیق می‌کنم و برنامم اینه که وارد این کارزار بشم. تا خداوند چی تقدیرمون کنه

 3. یاشین

  سلام من قصد راه اندازی این شغل را به صورت دائمی و تمام وقت را در روستا دارم و شغل دیگه ای هم ندارم. ساکن اصفهانم ولی تو روستا از توابع شهرستان سمیرم دامنه کوه دنا به امید خدا می خوام شروع و ایجاد کنم. از کجا و چگونه راه درست را انتخاب کنم که به مسیر اشتباه نروم. با سپاس فراوان. مرسی که هستین.

  1. با سلام و احترام
   مراحل راه اندازی فارم پرورش میلورم:
   1- آموزش و کسب اطلاعات صحیح در این رابطه
   2- آماده سازی فارم از لحاظ امکانات تاسیساتی(آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش، رطوبت ساز، روشنایی و …)
   3- خرید تجهیزات و ابزار مورد نیاز(جعبه یا سبد های مخصوص پرورش میلورم، الک و …)
   4- خرید لارو(کرم) میلورم
   5- استارت تولید و همزمان راه اندازی پیج اینستاگرام و تبلیغ در فضای مجازی (تاز زمان تولید محصول نهایی باید اقدامات لازم جهت آماده سازی رسانه های خود جهت فروش آنلاین را انجام داده باشید تا بعدا در فروش محصول دچار مشکل نشوبد!)

 4. حمزه بابادی یوسفی

  سلام برای راه اندازی یک واحد صنعتی درسه واحد ۲۵۰ متری چگونه شروع به کارکنم؟

  1. حسن بسطامی

   با سلام و احترام
   توی کامنت ها که نمیشه در این رابطه صحبت کرد. با شماره تماس ذکر شده در ارتباط با ما تماس برقرار کنید….

دیدگاهتان را بنویسید