منگوستین یا ترگیل (ملکه میوه ها)

منگوستین یا ترگیل، میوه ای پولساز با خواص دارویی

منگوستین با نام علمی Garcinia mangostana به ملکه میوه ها (Queen of fruits) و غذای خدایان (Food of Gods) معروف شده است. ملکه میوه ها، یک میوه خوشمزه استوایی آسیایی است که عمدتاً در اندونزی، مالزی و تایلند شناخته شده است.

میوه منگوستین (تریگل)

میوه منگوستین یا همان ترگیل سرشار از انواع زانتون (xanthones)، ترپن ها (terpenes)، آنتوسیانین ها (anthocyanins)، فنل ها (phenols)، تانن ها (tannins) و ویتامین ها می باشد.

منگوستین به طور سنتی جهت درمان سرماخوردگی، اسهال، التهاب مثانه (cystitis)، اسهال خونی (dysentery)، جوش و بثورات (rash)، انواع عفوت پوست، بیماری های گوارشی (gastrointestinal ailments) استفاده می شود.

انواع زانتون های موجود در میوه منگوستین به عنوان آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال و ضد سرطان عمل می کنند. فعالیت بیولوژیکی و ارزیابی دارویی انواع زانتون ها در شکل  1 ذکر شده است:

خواص دارویی منگوستین
شکل 1 – فعالیت بیولوژیکی و ارزیابی های دارویی انواع زانتون ها.

 

زانتون ها دارای اسکلت سه حلقه ای اساسی هستند که دو حلقه بنزنوئید و یک حلقه پیرانوئیدی را در بر می گیرد.

ساختار شیمیایی زانتون ها
ساختار عمومی ملکول های زانتون

 

فعالیت ضد چاقی منگوستین

چاقی به طور گسترده به عنوان یک معضل عمومی عمده ناشی از عدم تعادل بین انرژی دریافتی و مصرف انرژی شناخته شده است. چاقی منجر به بیماری های پاتولوژیک شدید مانند چربی خون و تَصَلُّبِ شَرایین (atherosclerosis) می شود. بیش از 12  نوع زانتون از منگوستین جدا شد و فعالیت بازدارندگی آن ها در مقابل لیپاز پانکراس مورد بررسی قرار گرفت. مشخص شده این زانتون ها جذب لپید در روده کوچک را متوقف می کنند و از این طریق با چاقی مقابله می کنند.

فعالیت ضد دیابت (Antidiabetic Activity)

α-گلوکوزیداز (α-glucosidase)، گلوکوزیداز موجود در روده کوچک، نشاسته و دی ساکاریدها را به گلوکز تجزیه می کند. مهارکننده های آلفا گلوکوزیداز برای درمان دیابت نوع 2 با کاهش جذب کربوهیدرات ها در روده و در نتیجه افزایش آهسته و کمتر گلوکز خون استفاده می شود. منگوستین منبع غنی از مهارکننده های قوی آلفا گلوکوزیداز است و می توان از این میوه جهت درمان دیابت استفاده کرد.

فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد آلزایمر منگوستین

فعالیت آنتی اکسیدانی زانتون ها می تواند برای درمان بیماری های قلبی عروقی و عصبی، التهاب، تصلب شرایین و سرطان مفید باشد.
مشخص شد که زانتون ها در مقایسه با ویتامین E در کاهش علائم مسمومیت با سرب موثر هستند و به دلیل اینکه زانتون محلول در آب است نسبت به ویتامین E تحمل و  زیست فراهمی بهتری (better tolerance and bioavailability) دارد.
تحقیقات نشان داده، با توجه به این فعالیت‌های دارویی مختلف زانتون‌ها و ماهیت حل شدن ذرات آن‌ها (lyophilic nature)، می‌توان از آن‌ها به عنوان عوامل امیدوارکننده‌ای برای درمان بیماری آلزایمر استفاده کرد.

فعالیت ضد سرطان منگوستین

زانتون‌های اصلی موجود در میوه منگوستین خوراکی، α- و γ-مانگوستین، منبع غذایی ارزشمندی را به نمایش گذاشتند زیرا دارای چند فعالیت در  زیست سنجی های (bioassays) مختلف مرتبط با پیشگیری از سرطان (cancer chemoprevention)، ضد مالاریا (antimalarial) و هستند.

فعالیت ضد التهابی میوه منگوستین

التهاب یک پاسخ محافظتی بدن در برابر عفونت است و معمولاً با اثراتی مانند تورم، درد، افزایش نفوذپذیری عروق، واسِرِشتن پروتئین (protein denaturation) و تغییر غشاء همراه است.
سیتوکین های پیش التهابی (Pro-inflammatory cytokines)، به عنوان مثال، IL-1β، IL-6، و TNF-α، و واسطه های التهابی (inflammatory mediators)، از جمله ROS، NO، و PGE2، از مسیرهای نیتریک اکسید سنتاز (NOS) و COX-2 توسط مسیرهای پیش التهابی از سلول هایی به نام ماکروفاژها تولید می شوند. NO (نیتریک اکسید) به عنوان یک پاسخ دفاعی توسط بسیاری از پاتوژن ها استفاده می شود، اما تولید بیش از حد آن ممکن است باعث التهاب مزمن شود. زانتون ها فعالیت های مختلفی را در برابر تولید NO نشان می دهند و نتیجه این فعالیت ها کاهش التهاب در بدن است.

نهال منگوستین

در ایران نهال منگوستین قابل خریداری است و با سرچ ساده عبارت “نهال منگوستین” وبسایت  های مختلفی را مشاهده میفرمایید که اقدام به فروش این نهال می کنند.

 

قیمت ملکه میوه ها

با جستجویی که در وب فارسی انجام دادیم متوجه شدیم 170 گرم میوه منگوستین در وبسایت های معتبری همچون دیجی کالا به قیمت 150 هزار تومان به فروش می رسد. در واقع تولید منگوستین در ایران بسیار پولساز و البته ناشناخته می باشد.

قیمت میوه منگوستین
قیمت میوه منگوستین درجه 1

 

برای افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار پر سود هستند و علاقه به فعالیت در حوزه باغبانی و کشاورزی دارند تولید میوه های کمیاب و گران قیمت با خواص دارویی فرصتی عالی به شمار می رود.

 

 

منبع:

Dietary Xanthones

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =