آموزش جلوگیری از تولید مثل پشه ها

چگونه از تولید مثل پشه ها جلوگیری کنیم؟

پشه ها آفات تابستانی هستند اما آن ها می توانند مشکلاتی بیشتری ناشی از گزش های دردناک نظیر انتقال ویروس ها و بیماری های خطرناک را سبب شوند.

شما می توانید مانع گزش پشه ها شوید اما بهترین روش برای مدیریت مساله پشه متوقف کردن آن ها از منبع تولیدشان است: جلوی تولید مثل پشه ها را بگیرید.

این مقاله که به در واحد تولید محتوی آکادمی کسب و کار تک ایده ترجمه و تدوین شده است به چگونگی پیشگیری از تولید مثل پشه ها اختصاص دارد.

حذف آب راکد

حذف آب راکد برای جلوگیری از تولید مثل پشه

هر کجا که که امکان دار آب راکد جمع شود را از آب خالی کنید، خشک کنید و آن را بپوشانید. پشه ها می توانند در آب کم در حدود 30 الی 59  نیز تولید مثل کنند بنابراین هر کجا در حیاط یا پشت بام که امکان تحمع آب وجود دارد را به خوبی تمیز کنید. بشکه ها و سطل های زباله می توانند حاوی مقادیری آب باشند که مکان مناسبی برای تولید مثل پشه ها هستند. لاستیک های قدیمی، بطری های خالی و دیگر ظروف کوچک می توانند آب کمی را در خود حفظ کنند که برای تولید مثل پشه ها مکان مناسبی خواهد بود. تمامی مکان هایی که امکان جمع شدن آب را دارند بررسی کنید.صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

تمیز کردن سینی های زیر گلدان

به صورت هفتگی سینی های زیر گلدان که ممکن است آب راکد در آن جمع شود را تمیز کنید. زمانی که به گیاهتان آب می دهید، آب اضافی از خاک عبور می کند و مازاد آن در سینی زیر گلدان جمع می شود.  در صورتی که در بیرون اتاق گیاهانی دارید، این سینی ها می توانند مکانی برای تولید مثل پشه ها شوند.

تمیز کردن ظرف آبتنی پرندگان

ظروف آبتنی پرندگان خود را به صورت هفتگی بشویید. در صورتی که در بیرون اتاق ظرف حمام برای پرندگان خود دارید، این بهترین مکان برای تخمگذاری پشه هاست. بوسیله ی تغییر آب و تمیزکاری هفتگی آن تولید مثل پشه ها را کاهش دهید.

[irp posts=”6817″ name=”ایده پرورش و تکثیر مگس سرباز سیاه”]

جلوگیری از نشتنی آب برای مبارزه با تولید مثل پشه ها

از نشتی آب جلوگیری کنید. لوله کشی های بیرون از ساختمان ممکن است تحت تاثیر شرایط آب و هوایی، نشتی های کوچکی داشته باشند. کولرها و وسایل سرمایشی ممکن است نشتی داشته باشند و سبب جمع شدن مقادیر کمی آب شوند. تا حد ممکن باید از نشتی آب و جمع شدن آب در محیط خانه پیشگیری کنید.

تمیز کردن حوض و استخر برای پیشگیری از تولید مثل پشه ها

از حوض و استخرهای شنا به خوبی نگهداری و مراقبت کنید. اگر در حیاط خانه حوض دارید سطح کلر آب را کنترل کنید و آن را به صورت دوره ای تمیز کنید. اگر از حوضچه های پلاستیکی به طور موقت استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید پس از استفاده کامل خشک و بدون آب باشد.

تمیز کردن جوی ها و ناودان ها برای مبارزه با پشه ها

جویها و ناودان ها را تمیز و خشک کنید. اگر در جویها و ناودان ها آب راکد جمع شود سبب تکثیر و تولید مثل سریع پشه ها خواهد شد.

حذف منابع ایجاد آب راکد برای مبارزه با پشه ها

دیگر منابع آب های راکد را حذف کنید. آب راکد مهمترین مکان تکثیر پشه هاست. بعضی وقت ها امکان یافتن تمامی منتابع آب راکد در اطرافمان وجود ندارد. به هر حال، بنابراین موارد زیر می تواند کمک کننده باشد:

  • گلدان ها، سطل ها و ظروفی را که استفاده می کنید را واژگون به گونه ای قرار دهید که امکان جمع شدن آب داخل آن ها نباشد.
  • سطل های زباله را پوشیده نگه دارید. اگر نمی توانید، اگر امکان آن وجود ندارد کف سطل را سوراخ کنید تا آب راکد داخل آن جمع نشود.
  • یک توری با مش ریز بر روی بشکه های جمع آوری آب باران، تانکر های آب و دیگر مخازن آب قرار دهید.
  • نگاهی به گیاهانتان بیندازید. آیاامکان جمع شدن آب در میان ساقه ها یا بین برگ های آن وجود دارد؟

دفع کردن و کشتن پشه ها

بندهای آجر ها و پرچین های را پر کنید

بندها و شکاف های دیوار و پرچین ها را پر کنید چرا که مکا مناسبی برای تخم ریزی پشه هاست. درختانی که حفرات ر تنه خود دارند می توانند مکان مناسبی برای تولید مثل پشه ها باشند. در صورتی که نمی توانید حفرات را حذف کنید آن ها را باماسه پر کنید.

برای مقابله با پشه ها علف ها و چمن ها را کوتاه کنید

علف ها یا چمن ها را در فواصل زمانی مناسب کوتاه کنید. پشه ها احتمالا بر روی علف های بلند تخم گذاری نمی کنند اما تمایل دارند برای استراحت یا پنهان شدن در لابلای علف ها از آن ها بهر ببرند. تا حد ممکن چمن ها و علف ها را کوتاه نگه دارید.

بوته های بلند را بچینید. اینها محل مناسبی برای سکنی پشه ها هستند. با این کار می توانید تعداد پشه ها را کاهش دهید.

گیاهان دافع پشه ها

گیاهان و گل های دافع پشه ها را در محیط خانه بکارید به ویزه در محل هایی که امکان جمع شدن آب راکد وجود دارد. پشه های بوی بعضی گیاهان را دوست ندارند و از ان ها دور می مانند.

گیاهان دور کننده پشه ها

در اینجا نام بعضی از این گیاهان را بیان می کنیم:

  • گیاهانی نظیر رزماری و اسطوخدوس
  • گیاهانی مانند سیترونلا، نعنا ( mint)، بادرنجبویه (lemon balm).
  • شما همچنین می توانید دافع پشه ها را خود با استفاده از موادی همچون سیترونلا (citronella)، جرانول ( geraniol) یا روغن های اوکالیپتوس لیمویی ( lemon eucalyptus oils) بسازید.

پرورش ماهی برای خوردن لارو پشه ها

اگر در باغ خود استخر آب دارید،  ماهی پرورش دهید. می توانید در باغ خود ماهی هایی پرورش دهید که پشه ها را می خورند پرورش دهید. آن ها عاشق لاروهای پشه ها هستند و در کنترل جمعیت پشه ها موثر هستند.

  • لاروکش هایی وجود دارند که می توانید از آن ها برای کنترل جمعیت پشه ها استفاده کنید.

ایجاد فواره برای کاهش تولید مثل پشه ها

در حوض یک فواره درست کنید. این کار سبب سبب ممانعت از ایجاد آب راکد می شود. پشه ها عاشق آب راکد هستند و آب های جاری را دوست ندارند.

شکارچیان پشه ها

از شکارچیان پشه ها در حیات یا باغ خود بهره ببرید. سنجاقک ها و پرندگان حشره خوار می توانند در کنترل پشه ها و لاروهای آن ها بسیار موثر باشند. با نصب لانه هایی برای این گونه پرندگان در خانه یا باغ خود می توانید این نوع پرندگان را جذب باغ خود کنید. در صورتی که باغ دارید می توانید چند قورباغه نیز در آن نگهداری کنید. قورباغه ها پشه ها را می خورند!

بیشتر بخوانید : کارآفرینی با تولید محصول ضد پشه مالاریا

منبع:

How to Prevent Mosquitoes from Breeding

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =