آموزش ساخت کرم پوست طبیعی

آموزش ساخت کرم پوست طبیعی

فهرست مطالب

آموزش ساخت کرم پوست

امروزه اکثر محصولات آرایشی-بهداشتی و مراقب پوست حاوی مواد شیمیایی مضر هستند که می توانند پوست را تخریب کنند. با استفاده از محصولات مراقبت پوست طبیعی که در خانه ساخته می شوند می توانید سلامت پوست خود را تضمین کنید. در کنار درمان های طبیعی، بسیار مهم است که از عواملی که سبب تخریب پوست می شوند اجتناب کنید. راه های گوناگونی وجود دارد که به شما کمک می کند با ساخت کرم پوست طبیعی از صدمات ناشی از محصولات شیمیایی مضر بدور باشید.

[irp posts=”10607″ name=”آموزش ساخت کرم صورت”]

ساخت کرم پوست طبیعی

تعیین نوع پوست

تشخیص نوع پوست
تشخیص نوع پوست

انواع گوناگون پوست مراقبت مختلفی لازم دارند. یک متخصص پوست می تواند نوع پوست را به شما بگوید و اطلاعاتی در رابطه با دیگر انواع پوست به شما بدهد. چنین اطلاعاتی می تواند به شما کمک کند تا از محصولات مراقبت پوست، مکمل ها، داروها و غذاهایی که می توانند پوستتان را خراب کنند کمک کند. به طور کلی انواع پوست عبارتند از:

پوست معمولی، که اصلا حساسیتی ندارد یا به مقدار کمی حساس است. حفرات بی نهایت کوچکی  و رنگ روشنی دارد. این نوع پوست خشک یا چرب نیست.

پوست ترکیبی، که می تواند در برخی نواحی خشک یا معمولی و در دیگر نواحی چرب باشد. نواحی چرب معمولا شامل بینی، پیشانی و چانه است. این نوع پوست ممکن است دارای حفرات بسیار گشاد باشد.

پوست خشک، که الاستیسیته (یا کشانی)، لکه های قرمز کمی اما خطوط و چین و چروک های بیشتری در نزدیکی حفرات غیر قابل رویت دارد. عوامل معینی نظیر تغییرات هورمونی، آب و هوای خشک، دوش آب داغ، داروها، تابش ماورای بنفش و اجزای سازنده در محصولات پوستی می تواند پوست خشک را بدتر کند. این سبب ایجاد پوست لایه لایه و تحریک شده می شود.

[irp posts=”10920″ name=”11 خاصیت و کاربرد روغن آرگان در درمان های خانگی”]

بهترین اجزای سازنده را برای نوع پوست خود انتخاب کنید

بهترین اجزای سازنده را برای نوع پوست خود انتخاب کنید
بهترین اجزای سازنده را برای نوع پوست خود انتخاب کنید

اگر قصد دارید از کرم دست ساز خود استفاده کنید، مهم ایت بدانید چه نوع اجزای سازنده ای برای نوع پوست شما به خوبی کار خواهد کرد و چه موادی می تواند به پوست شما آسیب بزند. به طور کلی، حداقل 2 بار در روز باید صورت خود را با آب بسویید تا کاملا پاکیزه باشد. این کار باعث می شود از تجمع عواملی همچون باکتری ها، قارچ ها و رادیکال های آزاد اجتناب شود.

 • افراد با پوست خشک باید کرم هایی حاوی عوامل مرطوب کننده عمچون آلوئه ورا، کره کاکائو، روغن زیتون یا عسل استفاده کنند. این کار باعث ترمیم ترک های پوستی و کاهش اسکارها می شود. اسید هیالورونیک (Hyaluronic acid) ماده ای طبیعی در بدن است که تخریب پوستی را ترمیم می کند و می تواند در محصولات تجاری مراقبت پوستی یافت شود. بعضی مطالعات پیشنهاد می کنند که اسید هیالورونیک همچنین می تواند مانع ظهور پیری شود و اسکارها و لکه های پوستی را کاهش می دهد.
 • اگر پوست چرب دارید، روغن های کامدوژنیک پایین ( low-comedogenic oils) را انتخاب کنید زیرا اینها روغن هایی هستند که کمتر منافذ پوستی را مسدود می کنند. سالیسیلیک اسید یگ پاک کننده طبیعی است مشتق شده از پوست درخت بید (willow bark) است که باکتری ها را خنثی می کند و روغن مازاد را از روی سطح پوست جذب می کند و با این کار مانع ایجاد آکنه می شود. اسانس های روغنی با سیتریک اسید نظیر روغن لیمو به ترمیم پوست های چرب کمک می کند. روغن درخت چای (Tea tree oil) نیز برای پوست های چرب مناسب است. اجزای سازنده خنک کننده نظیر خیار، آلوئه ورا یا عصاره رز ( rose water) تورم را کاهش می دهد و بخاطر خصبت خنک کنندگی برای افراد با پوست های حساس و ترکیبی بسیار مفید است. لاکتیک اسید یافت شده در شیر و ماست به مهار رادیکال های آزاد و باکتری های مضر کمک می کنند و سلول های مرده پوست را می زدایند و به آرامی پوست را مرطوب می کنند.

آموزش ساخت یک کرم برای پوست های خشک

آموزش ساخت یک کرم برای پوست های خشک

[irp posts=”11130″ name=”نحوه بکاربردن روغن کرچک برای مو”]

به منظور ساخت کرم پوست برای پوست خشک، یک چهارم روغن بادام، 2 قاشق چای خوری روغن نارگیل، 2 قاشق چای خوری موم زنبور عسل، نصف قاشق چای خوری روغن ویتامین E و 1 قاشق چاری خوری کره شیا در یک جار شیشه ای بریزید. در یک ماهیتابه، 3 تا 4 اینچ آب داغ بریزید. جار را در آب داغ بگذارید تا تمامی اجزای سازنده کاملا ذوب شوند. سپس، اجزای سازنده را در جار به خوبی ترکیب کنید. کرم را به یک جار کوچکتر که قصد دارید کرم را در ان نگه داری کنید منتقل نمایید.

 • کرم را در دمای اتاق نگه دارید تا زمانی که کرم سرد و سفت شود. زمانی که به اندازه کافی سرد شد، درب جار را ببندید.
 • کرم را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. این مخلوط می تواند به مدت بیش از 3 ماه ماندگاری داشته باشد.
 • این اجزای سازنده برای پسوریازیس (psoriasis)، اگزما و اسکار روی پوست خوب باشند. این کرم همچنین خواص ضد پیری نیز دارد.

آموزش ساخت کرم برای پوست های ترکیبی

آموزش ساخت کرم برای پوست های ترکیبی
آموزش ساخت کرم برای پوست های ترکیبی

2 قاشق چای خوری روغن بادام، 2 قاشق چای خوری روغن جوجوبا و 1 قاشق چای خوری موم زنبور عسل را در یک دابل بویلر  تا زمانی که همه این روغن ها ذوب و ترکیب شوند و حدود 2 تا 5 دقیقه حرارت دهید. این مخلوط را در یک کاسه بزرگ بریزید و اجازه دهید تا دمای اتاق سرد شود. این فرایند یک الی 2 ساعت به طول می انجامد. در حالی که این مخلوط سرد می شود، یک سوم پیمانه ژل آلوئه ورا و 5 الی 7 قطره از یک اسانس روغنی دلخواه را به مخلوط اضافه کنید.

 • زمانی که این مخلوط سرد می شود، یک همزن دستی را بردارید و شروع به هم زدن روغن ها کنید. به تدریج آلوئه ورا را اضافه کنید و اسانس روغنی را اضافه و هم بزنید. به اندازه ای آلوئه ورا اضافه کنید که غلظت دلخواه را بدست آورید و حدود 10 دقیقه مخلوط را هم بزنید. ممکن است تمامی آلوئه ورا را نیاز نداشته باشید. هر زمان که به غلظت دلخواه رسیدید هم زدن را متوقف کنید. کرم را به جار منتقل کنید.

آموزش ساخت کرم برای پوست چرب

آموزش ساخت کرم برای پوست چرب
آموزش ساخت کرم برای پوست چرب

5 قاشق چای خوری روغن جوجوبا، 2 قاشق چای خوری روغن دانه کنف ( hemp seed oil) و نصف قاشق چای خوری موم زنبور عسل را در دابل بویلر حرارت دهید تا زمانی که مواد مذاب و ترکیب شوند. سپس، حرارت را قطع کنید و اجازه دهید تا دمای اتاق سرد شود. سپس، با استفاده از همزن دستی، روغن ها را هم بزنید و 1 قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا و چند قطره اسانس روغنی لیمو یا روغن درخت چای را اضافه کنید. مخلوط کردن مواد را ادامه دهدی تا به اندازه کافی غلیظ شوند. سپس مخلوط را به یک جار کوچک منتقل کنید.

 • روغن جوجوبا و روغن دانه کنف نرخ کومدوژنیک (comedogenic) پایینی دارند که به معنی این است که برای پوست های چرب عالی هستند و منافذ پوستی را مسدود نمی کنند. آلوئه ورا بدون افزودن چربی به نرمی پوست کمک می کند و روغن درخت چای و لیمو به زدودن روغن های مازاد از پووست کمک خواهند کرد.

دیگر مراقبت های پوستی را استفاده کنید

یک مرطوب کننده آبرسان را امتحان کنید

آموزش ساخت کرم برای پوست چرب
آموزش ساخت کرم برای پوست چرب

در یک کاسه کوچک، نصف سفیده تخم مرغ را با 1 قاشق چای خوری عسل و روغن بادام مخلوط کنید. سفیده تخم مرغ به سفت شدن پوست کمک می کند و چین و چروک ها و خطوط ریز را کاهش می دهد. روغن بادام مرطوب کننده ملایم پوستتان است و عسل کمک می کند کاهنده اسکارها و لکه های پوستی است.

 • این مخلوط را هر روز در صبح و غروب استفاده کنید.

از هویج استفاده کنید

هویج برای مراقبت پوستی
هویج برای مراقبت پوستی

هویج حاوی مقادیر زیاد ویتامین های آ، ث و ب 6 است. این ویتامین ها به سلامت پوست کمک می کنند و درخشندگی طبیعی پوست را حفظ می کنند. به منظور آنکه مرطوب کننده هویج را درست کنید، 1 قطعه هویج را رد یک ماهیتابه به مدت 5 الی 7 دقیقه بجوشانید و سپس رنده کنید. هویج های رنده شده را در کاسه کوچک بریزید و اجازه دهید سرد شود.

 • یک و نیم قاشق غذاخوری ماست را به هویج اضافه کنید. این کرم را در مکان خشک و خنک در یک جار دهانه باریک نگهداری کنید. این کرم را 2 بار در روز استفاده کنید.
 • برای بهبود رنگ ظاهری پوست، به طور منظم هویج و آب هویج بخورید تا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان تامین شود.

شیر را امتحان کنید

برای مراقبت پوستی شیر را امتحان کنید
برای مراقبت پوستی شیر را امتحان کنید

صورت خود را با شیر پر چرب بشویید. لاکتیک اسید شیر لایه بردار ملایم است و به زدودن سلول های مرده پوست کمک می کند. همچنین اسکار ها و لکه های پوستی را کاهش می دهد. همچنین می توانید شیر بادام را که حاوی مقادیر بالای ویتامین E ، ماده ای که مرطوب کنده پوست است و برای کسانی که پوست خشک دارند توصیه می شود، استفاده کنید.

 • برای این کار، یک گلوله پنبه را در یک قاشق غذاخوری شیر فرو ببرید و بر روی پوست خود ماساژ دهید. این کار را به مدت 3 الی 5 دقیقه تکرار کنید. با این کار آلودگی های منافذ پوستی زدوده می وشد.
 • اگر جوش های ملتهب یا پوست چرب دارید، شیر را با یک قاشق چای خوری آرد برنج مخلوط کنید. به آرامی آن را بر روی پوستتان ماساژ دهید. صورت خود را با آب سرد بشویید و سپس خشک کنید.

یک ماسک آووکادو درست کنید

یک ماسک آووکادو درست کنید
یک ماسک آووکادو درست کنید

آووکادو اجزای سازنده فراوانی دارد که به تولید کلاژن پوست صورتتان کمک می کند. ویتامین های آ و ث، که در آووکادو یافت می شود، خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. این مواد شما را از رادیکال های آزاد مضر محافظت می کنند. ویتامین E نیز در آووکادو یافت می شود و به کاهش اسکار ها و مرطوب سازی پوست کمک می کند.

 • برای کی ماسک آووکادو طبیعی، یک آووکادو را ورقه ورقه  و له کنید و در یک کاسه بریزید. به مدت 10 الی 15 دقیقه ماده خامه ای را بر روی صورت خود بمالید و سپس با آب سرد بشویید. کسانی که پوست خشک یا حساس دارند هر روزه از این ماسک استفاده کنند. در صورتی که پوست چرب دارید هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید.
 • به منظور کمک به ضد پیری (anti-aging)، نصف آووکادو را با یک قاشق چای خوری آب لیمو، نصف قاشق چای خوری ماست و 1 قاشق چای خوری روغن نارگیل در یک پیاله مخلوط کنید. مواد را مخلوط کنید تا غلظت خامه ای و ظاهری نرم داشته باشد. بهترین نتیجه با آووکادوی رسیده حاصل می شود.
 • مقداری کمی از مخلوط ساخته شده را بر روی صورت خود بمالید. باقیمانده کرم را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. سعی کنید هر هفته ایثن کرم را به صورت تازه تهیه کنید تا از فاسد نشدن اجزای سازنده آن مطمئن شوید. د صورتی که پوست خشک یا حساس دارید از این کرم استفاده کنید.

منبع:

How to Make Your Own Natural Skin Cream

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =