آموزش ساخت عطر با اسانس های روغنی

آموزش ساخت عطر با اسانس های روغنی

فهرست مطالب

آموزش ساخت عطر

ساخت عطر با اسانس های روغنی خیلی آسان است و می تواند تنها با چند روغن انجام شود. شما می توانید رایحه منحصر به فرد خودتان را برای استفاده شخصی بسازید یا آن را به یک دوست هدیه کنید. می توانید به یک مغازه عطر فروشی مراجعه کنید و عطر مورد علاقه خود را بیابید. برای ساخت عطر شخصی خود، شما اجزای سازنده عطر و کیفیت محصول رایجه خود را کنترل می کنید.

یادگیری اصول ساخت عطر با اسانس های روغنی

دستور و ترتیب افزودن روغن ها را یاد بگیرید

آموزش ساخت عطر

وقتیکه که از اسانس های روغنی (essential oils) عطر می سازید نیاز خواهید داست یک دستورالعمل را رعایت کنید. شما با یک روغن پایه (base oil) شروع می کنید و سپس اسانس های میانی (Middle note) را اضافه می کنید و در نهایت رایحه فوقانی (top note) را اضافه می کند.

شما نیاز خواهید داشت روغن ها را طبق دستور و ترتیب  زیر اضافه کنید:

 • رایحه فوقانی (top notes) در ابتدا به مشاممان خواهد رسید اما به سرعت ناپدید خواهد شد. رایحه های میانی قلب (heart) رایحه هستند. آن ها به عطر شما گرمی می دهند و بوی آن ها ماندگارتر است. رایحه های پایه طول می کشد تا به مشاممان برسند به طوری که ممکن است در ابتدا متوجه آن ها نشویم. به هر حال، بعد از آنکه تمامی رایحه ها ناپدید شوند رایحه های پایه (base notes) همچنان باقی خواهند ماند.
آشنایی با هرم بویایی
آشنایی با هرم بویایی

از یک بطری تیره رنگ برای ذخیره عطر استفاده کنید

استفاده از بطری تیره رنگ در ساخت عطر

این مورد مهم است چون یک بطری تیره رایحه شما را در برابر نور محافظت خواهد کرد.

قبل از استفادده از عطری که ساخته اید حتما بطری را تکان دهید تا رایحه ها کاملا مخلوط شوند. بطری را در معرض نور قرار ندهید.

اجازه دهید رایحه ها کاملا با هم ترکیب شوند

مخلوط کردن رایحه های در آموزش ساخت عطر

اگر چه می توانید عطر را بلافاصله استفاده کنید اما بهترین کار این است که اجازه دهید رایحه ها ترکیب شوند و قبل از استفاده کاملا به خوبی مخلوط شده باشند. این کار سبب می شوند رایحه و بوی نهایی تثبیت شود.

 • یک عطری که ساخته شد ممکن است بلافاصله بوی خیلی خوبی داشته باشد اما در طول زمان ممکن است بوی رایحه ها تغییر کند و آن چیزی نباشد که در ابتدای کار تولید شده بود.

مزیت ها و محاسن اسانس های روغنی را فرابگیرد

مزیت ها و محاسن اسانس های روغنی را فرابگیرد

درحالی که عطرهای معمولی ممکن است بیشتر بر روی پوست شما بمانند، اسانس های روغنی عالی هستند چون به طور مستقیم از طبیعت استخراج می شوند. مواد شیمایی که در عطرهای صنعتی وجود دارد در آن ها یافت نمی شود. در صورتی که به دنبال محصولی طبیعی و ارگانیک هستید، اسانس های روغنی راه حل مشکل شماست! شما می توانید برای ایجاد انواع بو و رایحه از انواع اسانس های روغنی استفاده کنید.

 • اسانس های روغنی برای افراد با پوست های حساس یا کسانی که به عطرهای حساسیت دارند نیز مناسب هستند. این روغن ها طبیعی هستند به طوری که می توانید انواع بو های مختلف را نسبت به زمانی که از عطرهای تجاری استفاده می کنید مدیریت کنید.
 • عطرهای تجاری نگهدارنده و دیگر مواد شیمایی دارند که دوام بو و رایحه را بیشتر می کنند. اسانس های روغنی، چون از طبیعت استخراج می شوند، سریعتر ناپدید می شوند. به هر حال، شما می توانید یک یا چند قطره تثبیت کننده طبیعی را به رایحه اضافه کنید تا دوام و ماندگاری رایحه افزایش یابد.

عطر خودتان را بسازید

عطر خودتان را بسازید

اولین گام برای ایجاد رایحه افزودن رایحه پایه است. اغلب اوقات رایحه های پایه عطرهای خاکی (earthy scents) هستند که بوی خوبی را برای عطر شما فراهم می آروند و می توانند 5 تا 20 درصد از مخلوط شما را شامل شوند). به هر حال، بعضی مردم بوهایی مثل روغن هسته انگور یا روغن بادام شیرین را بر می گزینند. این انتخاب ترجیح شخصی شماست و با آزمون و خطا می توانید ببینید کدام یک را دوست دارید. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید می توانید از راهنمای زیر استفاده کنید:

 • برای ک عطر تازه و انرژی زا 17 قطره روغن گریپ فروت را به بطری عطر خود اضافه کنید.
 • برای یک مخلوط رمانتیک 25 قطره اسانس روغنی رز اضافه کنید.
 • برای یک رایحه خاکی و شهوت انگیز 20 قطره اسانس روغنی پرتقال شیرین را اضافه کنید.

گ

رایحه میانی را مخلوط کنید

افزودن رایحه میانی در آموزش ساخت عطر

این، قلب رایحه شماست و بوی آن بعد از رایحه فوقانی به مشام می رسد. اغلب اوقات رایحه های میانی بزرگترین بخش مخلوط شما هستند (50 تا 80 درصد) اما این مقدار با آزمون و خطا تعیین می شود. پیشنهادات زیر در ادامه توصیه های پیشین است:

 • برای ک عطر تازه و انرژی زا 14 قطره اسانس روغنی زنجبیل را به بطری عطر خود اضافه کنید.
 • برای یک مخلوط رمانتیک 10 قطره اسانس روغنی لیمو ترش اضافه کنید.
 • برای یک رایحه خاکی و شهوت انگیز 15 قطره اسانس روغنی یالانگ یالانگ را اضافه کنید.

رایحه فوقانی را اضافه کنید

افزودن رایحه فوقانی در آموزش ساخت عطر

سرانجام، آخرین افزودنی به عطر شما همان رایحه فوقانی است که به سرعت ناپدید می شود اما اولین بویی است که زمان باز کردن درب بطری عطر به مشام می رسد. آن ها اغلب 20 درصد کل مخلوط را شامل می شوند اما شما می توانید مقدار بیشتر یا کمتری را به دلخواه اضافه کنید. بعضی مردم رایحه های نعنایی یا میوه ای را برای رایحه فوقانی ترجیح می دهد. اگر مطمئن نیستید کدام رایحه برای شما بهترین است، رایحه های مختلف را آزمایش کنید. شما می توانید از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

 • برای ک عطر تازه و انرژی زا 10 قطره اسانس روغنی خس خس ( vetiver essential oil) را به بطری عطر خود اضافه کنید.
 • برای یک رایحه خاکی و شهوت انگیز 10 قطره اسانس روغنی چوب سدار ( cedar wood essential oil) را اضافه کنید.

عطر را آزمایش کنید

عطر را آزمایش کنید

اگر ترکیب هایی را تست کردید و بوی خوشایندی را بدست نیاوردید نیاز دارید برای آموزش ساخت عطر  آزمون و خطای بیشتری انجام دهید تا به رایحه دلخواه خود دستیابید. با رایحه های مختلف بازی کنید تا رایحه مورد نظر خود را برگزینید.

از الکل به عنوان نگهدارنده عطر استفاده کنید

از الکل به عنوان نگهدارنده عطر استفاده کنید

این مرحله ضروری نیست اما می تواند به دوام رایحه ها در عطر ساخته شده کمک کند. بسته به اندازه بطری می تواید مقدار مورد نیاز الکل را تعیین کنید. اگر 60 قطره اسانس روغنی استفاده می کنید، شما می توانید 3 تا 4 انس الکل استفاده کنید. اگر 20 الی 30 قطره اسانس روغنی استفاده می کنید می توانید مقدار 1 تا 2 انس الکل استفاده کنید.

 • شما می توانید هر نوع الکلی را بکار ببرید اما احتمالا می خواهید الکلی باشد که به خوبی با رایحه های شما مخلوط و ترکیب شود.

بطری عطر ساخته شده را به خوبی تکان دهید و استفاده کنید

تکان دادن بطری عطر قبل از استفاده

آموزش ساخت عطر جامد

آموزش ساخت عطر جامد

شما همچنین می توانید ا استفاده از موم زنبور عسل و روغن جوجوبا عطر جامد بسازید. بعضی از مردم تنها از روغن جوجوبا به عنوان عطر مایع استفاده می کنند اما زمانی که این روغن سرد شود سفت می شود.در صورتی که قصد ساختن عطر جامد دارد روغن جوجوبا انتخاب مناسبی است.

 • یک دستورالعملی که ممکن است امتحان کنید عبارتند از موم زنبور عسل، 4 قاشق غذاخوری جوجوبا، 27-32 قطره روغن چوب صندل، 27-32 قطره روغن وانیل، 25-30 قطره روغن میوه گریپ فروت و 20-25 قطره روغن ترنج.
 • موم زنبور را ریزریز کنید و در یک بویلر بر روی شعله پایین قرار دهید. سپس روغن جوجوبا را اضافه کنید تا کاملا مخلوط شوند. اجازه دهید مخلوط تا کمتر از 120 درجه فارنهایت سرد شود و سپس افزودن بقیه روغن ها را ادامه دهید. محصول را در یک بطری شیشه ای یا یک تیوب رژ لب ذخیره کنید.

منبع:

How to Make Perfume With Essential Oils

اصطلاحات و تلفظ واژه های تخصصی  مقاله آموزش ساخت عطر:

perfume:عطر

عطر ماده‌‌ای خوشبو است که برای خوشبو سازی بدن یا محیط و یا محصول استفاده می‌شود.

fragrance: رایحه

بویی شیرین و خوشایند. مایعی که مردم به خود می مالند تا بوی خوشایندی بدهند.

essential oils: اسانس های روغنی

اسانس های روغنی توسط بخار یا تقطیر برگ، چوب، گلبرگ، جوانه، پوست یا ریشه گیاهان معطر مانند لواوان، رزماری، درخت چای، چوب سدر، گل رز، نعناع و سایپرس تولید می شود.

 

در این مقاله آموزش ساخت عطر اریه شد. لطفا جهت آگاهی از تازه ترین ایده های کسب و کارهای خانگی و زودبازده به پیج اینستاگرام آکادمی تک ایده بپیوندید

3 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ساخت عطر با اسانس های روغنی»

 1. با سلام.شما گفتید میشه الکل رو با روغن گیاهی مخلوط کرد همچنین چیزی امکان پذیر نیست چرا که روغن در سطح الکل باقی می‌ماند

 2. حسین احمدی زنجان

  سلام . بسیار عالی و از توضیحات شما و اینکه مختصر و مفید و به زبان ساده بود لذت بردم افتخار اینرا دارم که در بخش شیمی فعالیت دارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =