استفاده از میوه ها برای نرم و لطف کردن پوست بدن

چگونه پوست نرم و لطیف داشته باشیم؟

پوست و نرم و لطیف برای بسیاری از افراد مطلوب است و معمولا افراد تمایل دارند پوست نرم داشته باشند.
در این مقاله از سری مقالات آموزشی وبسایت آکادمی کسب و کار تک ایده به این موضوع می پردازیم:

چگونه پوست نرم و لطیف داشته باشیم؟

پوست نقش مهمی در سلامت بدن ما دارد، اما داشتن پوستی مرطوب و سالم برای اعتماد به نفس مهم است. موارد زیادی از قبیل قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده و آلاینده ها، کمبود رطوبت می تواند از احساس نرمی و لطافت پوست شما جلوگیری کند.
مراقبت از پوست از جمله مرطوب نگه داشتن پوست، شامل رژیم غذایی مناسب، پیروی از روال سالم، این  موارد باعث می شود از تحریک یا خشکی پوست شما جلوگیری شود.

1-داشتن پوست نرم و لطیف

لایه برداری هفتگی پوست
لایه برداری هفتگی پوست

در طول هفته پوست خود را لایه برداری کنید. لایه برداری با از بین بردن آلودگی، چربی و سلول های مرده پوست، پوست شما را نرمتر می کند. می توانید صورت خود را با قهوه مخلوط شده با مقداری صابون ملایم، یا یک محصول لایه بردار خریداری شده در فروشگاه مالش دهید. برای تسکین قرمزی نیز بدنبال چیزی باشید که حاوی عصاره چای سبز و اسید گلیکولیک باشد.
بیشتر از یک یا دو بار در هفته لایه برداری را انجام ندهید، زیرا لایه برداری بیش از حد معمول باعث تحریک پوست می شود.

2-صورت خود را به درستی بشورید.

شستن صحیح پوست
شستن صحیح پوست

از بین رفتن رطوبت و از بین بردن چربی های طبیعی پوست می تواند منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود، و غالباً استحمام، استحمام طولانی مدت و استفاده از آب داغ می تواند رطوبت و از بین رفتن چربی را افزایش دهد. اگر می توانید یک روز در میان حمام بروید و از آب سردتر استفاده کنید، برای استفاده از صابون به جای اسکرابر (scrubber) از دست یا پارچه نرم استفاده کنید و زمان دوش خود را به پنج یا 10 دقیقه محدود کنید.
بعد از دوش گرفتن یا حمام، پوست خود را خشک نکنید، زیرا می تواند رطوبت و روغن را از بین ببرد. در عوض، خود را به آرامی با حوله کرکی مالش دهید و خشک کنید.
هنگامی که پوست شما تا حدودی خیس و مرطوب است، مرطوب کننده مورد علاقه خود را استفاده کنید.

3-درست اصلاح (shave) کنید.

شیو کردن صحیح پوست
شیو کردن صحیح پوست

اگر می خواهید اصلاح کنید، برای همیشه هنگام انجام استحمام، اصلاح را انجام دهید، زیرا این امر به پوست شما زمان می دهد تا نرم شود. از کرم موبر مرطوب کننده و تیغ های تیز با چند تیغه استفاده کنید. همچنین تراشیدن به سمت پایین یا جهت رشد مو برای جلوگیری از تحریک بسیار مهم است.
اصلاح صورت را به عنوان اولین کار در صبح انجام ندهید، زیرا پوست شما آب را در خود نگه میدارد و به طور کامل اصلاح نمی شود.
سوختگی ریش تراش را با کمپرس آب گرم درمان کنید و همیشه پس از اصلاح مو صورت خود را مرطوب کنید.
برای جلوگیری از هزینه اضافی کرم اصلاح، می توانید از نرم کننده مو استفاده کنید، اما از صابون خودداری کنید زیرا باعث خشک شدن پوست شما می شود.

4- برای داشتن پوست نرم، روزانه پوست خود را  مرطوب کنید.

مرطوب سازی روزانه پوست
مرطوب سازی روزانه پوست

مهم نیست که پوست شما چه  نوع مرطوب کننده را ترجیح می دهید، به شرطی که مرتب از آن استفاده کنید. همیشه بعد از استحمام یا اصلاح، قبل از آرایش، بعد از پاک کردن آرایش و بعد از شستن ظرف ها ،پوست خود را مرطوب کنید.
به دنبال مرطوب کننده ای باشید که دارای روغن های گیاهی و مواد آبرسان مانند ویتامین A، ویتامین E، کره کاکائو، اسطوخودوس و بابونه باشد.
برای پوستهای مخصوصاً خشک، مرطوب کردن پوست را در طول شب انجام دهید. قبل از خواب، کرم مرطوب کننده سنگین را روی قسمتهای خشک مانند دست، پا و آرنج خود بمالید. سپس، جوراب و دستکش نخی بپوشید، و آرنج خود را با یک پارچه نرم بپیچید.

5- برس های آرایشی خود را تمیز نگه دارید.

تمیز کردن برس های میکاپ
تمیز کردن برس های میکاپ

برس های آرایشی می توانند باکتری را در خود جای دهند و از یک ناحیه از بدن شما به ناحیه دیگری منتقل شوند، منافذ پوست شما را مسدود کنند و باعث تحریک پوست شوند. برای جلوگیری از این مسئله، برس های خود را هفتگی با صابون مایع و آب گرم بشویید. اجازه دهید قبل از استفاده دوباره خشک شوند.

6-قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید.

پاک کردن آرایش قبل از خواب
پاک کردن آرایش قبل از خواب

برای افرادی که آرایش می کنند، خوابیدن با آن می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به عفونت شود. قبل از خواب، از پاک کننده ملایم، آب ولرم و پارچه نرم برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید. صورت خود را خشک کرده و مرطوب کننده بزنید.
اگر آرایش کردن را دوست دارید، به دنبال مارک هایی باشید که حاوی مواد خطرناک نیستند و ضد آلرژی هستند. زیرا باعث کمبود آب و خشک شدن پوست شما می شود.

7-از خوراکی ها و میوه ها به عنوان نرم کننده پوست، به صورت موضعی استفاده کنید.

استفاده از میوه ها برای نرم و لطف کردن پوست بدن
استفاده از میوه ها برای نرم و لطف کردن پوست بدن

بسیاری از خوراکی ها وجود دارند که استفاده از آنها در داخل و خارج بدن خوب است. به عنوان مثال، سیب زمینی می تواند به کاهش پف کمک کند، در حالی که آووکادو می تواند پوست شما را تازه و چاق نشان دهد. از مرکبات، نمی توان برای پوست صورت استفاده کرد، اما می توان به عنوان لایه بردار استفاده کرد و از طرفی مشاهده شده است که آناناس باعث روشن شدن پوست می شود.

8- پوست خود را ماساژ دهید.

پوست خود را ماساژ دهید
پوست خود را ماساژ دهید

ماساژها نه تنها آرامش بخش و شگفت انگیز هستند، بلکه باعث افزایش گردش خون نیز می شوند، این امر باعث می شود پوست شما شفاف به نظر برسد. علاوه بر این، ماساژهای روغنی نیز می توانند مرطوب کننده بسیار خوبی باشند ، بنابراین حتی اگر ماساژ حرفه ای را انتخاب نکنید ، دست ها ، صورت، بازوها، پاها و بدن خود با روغن مورد علاقه خود قبل از خواب چند شب در هفته ماساژدهید

2-پرهیز از تحریک کننده های رایج

پرهیز از تحریک کننده های پوست
پرهیز از تحریک کننده های پوست

1- پوست خود را از سرما محافظت کنید.

سطح رطوبت پوست شما، در هوای سردتر کاهش می یابد، این به معنای رطوبت کمتر در هوا و خشکی پوست است.سرمای هوا، پوست خشک، خارش دار و پوسته پوسته ای برای شما ایجاد می کند. موارد زیر می تواند در جلوگیری از خشکی پوست به شما  کمک کند.
در زمستان کمتر دوش بگیرید.
مرطوب سازی بیشتر
نصب یک مرطوب کننده یا یک دستگاه بخور برای بازگرداندن رطوبت هوا در خانه یا محل کار خود.

2-از خود در برابر عناصر محافظت کنید.

محافظت از پوست در برابر عوامل بیرونی
محافظت از پوست در برابر عوامل بیرونی

هوای سرد و خشک زمستان تنها عامل محیطی نیست که می تواند باعث خشکی پوست شما شود. قرار گرفتن در معرض باد می تواند باعث خشکی و تحریک  پوست شود،  و این در حالی است  که اشعه ماورا بنفش می تواند باعث پیری زودرس ، چین و چروک و مشکلات پزشکی جدی تر مانند سرطان پوست شود.
با کرم های ضد آفتاب، لباس های ضد آفتاب و آرایش و مرطوب کننده های SPF از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.
با دستکش، کلاه، روسری و سایر وسایل زمستانی از پوست خود در برابر سرما و باد محافظت کنید.

3-از مواد حساسیت زا و تحریک کننده دور بمانید.

دوری پوست از مواد حساسیت زا و تحریک کننده
دوری پوست از مواد حساسیت زا و تحریک کننده

موارد زیادی از جمله پارچه های پشمی، شوینده ها و نرم کننده های پارچه ، عطرها و رایحه ها، رنگ ها و مواد آرایشی وجود دارند که  با عث  لکه دارشدن ، قرمزشدن، خارش دار و پوسته پوسته  شدن پوست شما می شود .

4-از محصولات حاوی الکل و از هر ماده حاوی سدیم لوریل سولفات که باعث خشک شدن پوست شما می شود به هیچ عنوان استفاده نکنید.

دوری از الکل برای داشتن پوستی نرم و سالم
دوری از الکل برای داشتن پوستی نرم و سالم

همچنین مهم است که به آنچه به  بدن شما وارد می شود، توجه کنید، زیرا موادی مانند کافئین، الکل و سیگار می توانند منجر به چین و چروک پوست شما شودو پوست شما را کدر جلوه دهند.

3-سالم نگه داشتن پوست

داشتن پوست سالم
داشتن پوست سالم

1-برای داشتن پوست نرم و لطیف، غذا های سالم بخورید.

بسیاری از غذاهای سالم حاوی مواد مغذی هستند که باعث نرمی و درخشندگی پوست شما می شوند. یک رژیم متعادل و پر از میوه، سبزیجات و غلات کامل و مقدار متوسطی از چربی های سالم را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. غذاهای مناسب پوست شامل:
غذاهایی با محتوای آب بالا، مانند کیوی، طالبی، سیب، هندوانه، کرفس، خیار و کدو سبز.
غذاهای حاوی ویتامین C و روی که به تولید کلاژن و الاستین کمک می کنند. اینها شامل سبزیجات برگ تیره، آجیل و دانه ها، لوبیا، قارچ، مرکبات و توت است.
غذاهای غنی از امگا که با چین و چروک ها مبارزه می کنند، مانند تخم کتان
آنتی اکسیدان ها مانند گوجه فرنگی، فلفل قرمز و زرد، توت و سایر غذاهای قرمز، نارنجی و زرد هستند.

2-به جای نوشیدنی های شیرین به مقدار زیاد آب بنوشید.

نوشیدن آب زیاد برای سلامت پوست
نوشیدن آب زیاد برای سلامت پوست

در حالی که قانون هشت فنجان آب یک امر کلی است، اما حفظ آب بدن مهم است. اگر احساس تشنگی می کنید، بدن به شما می گوید که به آب احتیاج دارید، پس بنوشید.
نگران قند طبیعی موجود در میوه ها نباشید، اما باید از نوشیدنی هایی گازدار که حاوی مقدار زیادی قند اضافه هستند و منجر به چین و چروک و افتادگی پوست می شوند، خودداری کنید.

3-برای داشتن پوست نرم و لطیف به طور منظم ورزش کنید.

ورزش برای سلامتی پوست
ورزش برای سلامتی پوست

همراه با بهبود سلامت کلی جسمی و روانی، ورزش، گردش خون را نیز افزایش می دهد و مواد مغذی را به پوست شما را تامین می کند و آن را نرم و سالم نگه می دارد. همچنین ، عرق به دفع آلودگی و باکتری از پوست کمک می کند و می تواند به پاکسازی منافذ پوست کمک کند. همیشه مطمئن شوید که حداقل بعد از تمرین با آب خنک صورت خود را  بشویید تا عرق و کثیفی آن پاک شود.

4-برای زیبایی خود به مقدار کافی بخوابید.

خواب کافی برای سلامت پوست
خواب کافی برای سلامت پوست

کلاژن، پروتئینی است که پوست شما را بدون چین و چروک نگه می دارد و این پروتئین  هنگام خواب توسط هورمون ها ترشح می شود. بنابراین در هنگام شب استراحت خوب برای داشتن پوستی نرم و لطیف  لازم است.

5-به زمینه های پزشکی در مورد پوست اهمیت دهید.

بررسی پوست بوسیله ی متخصص پوست
بررسی پوست بوسیله ی متخصص پوست

بسیاری از مشکلات مربوط به پوست می تواند منجر به خشکی، قرمز شدن و لکه های پوستی شود که باعث شود پوست شما صاف یا نرم نباشد. اغلب، قرمزی، پوسته پوسته شدن، خارش، تاول و جوش های بیش از حد با مصرف  داروهای خاص یا پماد قابل درمان است. اگر مشکوک به مشکلات پوستی هستید از جمله: آکنه اگزما، پسوریازیس Psoriasis (یک بیماری پوستی که با لکه های قرمز  روی پوست مشخص می شود)، درماتیت Dermatitis (وضعیتی از پوست که در آن پوست قرمز، متورم و دردناک می شود وگاهی اوقات با تاول های کوچک دیده می شود)، با پزشک یا متخصص پوست در مورد تشخیص و درمان صحبت کنید.

منبع:

How to Have Soft Skin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =