آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون

آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون

فهرست مطالب

آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون

روغن زیتون بخاطر طعن و مزه و فوایدی که برای سلامتی دارد بسیار محبوب است. انواع روغن زیتون در بازار موجود است، بنابراین انتخاب یکی از آن ها اغلب گیج کننده است. به هر حال، انتخاب روغن زیتون بسیار آسان است اگر شما به برچسب روی بطری، نیازیهای شخصی و دیگر فاکتورها توجه داشته باشید. با کمی توجه به جزئیات شما می توانید روغن زیتون عالی را انتخاب کنید.

در این مقاله از سری مقالات آموزشی آکادمی کسب و کار تک ایده به آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون می پردازیم.

بررسی برچسب بطری روغن زیتون

بررسی برچسب بطری روغن زیتون
بررسی برچسب بطری روغن زیتون

فریب مکان فروش روغن زیتون را نخورید

تمامی روغن های تولید شده یکسان نیستند. معمولا، پایین بطری روغن زیتون محل تولید روغن زیتون ذکر دشه است. برچسب می تواند به صورت عمد فریبکارانه نوشته شده باشد! برای مثال ممکن است بر روی برچسب ذکر شده باشد روغن زیتون از کارخانه ای در ایتالیا تولید شده است اما در اصل این روغن ممکن است فقط در آن شرکت بسته بندی شده باشد! در حالی که ممکن است چنین روغنی روغن خوبی هم باشد اما مشتری تصور خواهد کرد روغن زیتون تولید ایتالیاست در صورتی که ممکن است اینگونه نباشد!

به تاریخ برداشت روغن زیتون توجه کنید

به تاریخ برداشت روغن زیتون توجه کنید
به تاریخ برداشت روغن زیتون توجه کنید

روغن زیتون ماندگاری خیلی طولانی ندارد، بنابراین باید به تاریخ تولید روغن توجه داشته باشید. به طور ایده آل، شما انتظار دارید روغن زیتونی را بخرید که به تازگی تولید شده باشد. روغن زیتون، در شرایط نگهداری مناسب حدود دو سال ماندگاری دارد. حتی در صورتی که به خوبی نگهداری شود، طعم آن با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. هر چه از زمان تولید روغن زیتون بگذرد طعم و مزه آن کمتر خواهد شد.

  • در صورتی که بر روی بطری روغن زیتون تاریخ تولید درج نشده آن را عودت دهید و هیچگاه روغن زیتون بدون تاریخ تولید خرید نکنید.

از پلمپ بودن و مهر تایید بطری اطمینان حاصل کنید

نحوه انتخاب روغن زیتون اصل
نحوه انتخاب روغن زیتون اصل

همواره بطری روغن زیتونی که خرید می کنید باید کاملا پلمپ شده باشد. همچنین به مهر تایید بطری توجه کنید. بطری هایی که مهر تایید دارند قابل اعتماد تر هستند.

  • معمولا مهر تایید در پشت بطری روغن زیتون حک شده است.

از روغن های با سطح بالای اسیدهای چرب آزاد اجتناب کنید

اسیدهای چرب آزاد
اسیدهای چرب آزاد

اسیدهای چرب آزاد اغلب نشانه ای از کیفیت میوه استفاده شده برای تولید روغن زیتون است. سطوح پایین اسیدهای چرب آزاد لزوما نشانگر کیفیت بالای روغن زیتون نیست اما مقادیر بالای اسیدهای چرب آزاد نشان دهنده کیفیت پایین روغن است. روغن هایی با اسیدهای چرب آزاد کمتر از  10meq/kg استفاده کنید.

  • مقدار اسید چرب آزاد باید بر روی برچسب اجزای سازنده فهرست شده باشد. از خرید روغن هایی که سطح اسیدهای چرب آزاد ذکر نشده خودداری کنید.

به دنبال روغنی باشید که محتوی پلی فنول بالا داشته باشد

روغن زیتون با پلی فنول بالا
روغن زیتون با پلی فنول بالا

پلی فنول ها سهم بزرگی به عنوان آنتی اکسیدان های سالم برای قلب (heart-healthy antioxidants) در روغن زیتون دارند. به طور کلی، محتوی پلی فنول بالاتر نشان دهنده روغن زیتون سالم تر است. محتوی پلی فنول زیر 300 محتوی پایین و محتوی بالای 500 مقدار بالا در نظر گرفته می شود.

  • روغن های زیتون با محتوی بالای 800 از پلی فنول ها مزه ی قدری تلخ تر به روغن زیتون می دهند.

نیاز خود را در نظر بگیرید

نحوه انتخاب روغن زیتون
نحوه انتخاب روغن زیتون

اگر از روغن زیتون به عنوان چاشنی استفاده می کنید روغن زیتون فرابکر بردارید

اگر به دنبال روغنی هستید که بر روی نان ها، پنیر ها یا گوشت ها استفاده کنید بهتر است انواع فرا بکر (Extra virgin olive) را جستجو کنید. روغن زیتون فرا بکر حرارت ندیده است و زمانی که به عنوان چاشنی اسفتاده شود بسیار خوش طعم است.

  • هنگام استفاده از روغن زیتون برای سالاد یا برای غذاهای ملایمی همچون موزورلا (mozzarella)، روغنی با قدرت ملایم و متوسط بردارید.
  • غذاهای گرمتر یا سبزیجات مزه دار تر مثل گوجه ها با روغن ها قوی تر بهتر هستند.

انتخاب روغن زیتون ارزان تر برای آشپزی

انتخاب روغن زیتون ارزان تر برای آشپزی

اگر از روغن زیتون به عنوان روغن آشپزی استفاده می کنید، این روغن در طول فرایند آشپزی مقدار زیادی از طعم و مزه خود را از دست خواهد داد. بنابراین، از روغن های ارزان تر برای کار اشپزی استفاده کنید. در واقع در آشپزی، طعم و مزه روغن ها کمتر اهمیت دارد.

  • روغن زیتون فرا بکر در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد و گزینه خوبی برای آشپزی است.

از بین روغن زیتون تصفیه شده و تصفیه نشده انتخاب کنید

 انتخاب روغن زیتون
انتخاب روغن زیتون

بسیاری از مردم فکر می کنند روغن تصفیه شده کیفیت بالاتری دارد اما این امر همواره صادق نیست. این بستگی دارد چقدر سریع بخواهید از روغن زیتون استفاده کنید. روغن های تصفیه نشده بعضی اوقات مزه قوی تری دارند اما نسبت به انواع تصفیه شده زودتر خراب می شوند. به طور کلی، اگر نیاز به روغن زیتونی با ماندگاری بالا دارید از روغن های تصفیه شده استفاده کنید اما اگر بلافاصله آن را استفاده خواهید کرد از روغن زیتون تصفیه نشده استفاده کنید.

روغن زیتون با مزه ی دلخواه خود را انتخاب کنید

روغن زیتون با مزه ی دلخواه
روغن زیتون با مزه ی دلخواه

برندهای مختلف و انواع روغن ها مزه های مختلفی دارند. مطمئن شوید هنگام انتخاب روغن روغنی با ذائقه مطلوب خود انتخاب می کنید.

  • برندهای فرار بکر کلاویتا (Extra virgin brands of Colavita) مزه های پیچیده ای دارند. برای یک طعم و مزه خنث روغن زیتون فرا بکر برتولی ( Bertolli extra virgin) بخرید.
  • فروشندگان حرفه ای روغن زیتون می توانند در انتخاب روغن مناسب به شما کمک کنند، از راهنمایی آن ها استفاده کنید.

از جای درست روغن زیتون بخرید

خرید روغن زیتون
خرید روغن زیتون

اگر امکان دارد از مغازه و کارگاه هایی که روغن گیری می کنند خرید کنید

اگر در نزدیکی محل سکونت شما مکانی وجود دارد که به طور تازه روغن گیری می کنند از انجا خرید کنید. روغن تازه تر، بهتر است! همچنین، کارکنان کارگاه روغن گیری ممکن است بهتر بتوانند شما را در زمینه خرید روغن زیتون مناسب راهنمایی کنند.

از مکان هایی خرید کنید که امکان تست روغن زیتون را به شما می دهند

تست روغن زیتون

بیشتر مردم دسترسی به کارگاه های روغن گیری در محل سکونت خود ندارند. از مغازه هایی خرید کنید که امکان تست روغن زیتون را به شما می دهند. مغازه های تخصصی فروش انواع روغن ها اغلب اجازه تست روغن را به شما می دهند. تست کردن روغن زیتون در قبل از خرید معمولا امکان انتخاب روغن زیتون با طعم و مزه دلخواه را می دهد.

سیاست عودت روغن زیتون را بررسی کنید

عودت روغن زیتون
عودت روغن زیتون

به طور ایده آل، شما باید امکان عودت روغن زیتون را در صورت عدم رضایت داشته باشید. چون روغن زیتون گران قیمت است، شما نمی خواهید روغن زیتون گران قیمتی که به کارتان نمی آید را در منزل نگهداری کنید.مطمئن شوید که امکان عودت روغن زیتون در صورت عدم رضایت را خواهید داشت و حداقل خواهید توانست بخشی از پول خود را دریافت کنید!

بطری ها را بررسی کنید

آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون
آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون

روغن زیتون باید در بطری های تیره نگهداری شود. این کار سبب می شود ماندگاری روغن بیشتر شود و کیفیت آن در طول زمان حفظ شود. از نگهداری روغن زیتون در جای نامناسب بپرهیزید.

منبع مقاله آموزش نحوه انتخاب روغن زیتون:

How to Choose Olive Oil

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =