آموزش مراقبت از پوست حساس

آموزش مراقبت از پوست حساس

چه با آفتاب سوختگی های معمولی، جوش ها درگیر باشید و چه با پوسته شدن پوست و خارش پوستی سر و کار داشته باشید، پوستتان حساس است و نیاز به مراقبت و محافظت بیشتری دارد.

بعضی مردم مستعد واکنش های آلرژیک ناشی از مواد شیمیایی گوناگون هستند. زمانی که فهمیدید چه چیزی سبب تحریک پوستتان می شود. از محصولات صحیح استفاده کنید، از تحریک کنده های پوست اجتناب کنید و  عادات خوب را در خود پرورش دهید تا پوست حساستان را سالم نگه دارید. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مراقبت از پوست حساس را ارایه دهیم.

انتخاب محصولات صحیح برای پوست حساس

محصولات بدون بو را انتخاب کنید

استفاده از محصولات بی بو برای پوست های حساس
استفاده از محصولات بی بو برای پوست های حساس

بسیاری از عطر های استفاده شده در محصولاتی نظیر لوسیون و صابون می تواند سبب تحریک پوست های حساس شوند. محصولاتی که  بر روی آن برچسب بی بو (unscented) یا بدون عطر (perfume free) خورده را انتخاب کنید. شوینده های رختشویی (Laundry detergent) معمولا عطر دارند و با انتخاب شوینده های بی بو برای شستن لباسهایتان واقعا می توانید به مشکلات پوستی خود کمک کنید.

 • شوینده هایی که ادعای بوزدایی (deodorant) یا آنتی باکتریال (antibacterial) دارند نیز محرک پوست هستند. بهتر است از این نوع محصولات اجتناب کنید. ممکن است بخواهید از شوینده های ساخته شده از گیاهان استفاده کنید.

از محصولات حاوی رنگ استفاده نکنید

آیا از رنگ صورتی صابونتان شگفت زده شده اید؟ بسیاری از محصولات مراقبت بدن شامل لوسین، صابون، شامپو و شوینده رختشویی حاوی رنگ های خشن (harsh dyes) هستند که تا آن ها را جذاب تر کند. تا حد ممکن از محصولات عاری از رنگ (بدون رنگ) استفاده کنید.

از محصولات اسیدی اجتناب کنید

محصولات بدون اسید برای پوست حساس
محصولات بدون اسید برای پوست حساس

اسید یافت شده در محصولات می تواند پوست های حساس را تحریک کند. بسیاری از پاک کننده های صورت شامل اسید هستند زیرا می توانند با جوش ها مقابله کنند. فهرست اجزای سازنده را بررسی کنید و از محصولاتی که حاوی اسید هستند اجتناب کنید.

 • بعضی اجزای سازنده ای که باید از ان اجتناب کنید عبارتند از آلفا هیدروکسی اسیدها (alpha-hydroxy acids)، بتا-هیدروکسی اسیدها (beta-hydroxy acids)، آسکوربیک اسید (ascorbic acid) و کوجیک اسید (kojic acid) است. بوراکس (Borax) یا بوریک اسید (boric acid) نیز در بسیاری از صابون ها و پاک کننده ها یافت می شود و باید از آن ها اجتناب کنید.

از الکل ها دوری کنید

محصولات حاوی الکل می تواند سبب تحریک پوست یا ایجاد واکنش های آلرژیک بر روی پوست حساس شود. بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی، محصولات پاک کننده و حتی داروها حاوی اتانول (اتیل الکل) هستاند. الکل اثر خشک کنندگی بر روی پوست دارد که می تواند موجب تحریک پوست شود. فهرست اجزای سازنده محصول را بررسی کنید و تا حد ممکن از مواد الکلی دوری کنید.

 • ستیل، استئاریل، نالونیل و ستی آریل الکل ها که به عنوان الکل های چرب شناخته می شوند بر روی پوست های حساس اثر شدیدی ندارند.
 • جهت داشتن پوست با کیفیت از مصرف الکل دوری کنید. نوشیدن الکل می تواند شرایط موجود را بدتر کند و شبب دهیتراته شدن (dehydrates) بدنتان شود و سبب ایجاد پسوریازیس (psoriasis) و آکنه روزاسه (rosacea) می شود.

پوست خود را از دیگر محصولات شیمیایی محافظت کنید

استات در پاک کننده لاک ناخن و رنگ مو و دیگر محصولات وجود دارد. سولفات ها ممکن است در شامپو و محصولات خانگی یافت شود. هیدروکوینون (Hydroquinone) یک ماده شیمایی استفاده شده برای سفیدکنندگی یا روشن کنندگی پوست است و ممکن است در لوسیون ها یا لوازم آرایشی بهداشتی وجود داشته باشد.

 • هنگام کار با این مواد دستکش بپوشید.

از پاک کننده های طبیعی و محصولات خانگی استفاده کنید

استفاده از محصولات طبیعی برای پوست حساس
استفاده از محصولات طبیعی برای پوست حساس

بیشتر پاک کننده های تجاری شامل مواد شیمایی خشن است. متاسفانه، آنچه برای میکروب ها بد هستند برای پوست حساس نیز مشکل زا هستند. از محصولات پاک کننده پایه گیاهی یا محصولات برچسب خورده ” برای پوست حساس” یا “هیپوآلرژنیک” استفاده کنید. جهت حفاظت بیشتر از دستکش استفاده کنید.

مرطوب کننده ها را استفاده کنید

مرطوب کننده برای پوست حساس
مرطوب کننده برای مراقبت از پوست حساس

اگر پوستتان به قرمز شدن و خارش مستعد است، از مرطوب کننده های حاوی آلوئه ورا، جوجوبا یا بابونه استفاده کنید. این مواد برای پوست های حساس بسیار مناسب هستند.

 • از کرم های سنگین تر و غلیظ تر در زمستان استفاده کنید و کرم های مرطوب کننده سبک تر را در تابستان استفاده کنید.
 • اگر پوستتان خیلی خشک است یا ممکن است با هر لوسیونی که استفاده می کنید واکنش دهد، از محصولات بر پایه نفت مثل وازلین استفاده کنید. این مواد می توانند احساس چرب بودن را ایجاد کنند اما خیلی آبرسان هستند و به ندرت سبب تحریک پوست می شوند.

از محصولات هیپو آلرژنیک ( hypoallergenic) را انتخاب کنید

استفاده از محصولات هیپوآلرزنیک برای پوست
استفاده از محصولات هیپوآلرزنیک برای پوست

اگر مشکلات پوستی شما به سبب واکنش های نوع آلرژیک هستند-که معمولا سبب خارش یا قرمزی می شوند- سپس محصولات برچسب خورده “هیپو آلرژنیک” را جستجو کنید. این ها اجزای سازنده ای که سبب واکنش های آلرژیک پوست می شوند را کمتر را دارند.

 • بیشتر محصولاتی که هیپو آلرژنیک هستند اکثر مواقع عاری از رنگ ها و عطر ها نیز هستند.
 • می توانید از محصولات نوزادان استفاده کنید که مناسب برای پوست حساس فرمول بندی می شوند و بدون تحریک پوست پوستتان را تغذیه می کنند.

محافظت از پوست حساس

استفاده روزانه از ضد آفتاب

ضد آفتاب مناسب برای پوست
ضد آفتاب مناسب برای پوست

آسان ترین روش برای محافظت از پوست در برابر تخریب آفتاب استفاده روزانه از مرطوب کننده با SPF پانزده یا بالاتر است. شما می توانید SPF بالاتر مثل 30 یا 45 را بر روی صورتتان استفاده کنید. اگر مرطوب کننده شما حاوی SPF نیست، حتما از ضد آفتاب را بر روی دست  و صورت و محل هایی که پوشیده نیستند استفاده کنید. توجه داشته باشید حتی روزهای ابری نیز باید از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر ضد آفتاب سبب تحریک پوست می شود، ضد آفتاب هیپوآلرژنیک و عاری از رنگ و عطر بگیرید.

 • آفتاب در ساعت بین 10 صبح تا ساعت 14 شدیدترین عملکرد را دارد و بنابراین در این ساعات از قرارگیری در معرض آفتاب مستقیم اجتناب کنید.
 • زمانی که بیرون و زیرآفتاب هستید، هر دو یا سه ساعت از ضد آفتاب تازه استفاده کنید.
 • هیچگاه خود را زیر آفتاب برنزه نکنید.

[irp posts=”11169″ name=”آموزش ساخت کرم پوست طبیعی”]

[irp posts=”10607″ name=”آموزش ساخت کرم صورت”]

از لباس های با مواد طبیعی استفاده کنید

استفاده از لباس درست شده با مواد طبیعی برای پوست حساس
استفاده از لباس درست شده با مواد طبیعی برای پوست حساس

الیاف مصنوعی نظیر رایون ( rayon)  و اسپاندکس (spandex) نسبت به مواد طبیعی بیشتر پوست را حریک می کنند. لباس های از جنس پنبه، ابریشم یا دیگر لباس های طبیعی نرم را بپوشید.

 • باوجود آنکه پشم طبیعی است اما پوست را خراش می دهد و اگر قصد مراقبت از پوست حساس دارید از لباس های پشمی استفاده نکنید.

از فلزات با احتیاط استفاده کنید

فلزات ایجاد کننده آلرژی
فلزات ایجاد کننده آلرژی

نیکل معمولی ترین فلزی است که سبب واکنش های آلرژیک می شود و در بیشتر قطعات جواهرات حضور دارد. اگر گوشواره هایی از جنس نیکل می پوشید و لاله های گوش شما قرمز ، پف کرده یا خارش دار می شود احتمالا مربوط به واکنش آلرژیک است. مطمئن شوید از جواهراتی استفاده می کنید که از جنس نیکل نیستند. بهتر است از نقره یا فولاد زد زنگ باشند. مس نیز می تواند سبب ایجاد واکنش هایی نظیر خارش، قرمزی و تغییر موقعتی پوست به رنگ مایل به سبز شوند. متاسفانه، طلا نیز در بیشتر موارد سبب آلرژی می شود.

 • نیکل و دیگر فلزات در مقادیر کم بر روی لباس در جاهایی نظیر دکمه ها یا چفت شلوار جین وجود داشته باشند.

در شرایط آب و هوایی سخت پوست خود را بپوشانید

پوشاندن پوست در آب و هوای خشن
پوشاندن پوست در آب و هوای خشن

سرمای شدید می توانید پوست شما را خشک کند این مورد در مورد آب و هوای خیلی داغ هم صدق می کند. در زمستان وقتی از خانه خارج می شوید، پوست خود را با کلاه، دستکش و شال بپوشانید. اگر در دمای خشک و دغ بیرون می روید، از ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید و پوست خود را با لباس های سبک و گشاد و رنگ روشن بپوشانید.

اگر مشکلات پوستی دایمی دارید با دکتر مشورت کنید

مشاوره با پزشک در مورد پوست
مشاوره با پزشک در مورد پوست

بعضی اوقات هر چه تلاش می کنید و مواظب پوستتان هستید اما پوستتان تحریک می شود. اپر در روی پوست خود محل های خارش یا جوش دارید، تحریک پوست سبب ناراحتیان می شود و با فعالیت های روزانه شما تداخل دارد. حتما به دکتر مراجعه کنید.

عادات روزانه خود راتغییر دهید

نحوه استحمام پوست حساس
نحوه استحمام پوست حساس

غوطه ور شدن در آب داغ سبب خشکی پوست می شود و روغن های محافظتی پوست را می شوید. زمان استحمام یا دوش گرفتن به جای استفاده از آب داغ از آب ولرم استفاده کنید. زمانی که در آب غوطه ور می شوید را کوتاه کنید. به طور کلی، 5 الی 10 دقیقه زمان مناسببی است.

با شدت پوستتان را اسکراب نکنید

عدم اسکراب پوست حساس
عدم اسکراب پوست حساس

از اسکراب های سنگین جهت لایه برداری استفاده نکنید چون سبب سوزش و تحریک پوست می شوند. به جای آن از پاک کننده کرم استفاده کنید.

با دقت اصلاح کنید

اصلاح پوست حساس
اصلاح پوست حساس

زمانی که پاها، صورت و دیگر نواحی بدنتان را اصلاح می کنید، همواره از کرم اصلاح یا لوسیون استفاده کنید. هرگز به صورت خشک یا تنها با صابون اصلاح نکنید. در جهت رشد موها اصلاح کنید و نه برعکس.

بعد از دوش گرفتن یا استحمام، از مالیدن پوست خشک به حوله اجتناب کنید. اگر امکان دارد از سشوار برای خشک کردن استفاده کنید یا اجازه دهید به طور طبیعی رطوبت از بدنتان تبخیر و پوستتان خشک شود. اگر از روش قبل استفاده نمی کنید، از حوله نرم و تمیز برای خشک کردن استفاده کنید. برای بهترین آبرسانی به پوستتان، از مرطوب کننده استفاده کنید. این کار سبب به دام انداختن رطوبت در پوستان می شود.

خشک کردن پوست
خشک کردن پوست

در طول روز دستانتان را مرطوب کنید

مرطوب کننده برای پوست حساس
مرطوب کننده برای پوست حساس

پوست دستانتان بیشتر  آسیب می بیند و در معرض تجریک و سوزش بیشتری است. یک بطری کوچک از لوسیون مرطوبساز بدون بو را همراه داشته باشید. دستانتان را چند بار در طول روز مرطوب کنید

در اتاق خواب خود یک رطوبت ساز قرار دهید

استفاده از بخارساز برای مراقبت از پوست
استفاده از بخارساز برای مراقبت از پوست

هوای خشک سبب تحریک پوستتان می شود و سبب ایجاد خارش و دیگر مشکلات پوستی خواهد بود. در زمستان  که در و پنجره ها بسته است و هیتر روشن است این مورد شدیدتر است. یک رطوبت ساز قابل حمل بگیرید و در اتاق خواب یا اتاقی که بیشتر از آن استفاده میک نید خود قرار دهید. در زمستان از رطوبت ساز برای مرطوبسازی پوست خود بهره ببرید.

 • برای پیشگیری از رشد قارچ و باکتری، رطوبت ساز را به طور منظم تمیز کنید.

از کتاب یا مجلات مراقبت از پوست حساس

مقاله در مورد مراقبت از پوست
مقاله در مورد مراقبت از پوست

جهت تشخیص مشکلات پوستی همواره مطالعات خود در این زمینه را افزایش دهید و از اجزای سازنده صابون ها، لوسیون ها، شوینده ها و محصولات پاک کننده اطلاع پیدا کنید.

ترجمه و تدوین: آکادمی کسب و کار تک ایده

منبع:

How to Care for Sensitive Skin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سه =