قهرمان فرایند داغ در صابون سازی

قهرمان فرایند داغ در صابون سازی

در صابون سازی فرایند سرد  مواردی پیش می آید که صابون دلمه می شود (curdle)، کره مانند می شود، جداسازی مواد صورت می گیرد یا انواع چیزهای عجیب و غریب را شاهد هستیم در حالی که فکر می کنیم تمامی متغییرهای تاثیر گذار در فرایند سرد را به خوبی رعایت کرده ایم!

اما نگران نباشید، شما همه سری ساخت (batch) خود را از دست نداده اید! در این پست از سری مقالات آموزشی آکادمی کسب و کار تک ایده به شما نشان خواهیم داد چگونه سری ساخت های خراب شده پیشین (formerly-ruined batches) را نجات دهید. این تکنیک تا 24 ساعت بعد از آنکه سری ساخت صابونتان ضایع شده کار خواهد کرد. در صورتی که روز بعد صابونی که قالب گیری کرده اید را چک می کنید و متوجه جدا شدن روغن درون قالب می شوید اضلا نگران نباشید این روش برای آن نیز به خوبی جواب خواهد داد!

استفاده از فرایند داغ در صابون سازی

[irp posts=”10949″ name=”آموزش ساخت صابون فرایند داغ (hot process)”]

فرایند داغ برای بازیابی صابون خراب شده!
فرایند داغ برای بازیابی صابون خراب شده!

گامل اول:

تمامی تجهیزات ایمنی (دستکش و عینک و ..) را بپوشید و کل سری ساخت را در داخل قابلمه استیل ضد زنگ بریزید. قلیا همچنان در صابون شما حضور دارد زیرا فرایند صابونی شدن تکمیل نشده است! شما باید از قابلمه ای با سه برابر حجم (اندازه) سری ساخت استفاده کنید. فضای خالی زیادی باید در بالای مخلوط صابودن در داخل قابلمه وجود داشته باشد.

گام دوم:

قابلمه را بر روی اجاق گاز بگذارید و حرارت شعله را به طور متوسط تنظیم کنید.

ریختن صابون در قابلمه در فرایند داغ
ریختن صابون در قابلمه در فرایند داغ

بیشتر بخوانید: آموزش ذوب کردن صابون

گام سوم:

در حالی که عینک ایمنی به چشم دارید شروع به هم زدن مخلوط کنید. در صورتی که مخلوط کلوخه ای هیچ اشکالی ندارد. در مدت زمان کوتاهی مخلوط به مایع تبدیل خواهد شد. همچنان به هم زدن ادامه دهید.

ضرورت هم زدن خمیر صابون
ضرورت هم زدن خمیر صابون

گام چهارم:

در صوتی که قطرات روغن در صابونتان به اطراف پاشیده شد، حرارت را را کم کنید تا روغن به اطراف نپاشد. شما همچنان نیاز دارید حرارت شعله در نزدیک درجه متوسط تنظیم شده باشد.

گام پنجم:

همچنان به هم زدن ادامه دهید. این صابون به طور کامل مایع خواهد شد و غلظت آن مانند بلغور جو دسر (oatmeal) خواهد شد که به آسانی قابل هم زدن خواهد بود.

ضرورت همزدن مخلوط صابون در فرایند داغ در ساخت صابون
ضرورت همزدن مخلوط صابون در فرایند داغ در ساخت صابون

گام ششم:

وقتیکه سری ساخت کامل از لحاظ بافت و رنگ کاملا یک دست شد (هیچگونه روغن، یا لکه ها و کلوخه ای وجود نداشت)، سری ساخت در قابلمه به طور کاملا همگن و نرم رفتار خواهد کرد و آماده قالب گیری خوهد بود.

گام هفتم: این صابون کاملا داغ داغ داغ خواهد بود. مطمئن شوید که قالبی که استفاده می کنید تحمل این میزان گرما را داشته باشد.

قالبگیری صابون در فرایند داغ
قالبگیری صابون در فرایند داغ

 

گام هشتم:

اجازه دهید صابون به مدت 24 ساعت کاملا سرد و سفت شود. این صابون بلافاصله آماده استفاده خواهد بود. در صورتی که پی اچ صابون را اندازه بگیرید احتمالا پی اچ تا حدود 9 پایین آمده است. در صورتی که 4 الی 6 هفته به صابون استراحت دهید آب صابون کاملا تبخیر و صابون سفت خواهد شد. این صابون برای استفاده (بر خلاف زمانی که روغن از آن جدا شده بود) کاملا ایمن خواهد بود.

 قهرمان فرایند داغ در ساخت صابون خانگی
قهرمان فرایند داغ در ساخت صابون خانگی

آیا قصد شما ساختن چنین صابونی بود؟ مطمئنا خیر اما حداقل صابونتان از بین نرفته و قابل استفاد است و بهتر از این است که کل سری ساخت را دور بریزید!

منبع مقاله فرایند داغ در صابون سازی:

Hot Process Hero

2 دیدگاه دربارهٔ «قهرمان فرایند داغ در صابون سازی»

  1. سلام
    خوبید؟
    به نظرم صابون سازی فرایند گرم بهتر از صابون سازی فرایند سرده، نظر شما چیه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + ده =