روش استفاده از چای سبز برای مراقبت پوست

روش استفاده از چای سبز برای مراقبت پوست

فهرست مطالب

چای سبز

گستره وسیعی از فواید چای سبز تاکنون مستند شده است. چای سبز منبعی غنی از انواع آنتی اکسیدان هاست که رادیکال های آزاد مخرب پست را خنثی می کند. مقدار بالای محتوی آنتی اکسیدانی در چای فواید ضد پیری نظیر کاهش تشکیل و ظاهر چین و چروک ها را پیشنهاد می دهد. انواع آنتی اکسیدان ها، همراه با خواص ضد التهابی چای  می تواند به تسکین سوزن پوست و سبوم کمک کند.

فواید این چای می تواند به صورت استفاده خوراکی یا موضعی بدست آید.

در ادامه سری مقالات آکادمی کسب و کار تک ایده مرتبط با مراقبت پوست به روش های استفاده از چای سبز برای مراقبت پوست می پردازیم.

مقالات مرتبط با این پست در ادامه ذکر می شود:

[irp posts=”11932″ name=”آموزش نگهداری از پوست”]

[irp posts=”11327″ name=”آموزش مراقبت از پوست حساس”]

[irp posts=”11529″ name=”آموزش نحوه مراقبت از پوست چرب”]

[irp posts=”11832″ name=”راهنمای مراقبت از پوست خشک”]

مصرف خوراکی چای

مصرف روزانه دو یا سه فنجان چای سبز

چای سبز منبعی غنی از انواع آنتی اکسیدان ها است که رادیکال های آزاد تخربی کننده پوست را خنثی می کند. بدین علت، مصرف منظم چای سبز می تواند علایم و نشانه های پیری پوست را کاهش دهد. چای سبز می تواند به صورت بگ(کیسه های کوچک) یا به صورت برگ و فله از سوپرمارکت ها یا عطاری ها خریداری شود.

 • در صورت امکان چای  تازه و با کیفیت خریداری کنید. به دنبال چای سبزی باشید که بسته های آن  پوشش داخلی فویل آلومینیومی داشته باشند.

در صورتی که از مغازه خاصی خرید می کنید از فروشنده تاریخ تولید چای را بپرسید و هرگز چای سبزی که بیش از یکسال از زمان تولید آن می گذرد را خریداری نکنید.

دم کردن چای سبز با آب نزدیک به دمای جوش

بگذارید آب جوش بیاید. وقتی که آب به نقطه جوش رسید، آن را از منبع تولید حرارت بردارید. اجازه دهید حباب های ایجاد شده توسط جوشیدن به طور کامل ناپدید شود و سپس چای را اضافه کنید. یک تا دو بگ چای یا یک الی دو قاشق چای خوری برگ چای را در صافی بریزید و به ازای 8oz (237ml) آب در نظر بگیرید. اجازه دهید چای به مدت 5 دقیقه دم بکشد.

 • دم کشیدن بیش از 5 دقیقه چای سبب تلخ تر شدن چای سبز می شود.
 • در صورتی که نوشیدنی سرد را ترجیح می دهید اجازه دهید ظرف حاوی چای سبز را روی یخ قرار دهید تا سرد شود.

از میزان کافئین موجود در چای سبز آگاه باشید

اگر چه چای سبز نسبت به چای سیاه و قهوه کافئین کمتری را شامل می شود اما همچنان حاوی کافئین است. 8oz (337ml) چای دم کشیده شامل 24 تا 45 میلی گرم کافئین است. مقدار مشابهی از قوه حاوی 95 الی 200 میلی گرم کافئین است. افراد بالغ سالم در طول 24 ساعت نباید بیش از 500 میلی گرم کافئین دریافت کنند. نوجوانان نیز در هر روز نباید بیش از 100 میلی گرم کافئین مصرف داشته باشند.

 • از مقدار کافئین مصرفی روزانه خود اطلاع کسب کنید به ویژه اگر به صورت روزانه از چای سبز و دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده می کنید.
 • در صورتی که تمایل دارید کافئین روی خواب عصر ما تاثیر نگذارید، چای را صبح اول وقت استفاده کنید.
 • در صورتی که به کافئین حساسیت دارید از چای سبز کافئین زدایی شده استفاده کنید. توجه داشته باشید که چای کافئین زدایی شده قدرت آنتی اکسیدانی کمتری نیز دارد.

مصرف مکمل های عصاره چای سبز

بعضی از انواع چای سبز بسیار تلخ هستند و خیلی از افراد مزه آن ها را دوست ندارند. اگر از مزه این چای خوشتان نمی آید می توانید از عصاره چای که به صورت مکمل در داروخانه ها یا عطاری ها عرضه می شوند. استفاده کنید.

 • مکمل های چای سبز به اندازه خود چای قدرت ندارند ما همچنان فواید این چای را به شکل ضعیف تری در خود دارند.

استفاده از برگ های چای به صورت موضعی

درمان پف چشم ها با بگ های چای سبز

هنگام استفاده از چای به صورت موضعی از برگ های ارگانیک استفاده کنید. وقتی که بگ های چای سبز به مدت 5 دقیقه در آب جوش رها شدند آن ها را بردارید و در بخچال بگذارید. اجازه دهید چند دقیقه بگذرد تا بگ ها سرد شوند و سپس آن ها را از یخچال خارج کنید.

 • هر بگ را بر روی یکی از چشم های خود قرار دهید و به مدت 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید. سپس بگ ها را بردارید.
 • تانن موجود در چای سبز یک قابض است و می تواند پوست اطراف چشم را سفت کند و تورم آن را کاهش دهد.
 • آنتی اکسیدان ها و کافئین موجود در چای برای درمان دایره های سیاه زیر چشم عالی عمل می کنند. چای به خاطر وجود انواع آنتی اکسیدان ها یک سم زدای عالی است.

استفاده از چای سبز به منظور تسکین پوست

استفاده از چای به منظور تسکین پوست
استفاده از چای به منظور تسکین پوست

انواع انتی اکسیدان قدرتمند در چای می تواند پوست تحریک شده یا پوست آفتاب سوخته را تسکین و ترمیم کند. دو بگ چای یا دو قاشق چای خوری(یا بیبشتر) برگ سبز چای را در یک کاسه بزرگ بریزید. 16oz (474ml) آب را بجوشانید و سپس آن را در کاسه حاوی چای بریزید. اجازه دهید محتویات کاسه سرد شود و سپس بگ های چای را خارج کنید.

 • یک پارچه تمیز و نرم را در کاسه بیندزید و اجازه دهید کاملا خیس شود.
 • پارچه را خارج کنید و آن را به آرامی به مدت 5 الی 10 دقیقه بر روی صورت خود قرار دهید.
 • چند بار در روز این کار را انجام دهید.

سم زدایی و آبرسانی با بخور صورت چای

انواع بخور صورت می تواند به مرطوب سازی و سم زدایی پوست، به باز شدن منافذ و افزایش جریان خون کمک می کند. یک هشتم برگ های چای سبز ارگانیک را به داخل کاسه بریزید. اگر تنها بک های چای دارید، آن ها را باز کنید و برگ های داخل بگ ها را خارج کنید و آن را در کاسه بریزید. یک حوله تمیز را بر روی کاسه بگذارید و اجازه دهید به مدت 5

باقی بماند. حوبه ر بردارید و بلافاصله آن را بر روی کاسه بر روی صورت خود قرار دهید.

 • با یک حوله بزرگ سر خود و کاسه را بپوشانید به صوری که بخار نتواند خارج شود. اجازه دهید بخار  با تمام صورت  و سر شما در تماس باشد.
 • چشمان خود را ببندید. عمیق و معمولی تنفس کنید. اپر بخار احساس ناراحتی ایجاد کرد، نیاز است اجازه دهدی آب خنک تر شود. مراقب باشید صورت شما با بخار نسوزد.

لایه برداری هفتگی با اسکراب چای سبز

آب را بجوشانید و طبق معمول با یک بگ چای سبز، چای را دم کنید. بگ را خارج کنید و محتویات داخل بگ را داخل یک کاسه  تمیز بریزید.مقدار کمی شکر اضافه کنید و مقدار اندکی آب اضافه کنید. محتویات را مخلوط کنید و آب بیشتر اضافه کنید و اجازه دهید اسکراب به اندازه کافی غلیظ و خمیری شکل شود. به آرامی مخلوط را به پوست مرطوب خود بمالید و سپس با آب گرم بشویید.

 • این اسکراب را بر روی صورت و گردن و دست ها و پاهای خود بمالید.
 • فقط هفته ای یکبار از این لایه بردار استفاده کنید.

 استفاده از انواع محصولات مراقبت پوست چای سبز

یک کرم صورت حاوی چای را به صورت روزانه استفاده کنید

شما می توانید انواع کرم های موضعی ساخته شده با چای سبز را از بازار تهیه کنید. این فرمول ها ممکن است پیری پوست را کاهش دهد. به هر حال، ماند انواع کرم های آنتی اکسیدان تجاری، روشن نیست پلی فنول های موجود در چای سبز تا چه اندازه در مجاورت هوا فعال باقی می مانند. هر محصول متفاوت است و قدرت های متفاوتی دارند.

کرم چای را قبل از استفاده از ضد آفتاب استفاده کنید

کرم چای را قبل از استفاده از ضد آفتاب استفاده کنید
کرم چای را قبل از استفاده از ضد آفتاب استفاده کنید

شواهد زیادی وجود دارد که فرمولاسیون های حاوی چای سبز می تواند به عنان ضد آفتاب عمل کنند. چای سبز خود نمی تواند جلوی پرتو های UV را بگیرید اما به علت آن که رادیکال های آزاد و التهاب را کاهش می دهد می تواند همراه با ضد آفتاب به خوبی در برابر پرتوهای مضر خورشید از پوست محتافظت کند.

به منظور پیشگیری از واکنش های بین این دو ماده از ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی زینک اکسید باشد.

تجربه با دیگر انواع چای سبز تجاری قابل دسترس

به علت فواید مستند چای سبز، این چای یک ماده بسیار محبوب در انواع محصولات مراقبت پوست شده است. انواع ماسک های صوت، اسکراب ها، محصولات کاهش پف چشم، غوطه وری های حمام و … از این چای بهره می برند.

How to Use Green Tea for Skincare

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دو =