تفاوت بین صابون های فرایند سرد و فرایند گرم در چیست؟

تفاوت بین صابون های فرایند سرد و فرایند گرم در چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت بین صابون های فرایند سرد و فرایند گرم یکی از پرسش هایی است که مکرر از ما پرسیده می شود.

در این مقاله قصد داریم مهمترین تفاوت های صابون های تهیه شده توسط فراید گرم و سرد را بررسی کنیم.

صابون نمک یک اسید چرب است. صابون برای تمیز کردن و روان کاری ( lubrication) محصولات استفاده می شود. صابون یک ماده حیاتی در هر خانوار است که به طور گسترده برای شستشو ، استحمام و سایر انواع  فعالیت های خانه داری استفاده می شود. این ماده در صنایع به عنوان تغلیظ کننده، جزعی از روان کننده ها و به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. فرمول شیمیایی صابون با آلودگی، چرک و روغن ها واکنش داده و آنها را از سطح پارچه با آب روان دور می کند.

صابون سازی فعالیت کنجکاوی (curious activity) است. بسیاری از علاقه مندان این سرگرمی را به عنوان یک حرفه در نظر می گیرند و با ایده های ابتکاری جدید و تکنیک های بهتر ساخت آن روبرو می شوند. صابون از مخلوط چربی و روغن با یک پایه درست می شود. روش های مختلفی وجود دارد که علاقه مندان می توانند با آن ها صابون درست کنند.

صابون چگونه ساخته می شود؟

صابونی شدن واکنش ساخت صابون است. این از ریشه کلمه “sapo” است که در لغت به معنای “تبدیل شدن به صابون” است. صابونی شدن یک واکنش شیمیایی گرمازا است که در آن نمک اسیدهای چرب و روغن ها با قلیا واکنش می دهند.  این فرایند حدود 24 تا 48 ساعت طول می کشد. با کنترل گرما می توان سرعت این واکنش را کاهش یا افزایش داد. صابون سازی را می توان با استفاده از فرآیند گرم و فرآیند سرما ، فرآیند ذوب و ریختن و روش های فرآیند مجدد انجام داد. بعد از صابون سازی ، یک صابون چهار تا شش هفته به زمان استراحت نیاز دارد ، یعنی برای این مدت در معرض هوا خشک می شود. زمان استراحت اجازه می دهد تا آب اضافی از صابون تبخیر شود. سپس ، صابون ها در بسته بندی های مختلف نگهداری می شوند تا از رایحه ای که هر صابون حمل می کند ، نگهداری شود.

تهیه صابون با فرآیند گرم و با فرآیند سرد دارای سه مرحله مشترک است: تهیه محلول قلیا، تهیه روغن و مخلوط کردن هر دو تا زمان تشکیل امولسیون.

روش فرآیند داغ

روش فرآیند داغ
روش فرآیند داغ

بیشتر کارخانه های تولید صابون از این فرآیند استفاده می کنند. این روش ساده و آسان است. بنابراین ، از آن به طور گسترده ای در کارخانه های کوچک در سراسر جهان استفاده می شود. در این فرآیند گلیسرول در محصول نهایی باقی می ماند و صابونی شدن حتی پس از ریختن صابون در قالب ها برای چند روزها ادامه دارد. این واکنش در مخازن بزرگ در دمای بالا اتفاق می افتد.

روش فرآیند سرد

صابون های دست ساز به طور کلی با استفاده از روش فرآیند سرد ساخته می شوند. این روش از تکنیک فوق چربی “superfatting” استفاده می کند. در این فرآیند از چربی اضافی استفاده می شود و گلیسرول موجود در آن به عنوان یک ماده نرم کننده و عامل مرطوب کننده صابون عمل می کند. گلیسیرین اضافه می شود تا صابون نرمتر شود. صابون سوپر فت شده (درای روغن مازاد)  دوستدار پوست (skin-friendly) است. تنها نقص این است که پوست را کمی چرب می کند. برای افزودن عطر، اسانس های روغنی به صابون اضافه می شوند. برای افزایش خاصیت لایه برداری صابون، ماسه و سنگ پا نیز اضافه می شود. می توان ترکیباتی مانند تریکلوکاربان ( triclocarban) اضافه کرد تا خاصیت ضد باکتری به صابون بدهد.

افزودنی ها

در فرآیند گرم، عطرها و اسانس های روغنی پس از گرما دادن به صابون اضافه می شوند.

در فرآیند سرد عطرها و اسانس های روغنی قبل از شروع قالب گیری به صابون اضافه می شوند.

[irp posts=”1458″ name=”استئاریک اسید-آموزش صابون سازی”]

زمان لازم

در فرآیند گرم ، صابون با استفاده از روش دابل بویلر در حرارت کم 140-176 درجه فارنهایت حرارت می بینند. وقتی صابون در طی 1-2 ساعت به فاز ژل رسید ، گرما دادن متوقف می شود. سپس ، مواد افزودنی مانند رنگها و اسانس های روغنی اضافه می شود. صابون در قالب ریخته می شود. پس از خنک شدن صابون از قالب خارج شده و برای مدت یکی دو هفته در هوا خشک می شود. این یک فرایند نسبتاً کوتاه است.

در فرآیند سرد، صابون پس از قالب گیری 24-48 ساعت طول می کشد تا آماده برش زدن شود. در صورتی که قالب ها عایق بندی شده باشند، بنابراین به عنوان یک منبع جرارتی عمل می کنند تا روند کار را سریع انجام دهند. سپس صابون از قالب خارج شده و برش زده می شود و حدود 2 هفته قبل از بسته بندی نهایی برای استراحت باقی می ماند. این فرایند بیشتر از فرایند داغ طول می کشد.

شفافیت

شفافیت در صابون فرایند گرم
شفافیت در صابون فرایند گرم

[irp posts=”10522″ name=”چگونه صابون پایه گلیسیرین بسازیم”]

هنگامی که صابون تحت حرارت قرار می گیرد از فاز ژل خود گذر می کند از فرآیند گرم برای ساخت صابون مایع یا شفاف استفاده می شود. این به دلیل صاف و یک دست نبودن بافت صابون ، ظاهری کاملاً “روستایی”  (rustic) می دهد.

فرآیند سرد نمی تواند صابون کاملاً شفاف ایجاد کند. از آن برای تهیه صابون های خامه ای و کاملا هم زده شده استفاده می شود که روی آب شناور می مانند! این روش ساخت صابون به صابون ساز اجازه می دهد تا هر ماده ای را مطابق میل خود سفارشی کند. از آنجا که صابون فرآیند سرد مات ( opaque) است، بنابراین درخشش واقعاً در آن کار نمی کند. هنوز سازنده می تواند درخشش را در بالای صابون اعمال کند. بنابراین، امکان خلاقیت بیشتر را فراهم می کند.

مقدار مواد افزودنی

فرآیند گرم از مواد افزودنی کمتری استفاده می کند زیرا صابون ساز مجبور است آن ها را پس از برداشتن صابون از  روی حرارت اضافه کند. اما باید توجه داشت که دمای صابون از نقطه اشتعال برخی مواد افزودنی مانند اسانس های روغنی فراتر نرود، در غیر این صورت تبخیر می شوند.

فرآیند سرد از مواد افزودنی بیشتری استفاده می کند، اما در آنجا اسانس آنها  نسبت به صابون های ساخته شده با فر ایند گرم به راحتی از صابون ساخته شده می پرد.

کدام روش در ساخت صابون باید انتخاب شود؟

کدام روش در ساخت صابون باید انتخاب شود؟

فرایند گرم و سرد – هر دو مزایا و معایب خود را دارند. فرآیند سرد زمان و تلاش کمتری برای صابونی شدن نیاز دارد اما زمان استراحت بیشتری لازم است. از  سوی دیگر ، فرایند داغ به زمان ، تلاش و دانش فنی بیشتری نیاز دارد اما بلافاصله پس از خروج از قالب آماده استفاده است. از یک چیز مطمئن خواهید شد این که هر دو فرایند عطش کنجکاوی و خلاقیت را یکسان فرو می نشانند و رضایت بی نظیر صابون ساز را فراهم می آورند.

در این مقاله تفاوت بین صابون های فرایند سرد و فرایند گرم بررسی شد. ممکن است به مقالات زیر نیز علاقه داشته باشید:

[irp posts=”10949″ name=”آموزش ساخت صابون فرایند داغ (hot process)”]

[irp posts=”11709″ name=”قهرمان فرایند داغ در صابون سازی”]

منبع:

Difference between cold process and hot process soaps

 

  1. سلام
    اینکه چنین بی دریغ اطلاعات خودتون رو در اختیار دیگران می گذارید واقعا قابل تحسین است
    موید باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا