زردچوبه

فواید زردچوبه در صابون سازی

قطعاً نوشتن مقاله ای در مورد فواید زردچوبه در صابون سازی می تواند موضوع بسیار خوبی برای افزایش اطلاعات عمومی افراد جامعه باشد. این ادویه نه تنها یک ادویه محبوب در آشپزی است، بلکه دارای فواید سلامتی متعددی است که آن را در میان مواد طبیعی برای ساخت صابون جذاب می سازد.

زردچوبه یک ادویه زرد روشن است که برای قرن‌ها در هند و سایر بخش‌های آسیا نه تنها برای مصارف آشپزی، بلکه برای فواید دارویی آن نیز استفاده می‌شود. ماده فعال زردچوبه کورکومین نام دارد که یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است. هنگامی که زردچوبه در صابون سازی استفاده می شود، می تواند فواید زیادی برای پوست داشته باشد، از جمله:

خواص ضد التهابی زرد چوبه:

زردچوبه به کاهش التهاب کمک می کند، که برای افرادی که دارای خارش مزمن یا خشکی پوست هستند مفید است. همچنین می تواند به تسکین تحریکات پوستی مانند نیش حشرات و بثورات کمک کند.

خواص آنتی اکسیدانی زرد چوبه:

کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند به سلول های پوست آسیب برسانند کمک می کند.

روشن کننده پوست:

ترکیب زردچوبه با سایر عوامل روشن کننده طبیعی پوست می تواند به صاف کردن رنگ پوست و کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک کند.

آبرسانی پوست:

زردچوبه دارای خواص نرم کنندگی طبیعی است که می تواند پوست را هیدراته و مرطوب نگه دارد، که برای حفظ ظاهری جوان ضروری است.

حالا بیایید با فرآیند واقعی ساخت صابون زردچوبه آشنا شویم. طبیغتا در این مقاله کوتاه نمی توان آموزش جامعی در رابطه با ساخت صابون به روش فرایند سرد یا فرایند گرم ارایه داد. برای فراگیری تکنیک های ساخت صابون می توانید از آموزش صفر تا صد صابون سازی تک ایده استفاده کنید. با این وجود اصول کلی ساخت صابون زردچوبه را در این جا بررسی می کنیم.

اولین قدم  پس از فرمول نویسی، جمع آوری تمام مواد لازم مانند  سدیم هیدروکسید (NaOH)، آب مقطر، پودر زردچوبه و سایر روغن ها مانند روغن زیتون، نارگیل و روغن کرچک است. سپس باید محلول قلیا را با مخلوط کردن هیدروکسید سدیم با آب مقطر آماده کنید.

احتیاط: قلیا یک ماده شیمیایی خطرناک است و در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث سوختگی شدید شود، بنابراین هنگام کار با آن حتما از دستکش، عینک و پیش بند محافظ استفاده کنید.

پس از آماده شدن محلول قلیا، می توانید  روغن ها و محلول قلیا  را مخلوط کنید و با گوشکوب برقی به خوبی هم بزنید تا به تریس رقیق برسد. سپس می توانید پودر زردچوبه را به مخلوط اضافه کنید. حتماً آن را کاملاً مخلوط کنید تا اطمینان حاصل شود که پودر به طور یکنواخت در سراسر صابون پخش شده است.

احتیاط: هنگام ساخت محلول قلیایی همواره باید قلیا بر روی آب ریخته شود. در صورتی که آب را بر روی قلیا بریزید به علت سبک تر بودن آب نسبت به قلیا و واکنش گرمازایی که بین آب و قلیا ایجاد می شود مواد به اطراف پاشیده می شود و ممکن است سبب ایجاد سوختگی و آسب بر روی پوست شود!

احتیاط: همواره باید محلول قلیایی بر روی روغن ها ریخته شود.

هنگامی که مخلوط به تریس رسید یا به نقطه ای رسید که به اندازه ای غلیظ شد که اثری روی سطح باقی بماند، می توانید آن را در قالب های صابون بریزید و بگذارید 24 تا 48 ساعت بماند تا صابون سفت شود و بتوانید آن را از قالب خارج کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «فواید زردچوبه در صابون سازی»

  1. فریبا ابوالحسن تاش

    سلام گرامی
    مقادیر اجزاء ساخت صابون را لطف میفرمایید بگویید؟ مثلا غلظت قلیا و یا مقادیر روغنها و …
    سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 8 =