11 خاصیت و کاربرد روغن آرگان

11 خاصیت و کاربرد روغن آرگان در درمان های خانگی

فهرست مطالب

کاربرد روغن آرگان

روغن آرگان نه تنها بخاطر مزه تیز و نافذش بلکه بخاطر فواید زیادش برای سلامتی برای قرن ها جزء اصلی آشپزی در مراکش بوده است.

این روغن گیاهی از مغز هسته ی میوه درخت آرگان استخراج می شود.

روغن آرگان به طور وسیع در سراسر جهان در صنایع آرایشی-بهداشتی، صنایع غذایی و صنایع دارویی استفاده می شود.

این مقاله که به کوشش آکادمی کسب و کار تک ایده ترجمه و تدوین شده است، 12 تا از فواید روغن آرگان و کاربرد روغن آرگان را بررسی می کند.

روغن آرگان از میوه درخت آرگان در مراکش استخراج می شود
روغن آرگان از میوه درخت آرگان در مراکش استخراج می شود

روغن آرگان حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه اول از اسید های چرب و انواع ترکیبات فنولی تشکیل شده است.

بخش اصلی چربی روغن آرگان حاوی اولئیک و لینولئیک اسید است.

تقریبا 29-36% از محتوی اسید چرب روغن آرگان از لینولئیک اسید، یا امگا 6، که منبعی عالی از این ماده مغذی ضروری است ساخته شده است.

اولئیک اسید، اگر چه ضروری نیست، 43-49% از ترکیب شیمیایی روغن آرگان را تشکیل داده است و چربی خیلی سالمی برای بدن است. چنانچه در روغن زیتون نیز یافت می شود، اولئیک اسید برای تاثیر مثبتش بر روی سلامت قلب مشهور است.

علاوه براین، روغن آرگان منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست و چشم ها لازم است. این ویتامین خواص آنتی اکسیدانی قدرتمندی دارد.

[irp posts=”4392″ name=”ایده روغن گیری از دانه های روغنی”]

روغن آرگان دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات فنولی گوناگون در روغن آرگان احتمالا مسوول ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند.

روغن آرگان غنی از ویتامین E، یا توکوفرول، یک ویتامین محلول در چربی است که قدرت آنتی اکسیدانی برای کاهش اثرات تخریبی رادیکال های آزاد دارد.

دیگر ترکیبات موجود در روغن آرگان نظیر CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی روغن آرگان نقش بازی می کنند.

یک مطالعه جدید کاهش قابل ملاحظه ای در نشان ههای ضد التهابی در موش ها که ناشی از سمی شدن التهابی کبد موش بود را نشان می دهد.

علاوه بر این، بعضی محققین نشان دادند که روغن آرگان می تواند مستقیما روی پوست استفاده شود تا التهاب ایجاد شده بوسیله ی جراحات یا عفونت ها را کاهش دهد.

اگر چه این نتایج دلگرم کننده هستند اما تحقیقات بیشتری برای فهم چگونگی عملکرد روغن آرگان در کاهش استرس اکسایشی و التهابی مورد نیاز است.

میوه درخت آرگان غنی از روغن آرگان است
میوه درخت آرگان غنی از روغن آرگان است

روغن آرگان سلامت قلب را بالا می برد

روغن آرگان منبعی غنی از اولئکی است است که یک چربی امگا-9 مونو غیر اشباع (monounsaturated, omega-9 fat) است.

اولئیک اسید نیز در چندین غذای دیگر شامل روغن های زیتون و آووکادو وجود دارد و اغلب اثرات محافظتی برای قلب دارند.

یک مطالعه انسانی کوچک نشان داده است که روغن آرگان با روغن زیتون در ظرفیتش در کاهش خطرات بیماری قلبی از طریق تاثیرش بر روی ترازهای آنتی اکسیدانی در خون قابل قیاس است.

در مطالعه ای دیگر، جذب بالاتر روغن آرگان همراه با سطوح پایین تر کلسترول LDL بد

(bad LDL cholesterol) و سطوح بالاتر آنتی اکسیدان های خون بود.

در یک مطالعه بر روی ریسک بیماری قلبی در 40 فرد سالم، آن هایی که روزانه 15 گرم روغن آرگان به مدت 30 روز تجربه کردند، به ترتیب 16% و 20% کاهشی را در LDL بد و سطوح تری گلیسرید نشان دادند.

اگر چه این نتایح امید دهنده هستند، مطالعات بیشتری به منظور فهم این که روغن آرگان چگونه ممکن است در بهبود سلامت قلب در انسان ها موثر است لازم است.

خلاصه:

اسیدهای چرب  و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است  به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند اگر چه تحقیقات بیشتری در این رابطه ضروری است.

[irp posts=”2233″ name=”خواص و کاربردهای اسانس روغنی اسطوخودوس”]

روغن آرگان ممکن است برای دیابتی ها سودمند باشد

بعضی از تحقیقات اولیه بر روی حیوانات نشان داد که روغن آرگان ممکن است از دیابت ها پیشگیری کند.

2 مطالعه کاهشی ار در قند خون و مقاومت انسولین در  موش ها هنگام استفاده از روغن آرگان در رژیم غذایی موش ها نشان داد.

این مطالعات این فواید را به محتوای بالای انتی اکسیدانی روغن آرگان نسبت داده اند.

به هر حال، چنین نتایجی ضرورتا به اثرات مشابهی در انسان ها منجر نخواهد شد. بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

روغن آرگان ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

این روغن ممکن است رشد و بازتولید سلول های سرطانی خاصی را کاهش دهد.

یک مطالعه ترکیبات پلی فنولی از روغن آرگان را در داخل لوله آزکایش به سلول های سرطانب پروستات اضافه کرد. روغن آرگان رشد سلول سرطانی را تا 50 درصد نسبت به گروه کنترل کاهش متوقف کرد.

در مطالعه ای دیگر، مخلوطی از گرید دارویی روغن آرگان و ویتامین E سرعت مرگ سلول های نمونه های سرطان سینه و روده بزرگ را افزایش دادند.

اگر چه تحقیقات مقدماتی جذاب است اما تحقیقات بیشتری به منظور تعیین این که آیا روغن آرگان می تواند ر درمان سرطان در انسان ها استفاده شود مورد نیاز است.

روغن آرگان  ممکن است علایم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت یکی از اجزای سازنده محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت پوست شده است.

بعضی محققان پیشنهاد می کنند که جذب روغن آرگان ممکن است فرایند پیری (aging process) را بوسیله ای کاهش استرس اکسایشی (oxidative stress) و التهابی آهسته کند.

همچنین استعمال روغن آرگان به طور مسقیم بر روی پوست به نگهداری و بازیابی سلامت پوست کمک می کند و علایم ظاهری پیری را کاهش می دهد.

برخی مطلاعات انسانس نشان می دهند که هم جذب و هم استفاده مستقیم از روغن آرگان می تواند برای افزایش خاصیت الاستیسیته و هیدراسیون در خانم ها موثر باشد.

سرانجام، در این مورد نیز تحقیقات بیشتری در مورد کاربرد روغن آرگان در کاهش سرعت پیری پوست مورد نیاز است.

روغن آرگان ممکن است وضعیت پوست را بهبود دهد

این روغن در درمان خانگی برای درکان التهابات پوستی برای ده ها استفاده شده است به ویژه در آفریقای شمالی، جایی که منشا درختان آرگان است.

اگر چه شواهد علمی محدودی از توانایی درمان عفونت های پوستی توسط روغن آرگان پشتیبانی می کند، اما هنوز از آن برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود.

به هر حال، تحقیقات جاری نشان می دهد که روغن آرگان چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که ممکن است دلیل درمان معضلات بافت پوستی باشد.

برای این مورد نیز تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

روغن آرگان ممکن است زخم ها را التیام ببخشد

این روغن ممکن است فرایند التیام زخم را شتاب دهد.

یک مطالعه بر روی حیوانات افزایش قابل ملاحظه التیام زخم ها در موش هایی را نشان داد که از روغن آرگان برای درمان سوختگی های نوع دوم آن ها به مدت 14 روز استفاده می شد.

اگر چه این اطلاعات هیچ چیزی را به صورت قطعی ثابت نمی کنند، اما نشان می دهند که ممکن است روغن آرگان در التیام زخم و ترمیم بافت ها موثر باشد.

تحقیقات بیشتری در این مورد نیز مورد نیاز است.

خلاصه:

در مطالعات حیوانی، روغن آرگان برای درمان زخم های ناشی از سوختگی و شتاب دهی در التیام آن ها استفاده شد. به هر حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود.

[irp posts=”10682″ name=”آموزش ساخت عطر با اسانس های روغنی”]

روغن آرگان در مرطوب سازی پوست و مو موثر است

اولئیک و لینولئیک اسیدهایی که عمده محتوی چربی روغن آرگان را تشکیل می دهد مواد مغذی حیاتی برای نگهداری سلامتی پوست و مو هستند.

روغن آرگان اغب به طور مستقیم برای پوست و مو استفاده می شود اما هنگام بلع نیز ممکن است بسیار موثر باشد.

در یک مطالعه، کاربردهای دهانی (اورال) و موضعی روغن آرگان، محتوی رطوبت پوست را در زنان بهبود بخشید.

اگر چه هیچ تحقیق ویژه ای برای کاربرد روغن آرگان در سلامت مو انجام نشده اما برخی مطالعات نسان می دهند که دیگر روغن های گیاهی با مواد مغذی قابل قیاس ممکن است تخریب های مو را کاهش دهند.

خلاصه:

روغن آرگان برای مرطوبسازی پوست و مو محبوب است. بعضی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب در روغن آرگان ممکن است به سلامت و آبرسانی پوست کمک کند و تخریب مو را کاهش دهد.

روغن آرگان اغلب برای درمان و پیشگیری از علایم کشیدگی استفاده می شود

روغن آرگان معمولا برای جلوگیری و کاهش علایم کشیدگی استفاده می شود اگر چه هیچ گونه تحقیقاتی در این رابطه جهت تایید تاثیر آن انجام نشده است.

در حقیقت، هیچگونه شواهد قوی که نشان دهد روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود الاستیسیته پوست کمک کند وجود ندارد.

روغن آرگان برای درمان آکنه استفاده می شود

بعضی منابع ادعا می کنند روغن آرگان می تواند برای درمان آکنه موثر است، اگر چه هیچگونه تحقیقات علمی خیل دقیق از این نظر پشتیبانی نمی کند.

همانگونگونه که پیش تر بیان شد، ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در روغن آرگان ممکن است کاهش قرمزی و سوزش پوست که به وسیله آکنه ایجاد شده را حمایت کند.

این روغن درآبرسانی به پوست سهم دارد که برای پیشگیری از آکنه بسیار موثر است.

اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما موثر است احتمالا بستگی به علت ایجاد آن دارد. اگر پوستتان خشک است یا سوزش عمومی دارد، روغن آرگان یک راه حل است. به هر حال، اگر آکنه شما بوسیله ی هورمون ها ایجاد شده است، روغن آرگان احتمالا تسکین قابل ملاحظه ای را ایجاد نخواهد کرد.

خلاصه:

اگر چه افرادی مدعی تاثیر روغن آرگان برای درمان آکنه هستند، هیچگونه مطالعات علمی این مورضوع را تایید نمی کند. به هر حال، روغن آرگان ممکن است قرمزی و سوزش ایجاد شده بوسیله آکنه را کاهش دهد.

در این مقاله چند نمونه کاربرد روغن آرگان بررسی شد

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/argan-oil

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هشت =