آموزش نحوه مراقبت از پوست چرب

آموزش نحوه مراقبت از پوست چرب

فهرست مطالب

پوست چرب وقتی بوجود می آید که غذه های روغنی در پوست شما شروع به تولید روغن مازاد می کنند. این یک فرایند طبیعی است که شما نمی توانید آن را متوقف کنید اما می توانید آن را مدیریت کنید و از پوست چرب خود مراقبت کنید. پوست چرب می تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد اما بوسیله ی داشتن یک برنامه روتین مراقبت پوست خوب می توانید مشکل را حل کنید.

در این مقاله از مقالات آموزشی آکادمی کسب و کار تک ایده به آموزش نحوه مراقبت از پوست چرب می پردازیم.

بیشتر بخوانید: آموزش مراقبت از پوست حساس

صورت خود را پاکیزه نگه دارید

آموزش نگهداری از پوست چرب
آموزش نگهداری از پوست چرب

شستن صورت دو بار در روز برای پوست چرب

برای داشتن صورتی پاکیره و تمیز چیزهایی که می توانید برای پوست انجام دهید مهم است.به آرامی صورت خود را دو بار در روز تمیز کنید، صبح و شب با آب ولرم و صابون یا با پاک کننده های صورت بدون صابون تمیز کنید. یک پاک کننده ملایم را در ابتدا استفاده کنید، در واقع پاک کننده های قوی تر می توانند تولید روغن را افزایش دهند.

 • اگر یک پاک کننده معمولی چربی پوستتان را کاهش نمی دهد، تمیزکننده ای حاوی بنزویل پروکسید (benzoyl peroxide)، سالیسیک اسید (salicylic acid)، گلیکولیک اسید(glycolic acid) یا بتا هیدروکسی اسید ( beta hydroxy acid) را امتحان کنید.
 • با یک پاک کننده بنزویل پروکسید شروع کنید. این ماده شیمیایی به ویژه به منظور درمان آکنه ملایم تا متوسط استفاده می شود.
 • یک پاک کننده شیمیایی مثل می تواند اثرات جانبی نظیر خشکی و قرمزی پوست را به همراه داشته باشد. این اثرات اغلب پس از اولین ماه استفاده از این پاک کننده ممکن است ظاهر شود.
 • شما باید محصولات مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر عمل می کند.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت کرم پوست طبیعی

از مواد آرایشی عاری از روغن ها برای پوست چرب استفاده کنید

استفده از محصولات بدون روغن برای پوست چرب
استفده از محصولات بدون روغن برای پوست چرب

اگر پوست روغنی دارید، مهم است که محصولات آرایشی بهداشتی را انتخاب کنید که وضعیت پوستتان را بدتر نکند. برچسب محصول را با دقت ملاحظه کنید و همیشه محصولات عاری از روغن “oil-free” یا برپایه آب “water-based” را انتخاب کنید. عدم قطعیت هایی درباره اثرات مستقیم انواع محصولات آرایشی بهداشتی بر وی تولید روغن پوست وجود دارد اما آرایش غلیظ ( heavy makeup) می تواند منافذ پوست را مسدود کند.

 • سعی کنید آرایش خود را به کمترین مقدار برسانید تا احتمال مسدود شدن منافذ پوستی به حداقل برسد.

به طور گزینشی مرطوب کننده مناسب پوست چرب استفاده کنید

استفاه از مرطوب کننده مناسب برای پوست چرب
استفاه از مرطوب کننده مناسب برای پوست

اغلب افراد با پوست چرب استفاده از مرطوب کننده ها را قطع می کنند چرا که فکر می کنند پوستشان نیازی به مرطوب سازی اضافی ندارد اما این مطلب درست نیست. پوست چرب نیز نیاز به رطوبت رسانی دارد. قطعا شما نباید از مرطوب کننده های روغنی برای پوست خود استفاده کنید چرا که سبب مسدود شدن بیشتر پوستتان خواهد شد. مرطوب کننده های بدون روغن می تواند جهت متعادل کردن رطوبت پوست شما کمک کننده باشند.

 • مقدار استفاده مرطوب کننده را بسته به نواحی خشک تر یا چرب تر پوست تغییر دهد.
 • محصول را بادقت انتخاب کنید و  به دنبال مرطوب کننده غیرجوش زا و غیر روغنی باشید. از محصولاتی انتخاب کنید که برچسب مناسب  برای پوست شما دارند.
 • از مرطوب کننده های حاوی لینالول، پترولاتوم یا ایزوپروپیل میریستات اجتناب کنید.
 • نظرات کاربرانی که از این گونه محصولات برای پوست چرب استفاده کرده اند آگاه شوید. این گونه نظرات در کامنت ها و فروم های وبسایت ها قابل دسترسی است.

صورت خود را بیش از اندازه نشویید

نحوه شستن صورت برای انوع پوست
نحوه شستن صورت برای انوع پوست

اگر پوست چرب دارید، ممکن است وسوسه شوید تا چندین بار در طول روز صورت خود را بشویید. بر این وسوسه غلیه کنید و صورت خود را فقط صبح و غروب بشویید. شستن زیاد صورت سبب خشکی پوشت و ایجاد سوزش و تحریک در پوست می شود.

به موادی و چیزهایی که در تماس با صورتتان هستند توجه کنید

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

اگر چه چربی پوست شما ژنتیکی است و روغن در زیر پوست شما تولید می شود، ایده خوبی است به مواد و چیزهایی که در تماس با پوستتان هستند توجه کنید. اگر موی چرب دارید موهایتان بر روی صورتتان می افتند، چربی و روغن مو به پوستتان منتقل خواهد شد.

 • اگر دستان شما چرب و کثیف است و دستتان را به صورتتان می کشید چربی دست و کثیفی ها به پوست صورتتان منتقل می شود.
 • مو و دستان خود را همواره پاکیزه نگه دارید و از صورت خود دور نگه دارید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت کرم صورت

مقابله با روغن (چربی) مازاد پوست

ماسک های صورت را امتحان کنید

ماسک صورت مناسب برای پوست چرب
ماسک صورت مناسب برای پوست چرب

ماسک های صورت و خاک های رس (clays) جهت بیرون کشیدن روغن های اضافی پوست می تواندن موثر باشند اما استفاده بیش از اندازه از آن ها منجر به خشکی اضافی و سوزش بر روی پوست خواهد شد.

زمانی که از ماسک های صورت استفاده می کنید به نواحی چرب تر و خشک تر پوست صورت خود توجه داشته باشد. ماسک های صورت یا خاک های رس را خیلی زیاد استفاده نکنید و در استفاده از آن ها تعادل را حفظ کنید. در واقع نباید به صورت منظم و با فاصله کم از این مواد استفاده شود. گهگاه و با فاصله های طولانی تر می توانید از این گونه ماسک های صورت و خاک های رس استفاده کنید.

 • شما می توانید به دنبال ماسک هایی باشد که مخصوص پوست های چرب طراحی شده باشند.
 • باید چند نمونه ماسک را تست کنید تا متوجه شوید کدام یک برای شما بهتر اثر می کند.

از پدهای کنترل چربی (blotting pads) استفاده کنید

استفاده از پدهای ضد چربی
استفاده از پدهای ضد چربی

اگر پوست شما در طول روز چرب می شود و به طور منظم صورت خود را می شویید ممکن است با این کار مشکل را حاد تر کنید. به هر حال، شما می توانید پدهای ساده کنترل روغن و چربی را جهت زدودن روغن اضافی از روی سطح پوست استفاده کنید. این روش، روش خوبی برای زدودن روغن از روی پوست در طول روز است.

 • به جای استفاده از پد های زدودن چربی پوست می توانید از دستمال توالت یا دستمال کاغذی (tissue or some toilet paper) هم استفاده کنید.
 • با پوست خود به نرمی رفتار کنید و آن را خراش ندهید.

استفاده از یک قابض (جمع کننده) ملایم را امتحان کنید

استفده از قابض برای پوست
استفده از قابض برای پوست

تونر های قابض معمولا شامل مواد مراقبت پوست هستند اما نباید برای پوست های خشک استفاده شوند. استفاده از تونرهای قوی روش مقابله صحیح با پوست چرب نیست و مشکل را بدتر خواهد کرد. اگر می خواید یک تونر استفاده کنید، مطئن شد تونر انتخاب شده عاری از الکل و روغن باشد.

 • از تونر فقط برای نواحی چرب تر پوست استفاده کنید.
 • اگر متوجه نواحی خشک بر روی پوست شدید استفاده از قابض را متوقف کنید.
 • به یاد داشته باشید اکثر افرادی ترکیبی از پوست خشک و چرب دارند و  روش برخورد با نواحی مختلف پوست یکسان نباید باشد.

با یک متخصص پوست مشورت کنید

مشاوره از متخصص پوست برای پوست چرب
مشاوره از متخصص پوست برای پوست چرب

اگر راه کارهای قبلی پاسخگو نبود حتما با یک دکتر با متخصص پوست مشورت کنید. متخصصان پوست می توانند توصیه های مفید یا تجویز بهتری برای مراقبت پوست شما ارایه دهند.

 • انتخاب درمان باید شخصی سازی شده باشد و بسته به شدت و نوع مشکلات پوستی در کنار دیگر فاکتورها باشد. دکتر شما می تواند در انتخاب محصولات مناسب پوست به شما کمک کند.
 • به یاد داشته باشد که تولید روغن کاملا طبیعی و نرمال است.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت کرم سایه چشم

مراقبت از پوست

تشخیص دلایل پوست چرب

عواملی که سبب پوست چرب می شوند
عواملی که سبب پوست چرب می شوند

پوست چرب بوسیله ی روغن اضافی پوست (یا سبوم sebum) که در مردان و زنان هر دو تولید می شود ایجاد می شود. مقدار روغن تولید شده از فردی به فرد دیگر متغییر است اما برای بعضی افراد مقدار اضافی روغن پوست به پوستشان ظاهری براق و چرب گونه می دهد.

 • بعد از بلوغ تولید روغن فرو مینشیدند اما مشکلات پوست چرب در دوران کودکی می تواند همچنان ادامه یابد.
 • پوست چرب اغلب بوسیله ی شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب تشدید می شود.
 • پوست چرب می تواند ناراحت کننده و آزار دهنده باشد و افراد با پوست چرب بیشتر از آکنه در رنج هستند.

سطح استرس خود را کاهش دهید

کاهش استرس برای افراد داری پوست چرب
کاهش استرس برای افراد داری پوست چرب

اگر پوست چرب و آکنه ای دارید، افزایش سطح استرس می تواند مشکل را تشدید کند. سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید و سعی کنید راهی جهت آرامش خود بیابید. به منظور آرام شدن می توانید به صورت عمیق نفس بکشید یا حتی یوگا و مدیتیشن را امتحان کنید.

 • پیاده روی می تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کنترل کنید. تمرینات هوازی و پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

تغذیه سالم داشته باشید

تغذیه مناسب برای پوست چرب
تغذیه مناسب برای پوست چرب

افسانه ای وجود دارد که می گوید غذاهای چرب مستقیما به پوست چرب و آکنه منجر می شوند اما داشتن یک رژیم غذایی سالم به منظور بهبود سلامت عمومی بدن از اهمیت خاصی برخوردار است. بعضی غذاها از جمله آن هایی که غنی از کربوهیدرات ها هستند نظیر نان ممکن است آکنه را افزایش دهند. چربی پوست به آنچه می خورید بستگی ندرد اما اگر شما در آشپزخانه کار می کنید، روغن می تواند به پوستتان بچسبد و منافذ پوست را مسدود کند.

از پوست چرب خود در مقابل آفتاب محافظت کنید

استفاده از ضد آفتاب برای انواع پوست
استفاده از ضد آفتاب برای پوست
 • به طور کلی، ژل های ضد آفتاب نسبت به لوسیون ها و کرم ها  کمتر احتمال دارد تا حفرات شما را مسدود کنند.
 • ضد آفتابی را انتخاب کنید که SPF حداقل 30 را داشته باشد. مطمئن شوید ضد آفتاب ضد آب (water-resistant) است. حداقل 15 دقیقه قبل از انکه قصد خروج از ساختمان و قرار گرفتن در معرض آفتاب را دارید از ضد آفتاب استفاده کنید.

منبع:

How to Care for Oily Skin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =